Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

zelený X lander

(Míša, 11. 4. 2008 10:06)

zdravím, mám dotaz, protože mám deprese z kočárku, který jsme koupili naší malé Marušce. Vybrali jsme zelený Xlander xa, jsem s ním spokojená i přesto, že se nám nevejde do výtahu a je zapotřebí vždy oddělat kolečko, jinak se nečapeme a do 7patra to jinak nejde. Ale můj problémek je, že jakmile se udělá venku pěkně, sletí se mi na to spoutu mušek a všeho možného, až jsem z toho neštastná. Chceme nyní přejít z korbičky na sporťáček, ale do téže barvy, kterou máme doma nedotčenou, se mi nechce, leda že bych po venku chodila s plácačkou. Samozdřejmě mi to vyměnit za jiný odstín nejde. Jsem tak nas..... Má někdo prosím nějaký tip, jak se třeba zbavit té havěti. pa pa a pokud dostanu odpověď, budu velice ráda

kočárek gemma nebo titi triton

(Martina, 11. 4. 2008 8:32)

ahojky holky,prosím Vás máte některá zkušenosti s jedním z těchto kočárků? mě se už dlouho líbí,doslova jsem se do té gemmy zamilovala :-) ale čekám mimi v říjnu a mám strach aby se mi tam vešlo ve fusaku. první klouček byl veliký,tak jestli bude i druhý mimi. .... nevím no. ráda bych viděla osobně,ale nemůžu sehnat prodejnu v Praze kam bych zajela? moc díky za rady.:-)

Implast - pro Evičku

(Kamila, 10. 4. 2008 19:26)

Ahoj Evi, moc ti děkuji za info. Mohla bys mi napsat, kdes ho koupila a za kolik celou tu trojkombinaci včetně moskytiéry, pláštěnky a tašky? A ještě, jestli jde dát sportovní nástavba do polohy ležmo? Vím, že jsem otravná, ale neumím to nikde na netu najít. Děkuji

Firkon, Implast nebo Oxford? pro Kamilu

(Evicka, 9. 4. 2008 20:56)

Ahoj, presne mezi temito tremi jsem vahala take!!!Nakonec jsem se rozhodla pro implast a myslim, ze dobre. Pouzivame ho (konkretne trojkolku driver 3X) uz 7 mesicu a nemuzu si jej vynachvalit. Dostatecne velka korba, stabilni, dobre odpruzeny, vydrzi opravdu hodne (jezdim s nim ve velmi narocnem terenu)....Ted uz ho mame jako sportak a pouzivame k nemu i tu autosedacku. A to vidim jako opravdu jedinou nevyhodu oproti jinym (ale podstatne drazsim -napr. Jane, Cortina apod.) kocarkum ..konkretne,ze musis pouzit pro autosedacku adaptery, coz neni zrovna nejrychlejsi a nejpohodlnejsi, ale da se to. Vyjde sice o trochu draz nez oxford ci firkon, ale myslim, ze to stoji za to. Oxford se mi zprvu taky docela zamlouval, ale prave ty systemy uchyceni jsou zastarale. A firkon je dost tezky.

Roan Marita x Bebecar

(Stáňa, 9. 4. 2008 15:04)

Andreo děkuji moc za Váš komentář, dnes si jdu kočárek prohlídnout "naživo", tak snad už bude vybráno :-)

Ještě jednou díky :-)

Roan Marita x Bebecar

(Andrea, 9. 4. 2008 13:39)

Stáňo, máme doma Roan Marita a je to fakt kvalita a pohodlné ježdění. Fakt SUPER. Opravdu doporučuji. Při koupi byla i sportovní sedačka, která se nacvakne a myslím si že má i polohování nožiček (nejsem si jistá-máme ji zatím schovanou na chalupě). Dokonce se dá koupit i autosadačka, která se dá nacvaknout na konstrukci. Také jsme zvažovali koupi Bebecaru, ale portovní verze se nám zdála moc úzká a celkově malá. Teď jsem ráda že jsem volila Roan, protože náš brouček je hodně velký a určitě bych ho do sportovní úpravy bebecaru nedostala a v zimě s fusakem už vůbec ne. Tak přejí at se dobře rozhodnete.

Bugaboo BEE

(Lulu, 9. 4. 2008 9:09)

Koupila jsem Bee pro novorozence a je super kombinuji s autosedačkou maxicosi či vloženou taškou na miminko, super manipulace a je lehoučký, snad to někomu ulehčí rozhodování.

Casualplay

(Natalie.Ha@seznam.cz, 8. 4. 2008 14:39)

Prosím poradte mi ženský!Jsem opravdu neštastná.Mám v plánu koupit si casualplay S6 ale někdo napsal že ty kolečka dělají kravál.Mám jít raději do S4?

Roan x Bebecar

(Stáňa, 8. 4. 2008 13:11)

Zdravím, právě jsem ve fázi volby vhodného kočárku. Vybrala jsem si dva, avšak rozdíl v ceně je markantní.
Roan Marita nebo Bébécar Style AT (s korbou a sportovní úpravou). Teď bych se ráda zeptala na Vaše zkušenosti. U Roanu bych se ráda zeptala, zda má sportovní úprava i polohování na nohy, či jen na záda. Předem děkuji za všechny postřehy - dobré i špatné. Snad usnadní rozhodování :-)

Holky prosím vás o radu

(Zlata, 8. 4. 2008 12:31)

Ahojky,koupila jsem kočárek chipolino dakota,který má v předu dvojitá otočná kolečka jako mají golfky a v zadu má jen jedno.A zajímalo by mne,zda má některá stejný kočárek.Nám neustále zatáčí na jednu stranu.A chci se zeptat,jestli když u golfového kočárku sundáte obě dvě otočná kolečka a podíváte se na osy,které je drží,zda je máte stejně rovné na obou kolečkách.Já mám totiž na jednom kolečku jednu osku křivou a druhou mám rovnou.Prý to tak má být,tak nevím,kdo má pravdu.Díky moc a těším se na odpovědi od vás.

Casualplay S6

(Natalie.Ha@seznam.cz, 8. 4. 2008 10:14)

Prosím kdo má zkušenosti s tímto kočárkem?Je krásný hodně mě láká ale co ty kolečka?

Moon

(Mirce, 7. 4. 2008 23:08)

mám modrou

Běle

(Mirka, 7. 4. 2008 11:58)

moc děkuju. Já půjdu do trojkolky, jakou máš barvičku? Mě se líbí černá-bude i pro případné druhé dítko :-)

re:MOON BUGGY FIT

(Běla, 6. 4. 2008 22:30)

ahojky mám verzi fit 4 jsem moc spokojena, prostorný, lehký, snadno se zvedá do autobusu.Jsem ráda že jsem si ho zvolila.

Firkon, Implast nebo Oxford?

(Kamila, 6. 4. 2008 19:31)

Pomoóóóóóóc! Potřebuji poradit který vybrat? Už mi tikají hodiny a nemůžu se rozhodnout. Musím ho do 14 dnů objednat a nevím který? Prosím o rady :-)
Moc děkuji za jakékoli reakce a zkušenosti.

Chipolino Carolina

(Daniela, 6. 4. 2008 10:51)

Mamči nemáte některá tyhle golfky? Moc se mi začli líbit,ale viděla jsem je jen na netu.V Plzni není žádný krámek, který by je prodával a jet do Prahy jen kvůli prohlídce se mi moc nechce. Budu ráda za jakoukoli informaci a názor.Jedna maminka tu psala, že se pojede na Chipolina podívat do Prahy a byla z Plzně, tak poukud se tu ještě ukáže moc bych jí prosila aby se mi ozvala(d.havlova@centrum.cz).Děkuji

Powertrack x Slalom

(Patt, 5. 4. 2008 20:44)

Ahoj Moniko,
my jsme měli pro syna Powertrack a pro dcerku později Slalom. Rozdílů moc není, už jsem to tu kdysi vypisovala. Pro podrobnější popis kdyžtak zapátrej mezi staršími příspěvky. Jízdní vlastnosti hodně podobné. Powertrack byl o něco lehčí - sporťák nemá tak mohutné potahy, přišlo mi, že se s ním jezdilo o fous lépe - možná že právě díky váze. Nicméně při jízdě rozdíly opravdu nepatrné. Sportovní verze Powertracku je víc otevřená než u Slalomu, dítě je v ní o něco méně chráněné proti větru a mrazu. Taktéž na Powertrack neexistuje originál nánožník, takže buď dokoupit univerzal a nebo kvalitní nepromokavý fusak. U Powertracku nepadala brzda, což je asi největší nešvar Slalomů - dá se to upravit, výměnou nýtů za šroubky, ale i tak se musí občas dotáhnout. Powertrack nemá polohovatelnou opěrku pod nohy, Slalom ano. Powertrack má okénko v zadní části boudičky Slalom ve střeše. Další rozdíly mě nenapadají, korbička je na oba stejná a v obou případech se jedná o adapterovou verzi (korbička je tak o fous výš než u novějších verzí Slalom Pro. Nevím, zvaž, která kriteria jsou pro tebe důležitá. Já kdybych měla volit, asi bych vybírala podle také podle toho, zda první zimu na sporťáku bude mít vaše miminko už víc jak rok (v tom případě by otevřenější Powertrack neměl vadit) pokud ale bude mimi letní a první zimu bude mít jen přes půl roku, šla bych do uzavřenější verze - tedy Slalomu. Šťastnou volbu přeji.

MOON BUGGY FIT 3Wheels

(Mirka, 5. 4. 2008 16:46)

holky nemáte některá tyto golfky??? Díky

krasny kocarek Easy

(Dana, 5. 4. 2008 10:47)

Ahoj holky pred par kny jsem na strankach kocarku Daniela nasla tenhle a je nadhernej,jmenuje se easy walker walker sky,dylka hluboke korbicky je 80cm coz si myslim ze je parada,svagrova ma casualplay s4 a ten je teda nadhernej jak dyzajnove tak ma spoustu praktickejch veci ale uz v 5ti mesicich sundavala hlubokou korbu protoze se ji tam malej nevesel,tak se schvalne na tenhle mrknete a napiste jak se vam libi,pride si na svy i ta ktera ma rada pestry barvy.Tak papa a stastnou ruku pri vyberu kocarku.

Jané

(Monika, 5. 4. 2008 0:19)

Ahoj maminky, uvažuji o koupi kočárku Jané a nemohu se rozhodnout mezi Slalomem a Powertrakem. Máte některá zkušenosti?Prosím napište mi je. Děkuji Monika


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »