Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

casualplay

(Petra, 19. 3. 2010 13:00)

zdravím všechny maminky....používáme kočárek S4 casualplay...a nemůžu na něj říci jediný zápor....je to unisistém...takže nacvaknete ..jak hlubokou korbičku ,tak autosedačku a pak s něho v poslední řadě máte sporták..velmi lehce ovladatelný a výborně lehká konstrukce...oceníte při skládání třeba do auta.Opravdu vynikající...můžu jen a jen DOPORUČIT!!!!!

ESPIRO ACTIVE

(Petra, 13. 3. 2010 16:38)

Ahoj holky,nemáte některá z Vás s tímto kočárkem zkušenosti?Díky

Roan Kortina nebo Marita

(Martina, 17. 2. 2010 12:42)

Zdravím všechny. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte o kamanném obchodě v Praze, kde bych sehnala kočárek Roan Marita či Kortina. Nechce se mi kočárek kupovat po netu, ráda bych si ho nejdřív "osahala". Děkuji moc. (martina.kavkova@centrum.cz)

Hauck Chicago Air

(Veronika, 10. 2. 2010 13:31)

Ahoj holky :) Máte někdo zkušenosti s kočárkem Hauck Chicago Air ???

pierre cardin

(Tereza, 6. 2. 2010 17:26)

zajímalo by mě jestli někdo máte zkušenost s golfkami pierre cardin ibiz albatros zajímá mě hlavně polohování a prostornost kočárku.

Syrix

(Lenka, 2. 2. 2010 12:49)

ahoj vespolek,
chci se zeptat, jakou máte zkušenost se sporťákem Syrix trojkolka? Chtěla bych ho nejspíš koupit, přeci jen budu ráda za nějaké zkušenosti. děkuji!

JANÉ

(Hana, 22. 1. 2010 16:35)

Mám dvouměsíční miminko,jsem absolutně spokojená s trojkolkou Jané Slalom,má vše,so je potřeba včetně ruční brzdy.Dokoupila jsem si ještě Jané fusak do autosedačky,takže když ji dám místo hluboké horby,nemusím tahat deky atd. a miminko je v pohodě a jěště to parádně vypadá,protože u autodedačky je i stříška.Sehnala jsem si i ISOFIX do auta,takže odpadlo složité pásání,jen přicvaknete a jedete:-)))!

Herqules, Teutonia, Jané

(Eva, 20. 1. 2010 13:05)

Ahoj holky,
tak si hledám nějaký kočárek trojkolku do města i terénu s ruční brzdou, jezdit začínáme v květnu. Už jsem si říkala, že mne nejvíce uchvátil Herqules Raptor 3, ale ten už se nevyrábí (dle dovozce babyexpert.cz), takže by asi byl problém ho sehnat a problém se servisem. Tak ještě koukám po Teutonii Spirit S3, Jané Slalom Pro nebo X-lander. Který byste volily?

Golfové hole

(Lucie, 18. 1. 2010 19:31)

Zdravím maminky, sporťák už synovi pomalu začíná být malý, a tak se rozhodujeme, že koupíme golfové hole,nejspíš až na jaře, protože teď v tom sněhu se s nimi asi moc dobře nejezdí. Může napsat nějaké tipy na golfky, jak jste s nimi spokojeny a jaké byste doporučily. Předem díky Lucka

Mutsy 4 Rider

(Hanka, 11. 1. 2010 16:57)

Na druhého kluka jsme si pořídili tento kočárek. Nejprve jsem zjišťovala recenze různě po internetu i se vyptávala maminek, co už ho mají a všichni mi jen doporučovali. I já jsem s tímto kočárkem moc a moc spokojená a můžu ho jen a jen doporučit. Výborně jezdí, hodí se i do terénu, šikovně jde dokoupit větší nákupní košík a skejtík pro starší dítě. Hluboká korba je celkem dost otevřená, což je nepraktické v zimě, ale snadno jsme to vyřešili klipy a přichycením deky, když fouká. Škoda jen, že májí všechny tyto kočáry tak malou hlubokou korbu - je opravdu jen na prvních šest měsíců, u větších dětí asi ani to ne, a pak už hned sporťák.
Jízdní vlastnosti a hlavně kvalita konstrukce tohoto kočárku rozhodně stojí za to a tak doporučuji a přeji příjemné poježděníčko :o))

Leviroo,V-cross, Fire 3v1,S-max

(Blanka, 8. 1. 2010 11:39)

Ahojky maminky,
musím říct ,že ráda sleduji Vaše názory a hodně mě pomáháte o rozhodování jaké kočárky pro Vás přidat na své prodejně a proto ,která má zájem o tyto typy kočárků a nemůže je sehnat , přikládám pro Vás odkaz na své stránky www.letajicisen.cz , rádi Vám kočárky předvedeme na kamenné prodejně v Turnově - MIMI a JÁ , Palackého 186,Turnov / liberecký kraj/ dodržujeme stejné ceny jako v našem internet.obchodě. Přeji hodně úspěchů ve výběru kočárků Blanka

Vŕzganie kočíka

(Nelly, 28. 12. 2009 0:54)

Používame kočík Herqules Razor 6Spin už rok (od drobcovho narodenia) a som s ním veľmi spokojná - stotožňujem sa s hodnoteniami na Herq. Raptor 3 spin od Blaua - len mi v poslednom čase začal dosť vŕzgať. Tak by som sa chcela spýtať, či s tým máte nejaké skúsenosti, možno aj u iných kočíkov, a či je možné s tým niečo robiť. Skúsila som streknúť na niektoré miesta WDčko, ale moc to nepomohlo....manžel ma presviedča, že s tým nič nespravím. Asi tomu pomohlo aj to, že s ním musím denne v naloženom stave zdolať schody od/ku výťahu....ale musí to tak zostať? Ďakujem za každú radu:)

recenze kočárek jerry s růžového pantera

(Simona , 6. 12. 2009 22:52)

Kočárek Jerry z Růžového pantera budoucim maminkam vůbec nedoporučuji. Po měsíci používani nam přestala fungovat brzda, následně začal zatačet vlevo,takže jsem se šíleně nadřela, abych udržela kočárek ve směru jízdy, potom se nam postupně začal párat a ve finalé nam zrezivěl...konstrukce,kolečka,výplet,madlo.Reklamace nám nebyla uznaná a s majitelkou neni vůbec žádná domluva-neochotné jednání.Nedoporučuji v tomto obchodě nakupovat.

Herqules Raptor 3 Spin

(Blaua, 29. 11. 2009 22:00)

Este doplnim jeden klad:

+ aj sportova cast je polohovatelna az do 180 stupnov

Trojkombinacia (autosedacka Britax, hlboka korbicka, sportak) - osobna skusenost:

klady:
- velmi lahka manipulacia (zlozenie do auta, ovladanie koliesok)
- zlozeny (po vybrati koliesok) zabera minimalny priestor v aute
- kotucova brzda (dobra predovsetkym do nerovneho terenu)
- velka korba (moje dieta ma 6 mesiacov a stale ho v nej pohodlne nosim)
- siroke kolecka vhodne najma do terenu
- vela praktickych vreciek
- velky odkladaci priestor pod korbou
- moznost otocenia vsetkych casti (autosedacka, korba, sportova cast) do oboch smerov, t.j. dopredu aj dozadu
- predne arotacne koliesko
- velmi dobra stabilita, nakolko rozpatie medzi zadnymi kolieskami je skutocne velke
- nadstavitelna vyska rukovate (4 mozne polohy)

zapory:
- pre niekoho to moze byt vaha, ale nie je tazsi ako ine kociariky v tejto kategorii (ca. 14 kg)
- rozpatie zadnych koliesok - niekedy mam problem prejst v niektorych predajniach pri pokladniach (pre mna to osobne problem nepredstavuje, vzdy sa nejako dostanem von)

Na zaver: Urcite chcem tento kocik aj pri druhom dietati.

Herqules Raptor 3 Spin

(Blaua, 29. 11. 2009 21:53)

Trojkombinacia (autosedacka Britax, hlboka korbicka, sportak) - osobna skusenost:

klady:
- velmi lahka manipulacia (zlozenie do auta, ovladanie koliesok)
- zlozeny (po vybrati koliesok) zabera minimalny priestor v aute
- kotucova brzda (dobra predovsetkym do nerovneho terenu)
- velka korba (moje dieta ma 6 mesiacov a stale ho v nej pohodlne nosim)
- siroke kolecka vhodne najma do terenu
- vela praktickych vreciek
- velky odkladaci priestor pod korbou
- moznost otocenia vsetkych casti (autosedacka, korba, sportova cast) do oboch smerov, t.j. dopredu aj dozadu
- predne arotacne koliesko
- velmi dobra stabilita, nakolko rozpatie medzi zadnymi kolieskami je skutocne velke
- nadstavitelna vyska rukovate (4 mozne polohy)

zapory:
- pre niekoho to moze byt vaha, ale nie je tazsi ako ine kociariky v tejto kategorii (ca. 14 kg)
- rozpatie zadnych koliesok - niekedy mam problem prejst v niektorych predajniach pri pokladniach (pre mna to osobne problem nepredstavuje, vzdy sa nejako dostanem von)

Na zaver: Urcite chcem tento kocik aj pri druhom dietati.

Implast Bolder SD

(Ivka, 25. 11. 2009 14:45)

Ahojte, všechny vás zdravím. Chtěla jsem se zeptat, zda někdo máte zkušenosti s kombinovaným kočárkem Implast Bolder SD? Chci nějakou trojkombinaci, tnhle kočárek mi padl ihned do oka.Ráda bych věděla Vaše zkušenosti s tímto kočárkem a jaký na něj máte názor? Nikde jsem žádnou diskuzi nenašla. Mockrát Vám děkuji a zdravím Vás. Ivka

EMJOT TREECO

(Majka, 17. 11. 2009 16:23)

Ahojte,
robim si prehlad o kocikoch... netuzim po najdrahsej znacke... no je dost tazke vybrat si :-) Nemate prosim niekto skusenost s kocikom Emjot Treeco? Zda sa mi byt podobny, ako vsetky ostatne, no nikde sa mi nedari najst, ci su mamicky s nim spokojne... Potesi ma kazde info! dakujem :-)

Retrus vs Roan

(Viktor, 11. 11. 2009 21:22)

Ahojte maminky,mám podobný dotaz a problém jako paní Majka. Rád bych se Vás zeptal na Váš názor a skušenosti s kočárkama RETRUS, konkrétně model BASKET. Se ženou jsme se už už rozhodli pro kočárek ROAN MARITA, ale pak nám padl do oka již zmíněný RETRUS. O ROANU jsem tu našel spoustu informací(převážně kladných,čož mě utvrzuje v názoru že je to ten pravý), ale rád bych taky znal Vaše názory a zkušenosti s RETRUSem. Děkuji moc za pomoc

Kočárek FIRE Retrus

(Majka, 9. 11. 2009 6:01)

Zdravím všechny, chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s tímto kočárkem. Hledám kočárek pro dítko, které se narodí o prázdninách, takže budu potřebovat takovou korbičku, aby se tam dítko přes zimu vešlo. Můžete poradit? Líbí se mi i kočárek Roan Marita, ale tam se mi moc nezdá sportovní verze u kočárku Fire je pro mě lepší. Majka

Kočárky Graco

(Lenka, 25. 10. 2009 14:54)

Chci si koupit kočárek Graco Trekko. Nejlevnější jsem našla na http://www.ebambino.cz/ebambino/eshop/4-1-Sportovni-kocarky/13-2-Sportovni-kocarky-GRACO/5/114-Korarek-Trekko-Graco-2009. Máte s ním nějakou zkušenost?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »