Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Hodnocení kočárku HOCO DIAMOND

(Petra, 4. 4. 2008 17:19)

Ahoj maminky a všichni co nakukujete,
chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost s kočárem rakouské firmy HOCO typ diamond - barva sky (modro-zelená). Máme ho přes 1 rok, takže můžu hodnotit jak zimu s fusakem ,tak letní sporťák. Takže zápory - ten největší si mi jeví ve způsobu stahování boudičky - říkají tomu tichý chod, musíte povolit dvě plastový packy na boku, pak boudu sklopíte, nám to takhle vydrželo 14 dní, jezdíme na vesnici, drncáky a tak a po 14 dnech byly ty plastový packy totálně vymletý a bouda padala sama, takže úplně na prd - reklamace sice kladně a bez problémů vyřízena,ale téměř 30dnů bez kočáru, no nic moc, a navíc, po dalších 3 týdnech znovu - takže to napravil manžel sám-dal tam takový ty "rychloupínáky"jako jsou třeba na sedačku u kola a od tý doby je klid. Co se týče prostoru taky nic moc, malýho máme v zimě (únor) a nakraji léta u nás bylo ukrutně chladno ale do tašky na mimi se nám s fusakem už nevešel...Co se týče potom sporťáku tak dobrý, akorát mi připadá krátký prostor na nohy, když tam dám fusak tak mi ještě dobrých 40cm čouhá z kočáru, nánožník je tady u toho kočárku zase dost vysoký a když ho připnu tak jak se má, tak ho má malej připlácnutej na obličeji.Nedá se moc houpat, takže jsem měla tendenci s ním vyklat do boku a teď legračně "plavou" kolečka, ale nic víc, nepadají apd. A teď teda nějaký klady - je celkem lehký, nevím kolik kilo,ale do kufru auta ho skládám sama (když jedeme k doktorovi,do města a tak)a ne nijak složitě, prostě se jenom splácne a sklopím boudu-máme sice kombi,ale takhle se mi vešel na boku i do kufru normálního favorita...bez sundavání koleček a tak podoběně. Fajn je prostorný nákupní košík,co jezdíme s kočárem na nákup, nenosím tašku, dám to všechno tam, přehazovací rukoje´t je taky fajn a na to že je to 4kolák se mi sním jezdilo lehčeji než třeba s kamarádky (má Tako). Taky je dobrý, že když už nepoužíváte tašku na mimi, dá se splácnout na placku a doma nezabírá místo, ke kočárku patří také podložka do sportovního kočáru-ale to jsem nepochopila na co,vůbec jsme jí nepoužili. Barvy drží, jezdili jsme celý léto a nic, celý se dá sundat a vyprat, což je taky fajn, polohovatelný je taky bezva a lehce - úplně do lehu a naopak téměř do pravého úhlu a pak dvě polohy mezi...Kolečka jsou nafukovací, bez problémů, nikdy nepadali ani neucházeli.
Nevím teda,jestli klady převýší zápory - my tento kočárek dostali od dědy a babičky a darovanému koni na zuby nekoukej,ale upřímně, já sama bych ho nikdy nekoupila,třeba vzhledem k tomu, že i s výbavou přišel něco málo přes 10tisíc a to určitě teda kvalita ceně neodpovídá. Tak Vám všem přeji šťastný výběr.

Fenix F4

(Sima, 3. 4. 2008 23:11)

Mame teno kocarek uz rok a zatim spokojenost, bez kolecek se vejde do kufru Fabie Combi, do Felicie Combi i s koleckama. Nevrze, zadne vybaveni nam nechybi, mame plastenku, tasku i moskytieru. Odpruzeni dobre. Obcas prifoukneme gumy. Zpocatku se hure sundavala kolecka, stacilo lehce namazat, idealne suchym obycejnym mydlem. S kocarkem se vejdeme vsude s vyjimkou minivytahu v panelaku u rodicu. Kocarek je stabilni a hodne odveze i v prostoru podvozku. Sklada se dobre. Opotrebeni neni viditelne. Mimco ma dost prostoru. Jsme spokojeni.

JANE

(SAAARA, 3. 4. 2008 21:47)

NEJLEPSI A NEJPOHODLNEJSI KOCAREK JAKY NA TRHU JE.PROSTORNY,LEHYKY,PERFEKTNI MANIPULACE I JEDNOU RUKOU A AZ ODJEZDITE SE I DOBRE PRODAVA.MAME HO 1,5ROKU

Jané

(Hanka, 3. 4. 2008 16:31)

Ahoj,uvažuji o koupi kočáru Jané slalom pro a protože bydlím na vesnici, kde je místy dlážděná kostkovaná cesta, chci se zeptat, jestli s tímto kočárkem s nafukovacími koly jízdu po tomto terénu zvládneme. Prosím maminky, napište mi vaše zkušenosti. Díky.

Chipolino Pooky

(Veronika, 31. 3. 2008 20:52)

Dobrý večer maminky, prosím máte některá zkušenosti s golfkami Chipolino Pooky? Děkuji moc

Polsko

(Šárka, 31. 3. 2008 19:21)

Ahoj, můžete mi prosím poradit kam na nákup dětského zboží v Polsku ale né tržiště. děkuju

Lenko,

(Patt, 31. 3. 2008 17:19)

také si myslím, že tak dlouho v korbičce Jané nevydržíte, obzvláště pokud budete mít půl roku v zimě, on ten fusak přeci jen zabere spoustu místa. Naše děti přecházeli na sporťák v 7 a 6 měsících. Myslím ale, že se toho nemusíš bát. Jané má sporťák dostatečně "zateplený" a v kombinaci s fusakem je v něm jako ve vatě i sedmiměsíční miminko. Navíc v momentě, kdy mimi začne samo sedět, začne vyžadovat, aby mohlo na procházkách sledovat okolí a v tom momentě začne korba překážet :-)

jané

(katka, 31. 3. 2008 16:35)

je mi líto,ale myslím si že ne.Malá se narodila na začátku července a v lednu ji bylo(i s fusakem)poněkud těsno-a to není žádný obřík.Nemluvě o tom že už chtěla sedět!Na sporťák jsme přešly na konci ledna.V letošní kolekci je lepší také nánožník.

pro Katku

(Lenka, 31. 3. 2008 13:45)

Ahoj Katko, díky za reakci k Jané.Nám se mimčo narodí na konci června.Myslíš, že velikost hluboké korbičky bude stačit do jara dalšího roku? to bych pak zhruba od března plánovala přejít na sporťák. Jinak model Jané slalom pro 2008 má novou autosedačku Strata a ta je hodně vylepšená a splňuje veškerá kritéria.

Moc děkuju za tyhlety stránky

(Míša, 28. 3. 2008 20:59)

Jsem v 5.měsíci, prozatím bezdětná a vůbec nevím, co se kočáru týče (ale ani jiných věcí). Každý tvrdí něco jiného. Praktické rady, na co se zaměřit a co pak usnadní každodenní výlety jsou super! Díky!!!

odpověď nemůžu si vybrat

(Lucka, 27. 3. 2008 13:38)

Ahojky osobně jsem vyzkoušela kočárek Firkon,i já se rozhoduji jaký kočárek koupit. Po osobní zkušenosti s kočárkem Firkon jsem asi rozhodnutá. Je velmi prostorný, a má bezva pérování. Nevím jak na tom bude po delší době vystaveném na slunci, zda zůstane stále tak krásně barevný. Manipulace při skládání je velmi jednoduchá a do kufru se bezva vejde. Tak přeji šťastné pořízení kočárku del VAšich představ.

nemůžu si vybrat:)

(Jájina, 27. 3. 2008 13:11)

ahoj děvčata, stále sháním kočárek jak nový tak i z bazaru. Nemohu si stále vybrat.... libil se mi v nabídce CHICCO TRIO 3 jenže to má malá golfová kolečka. Dále kočárky FIRKON, jsou i cenové dosti dostupné, mají i autosedačku, ale zase ta barevná kombinace. Nemáte náhodou někdo zkušenost z kočárkem na vesnici i do města, často jezdím autem, tak aby byl taky prakticky a měl autosedačku, která se da připevnit na konstrukci. díky za info.

Herqules - moje zkušenosti

(Markéta, 27. 3. 2008 12:01)

Ahoj maminky, pročítala jsem tady vaše příspěvky a nešlo to se neozvat. Mám Herqulese asi půl roku, jezdili jsme nejprve s Cam Cortinou, ale právě kvůli tomu, že to byl dost velký kostitřas, tak jsme tenhle kočárek vyměnili za Herqulese Raptor 3 spin. Nejprve jsme měli hlubokou korbu, s tou se jezdí poněkud obtížněji, neboť pokud je mimi trochu větší (kolem 6 měsíců) je už těžší a tak je zvedání na obrubník docela hra se svaly. Ale jde to. Se sporťákem se jezdí perfektně. To že nemá nafukovací kola vůbec nevadí, protože má super tlumiče, kotoučová brzda je taky super. Při jízdě ze schodů je výborná, protože brzdí zadní kola a ne to přední jako Jané. Malou nevýhodou je jen to, že se tříkolka nevejde na šířku do normálního panelákového výtahu. My ho nemáme, tak je to jedno, ale návštěva babičky je prakticky s kočárkem nemožná.
Co se autosedačky týká, máme k němu Römer sedačku, kde cena odpovídá kvalitě, takže byla trošičku dražší.
Mám k němu i fusak a nánožník a můžu říct, že je tam můj syn jak v bavlnce. Má spousty místa a je mu teploučko.
Pokud bude někoho ještě něco zajímat, ozvěte se na mail: jiraskova.marketa@email.cz

Herqules - prodej

(Pavla, 27. 3. 2008 7:48)

Ahoj maminky, budu prodávát Herqules Raptor 3 Spin -přední otočné kolečko.Mám k němu hlubokou korbu,takže vhodný od miminka.Je modré barvy.Kupovaný 02/2007.Byla jsem s ním velmi spokojená . Když budete mít některá zájem, můj mail je pavla.jirmusova@seznam.cz

jané

(katka, 26. 3. 2008 21:20)

já mám jané slalom pro-kombinaci-sporťák,autosedačka a taška-mimi se narodilo v červenci,úplně to stačí.Já zase četla že autosedačky Jané mají dobré výsledky.Zní to strašně ale dokud se něco nestane tak ani nevíme která je nejlepší...doufám že to nikdy nebudu muset zjišťovat!

gesslein F2

(Věrka, 26. 3. 2008 8:01)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat,jestli někdo nemáte zkušenosti s kočárkem gesslein F2. Podle obrázku a popisu se mi moc líbí a připadá mi praktický, ale ještě jsem neměla možnost ho vidět "na živo".
Děkuju, Věrka

Casualplay s6

(Lenka, 25. 3. 2008 21:29)

Ahoj, mám casualplay s6 a děsně rachtají přední dvojitá kolečka... máte někdo zkušenost??? Prosím napište: lpetrikova@centrum. díky Lenka

Casualplay s6

(Lenka, 25. 3. 2008 21:28)

Ahoj, mám casualplay s6 a děsně rachtají přední dvojitá kolečka... máte někdo zkušenost??? díky Lenka

Jané

(Lenka, 25. 3. 2008 14:37)

Zaujala mě při výběru kočárku značka Jané a hlavně kvůli kvalitě provedení. Uvažuji o Jané slalom pro. Původně jsem uvažovala o kombinaci s Matrixem, teď spíše o klasické trojkombimaci: hluboká korba, autosedačka, sporťák. Matrix je údajně dost malý, takže vydrží jen asi 4 měsíce a navíc má špatné bezpečnostní testy jako autosedačka. Obecně Jané nedopadá v testech autosedaček nejlépe. Budu ráda za jakýkoliv názor či zkušenost.

kočárky Herqules radius

(Lucka, 25. 3. 2008 13:55)

Někdo tady píše, ze už se nebudou tyto kočárky vyrábět? Proč?
Dík


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »