Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Andri Herqules

(Pavla, 20. 3. 2007 20:35)

Já bych tedy pro letní mimčo raději volila korbičku.Myslím,že bude mít pak v zimě daleko větší pohodlí..Já vozím v korbičce dvouměsiční mimčo a myslím, že v tašce by bylo dost natěsno:-) Navíc ten kočárek vypadá moc hezky.

Herqules

(Lucka, 20. 3. 2007 20:17)

Ahoj,pro Andri. Podle mého názoru ti bude úplně stačit přenosná taška,pokud budeš mít originál nánožník.HQ mám doma,ale zatím jsem zkoušela s ním jezdit jen po bytě. Mimi čekám až v květnu.Co se týče pláštěnky,je fakt,že se k dítěti nedostanete,ale aspoň na něj neprší.U 1dítěte jsem měla pláštěnku s předním otvorem a když začal pořádný liják,tak jsem nevěděla jak se vytočit,ať na něj neprší.Jinak se už těším,až poprve vyjedu.

HERQULES

(Andri, 20. 3. 2007 19:56)

Ahoj, začetla jsme se do vaší starší diskuze o Herqulech a padl mi do oka. Zajímalo by mne, zda jste s ním i nadále spokojené!!!
Bydlím na nám. s dlažbou, tak si nejsem úplně jistá kolama, ale snad vydrží ;-) Šla bych do 4-kolky nebo 6-ti kolky, to ještě nevím, chystám se na Čerňák je omrknout a prozkoumat.
Mimčo čekáme koncem srpna, myslíte, že stačí taška na zimu? budu ji totiž nosit do 2.patra, tže korba mi přijde už těžká + dítko...
Díky moc za názory a zkušenosti, Andri

HQ CASUAPLAY ATD.

(Haninka, 20. 3. 2007 14:14)

Ahoj holky zajímalo by mě opravdu jsou tyto kočárky tak bezkonkurenční nebo vám jde jen o módní doplněk u HQ sem viděla že dítě má opravdu pohodlí i když je kočárek poněkud monstrózní,ale ten casuaplay je jak rakvička černej a kde nic tu nic.

Kočárky a jejich kola

(Dáša, 20. 3. 2007 13:49)

Dobrý den,můžete mi poradit jaká kola u kočárků jsou lepší hl. v zimě do sněhu a břečky užší či spiše širší?Je lepší na zimu trojkolka či šestikolka či čtyřkolka?Jsou lepší málá nebo spíše větší kola?Děkuji za rady

Herqules Razor pláštěnka

(Petra, 20. 3. 2007 10:19)

Prosím maminky, které mají kočárky Herqules o informaci o originální pláštěnce na kočárek. Je dobře řešená, pěkná, ale i po vyvětrání se mi zdá, že je pořád cítit ten igelit.Vyčichne to časem a za jak dlouho?
Děkuji za odpověď

Kočárek

(Eliska, 19. 3. 2007 19:23)

Dobry vecer.Muze mi nekdo poradit nejake dobre golface do peti tisic?Diky

Cortina x3 versus X lander XA

(Monika, 19. 3. 2007 15:19)

Holky napište mi třeba na mail staflik@seznam.cz, rozhoduju se mezi sporťákem X lander XA příp. XT a Cortinou x3, napište mi,kdo máte jaké zkušenosti,ať už kladné nebo záporné. Na x landeru mi vadí,že nejde otočit lůžko a na dítě v příp.nepříznivého počasí docela fouká, jinak bych šla do něj, tak nevím, Poraďte

Cortina x3 tris evolution

(Ina, 19. 3. 2007 15:06)

Ahoj maminky. Dle hledání a brouzdání po internetu jsem byla rozhodnuta pořídit si cortinu x3 tris evolution. V obchodě ovšem šok, je dle mého názoru nestabilní. Vysoká(velký průměr), úzká kola. V dalším obchůdku jsem ji porovnávala s HQ Raptor 3 spin a určitě si koupím tento. Ruční brzda na rukojeti, určitě praktická, když jedete z kopce, dobrá stabilita kočárku - kola oproti cortině nižší, širší. V letáku uvedená jako nepropíchnutelná - což se mi zdá taky výhodné, neboť kamarádka má kočárek s nafukovacími koly a již opravovali 3x! A to jezdí po městě po chodnících. Jedinou chybu toto testování - porovnávání mělo, kočárky jsem porovnávala "na prázdno". Tak si všechny vyberte správně!!!

Casualplay S4

(Baja, 19. 3. 2007 9:20)

Ahoj holky ,prosím vás nevím už která z vás to psala, ale 18kg není váha tohoto kočárku nýbrž jeho nosnost.Já tenhle kočárek ještě nemám, ale brzo asi bude a je fakt lehounký,když jsme ho zkoušeli v obchodě měla jsem v něm i našeho ročního chlapečka-má 11kg a i s ním to bylo supr lehké.Kdo ho máte můžete určitě potvrdit a napište i víc informací jak se vám s kočárem jezdí co je + a co -.Myslím,že to zajímá nejen mě, ale i spoustu ostatních mamin, které o S4 uvažují.

Casualplay S4

(Markéta K., 18. 3. 2007 23:48)

Ahoj. S4 rozhodně neváží 18 kg. Naopak kočárek je lehounký a výborně se s ním jezdí.

Mikrus alu sprint

(Lucka, 18. 3. 2007 22:27)

ahojky, reaguju na dotaz, máme mikrus alu sprint s hlubokou korbou a sportovní korbou. Nejlepší na kočárku je ovládání, má pohyblivou přední nápravu a zatáčení je radost a ne dřina. Má i dost doplňků a vychytávek. Možná jedno malé mínus, sportovní korbička je po vložení fusaku v zimě trošku těsnější pro mimčo.Ale jinak bych neměnila.

Casualplay S4 -váha

(Lenka, 18. 3. 2007 19:51)

Ahoj, nedá mi to nereagovat. Máme doma Casualplay S4 sporťák a komplet celý váží asi 12,5 - 13 kg. Bez sportovní sedačky asi 8,5 kg, kterou nesundáváme. Z důvodu častého cestování a po zkušenosti s těžkým kočárkem Tako jsem chtěla lehký kočárek, což S4 určitě je. Krásně se mi skládá a v pohodě ho zvládám dát do auta sama bez pomoci. A nezdá se mi, že by samotná hluboká korba měla 10 kg. Jsme s ním spokojení. Původně jsem chtěli Jané Slalom Pro, ale nakonec vyhrál Casualplay S4.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 18. 3. 2007 19:46)

Jity, ty mě dokážeš vždycky potěšit, každá tvoje zpráva mě povzbudí, když začnu pochybovat, jestli jsem udělala dobře, že jsem ho koupila...
Ale dnes jsem našla na našem HQ opravdickou závadu, kterou budu reklamovat. Na boudičce, jak je ta sponka, k vypnutí boudičky-jak bývalo na starých kočárcích-je proseklá látka kolem nýtku. Všimla jsem si toho dnes, když jsem nasazovala nánožník. Ten nýtek byl úplně schovaný pod tou látkou. Mě by to zase až tak nevadilo, ale kdybych ho chtěla někdy prodat, tak už by to asi vadilo, protože by se to asi časem otřepilo. Zkusím tam zavolat(mám ho z www. kočárek) a doufám, že budou ochotní a uznají to. Nevíte, jak to funguje s reklamacemi? Musím to poslat poštou, nebo to zařídí nějak oni? No zítra budu moudřejší a dám vám vědět, jak jsem dopadla.

Návod ke kočárku Chicco 3WD tech

(Naďa, 18. 3. 2007 11:30)

Mám prosbu - nemáte někdo návod ke kočárku Chicco 3WD tech? Jsem asi nemehlo, ale mám k němu i hlubokou korbičku a nevím si rady, jak korbičky přehodit, jak pozapínat všechny ty sucháče a patentky. Předem děkuji za jakoukoliv radu a pomoc :) megrin@centrum.cz

HQ - Casualplay s4

(Jitka, 18. 3. 2007 9:26)

Holky já mám HQ raptor 3-spin a jsem sním nadmíru spokojená.Co se týče řízení tak když je sedačka otočená proti směru jízdy jde to těžší ovládat,ale když je otočená po směru jízdy,jde ovládat úplně lehoučko.Co se týče casualplay s4 tak jsem měla možnost ho také vozit a můžu říct že se mi zdá nestabilní oproti HQ a ta váha taky není nic moc - 18 kg. to je ještě těžší jak HQ!Já bych neměnila ani zanic.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 17. 3. 2007 20:47)

Ahoj, mám tento kočárek teprve týden, ale můžu potvrdit, že první zkušenosti ukázaly, že je opravdu dost těžký a jednou rukou ho neuřídím. Oproti hluboké krásně odpružené Inglesině, se to nedá srovnat, což mě dost mrzí. Nějak jsem tu váhu neodhadla...Jinak se mě moc líbí, uvidím, co dál. Jo, ještě pláštěnka je divná, když prší, tak se k malému nedostanu, abych mu třeba dala dudlík. Jaké máte zkušenosti, vy, ostatní?

Casualplay

(Jana, 17. 3. 2007 20:18)

Ráda bych také slyšela víc informací o tomto kočárku moc se mě líbí a uvažuji o jeho koupi, rozhoduji se mezi S4 a vitage reverse láká mě ta přehazovací rukojeť zatím jsem moc kladných příspěvků nečetla.Budu ráda za každé info.

Ivaně casualplay S4

(Baja, 17. 3. 2007 19:58)

Ivi prosím těnapiš více o casualplay S4, jak jsi s ním spokojená, uvažuji o jeho koupi a sháním co nejvíce info.Budu ráda když mi písneš na mail:bajapavlaskova@seznam.cz Móc díky Bára

Patron F4

(Hanka, 17. 3. 2007 19:48)

Ahoj pročetla jsem tu Vaše příspěvky a chtěla bych se zeptat na názory na tento kočárek. Uvažuji o jeho koupi a zajímalo by mě pokud ho tu něko máte jak ste s ním pokojeni a případné závady atd. Prošla sem hodně obchodů a bohužel se mi na každém kočárku líbilo něco ale do oka padl jen tento ale nejsem si jistá tak děkuji za rady a tipy. Můžete napsat i na MatusinovaHana@seznam.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »