Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

omluva

(Denisa, 4. 8. 2006 12:05)

Nejsem blázen, jen mi to nejde s novou klávesnicí. Omlouvám se.

HERQULES

(Denisa, 4. 8. 2006 11:57)

Teké jsem se snažila najít někoho, kdo by měl s kočárky Herqules nějaké zkušenosti. Podařilo se mi potkat jednu maminku v supermarketu, ta s ním byla moc spokojená, měla ale bohužel šestikolák a akčně moc nepůsobila. Jsem moc ráda, Terezo, že jsem narazila na tvůj komentář, už jsem si připadala fakt divně, zdálo se mi, že kromě mě se o takové super kočárky nikdo nezajímá. Kočárek totiž hodně řešíme, musí být stabilní, máme psa, určitě bude nakukovat, ještě studuji, často budou hlídat babičky, takže snadná manipulace a to i s příslušenstvím, každý víkend do Jizerek, jízda ve sněhu nás tedy nemine. Na nákupy jezdím autem, takže sice stabilní ale kolem 20ti kg jsem zavrhla. Když k tomu přidám, že mi přijde fajn mít košík do kterého si kromě nazbytností na mimi můžu odložot i svetr, vypadává zehry Jané a zbývá Herqules. Trochu mi vadilo, že nemá nafukovací kolečka. Už jsem se s tím smířila, zase napíchnem. U nás to, teď zrovna, vypadá na trojkolku, dá se ovládat jednou rukou, babičky ve městě si můžou např. držet deštník, já vodítko třeba na přechodech a v obchodech se s ním skvěle manévruje. Do terénu a na sníh by ale myslím byla lepší čtyřkolka. Jak jsem to napsala, tak zas nevím. Mimochodem nedávno začali vyrábět korby, tím se to asi trochu prodraží ale na zimu by to mohlo být lepší naž jen taška. Kde ho chceš kupovat, babyexpert.cz? Kupuješ k němu autosebačku? No snad se sem znovu podíváš. Všem dobrý výběr!

kočárek Herqules

(Tereza, 31. 7. 2006 21:09)

Máte prosím někdo zkušenost s kočárky Herqules. Jsou to krásné švýcarské kočárky, které jsou velmi stabilní ale přemýšlíme jestli je lepší čtyř nebo trojkolka. Jelikož čekáme miminko v listopadu a jsem z vesnice obávám se jak se bude s kterým podvozkem ve sněhu jezdit. Dále bych ráda zanala zkušenost jiných maminek s timto kočárkem.

pro paní Evu

(Katka, 25. 7. 2006 13:17)

Dobrý den.
Jsem také z Pardubic, takže i já jsem si pro něj zajela trošku dál. Ten obchůdek je kousek od náměstí v Kouřimské ulici. Mají i www stránky (http://kocarky.cz nebo tak nějak). Tak se mrkněte. Doufám, že nevadí, že tady děláme někomu reklamu, ale myslím, že v dnešní době, kdy je stále ještě problém narazit na dobré obchodníky, nám ani nic jiného nezbývá. :))

kočárek Jané Slalom

(Eva, 20. 7. 2006 18:11)

Dobrý den!
Ráda bych se zeptala na tento typ kočárku, četla jsem na něj zde samou chválu, následně jsem si ho vyhledala na internetu a musím opravdu říct, že mě zaujal. Čekámě mimnko v listopadu a hodně cestujeme, takže je pro nás velice důležitá skladnost kočárku do auta. Nevíte někdo, kde v Hradci Králové či okolí tento typ kočárků prodávají? Ve Finese ani Vesně jsem ho nenašla. Případně kde je ten "super obchod v Kolíně" o kterém píše paní Katka? Děkuji.

Naprosto bez zkušeností

(Katka, 19. 7. 2006 8:49)

Ráda bych se připojila k diskusi ohledně kočárků. Na začátku prosince čekáme naše první miminko, bude v podstatě i první v blízkém rodinném okruhu. Tudíž nemáme nikoho, kdo by nám nějak významně poradil ani nikoho, kdo by nám něco málo do výbavičky přenechal. Moje mamka se velice aktivně ujala role nakupující babičky a rozhodla se, že nám koupí i kočárek (k naší velké radosti). Z našich zkušeností víme, že nejsme tak bohaté, abychom kupovali levné věci. Tím nechci říct, bohužel :), že patříme mezi boháče. Kočárek jsem si nejprve vyhlédla na internetu a pak se vydala do jednoho super obchodu v Kolíně. Pán nám vše velice ochotně ukázal, popsal neskutčné množství kočárků a nakonec jsme vybrali. Chtěla jsem kombinaci, nechtěla tříkolku, ale názor jsem změnila. Skončily jsme u kočárku Jané Slalom, má podle mého názoru vše dokonale propracované, je lehce rozložitelný, velice lehký a skladný a vynikající do terénu (bydlíme na vesnici, každou chvíli jezdíme do města za rodinou a nákupy a často vyrážíme na výlety). Rozhodně nechci nikomu vnucovat svůj názor, ještě nemám žádné praktické zkušenosti, ale je jistě velice rozumné, porovnávat nejen cenu, ale i praktičnost. Všem přeji dobrou volbu!!!!

Můj náhled

(Helena, 13. 6. 2006 11:19)

Kočárek jsme koupili před měsícem a ještě do srpna bude stát. Ale pokud jde o zkušenosti s nákupem, jsou docela bohaté. Prošli jsme několik brněnských prodejen a nakonec celí zoufalí náhodou narazili na malou prodejnu v Jevíčku. Super věc je, když je prodavač chlap - má poměrně praktický náholed na věc. Například co mi připadalo dost důležité a nikde jsem se před tím nedoslechla:
Pokud bude čadto skládat kočárek do auta samotná maminka, je lepší klasický kočárek s hlubokou a druhou sportovní korbičkou, protože bývá lehčí a většinou se i rozkládá na dvě části, což trojkombinace často ne a zvedat do auta celých 19 kilo, je dost. Taky je hrozně důležité vyzkoušet stabilitu kočárku - jak snadno se do boku převrátí.
Koupili jsme nakonec český kočárek značky Oáza - lehký, stabilní (ani s dost velkým úsilím se mi ho nepovedlo převrhnout), s odvětráváním, dvě samostatné korbičky, nánožníky, nafukovací kola, dobře polohovatelná sportovní korbička. A za necelých 5 tisíc.
Až budu mít zkušenosti z terénu, dám vědět.

kočárek

(Valli, 9. 6. 2006 19:18)

tak já se přidávám,určitě je v článku shrnuto opravdu vse.Já se při prvním(zatím posledním)výběru kočáru divala hlavně na délku korby,koupila jsem Deltim sport.no ale moc spokojena teda nejsem.je pravda že jsme meli letni miminko,takže v hlubokem jezdil od cervna do brezna-vešel se,ale to je jediná výhoda.jinak se nam blbě dával do kufru.Je moc težký(19kg),padala nám pořád korba,praskly kola.o vrzání nemluvím.teď mám golfáč-docela dobrý,je hrozně lehký, takže super.a na další mimi bych už chtěla quinny buzz-trojkolka,je sice drahý,ale myslím, že už by splňoval všechny kritéria,které očekávám od kočárku.no uvidíme,co bude za kočárky v budoucnu:-)
jinak ale je určitě plno maminek ,ktere s deltimem jsou spokojené,ale já bohužel nic moc.

kočík

(Markéta, 10. 5. 2006 15:21)

Ahojek:) Tak musím říct, že jsme toho prohlídli hodně a víceméně máme jasno. Vzhledem k tomu, že budeme "letní mimi" tzn. do sedmi měsíců v kočárku a v zimě (tím pádem s fusakem) jednoznačně u nás vede Deltim Skippy s délkou vnitřního lůžka kolem 90 cm. Sice je to trojkombinace, ale pojatá spíš jako hluboký kočárek (perfektní, drncací, vysoký, prostorný)... (co se sportovní verze týče přijde mi dost vachrlatá a nestabilní navíc má jen 3 bodové pásy). A na jaře, až mimi bude sedět a bude hezky koupíme samostatný sporťáček.

názor z druhé strany

(Zuzana, 1. 3. 2006 19:04)

Nedá mi to a musím reagovat. Patřím mezi ty, kteří zainvestovali do dražšího kočárku. Konkrétně máme onen zmiňovaný Jané - ač neposlanci :-). Máme ho již 2a1/2 roku a i když se musím přiznat, že tenkrát jsem cenu dlouho rozdýchávala, dnes nelituji jedné jediné koruny. Právě proto, že za ty 2a1/2 roku s ním nebyl sebemenší problém - je perfektně ovladatelný, lehký a skladný. Podotýkám, že žijeme hodně aktivně - to jest několikrát do roka na hory, často do lesa, v létě na pláže - no prostě do terénu a kočárek přežil "bez ztráty kytičky". Pokud jde o to otočné kolečko, tak nám trable nedělá a pokud je terén hodně hrbatý, dá se přece kdykoliv zaaretovat. A schody? - vím o tom své - bydlíme v 1.patře a několikrát denně s kočárkem "skáču" schody nahoru i dolů, protože nemáme možnost kočárek nechávat v přízemí. Tím jsem jen chtěla lehce kvalitu tohoto kočárku - myslím, že opravdu odpovídá ceně. Tím nechci tvrdit, že drahé znamená nutně dobré - jen konkrétně s tímto kočárkem máme dobrou zkušenost a ty peníze už se nám dávno vrátily. Myslím, že každý musí najít kočárek pro svůj styl života - já bych se zbláznila, kdybych měla každý druhý den rvát Tako nebo Deltim do auta. Na straně druhé, kdybych ho měla jen na procházky po městě nebo na zahradu. Myslím, že tenhle článek je fajn, protože trošku navede právě v tom uvědomit si od kočárku chceme. Musím se pochlubit - čekáme druhé mimi a tak brouzdám a hledám co je mězi kočárky nového :-) Osvědčeného favorita už máme, ale třeba narazím na něco zajímavého.

kočárky

(maminka, 1. 3. 2006 15:18)

Nějak jsem se dostala ke čtení tohoto zajímavého článku. Musím říct, že ve většině případu souhlasím se vším, co zde psáno až na některé vyjímky, na které bych ráda upozornila. Jsem maminka dvou dětí s 8letým rozdílem, takže si mohu dovolit srovnávat co bylo v dosahu v roce 1996 a v dnešní době. Jsem vdaná po druhé a poprvé jsme stloukávali dohromady každou korunu, takže jsme byli nuceni vybírat podle ceny. Děti rodím velké kolem 4 kg a dlouhé. První kočár byl 3kombinace, tenkrát z Polska a dodnes se sním vozí děti. Druhý byl značkový golfáč, vydržel chudák 2 měsíce, neunesl váhu dětí, reklamace nýtů neuznána. Sporťák též značkový neunesl konstrukci, ta praskla. Poslední polský sporťák dodnes jezdí. Nyní máme trojkolku ABC design, nebylo mi doporučeno otočné kolečko, které bývá v terénu často poruchové. Jsem nesmírně spokojená, i když kočárek váží 13 kg, mně to nevadí, do MHD vždy někdo pomůže,autem nikam nejezdíme a když, tak na nákup bez kočárku, navíc po těch 2 kolech snadno vyjedu uplně všude. Doktorku máme v patře bez výtahu a zvládám rovněž. Stál 4 tisíce. A jestli mohu doporučit maminkám tak 3kombinace Tako, nebo Deltim. Hodně umí, plná výbava, krásný vzhled a cena do 8 tisíc za nový. Kočárek Jané je sice krásný, nutno podotknout, že tak spíše pro manželky poslanců. S pozdravem praktická maminka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115