Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Jané SLALOM PRO

(Jitka, 13. 2. 2007 0:24)

S tímto kočárkem mám od samého začátku trápení. Výběr kočárku jsme nechali na poslední chvíli, takže nám s výběrem pomohl známý z německa-také tam nám ho koupil. Tam se zřejmě tyto kočárky prodávají bez tašky na rukojeť-ale bez té já se obejdu. po 2 měsících ježdění začalo skrýpat přední otočné kolečko(zjistili jsme, že se šoupou brzdové destičky, po 4 měsících začalo rachtat zadní kolečko-po pátrání, čím to může asi být jsme přišli na to, že zřejmě padá nožní brzda. Když jsem konečně na netu našla, ze servis handy by s tím mohl neco udělat, tak mi tam zdělili, že se mi na něj nepodívají - mám prostě smůlu že kočárek nemám zakoupený v ČR a že si mám najít jiný servis. Já jsem na tom kočárku závislá-kdybych ho reklamovala do německa-tam co nám ho známý pořídil, tak jsem měsíc bez kočáru a to si neumím představit, že bych musela být zavřená s mimi doma. Víte-li někdo o nějakém řešení-kde je nějaký servis, kde si s kořárkama Jané umí poradit, budu moc ráda.Díky.

Tako a spol.

(Klára, 12. 2. 2007 22:54)

Jen ještě jeden vzkaz. Dnes už vím, že bych nikdy znovu nešla do všemožných kombinací Tako, ARO, BEBETTO, BAMBINO či co. Ono je to stejně jedno, jak kočárek nazývají, protože jsou montovány ze stejných součástek. Dneska jsem svoje ARO podrobněji prozkoumala a žádná sláva. O rozkládání a skládání do auta ani nemluvim. Bohužel na takový věci přijde člověk až když je pozdě.

Aro - Dotaz pro Terezu

(Klára, 12. 2. 2007 22:44)

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to dopadlo s tou reklamací ARO, má stejné vady??? Taky bych ho chtěla vrátit. Už jsem psala na čoi ať mi pošlou konkrtétní vady taka, ať můžu porovnávat s ARO a napsat reklamaci. Dnes jsem jela reklamovat X-landra XT a až se to vyřeší, tak bych nejspíš šla i reklamovat i tenhle klump! Kdybych kdysi dala tyhle peníze za jeden kočár, mohla bych si spokojeně jezdit a neběhat po reklamacích. Za třináct tisíc, co jsem do toho vrazila, tak bych dopadla s jednim kočárkem líp. Nelíbí se mi postup, tady něco vyměnit a zaonačit a jako že je to už podle normy. Zajímalo by mě, jestli někomu za TAKO vrátili vůbec peníze. Podle zákonů to zní jednoduše, ale hůř se to ve skutečnosti udělá.

CamCortina Tris X3 nebo X4

(Lenka, 12. 2. 2007 20:42)

Ahoj maminky, prosím zda některá nemá zkušenosti s těmito kočárky. Moc se mi líbí, ale byla bych velmi vděčná za zkušenosti z praxe. Děkuji

Patron bohemia athos

(Romana, 12. 2. 2007 16:52)

Ahoj holky, prosím nemáte některá zkušenost s tímto kočárkem.Zdá se mi docela praktický, nevypadá jako batoh, ale nevím jak je prostorný uvnitř.Někde bylo psáno , e na šířku má taška 33 cm.Není to málo?
Díky moc za odpověď.suchynova@seznam.cz

Herqules raptor 3 spin

(Baja, 12. 2. 2007 15:11)

Hanko ten čeno olivový jsem viděla v obchodě ale nechtěla bych ho,přijde mi to jak vojenské auto-nevím.Já mám ten modrý 5 měsíců a ještě jsem ho neprala ,mám 11 měsíčního kluka a zatím se špiněním problém nebyl.Taky mám 2. dítě.Ale záleží na tobě.Kamarádka má červený a je taky moc spokojená.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 12. 2. 2007 14:20)

Ahoj holky, mám velkou prosbu. Chceme si kupovat tento kočárek, ale nemůžeme se rozhodnout,kterou barvu. Ve skutečnosti jsem viděla pouze modrou a je o moc tmavší a jasnější barvy, než na internetu. Je krásná, ale odrazuje mě to světlé madlo před miminkem-mám třetí dítě a vím, že je to hrozně choulostivé. Nemáte některá tento kočárek v jiné barvě, než je modrá?Nemám možnost ho vidět ve skutečnosti, tak nevím, jestli i ty ostatní barvy jsou jiné.Mám z praktických důvodů zálusk na ten černo-zelený. Pokud by to bylo aspoň trošku možné, pošlete mi na e-mail fotečku. hankahrudova@centrum.cz
DĚKUJU!!!!!!!!!!!

Roan

(Vanilka, 12. 2. 2007 13:28)

Ahoj. Muze mi prosim nekdo z uzivatelu tohoto kocarku rict kolik vazi? muzete ho prosim zvazit? kolik vazi s hlubokou korbou a kolik se sportovni verzi? Diky diky moc. Nikde jsem tuto informaci nenasla

Pro Markétu

(Baja, 12. 2. 2007 9:32)

Díky za zkušenost alespoň vím na co si dát pozor.Uvidíme.Ještě se rozhodujeme jaký kočárek eventuelně zvolit.Zaujal mě i od Chicca S3 pokud někdo máte zkušenost napište.Díky

Casualplay s4

(Markéta, 12. 2. 2007 7:34)

Kočárek je krásný, má ho známá a je moc spokojená. Taky jsem s nim jela, ale musíte si zvyknout na přední otočné kolo, ale moc mě překvapilo, když jsme v zatáčce najížděly na sjezd pro kočárky, tak se málem vyvrátil(přední kolečko to nezvládlo), což si myslím, že by se vůbec nemělo stát. Pořádně si ho odzkoušejte. Chceme koupit malému sporťáček a ten Váš se nám líbí, tak jsem ráda, že se někdo napsal svou zkušenost. Dík a nasledanou

Máme Herqules raptor 3 spin

(Baja, 11. 2. 2007 22:52)

Kočárek je to super, má hodně vychytávek, kapsiček,super je otočné kolo,jen teď uvažujem o Casualplay S4 z 1 prostého důvodu-bydlíme na brutálním kopci a Herqulek je bomba ,ale do kopce dost těžký.Máte někdo zkušenosti s Casualplay S4?Jo jinak Herquly mají na www.babyexpert.cz

Pro Jenistovou

(Prodejce, 11. 2. 2007 21:19)

To, že kočárek zatáčí není chyba vyrobce, ale pouze uživatele. S reklamací se ani neobtěžujte, neboť vám jí okamžutě zamítnou. Nevím jak Váš prodejce ale my to všem opravujeme zdarma a na počkání (cca 10 min. Řeší se to "nad rámec záruky zdarma". Tento jev se stane poměrně jednoduše - jedete a bum špatně najedete na obruvník,.. to vše s konstrukcí hýbe a způsobuje zatáčení. Můžete si to doma sami jednoduše opravit: sundejte všechna kolečka a změřte vzdálenosti od osiček na obou stranách vždy od zadu do předu. Po zjištění, kde je to méně, tak tam nějakou trubkou, nebo kleštěmi narovnejte až na délku stejnou, jako na druhé straně. Nebojte se použít sílu, ten kočárek to vydrží.
P.C

kočárek x-lander X3

(Pavlína, 11. 2. 2007 20:22)

ahoj, chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s x-lander x3 sportovní verze, byla bych moc ráda za nějaký názor. Děkuji

Kocarky Patron

(Jenistova, 11. 2. 2007 16:16)

My jsme si koupili kocarek od Patrona Apolon Alux. pres rok jsme s nim byli naprosto spokojeni, ale letos po nadilce snehu se nam kocarek docela porouchal. Podle technika byla silne zdeformovana konstrukce, odesly uplne brzdy, zatacel na jednu stranu.
My mame ale uz starsi model {2 roky}, ty novejsi maji brzdicky uz lepsi, vydrzi daleko vice.
Kocarek nam bezplatne opravili a tak jsme si jeste koupili sportak Syrix. Ten nam ale bohuzel take lehce zataci na jednu stranu.V prodejne se to skoro neda zjistit, protoze je kratka. Zkusime to znovu vyreklamovat a uvidime.Snad to nejak opravi. Jenom je hloupe, ze s tim jsou porad starosti.
Nekdo mi ale rikal, ze kacarky snad ani rovne nejezdi.
Pokud mate take nejake zkusenosti pisnete na
crazynka@seznam.cz

Casualyplay vintage reverse

(Lila, 11. 2. 2007 13:58)

Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Ráda bych ho koupila, líbí se mi že má přehazovací rukojeť. Bohužel nikde v okolí není na prodej, tak si ho nemohu prohlédnout. Prosím tedy o radu, jak dalece je polohovací, jak snadno se složí - zda jej lze složit jednou rukou, atd. Děkuji za odpověď

Hartan Racer XL

(Veronika, 11. 2. 2007 11:11)

Ahoj, nemáte náhodou některá tento kočárek, neslyšely jste o něm něco. Nikde, ani na stránkách výrobce, nemůžu najít žádné údaje jako je váha kočárku a vnitřní rozměry lůžka. Předem děkuju

Tříkolky

(Lucie, 10. 2. 2007 23:05)

Ahoj, rada bych znala názor několika z Vás, co se týče špatného odpružení tříkolek. Měly jste s tím konkrétní problém, že by to miminku vadilo např. při jízdě po dlažbě apod? Vidíte obecně tvrdší kočárek jako nepohodlný pro miminko? Díky všem!

Pro Zlatu

(prodejce, 10. 2. 2007 22:01)

Kočárky Patron Bohemia jsou kočárky, které se montují v České republice v Mělníku. Sám jsem jeho montáž viděl. Samozdřejmně, že nic není 100% udávaného původu. Plasty se všechny odlévají v Polsku. Látky se vyrábějí v Polsku. V Česku se vyrábejí a lisují všechny kovové předměty a šijí potahy kočárků. Ovšem i když jsou některé komponenty z Polska stojím si za tím, že jsou to kočárky kvalitní a bezpreblémové.

Patron Bohemia

(Zlata, 10. 2. 2007 10:05)

Ahoj, já jsem stejného názoru jako vy,které si stojíte za tím,ze kočárky od Patronu jsou české a nikoli polské.Pá

Patron Bohemia - Apollon Alux

(Janka, 9. 2. 2007 21:00)

Mám kočárek Apollon Alux vyr.r.2005 od ČESKÉHO výrobce Patron Bohemia. S tímto kočárkem jsem opravdu velmi spokojena, koukám jak moc řešíte který kočárek si vybrat a i já měla veliké dilema. Můj výběr vyhrál zmíněný kočárek především proto, že jsem hledala kvalitní, prostorný kočár který bude vhodný i pro "hrubší" terén. Za dobu velmi intenzivního používání (1,5r) jsem nenešla na kočáru žádný problém, žádnou vadu. Jsem naprosto spokojená a mohu ho doporučit dále. Jediná malinká výtka se týkala odpružení kočárku - zpočátku jsou pružiny tužší, teprve cca po 3 měsících povolily. Mrkněte na www.patron-bohemia.cz , jedná se skutečně o českého výrobce. Přeji šťastnou ruku při výběru.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »