Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Úchyty na korbičku Jane Slalom PRo

(Martina, 28. 6. 2007 9:05)

Ahoj,po velmi dlouhém přemýšlení jsem se nakonec rozhodla koupit pro naše mimi, které čekáme již začátkem července sporťák Jane Slalom Pro. Kamarádka mi k ní půjčila korbičku bezadaptérovou verzi. Výhoda je, že lze miminko v ní převážet i v autě. Jen to má jednu chybičku. Nepodařilo se jí najít úchyty, které se přidávají na začátek a konec korbičky. Tyto úchyty jsou nutné k připevnění autopásy. Proto jsem se Vás chtěla zeptat, zda mi někdo můžete doporučit, kde by bylo možné tyto úchyty koupit či objednat. Děkuji moc Martina

Moon T3

(pro inu, 28. 6. 2007 8:47)

Ahoj,ten kočárek vypadá fantasticky,a rozhodně se nemusíš bát,tento korbičku nepotřebuje.Taška je určená pro miminko od narození,i v zimě tam bude pěkně schované,a bude mu tam dobře. :)

Moon T3

(ina, 27. 6. 2007 10:46)

Ahojky. Nemáte některá, prosím, zkušenost s kočárkem Moon T3? V základní výbavě je taška místo korbičky, proto by mě zajímalo, jestli je vhodný už pro dítě od narození? Děkuji.

Rada

(dominika, 26. 6. 2007 9:49)

Ahojte holky, musim Vam rict, ze se v kocarcich moc nevyznam a to uz doma jeden mam:))) Chci koupit jiny a vubec nevim jaky. POkud Vam to nevadi, popisu svuj ideal a muzete mi poradit, co se tomu aspon priblizuje? Dik.
Takze:
mam 3 mesicniho syna, takze bud sportak, nebo golfky
3kolka s otocnym kolem
lehkej (jsem sama)
velice dobre skladnej do malinkateho kufru (favorit)
jde do uplneho lehu
otocna korbicka, nebo rukojet
slida (vetrani) ve strese
nastavitelna rukojet (mam 185 cm)
no vic me nenapda (pokud odmysli cenu:)))
Holky dik za radu, jesti mate nejakou zkusenost, ja totiz vazne nevim ... a hlavne se to furt meni...

Tří nebo čtyř

(pro Danu, 25. 6. 2007 21:50)

ahojky.já mám takové zkušenosti:mám Jané slalom pro což je tříkolka a namohu si ji vynachválit.Prošla jsem sní již každým terénem a to čerstvím sněhem,pískem, lesem velni kamenitým terénem a včera celkem drsnou hrbolatou dlažbou Jindříchova Hradce.Všechno bez problémů.Lehoučký na ovládání a v pohodě jednou rukou,tak že v dešti můžete nést i deštník,což je u klasické čtyřkolky někdy dost obtížné.Vím o čem mluvím,protože na první dítě jsem měla čtyřkolku a to se super teréníma kolama,ale proti Slalomu hrůza.Mám ho ještě na chatě a pokaždé si říkám jak jsem s ním mohla jezdit.Já jsem rozhodne pro tříkolku s otočným předním kolem.Jitka

Re casualplay zápach

(Barča, 25. 6. 2007 8:46)

ahoj Evi neměj strach ten problém jsme měli taky ale ono to zanedlouho vyvětráKaždý kočárek jde trochu cítit když je nový.jak to zabalí do těch sáčků.Když si koupíš pro dítko nezávadné testované papučky taky pěkně smrdí.myslím že máš zbytečné obavy.Než jsme koupili casualplay měli jsme herqula a ten když přišel ta jsem ho taky dlouho větrala.měj se Barča

casualplay zápach

(Eva, 24. 6. 2007 21:58)

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jestli když jste si koupily kočárek casualplay a doplňky k němu, bylo vše cítit dost silným zápachem z umělé hmoty? Jsem z toho trochu znepokojená, protože ho máme už týden na balkoně na vyvětrání, zápach sice mírně slábne, ale mám trochu obavu, aby nebyl kočárek pro mimčo závadný. Díky za odpověď

tříkolka - čtyřkolka

(Dana, 24. 6. 2007 13:29)

Ahoj mamky,prosím,máte některá zkušenost s tím,jak zvládá tříkolka rozbitý náročný terén,ještě ke všemu v zimě?Bydlím na vesnici,kde se bude opravovat kanalizace,silnice budou úplně rozkopaný,a my budeme stavět na místě,kam ještě nevede silnice-a hned tak nepovede- a je to celkem kopec.Už mám jedno dítko,a potřebuju se starat i o něj... láká mě jednoduché ovládání,ale mám strach co zvládne.

Hoco Zaphir

(Martina, 23. 6. 2007 18:05)

Ahoj holky,chtěla sem se zeptat, zda nemáte některá zkušenost s tímto kočárkem.Moc se mi líbí,ale nikdo o něm nepíše,potřebuji se rozhodnout jestli ho koupit nebo ne,díky za rady.

HERQULES

(Pavla, 23. 6. 2007 17:18)

Zdravím všechny mamči a chtěla jsem se zeptat majitelek Herqula..Jezdím s kočárkem 5 měsíc a hrozně mě rozčiluje jakoby praskání a vrzání vtěch plastových spojích na boku.Na rovném povrchu nic, ale když jedu někde v terénu-hrůza..Máte s tím některá zkušenosti?Dá se to nějak odstranit?Nebo to dělá jenom mě??Přemýšlela jsem už i o reklamaci..Díky za rady.

Blooster GT4

(Arantxa, 23. 6. 2007 12:37)

Zdravim vsechny maminky a chci se zeptat, zda nemate nektera zkusenosti s timto kocarkem. Vzhledove se mi libi a zda se mi i dost vysoky, nebot pritel ma 2 metry, ale nevim, zda je i funkcni. Bydlime ve velkem meste, takze s nim budu muset dost cestovat MHD.

Blooster GT4

(Arantxa, 23. 6. 2007 12:35)

Mutsy Spider

(Cernovlaska, 22. 6. 2007 22:38)

Zdravim maminky, chtela bych se zeptat jestli s timto kocarkem nemate nektera zkusenost. Nikde na diskuzich jsem nic nenasla...Predem moc dekuji

Korbičky

(Lucka, 22. 6. 2007 16:36)

Ahoj Holky, asi máte pravdu s těma velikostma. Nepomůžete si tak ani tak, ten 1-5cm nic moc nezachrání. Pět měsíců v tom dítě snad musí vydržet a pak se může používat sportovní verze. jsem rada za připomínky které sem píšete, určitě pomůžou při rozhodování.

korbička pro Danu

(Markéta, 22. 6. 2007 15:28)

Dano, podrobnosti jsem ti písla na mejlíka

Herqules Razor 4

(Dana, 22. 6. 2007 14:36)

Markéto,chtěla jsem se zeptat na tu korbičku - jestli budeš prodávat a za kolik,a jakou má barvu.Pochopila jsem,že máš tříkolku,tak nevím,jestli by to pasovalo i na čtyřkolku..? Díky za odpověď,můžeš psát i na mejl:smerdova.d@seznam.cz

Herqules Razor 4

(Dana, 22. 6. 2007 11:05)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s tímto kočárkem,hlavně ne velikost korbičky - čekám Vánoční dítě,a moje první bylo macík(!) a také na ovladatelnost,ať už ve sněhu,nebo na lesních cestách.Díky!

Velikost korbičky

(Hana, 22. 6. 2007 9:32)

Já taky doufám, že by ta velikost měla stačit. Hlubokou korbu budu potřebovat od října do března nebo do dubna, a miminka prý stejně mají raději, když kolem sebe nemají tolik místa.

Casual Play S4

(Lenka, 22. 6. 2007 9:08)

Ahoj.Používá někdo autosedačku vajíčko prima easy místo hluboké korby?Jak se tam mimi vejde a není to příliš nepohodlné pro mimi?A jak dlouho se vám vejde do hluboké korbičky?Díky

Korbičky

(Hanka, 22. 6. 2007 8:07)

Ahoj holky já sem taky dlouho vybírala podle velikosti korbičky a kolem 75 mají všechny plus minus centimetr a te tam už nehraje roli pokud je korbika široká aspoň 30cm a dlouhá těch 75 tak by to mělo do těch 5 měsíců být ale záleží na ročním období a mimču. Já měla klasický houpací kočár kde byla korba 80/35 a bylo o ideání na fusak na zimní mimi do sedmi měsíců pak chce většina dětí stejně koukat ven a některá mnohem dřív. Obecně si proto dovolím říct že to je stráta času měřit a porovnávat protože jsou v podstatě stejně velké líp jsou na tom houpací hluboké kočárky.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »