Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Chipolino gemma

(Pro Petru, 2. 10. 2007 13:11)

Ahojky Peťo. Pláštěnku mám univerzální a dokonce pasuje na hlubokou korbu i na sporťák. Je od emitexu a je to na kočárek typu tako. No a tašku na rukojeť mám černou také od emitexu. Seženeš to i v hypermarketech. Já to obojí kupovala v hypernově. Tak držím palce při výběru a dej vědět jestli kočárek koupíš. Ahoj Petra

TFK Buggster

(Barča, 2. 10. 2007 11:32)

Ahojky máte někdo zkušenosti s tímhle kočárkem?Chtěla bych ho na jaře pro 2 letého kluka, zajímá mě jestli je dost dlouhý a prostorný i pro větší děti a jaký průměr mají kolečka?Díky za odpovědi.

nurse

(bara, 2. 10. 2007 10:11)

diky za radu, asi ho nekoupim jako trojkombinaci ale jen jako sportak prece jen by moc klidu nebylo kdyby to drncalo

HQ- Pavle

(Marcela, 2. 10. 2007 9:49)

Ahoj Pavlo, prosím tě a to si měla tu univerzální pláštěnku jakou? jako na hluboký kočár?
Jinak na ten sporťák ta pláštěnka nebude až taková věda, ale poprvé když jsem ji rozdělala, tak to bylo hrozný.
Díky M.

Chipolino Gemma

(Petra pro Petru, 1. 10. 2007 17:04)

Péťo dík za info.Vypadá to,že Gemmu nakonec opravdu koupíme.Ještě jsem někde četla,že by na podzim měla být k dispozici i autosedačka,což by bylo supr.A chtěla jsem se ještě zeptat,jestli sis na něj koupila i pláštěnku a nějakou tašku.A když tak jakou.

Nurse

(Hanka pro Barču, 1. 10. 2007 15:57)

Ahoj, Nurse sice splňuje požadavky na lehký, snadno ovladatelný a prostorný kočárek, ale nemá polohovací rukojeť a odpružení sice je, ale kočárek se nehoupe. Já osobně bych ho doporučila spíš jako sporťák a pak rovnou i místo golfových holí - na takové vození je nepřekonatelný, s hlubokou korbou jsem ho už viděla, ale já bych se bála, že bude na nerovném povrchu moc drncat (nevím ale, jestli třeba nemá vyřešené odpružení přímo u korbičky).

Hoco ZAPHIR X-Sport

(Hanka, 1. 10. 2007 15:24)

Dobrý den,můžete mi někdo poradit jaké máte zkušenosti s kočárkem od firmy HOCO (z Rakouska) typ Zaphir X-sport nebo další typy od stejné značky? Byly jsme o víkendu v Praze na veletrhu a tam se nám moc líbil, ale neznám na něj žádné reakce. Mimčo čekáme v lednu a tak potřebujeme prostorný kočárek, aby jsme se tam vešli i s fusakem. Předem díky za odpovědi.

Bebecar - Stylocity

(Evča, 1. 10. 2007 9:16)

Ahoj,
nemá tu někdo zkušenosti s tímto kočárkem? Jde o kočárek s vyměnitelnými korbičkami a podvozek má přední kolečka s aretací (lze zapnout či vypnout). Zdá se mi jen, že i jako sporťák je docela těžký a mám obavu, zda nejsou korbičky příliš malé...

HQ - Marceli

(Jiťa, 1. 10. 2007 9:04)

Ahojky,
já jsem s pláštěnkou poprvé taky zápasila a ještě kevšemu mě nenapadlo si jí vyskoušet dříve než až začalo pršet.Mylně jsem si myslela,že nasadit pláštěnku na kočárek přeci není žádná věda,vždyť jsem to dělala už tolikrát na jiných kočárcích u starších dvou dětí a nakonec jsem zmokla já, kočárek i rozdělaná pláštěnka,kterou jsemdržela v ruce.
Teď už mi to vůbec nepřipadne,vždy jí musíš nasadit tak,aby ty zelené větrací okýnka byli volně - tedy jakoby mezi stříškou a nánožníkem a nakonec uchytíš kolem trubek suchými zipy a dole kolem koše gumičkou.
Nic to není určitě na to příjdeš...
J.

HQ - Marcele

(Pavla, 30. 9. 2007 21:59)

Ahoj, pláštěnka je opravdu trochu věda..Je spiš dělaná až na sportovní sedačku.Ta má vyšší boudičku a pak dobře sedí.Na hluboky kočárek jsem používala univerzální pláštěnku.Bohatě stačila. A i když jsem párkrát zmokla,kočárku to vůbec neublíží, kapky po něm stékají a za chvíli je suchý...

HQ - Jíťi a Pavle a Janě

(Marcela, 30. 9. 2007 19:47)

Ahoj Holky, tak dneska jsme kočárek pořádně vyzkoušeli, ale měli jsme problém nasadit pláštěnku. A taky jsem se chtěla zeptat jakou pláštěnku používáte na hlubokou korbičku?
Díky M.

dotaz na houpani gemma

(vodi, 29. 9. 2007 20:31)

chci se zeptat jak moc se da gemma houpat, ktery kocar nebo kombinace je dobra na houpani mrnete
??

Emjot x Mikado

(Jiřina, 29. 9. 2007 18:18)

Máte někdo zkušenosti s těmito značkami?Oboje je polský výrobce, jsou za zhruba stejnou cenu, akorát Mikádo je u nás v obchodě už jen oranžovo-béžový. Ta béžová je tam daná dost nešťastně, bude to pořád špinavé a jiné barvy už nejsou, je to doprodej staré kolekce. Kamarádka čeká první mimčo a tak neví, co vybrat.Jo a jsme na vesnici, takže nějaký dobrý na ty naše díry...

POMOC NURSE kombinace

(bara, 29. 9. 2007 12:44)

ahoj vsem, hledam kombinaci, ktera bude lehounka jelioz mam nemocna zada, kocarek se mi libi nurse a gemma, nurse je lehky, ale pisete, ze nehoupe, chtela bych ho pro mimco od narozeni, takze co s tim? potrebujeme lehky, skladny, houpaci, taky aby se do hluboke korby mimi veslo a nastavitelnou rukojet, protoze manzel nam meri 195, poradite mi prosim moc moc, uz v tom plavu, ono tech extra lehkych moc neni, kuju

POMOC NURSE kombinace

(bara, 29. 9. 2007 12:44)

ahoj vsem, hledam kombinaci, ktera bude lehounka jelioz mam nemocna zada, kocarek se mi libi nurse a gemma, nurse je lehky, ale pisete, ze nehoupe, chtela bych ho pro mimco od narozeni, takze co s tim? potrebujeme lehky, skladny, houpaci, taky aby se do hluboke korby mimi veslo a nastavitelnou rukojet, protoze manzel nam meri 195, poradite mi prosim moc moc, uz v tom plavu, ono tech extra lehkych moc neni, kuju

Chipolino Gemma

(Pro Petru a Hanku, 28. 9. 2007 23:25)

Nazdárek holky,moc díky za info.Zkusím ho ještě někde okouknout,protože se mi nechce do Brna a k Praze už vůbec ne.A nevíte ještě jestli se dá na tenhle kočárek sehnat autosedačka?Jestli jo,tak která?!Díky díky díky za odpověď.Katchora

Chipolino Gemma

(Pro Katchoru, 28. 9. 2007 20:43)

Ahojky. Já jsem z Plzně a pro kočárek jsem jela přímo k dovozci Chipolina. Je to u Prahy a pan majitel je velice ochotný a milý. S kočárkem mám opravdu dobrou zkušenost a vřele ho doporučuji. Jinak vím že se dá sehnat v Brně. Kontakt najdeš na www.moje miminko.cz. Tak přeji dobrý nákup. Ahoj Petra

HQ - Jíťi a Pavle a Janě

(Marcela, 28. 9. 2007 20:38)

Ahoj Holky, tak dneska jsme byli v Brně v Chiccu a koupili jsme kočárek HQ Raptor 3- spin (sporťák v barvě béžové a korbičku v barvě modré), sice jsem chtěla původně aby barvy seděly, ale jelikož steré modely už všude vyprodávají a asi by bylo těžké sehnat všechno jedné barvy, udělali jsme to takhle. Jinak musím říct, že třeba na netu nás zaujala barva zeleno oranžová, ale když jsme ji viděli tak nic moc, vlastně celkově i prodavačka říkala, že zákaznice spíš mají zájem o ty staré barvy a nové se moc nelíbí.
Jinak kočárek vypadá moc dobře, snadno se ovládá,korbička je pěkně prostorná, tak uvidíme až v něm bude mimi. Jsem ráda, že jsme ho koupili.
Díky moc za rady a ostatním přeji šťastný výběr. M.

chipolino Gemma

(hanka, 28. 9. 2007 19:28)

ahojky to je problém já ho našla až ve Frýdku Místku kam jsem se na něho jela podívat manželo pochází z Ostravy tak jsem tam zajeli a hned koupili mimčo čekáme za měsíc tak jsem na kočárek zvědavá,ale někde na této diskusi jsem se o něm bavila s holčinou co ho má!tak zkuš ještě pohledat kde by se dal okouknout pro mě to bylo dost duležité!!tak se měj a hezky pořid

Chipolino Gemma

(katchora, 28. 9. 2007 11:25)

Ahoj, nevíte kde by se tento kočárek dal omrknout naživo? Ještě jsem ho nikde neviděla a docela se mi líbí. Jsem z Olomouce.Díky.Pa


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »