Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

NEONATO

(Hana, 12. 6. 2007 9:29)

Dobrý den,
chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s kočárkem NEONATO REVERSO SPORT TRIS. Velice dobře se mi v obchodě ovládal - líp než Herqules, a byl mnohem lehčí.
Děkuji za odpovědi.

Slunečník ke kočárku Roan Marita

(Petra, 11. 6. 2007 22:59)

Zdravím všechny spokojené řidičky Roanu Marita, ke kterým také patřím. Mám dotaz: Nevíte, kde by se k němu dal sehnat originál slunečník? Dík :)

Petře- dodatek

(Pavla, 11. 6. 2007 13:16)

Jo Peťo a k té Cortině jsem chtěla jen, že nemá nafukovácí kola, ale plastová. A korbička taky nic moc prostorná. Tak ještě jukni a uvidíš.Nejlepší je stejně osahat a vyzkouše přímo na prodejně.

Petře-Quinny

(Pavla, 11. 6. 2007 13:12)

Ahojky, Peg Pérego se nám taky líbil a jsou na něj i dobré ohlasy, ale nám by se asi nevešel na délku do výtahu. Jané má rozpětí kol menší, myslím hlavně to od předního k zadnímu. Já co jsem se dívala na Jané korbičku tak by měla mít asi d78xš37xv21cm a je větší než ta u Quinny. Určitě písni, jak pokračuješ ve výběru.

korbička Herqueles

(Markéta, 10. 6. 2007 16:24)

maminky, vím, že se tady dost o této korbičce bavilo. Mám jí doma a zvažuju prodej.. Proto se jen tak orientačně ptám, jestli by někdo neměl zájem....

JInak, když jste se bavily o tom kolečku. Taky mi moje kamarádka poradila pořádně namazat a je to super. S kočárkem jsem spokojená. Pravdou ale je, že je dost těžký, jak se již tady někdo zmiňoval a nedoporučila bych ho maminkám bydlícím někde v kopci.... My bydlíme na rovince a je super!

Pro Pavlu-kočárek Quinny

(Petra, 10. 6. 2007 10:15)

Ahoj Pavlo,
děkuji za další tip na kočárek. Zatím mými favority jsou Jané (i když ten jsem si již ošahala a korbička se svými 72 cm mi přijde celkem malá), Quinny Freestyle a taky ještě koukám na Cortinu - i když na tu jsem již od dvou maminek slyšela, že přední kolo při otáčení někdy trošku zlobí-kdžy najíždějí na chodník. Na to Peg Pérego jsem se zatím jukla jen na netu-budu muset někam vyrazit si je všechny "osahat" a vyzkoušet. Někde níže jsem viděla jednu paní, že ten Peg Pérego hodně chválí.
Zatím ahoj

Hluboká korba

(Dana, 10. 6. 2007 9:27)

Pavlo dík za radu, právě nad x-landrem jsem uvažovala, ale je pravda, že ta hluboká korba se mi taky zdá malá. Na netu se mi nelíbily ani barvy, ale teď jsem si ho zkusila povozit v obchodě a je to paráda. Konkrétně x-lander xA se úžasně ovládá. Taky jsem zkoušela vozit cortinu a ta se mi zdá být málo odpružená, připadala mi taková tvrdá, ale zas má větší korbu a rozhodně pěknější barevné provedení. Hm, tak nevím,já si snad ten kočár nevyberu a budu mimčo nosit jenom v šátku jako indiánka :)

Cam cortina x tris nebo chicco trio s3

(Silva, 9. 6. 2007 19:18)

Ahojky, prosím pěkně potřebovala bych poradit počátkem srpna očekáváme první přírůstek a při vybírání kočárku stále váháme. Rádi bychom trojkolku ale trojkombinaci s korbičkou sporťákem a autosedačkou. váháme mezi cortinou a chiccem cena obou se pohybuje kolem 16,900 ,- můžete mi prosím poradit který je lepší případně poradit jinou trojkolku s plnou výbavou .
moc děkuji.

Herqules

(Tereza, 8. 6. 2007 20:24)

Ahoj holky, jak to tady tak sleduju tak jsem asi měla s Herqulem štěstí. Nemažu a jezdím teď jsem ho namazala poprvé když mi začalo vrzat přední kolečko. Jezdím už osmý měsíc, mám model raptor 3-spin. Jediné co mi trošku zlobí je nožní brzda to je vše. Tak doufám že Vás je podobně šťastných víc. pa pa

Váha a nosnost kočárku

(Hanka, 8. 6. 2007 20:16)

Jj, komentářů k tomuto tématu je tu dost. Také mám zkušenosti s těžkým i lehkým kočárkem a rozhodně doporučuji lehčí a dobře ovladatelnou variantu. Roční dítko ještě v kočáru určitě jezdí, váží často kolem deseti kg a když přidáte váhu těžkého kočáru, nějaký ten nákup ... hrůza a poznáte to v každém malinkém kopečku!
Teď mám odlehčený sporťáček Nurse - Look a jsem maximálně spokojená. Váží šest Kg, díky otočným kolečkům se bezvadně ovládá (nádherně i jednou rukou) a nosnost má také 18 kg, takže v pohodě :-)
Vřele doporučuji, klidně napište na zemanci@volny.cz - ráda o kočárku napíši víc (klidně i zkušenosti s Dorjan - Cross country)

jočárek Breaker (babyactiv)

(Radka, 8. 6. 2007 11:34)

Poraďte, prosím.
Líbí se mi kočárek Breaker, ale když jsem se dočetla, že šířka lůžka je 36cm a výška 85cm - tak mě to celkem zaskočilo. Zdá se mi to málo. Miminko se nám má narodit v listopadu a tak mám obavu, zda se tam vůbec vejde ve fusaku a popřípadě jak dlouho mu kočárek bude rozměry stačit. Dívala jsem se na internetu na rozměry jiných kočárků a některé mají v šířce i 33cm. Můžete mi, prosím, někdo poradit. A nebo změřit, kolik měří v šířce Váš kočárek?
Děkuji

Re váha a nosnost kočárku

(Barča, 8. 6. 2007 11:24)

Milé mamče my jsme koupili herqules raptor 3 spin když bylo synovi 7 měsíců.ze začátku vše o.k. ale jak synáček rostl a přibýval na váze tak byl kočár k neutlačení do kopce na kterém bydlíme.Upozorňuju že na netu píšou váhu kočáru 14kg ale na origoš letáku co přišel s kočárem je váha 16kg.A tak jsme se po 2 měsících hledání rozhodli koupit casualplay S4.je to o poznání lepší, syn už má okolo 12kg a kočár je bazvadně ovladatelný i jednou rukou a navíc má nosnost ne 15 ale 18kg což u těžších dětí není k zahození.Jinak jsem už k tomuto kočárku psala dříve ale klidně napíšu cokoliv by někoho zajímalo.

Pro Janu

(Stáňa, 8. 6. 2007 10:45)

Ahojda.
Není zač. Ona je spousta golfáčků, ale mně se tyhle fakt líbili,zkoušela jsem najít něco podobného lehčího atd., ale prostě jsem se po 2měsících vybírání vrátila k původní volbě. Mají i větší kolečka a my je máme už jako jedinný kočárek a zvládají i terén bez problémů. :-)

Velikost korby

(Jitka, 8. 6. 2007 9:45)

Ahojky,já měla mimi v dubnu a ještě v lednu jsem dceru pohodlně vozila v korbě od Jané.Kocárek má tepelnou isolaci a kryt je také vyteplený,tak není potřeba mimi tak ubalovat do fusaků a dek.Dnes jsou také termofusaky,které nemají velký objem jako dříve a do korby jsou speciální kratší fusaky,jiné než do sporťáku.

Dana-Hluboká korba

(Pavla, 8. 6. 2007 9:09)

Ahoj Dano.Kamarádka měla x-lander.Má lůžko 76cm.Dítko narozené v listopadu,takže přes zimu byla holčička ještě malá a do kočárku se vešla,ale od dubna používá sporťák,protože se jí malá do hluboké korby už nevejde.Opravdu zvaž co koupit.

Re. Stáňa

(Jana, 8. 6. 2007 0:35)

Stáňo, děkuji, vyrazím do obchodu. Jana

Cortina x3 evolution

(Lucka, 7. 6. 2007 17:56)

Ahoj Mili, dočetla jsem se zde, že jste si koupili tento kočárek, určitě jsi ho už trošku vyzkoušela, já ho zatím viděla jen na internetu. Ve zkutečnosti jestě ne. Taky o něm moc přemýšlíme, doporučila by si mi ho? Diky

Monči - Herqules

(Jiťa, 7. 6. 2007 15:39)

Ahojky Monči.
Já mám taky Herqules Raptor 3-spin akorát červený a jak píšeš o tom předním kolečku tak my to dělalo to samé,skrátka se zaseklo napříč a nešlo zpět až rukou.Já jsem kolečko rozebrala,promazala všude a všechno co se dalo a dala vše zpět tak jak bylo.Věř že už se my kolečko nikdy nezaseklo a jde mnohem,mnohem lépe ovládat.Od té doby všechna kolečka i brzdu promazávám jednou za měsíc a přední kolečko jen tak rychle vysunu ven promažu (bez rozebrání) jednou za týden.Vyskoušej a dej vědět jestli ti to taky pomohlo.Přeji hodně štěstí... J.

herqules

(Monča, 7. 6. 2007 10:18)

ahoj všem maminám,máme černo-olivovou barvu a v těhlech vedrech začínám mít pocit, že bude mít mimi pod stříškou dost teplo. Vyhrnujete stříšku? Poraďte jak? I když je hezký, elegantní začínám celkově přemítat, zda jsme udělali jeho nákupem dobře. Přední kolečko se nám dost často během jízdy najednou "zasekne" na příč a dost často to musíme obejít a narovnat. Maminám, co budou jezdit do kopečků bych poradila zvážit hmotnost, je dost těžký (ale zase dobrá posilovačka na ruce). Známá má trojkolku chicco a nevěřila jsem jak je mnohem lehčí. Je to jen můj názor po pěti měsících používání, přesto přeji mnoho šťastných km s Herqulem. M.

dodatek

(Stáňa, 7. 6. 2007 8:57)

Už se mi tam nějak nevešlo, že teda ofic.nosnost je opět 15kg, ale přímo z Chicca z info stránek mi odepsali, že vydrží až 20kg.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »