Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

super golfky ( pro Iví)

(Markéta, 20. 2. 2007 23:51)

Iví. Bezvadné jsou Chicco CT 0,4. Mají velká kolečka, jezdí bezva, jdou položit až do lehu a jsou prostorné. Všechny mamky je zatím hodnotily jen kladně. Prý se tam vejde i tříleté dítě.

Kočárek Dorjan Crosscountry

(Iví Macková, 20. 2. 2007 22:31)

Tento kočárek používáme od dubna 06 a nejsme s ním vůbec spokojeni. Jednou jsem šla z kopce a najednou se mi vyndalo kolo a málem jsem vyklopila malou z kočárku, jak jsme padaly. Kolečka musíme pořád mazat, děsně vržou. Ted nás potkal další problém-kočárek zatáčí bud do jedné nebo do druhé strany. Dávali jsme to opravovat, ale bylo to ještě horší. Zkrátka, když se mi to začne vychylovat, musím kopat do koleček až se mi to srovná. Jediná výhoda je, že je opravdu prostorný. Jinak je to děsné i když ho skládáme do auta.
Chtěla jsem ho reklamovat, ale bohužel by mi to nevzali-mají v záručním listě popsáno, za jakých okolností nemůžete vrátit kočárek k reklamaci...prostě tam mají popsáno snad všechny možné situace...bohužel i ty naše.
Budem kupovat gofky, dcerce je 10měs., poradíte mi, které jsou nejlepší?

Miloně J

(Dana, 20. 2. 2007 21:58)

Vy asi nemáte děti, že?!! Těma řečma mě pěkně štvete!!! Proč nenecháte aspoň trochu naděje. Víc takových a k těm soudům opravdu dojde!!!!!!!!!!!! Chtěla bych vidět Vás, kdyby jste měla jeden z vadných kočárků. Nebo jste nějaká úchylná a týráte děti...........?

Tv reportáž

(Milona J, 20. 2. 2007 21:52)

Jenom házím link na reportáž TV nova http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=20.02.2007&238m=d&238p=TNOVINY&238v=49531

Nic si z toho nedělejte a hlavně se nenechte zmást tím, co je tam řečeno. O vrácení peněz rozhoduje pouze soud.

Tv reportáž

(Milona J, 20. 2. 2007 21:52)

Jenom házím link na reportáž TV nova http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=20.02.2007&238m=d&238p=TNOVINY&238v=49531

Nic si z toho nedělejte a hlavně se nenechte zmást tím, co je tam řečeno. O vrácení peněz rozhoduje pouze soud.

Pro Máju

(Monika, 20. 2. 2007 21:49)

Máme 18měsíční dceru, v casualplay spí dobře,jezdíme celou zimu, má tam fusak a ještě nánožník, boudička se dá naklánět hodně dopředu,určitě tam nefouká, opěrka je dostatečně polohovatelná,, ale to si nech ukázat v obchodě, jestli Ti to bude vyhovovat, nám to na spaní vyhovuje.ahoj

Pro Jitku

(Baja, 20. 2. 2007 20:59)

Dneska jsem taky viděla to peg perégo, no herqulek je určitě lepší.Při skládání nemusíš sundávat přední kolečko, ale pokud potřeboješ aby kočárek zabíral méně místa tak kolečko vytáhneš lehce jenom zamáčknutím čudlíku.Jinak všechno je pevné z tenkých trubek,plastový je jen kryt.Zadní kola jsou ložisková s kotoučovýma brzdama, to přední je na rychloupínák.Jde dát do 3 pozic-otáčení o 360stupňů,¨vytáčení jen o 180stupňů nebo aretace napevno.Jábych řekla že tomu kočárku chybí k dokonalosti jen nafukovací kola a nižší váha,ale to je věc názoru.Hlavně ta váha je asi směrodatná jen pro mě do toho našeho kopce.

Pro Baju

(Jitka, 20. 2. 2007 9:51)

Ahoj Bajo.Moc děkuji za tvou radu,asi dám na tebe,protože včera jsem viděla peg perego va skutečnosti a je sice pěkný,ale nejde otočit sedačka proti směru jízdy a ten nánožník taky nic moc,je malý a myslím si že do kočárku musí foukat.Jen jsem se tě ještě chtěla zeptat,když kočárek skládáš,musíš sundávat přední kolo,nebo jde složit vcelku a na jakém principu je přední kolo dělané zda je vybaveno ložisky,nebo je to samá umělá hmota.Moc děkuji.

kočárek Patron Bohemia

(Michala, 20. 2. 2007 9:18)

Chtěla jsem se zeptat, jestli některá nemáte zkušenosti s kočárky české výroby Patron Bohemia??? Děkuji za info.

Patron Bohemia Zephyr

(Hanina, 20. 2. 2007 9:15)

Prosím o radu,nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem,moc se mi líbí,ale neznám nikoho,kdo ho má ani jsem ho neviděla v reálu,jen na netu,díky H.

kočérek BabyWelt Riva Air

(Alča, 20. 2. 2007 7:03)

Ahoj děvčata,nemáte někdo zkušenost s kočárkem BabyWelt Riva Air,konktrétně jak vypadá ta zelenkavá? Vidím ji pouzena internetu a moc se mi líbí...bohužel nevím jak vypadá ve skutečnosti,protože v okolí je nikde nemají,údajně se dobře prodávají,je to novinka

buzz

(Markéta, 19. 2. 2007 19:11)

Jsem kočárkový fanda ( blázen),takže jsem měla i buzz. Mě teda moc nenadchl. Přední kolečko na hladké ploše nerotuje, při ježdění se do něj zapichují kamínky.S fusakem jsme tam byly dost narvané(10 měs.)a pokaždé se musí sundat madlo, aby se tam dalo dítě vložit.Polohování se mi nelíbilo, pokud je dítě otočené k vám, má buzz jiné polohy než po směru a nejde do úplného lehu.Do buzz boxu se při chůzi kope.Rukojeť je taková hranatá, mě se nepříjemně držela. Celkově byl takový viklavý, mě tedy kvalitou neoslnil, jen vzhled jen byl super. Asi je to věc názoru, ale u nás se moc dloho neohřál.

Herqules raptor 3 spin pro bublu

(Baja, 19. 2. 2007 17:29)

No nevím jestli na nošení není trochu těžký ale skládá se jednoduše jedním pohybem.Nejlepší je si zajít do obchodu kde ho mají a zkusit si to.

Pro Baju (Herqules)

(bubla, 19. 2. 2007 16:22)

Bajo, muzes nam jeste napsat jak je to se skladanim? Ja ho asi budu kazdy den vynaset po schodech vis.. Dekuji moc.

Pro Jitku

(Baja, 19. 2. 2007 15:43)

Ahoj jitko ohledně kočárku Herqules Raptor 3 spin ti můžu napsat toto.Je to bezva kočárek, je stabilní, pevný,prostorný,má hodně kapsiček.Sporťák má super nánožník a dá se otočit po i proti směru jízdy,hodně dobrý je fakt velký nákupní košík-ve srovnání třeba s Jané je fakt obrovský.Madlo je polohovací což taky není k zahození.Bezva je bouda-je honě hluboká a s kšiltem takže když dám malého spát tak ho ani není vidět.na boudě je okýnko.Měli jsme i hlubokou korbu ve které se malý vozil 7 a1/2 měsíce a to mám děti velké a dlouhé.Jedinou nevýhodu má ato tu že je dost těžký -16kg Na netu mají 14 ale v original letáku je 16.Píšu to z toho důvodu že já bydlím na hodně dlouhém a prudkém kopci a ta váha je fakt problém takže uvažujem o něčem lehkém, ale pokud nechodíš tak jako já denně do kopce tak tohle neřeš.Jo ještě k otočnému kolečku:to je bezva,určitě si nekupuj bez otočného!Má taky super parkovací a ruční brzdu-opravdu bezkonkurenční.GT3 jsem neviděla takže nemůžu srovnávat.Rozhodnutí bude na tobě.

buzz

(Klára, 19. 2. 2007 12:57)

Ohledně kočárku buzz se toho mraky napsalo v diskuzi na www.rodina.cz. Je tam i o hodně jiných kočárcích.

Peg P erego GT3

(Jitka, 19. 2. 2007 10:34)

Ahoj holky.CHtěla jsem vás poprosit zda někdo nemáte zkušenost s tímto kočárkem.Pořá se rozmýšlím zda koupit peg perego gt3, nebo herqules raptor 3-spin.Moc uvítám každou zkušenost u obou kočárků.Moc děkuji - HODNĚ TO SPĚCHÁ.

růžový panter

(Jarka, 19. 2. 2007 10:01)

Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s kočárkem jerry od růžového pantera a s jeho objednáním přes internet.Díky

Bazar v Ostrave

(Martina, 19. 2. 2007 9:01)

Ahojky,

chtela jsem se zeptat, zda nekdo z vas nevi, kde bych nasla v Ostrave bazar značkovych kočarku.

Dekuji za odpoved

Quinny buzz

(Misa, 18. 2. 2007 22:44)

Prosim maminky, ktere maji zkusenost s kocarkem quinny buzz o komentar, jak jsou spokojeny ci ne a proc. Uvazuji o koupi. Dekuji za radu


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »