Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kočárek Aro Lux

(Petra, 29. 3. 2007 11:31)

Ahoj,chtěla sem se zeptat jestli některá nemá zkušenost s kočárkem Aro Lux.Děkuji

Herqules Raptor 3 Spin

(imča, 29. 3. 2007 10:54)

ahoj všem, také přidám něco do diskuse. Máme tento kočárek v olivové barvě. Těchto kočárků ještě moc nejezdí a většinou vzbudí u okolních "příjemný rozruch". Jezdíme od ledna a mimčo vozíme ve vložené tašce, kde je fusak s beránkem. Příští zimu už použijeme jen original fusak a nánožník. Ze začátku byl problém s vyjetím/sjetím vyšších chodníků, ale jde o zvyk. Jen začínáme řešit kolečka, vypadají už dost ojetá. Řešil jste to někdo? Pláštěnka se nasazuje lehce ? V HK v obchodě chicco je k dostání hned.

Herqules Raptor 3 Spin

(imča, 29. 3. 2007 10:54)

ahoj všem, také přidám něco do diskuse. Máme tento kočárek v olivové barvě. Těchto kočárků ještě moc nejezdí a většinou vzbudí u okolních "příjemný rozruch". Jezdíme od ledna a mimčo vozíme ve vložené tašce, kde je fusak s beránkem. Příští zimu už použijeme jen original fusak a nánožník. Ze začátku byl problém s vyjetím/sjetím vyšších chodníků, ale jde o zvyk. Jen začínáme řešit kolečka, vypadají už dost ojetá. Řešil jste to někdo? Pláštěnka se nasazuje lehce ? V HK v obchodě chicco je k dostání hned.

Herqules Raptor 3 Spin

(Simona, 28. 3. 2007 21:12)

Od minulého pátku jsem taky majitelkou tohoto kočárku v červené barvě s nánožníkem. Vloženou tašku jsem koupila v Polsku zn. Bambi za 500,- o rozměrech 70x35. Z kočáru jsem nadšená, perfektně se s ním jezdí i jednou rukou se to dá zvládnout, i když na nerovném povrchu je to posilovna. Skládání je jednoduché a nemám problém ho zvednout do auta jo a s plštěnkou... je perfektní, pokud je dobře nasazená. V prostřed je zip a dá se téměř celá rozepnout a dítě z kočáru vytáhnout aniž by jste ji museli sundávat. Takže přes zip můžete dát i dudlík ;-) Jen mě mrzí, že na něj nejde přidělat ten skate.
Pokud by někdo ještě chtěl ten návod v češtině nebo info o kočáru tak mi písněte na skrnavkova@seznam.cz

TAKO CITY VOAYGER-reklamace

(andrea, 28. 3. 2007 14:54)

Ahoj lidi, jsem tady prvně a to z důvodu, že jsem hledala na netu, jestli se náhodou nepodařilo někomu dostat peníze za Tako. My jsme ho kupovali v Opatovicích a nemůžeme z nich peníze dostat. V pátek 30.3. nám vyprší lhůta pro vyřízení reklamace. Už jsme tam v prodejně byli minulý týden, protože nám přišel dopis, že máme kočárek opravený. Jeli jsme tam s tím, že chceme peníze a oni že to máme opravený. Byl zabalený ve fólii, takže jsme ho neviděli. Ale píšete, že děs, jo? My jsme si ten kočárek totiž nepřevzali zpět a ani nepodepsali rekl.protokol. Pohádali se s prodavače, resp.jsme na sebe řvali, že se sejdeme u soudu. Prodavač nám tvrdil, že je to naše povinnost kočárek převzít. Nevíte, jak to je? Teď v pátek do prodejny jedeme znovu, tak jsem zvědavá, jak dopadneme. Jó, dali Vám taky "jakýsi papír - vysvětlení k reportáži vysílané tv Nova -od fi Tako", kde vysvětlují velké množství ftalátů (mimochodem tím, že to byl vyroben před začátkem roku 2006 a že teď už ty kočárky mají ftaláty na hranici srovnatelnosti!)a dále vysvětlují svěrná místa-pružiny.
Nevíte, jestli teď ještě můžu podat odstoupení od smlouvy, když už jsme podali reklamaci? Nebo máme kočárek převzít a hned podat odstoupení od smlouvy z důvodu že je ten kočárek jiný? Prosím poraďte. A kdyby jste to náhodou paní Lenko četla, poradťe jak napsat odstoupení od smlouvy. Díky moc.
Zase se ozvu, jak jsme dopadli. Andrea
P.s. Prodavač nám tvrdil, že nikomu peníze za Tako nevracejí a vida, jaký jste šikulky!

3WD Tech

(Terka, 28. 3. 2007 11:51)

Návod mám, bohužel ne v Češtině a navíc, aby siulehčili práci, tak je to spojený pro více druhů kočárků CHicco.Koupila jsem si tento kočárek z druhé ruky a po pár stránkách jsem návod zahodila a prostě luštila:-)))Ale můžu ho nascanovat, třeba budete moudřejší:-) foxyik@seznam.cz

Prodám Herqules Raptor 3 Spin

(Vladka, 28. 3. 2007 10:58)

Prodáme Herqules Raptor 3 Spin v olivové barvě spolu s vložnou taškou, pláštěnkou, adaptérem a autosedačkou Romer, záruka do května 2008, vladkag@email.cz

FREE LINE - PATI SPORT

(Žaneta, 27. 3. 2007 20:33)

Prosím vás nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem?

free line buggy 6kol.

(monika n., 27. 3. 2007 19:19)

momemtalne jezdime v tomto kocarku ma prehazovaci rukojet coz je vyhoda kdyz moc fouka nebo sviti slunicko ale chce to zvyk na ovladani i na prejizdeni patniku,protoze jak jsem zjistila po tomto smeru nelze kolecka zaaretovat takze jsem ze zacatku trochu plula po chodniku .Jinak je kocarek velmi dobre ovladatelny a dostatecne prostorny v zime jsem mela fusak a jeste deku a malej mel jeste dost mista. za to ted maly meri 80cm a vnitrni plocha po polozeni je 74cm a kdyz sedi tak mu hlava trochu precuhuje pres zadovou operku u nozicek to tak neva.Takze zaverem pro mensi deti muzu doporucit i pres drobne vady v rizeni kdyz je rukojet na strane otocnych kol.

x-lander

(monika n., 27. 3. 2007 19:02)

cetla jsem si vase rady a moc se mi libi tento kocarek ale zarazilo me ze je trochu problem tento kocar dostat do vytahu ,tak ted nevim bydlim totiz ve druhem patre napiste vase zkusenosti dekuji

Růžový panter

(Petra, 27. 3. 2007 13:22)

Ahoj maminky,chtěla sem se zeptat jestli někdo nemá zkušenost s kočárkem od firmy Růžový pannter.Měl by to být hluboký kočárek-Ekonomic.Děkuji za odpověd.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 27. 3. 2007 9:12)

Ahoj, mám jeden problém. Můžete mi,prosím, říct, ty které tento kočárek máte, jakým způsobem ho skládáte třeba na parkovišti do auta? Já jsem ho skládala zatím jenom dvakrát a už mám odřenou tu umělohmotnou část, ke které je připevněno přední kolečko. Asi nejsem dost šikovná, nebo třeba existuje nějaký fígl, jak nato...
Říkala jsem si, že na to snad ušiju nějaký návlek, protože se mě to vždycky opře o zem a tím pádem odře. Poraďte. Jám strach, že ten kočár bude za chvilku vypadat, jako by byl po třech dětech...

Patron-Zephyr

(Katka, 27. 3. 2007 1:33)

My máme taky kočárek Patron - Zephyr, používáme ho od září 2006 a nevýhody vidím 3 - špatně dostupný koš (špatně se do něho věci dávají a ještě hůře vytahují); vložné lůžko by podle mě mělo být více vyztužené (pro letní mimi, kdy je otevřené lůžko, bych takový kočárek raději nekupovala); kolečka - jsou sice bezdušová, tedy bezúdržbová, ale hodně se sjíždějí, po půlroce vypadají dost opotřebovaně oproti klasickým...jinak nám taky zatáčel (ale to asi dělá skoro každý kočárek), nyní ho máme na reklamaci, protože začal i rezivět, takže my až tak moc spokojení bohužel nejsme :o(

babyskate na Herqules Raptor 3 Spin

(Simona, 26. 3. 2007 19:22)

Prosím poradí mi někdo?
Dnes mi přišlo Závěsné stupátko FLYN BOARD Youpa-la
a po smontování jsme zjistili, že ho na kočár nedáme :-( Nevíte o tipu, který by na něho šel dát?
Děkuji

Herqules Raptor 3 Spin

(Vladka, 26. 3. 2007 17:56)

Pro Olinu: Tento kočárek jsme kupovali vloni v zjara, dokonce jsem si ověřovala informace u známých ve Švýcarsku s dotazem na kvalitu, abysme nekupovali zajíce v pytli a musím přiznat, že je opravdu super. Mimi se nám narodilo začátkem července a zvládli jsme v něm celou zimu a dokonce se nám do něj vešel huňatý zimni fusak, a to máme pouze vložnou tašku. Taška se dá totiž upravit, vyndá se pevné dno, odepne se její horní třetina a pak funguje jako zimní fusak a mimi má dostatek prostoru! Je to super řešeno! Malou jsem denně nosila do 1.patra v tašce a kočár se mi vešel složený do krátké Fabie, takže super. Taky máme adaptér na autosedačku a se sedačkou Romer vypadá super (v nákupních centrech jsme ho hojně využili). Nicméně nyní o víkendu jsme se rozhodli, že kočár prodáme a koupíme golfky, malá už za chvíli bude běhat a vzhledem k častému cestování budou golfky skladnější. Takže pokud byste měli někdo zájem o 9 měsíců starý Herqules s taškou, adaptérem a auto sedačkou Romer v zelené olivové barvě kontaktujte mě na vladkag@email.cz

Patron Bohemia Zephyr

(Jiřina, 26. 3. 2007 17:31)

Pro Haninu a další: kočárek máme od září 2006, od konce srpna už model nemá nafukovací kola, což se ukázalo jako výhoda - už jsme si do kol zapíchli pár dost ostrých kamínků a dokonce jeden hřebík, a to zatím jezdíme jen po městě nebo v parku. Kupovali jsme přímo v podnikové prodejně v Mělníku, takže když se objevila chybička (nejezdil rovně), domluvili jsme se s výrobcem přímo na opravě "na počkání" a nemuseli jsme být 30 dní bez kočáru. V centru města má ty výhody, že se díky malé šíři kol vejde na dost míst, bez problémů se cestuje i po jezdicích schodech, přehazovací rukojeť je fajn jak v hromadné dopravě, tak při slunečném počasí, složený se vejde i do Felicie (ne kombi, takže se do kufru ke kočárku vejde pak maximálně mini cestovní taška), do starého výtahu pro 3 osoby se nám ale nevejde (muselo by se to vzít na dvě jízdy - jedna taška s mimi, druhá složený kočár s ne příliš korpulentní obsluhou se smyslem pro rovnováhu), naštěstí máme kočárkárnu. Vložená taška je perfektní, prostorná i pro zimní fusak. Jsme průměrného vzrůstu, nevadí nám tedy o něco menší výška lůžka kočárku. Jedinou nevýhodou se mi zatím zdá málo přístupný košík, bez problémů tak na uložení o málo vyššího břemene než krabice mléka nebo balíku toaletního papíru "naležato", takže kdo z kočárku chce dělat náklaďák (pozor, nosnost košíku je 5 kg), u tohohle moc neuspěje, pokud tedy nákup nebude sešlapávat :-) nebo ukládat jednotlivě. Zatím máme ležící mimi, ale vypadá to, že se stabilitou nebude problém ani při sportovní variantě. S pevnými koly jsme zatím měli problém jen při manévrování v autobuse "dálkového" typu, ale možná to bylo do jisté míry zaviněno mou neobratností. Zkrátka pořád mi převažují výhody nad nevýhodami a kočárek můžu s klidným svědomím doporučit.

TREND - LINE Rider

(Irena, 25. 3. 2007 18:20)

Ahoj,chci se zeptat,jestli nemá někdo zkušenost s tímto kočárkem?(údajně výrobce v Čechách - Bruntál).Nás zaujalo,že je poměrně lehký.Děkuji za odpověď.Irena

I coo

(Ela, 25. 3. 2007 9:46)

Nemáte někdo zkušenosti s kočárkem I coo CROCO 4? Jaké má jízdní vlastnosti a jestli nevybledne?

Peg Pérego Centro Completo

(Katka, 25. 3. 2007 1:03)

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda nemá někdo zkušenost s kočárkem Peg Pérego Centro Completo. Moc se mi líbí. Případně, jaký sportovní kočárek byste mi doporučili. Chtěla bych kvalitní kočárek se spojenou rukojetí, dostupný koš, lehký cca max. 8 kg, jednoduché skládání, nejlépe jednou rukou, kvalitní potahy...

Casualplay

(Jarka, 23. 3. 2007 16:05)

Hezký den, chtěla bych se zeptat, zda na kočárek Casualplay S4 jde použít i jiná autosedačka než jejich (Prima, Baby zero). Sháním nějakou levnější variantu. Chtěla jsem koupit i použitou, nikdo ji ale zatím neprodává.
Děkuji za odpověď.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »