Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

pro renatu (chipolino Gema)

(silvie, 16. 4. 2008 21:19)

KOČÁREK LZE VIDĚT I KOUPIT V OSTRAVĚ PORUBĚ NA HLAVNÍ TŘÍDĚ(BÝVALÁ LENINKA). JE TAM NOVÝ MALÝ OBCHŮDEK.VCHOD JE ZE DVORA,ZE PŘEDU JE ELEKTRO.SILVIE

kočárek Nostalgie

(slaměnka, 16. 4. 2008 19:08)

My jezdíme v překrásném proutěném kočárku Nostalgie. Je české výroby,má velká kola a každý se za námi otočí.Opravdu velmi pohodlný pro mimi i pro maminku.Je dosti vysoký,takže odpadá věčné sklánění se nad miminkem a dá se i pohodlně v kočárku přebalit.Vřele doporučuji!

Pro Lenku Firkon F7 já sháním Twist

(Iva, 16. 4. 2008 16:11)

Ahoj na tržištích mají otevřeno pořád krom některých svátků, ten pán co tam prodával mi říkal že tam je za každého počasí - jsou pod střechou, ale když se tam už jede je škoda nekoupit i něco jiného to tam všichni trhovci za deště nebývají. Jinak přesně ty typy tam mají, ale já sháním novinku tak se pojedu mrknout ještě do mimi krámečků ve městě snad na nějaké narazím Iva

Dana

(kočárek easy walker sky, 16. 4. 2008 16:06)

Ahoj holkyna netu jsem objevila tenhle kočárek,moc se my líbí ale nenašla jsem nikde adresu prodejny kde by jsme si jiej mohli prohlídnout,má úžasný barvičky ale tet po přečtení jedný z vás co psala že ma x-lander v zelený barvě a sedají jí na něj mušky nevím ale přesto bych si ho ráda prohlídla,jsme z lounskýho kraje.Budu ráda za každou radu mockrát děkuju a přeju šťastnou ruku při výběru kočárku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

x-lander xa

(Alena, 16. 4. 2008 13:22)

Ahoj,moc se mi líbí kočárek x-lander xa, hodně o něm uvažuji, jen mám strach, že korbička bude pro miminko brzy příliš malá. Pokud s ním někdo máte zkušenost, prosím napište, je pro mě těžké se rozhodnout, čekám první miminko a někde se píše že korbička bude naprosto stačit, někde se zase píše že je příliš malá... Děkuji za rady

casualplay S6 nenafukovací kolečka

(Věrka, 16. 4. 2008 12:47)

Ahojky, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s kočárkem casualplay S6, který nemá nafukovací kolečka. Uvažuji o jeho koupi- je to starší typ, po jednom dítěti. Preferovala bych spíše kolečka nafukovací, ale nemám zkušenost, jak moc velký rozdíl v tom je.
Děkuju. Věrka

ještě jedno pro IVETU ABC DESING ZOOM

(Petra, 16. 4. 2008 10:49)

http://www.ecipisek.cz/detail/sourozenecky-kocarek-zoom-7734/1/12/1710 - toto je e-mailová adresa kde je tehle kočárek ještě v barevné kombinaci modro-zeleno-černá (když budete mít dva chlapy tak ty barvy jsou přiměřený a není tam ani tolik černý jako u dalších dvou gold a cognac) - ale připadá mi,že je to loňská kolekce, i ty hluboký korby k tomu vypadají trochu jinak než letošní co jsme koupili my. A máš pravdu-píšu že mám kombinaci černo-oranž ale ve skutečnost je to spíš šedá než černá - určo to není tak černá barva jako u kombinace černo-žlutá - my vybrali tu oranžovou protože teď čekáme holku... A pozor ta autosedačka musí být fakt MAXI COSI CABRIOFIX - na jiný typ (např. maxi cosi city apod.) ty adaptéry nejdou!!!! Adaptéry stojí něco kolem 300,-kč a koupili jsme je přes internet na stránkách slůně dětský obchod.
Taky přeju hodně štěstíčka a kdybys chtěla poslat obrázky kočárku mailem - ty zelenomodrý - mám to ještě stažený v počítači,tak si napiš - Vojtisek2007@seznam.cz.

Pro PETRU ABC desing zoom

(Iveta, 16. 4. 2008 7:58)

Děkuji moc za odpověď,autosedačku maxi cosi mám doma ještě po Matyáškovi,tak je to super,jen zakoupit adaptéry.Nebyla jsem jen rozhodnutá jakou barvu kočárku.Mám černý slunečník i tašku na kočárek tak jsem byla rozhodnutá koupit tu černo-zlatou(gold).Myslela jsem že ta barva cognac je šedivá s oranžovým,ale ono to v reálu asi vypadá jinak.Tak ti ještě jednou děkuju,měj se hezky a ať ti to v červnu dobře dopadne.Iveta

Pro Ivetu ABC DESING ZOOM

(Petra, 15. 4. 2008 22:31)

Ahoj Ivet,
i my sice v červnu teprve čekáme další mimi,ale kočárek už máme doma (resp.u babičky), taky se nám moc líbilo vpředu sportovní korba, vzadu klasická hluboká (nebo autosedačka)a až bude mimi sedět,tak 2 sportovní...a můžu říct,že jsme nemohli vybrat líp, je lehký, krásně se s ním jezdí, lehce se přendavá sportovní a hluboká korba (která je fakt dost prostorná)...když jsou za sebou dvě sportovní, tak obě dítka mají všude spoustu místa, akorát všude uvádějí že kompatibilní autosedačka je značky RISUS - ale my jsme nakonec zakoupili Maxi cosi cabriofix s adaptéry na Zoom....sice je o něco dražší než ta RISUS,ale zase to dožene kvalitou a hlavně testy...
Tak přeji dobré pořízení, ještě bych dodala že máme tu černo-oranžovou (cognac) kombinaci - ta žlutá je na obrázkách sice moc hezká, ale ve skutečnosti na kočárku nic moc.....(můj názor). Nánožník na sportovní verzi jsme zakoupili jeden (zatím). Ještě pro informaci než jsme kočárek koupili, porovnávali jsem ABC DESING ZOOM - JANÉ TWIN TWO - PEG PERÉGO DUETTE SW - všechny ostatní,kde nejde sportovní sedačka vyměnit za klasickou hlubokou nebo autosedačku jsme rovnou vyřadili - a nevýhodu oproti dvěma ostatním je že si můžete vybrat jen ze dvou barevných kombinací-a u jané je polohovatelná hluboká korba (což není k zahození) - jinak si myslím,že jsme otestovali všechno-váhu,výšku,šířku,jízdní vlastnosti ve sporťáku se starším synem - do hluboký korby jsme dali balík vod, různě jsme měnili a vyměňovali sportovní verzi za hlubokou a za sedačku po směru i protisměru jízdy, jízdu na kostkách,v trávě, v písku, na asfaltu, rychlost a hlavně snadnost složení do auta(máme kombi takže bez problému), prostě všechno co nám připadalo důležité - a vzhledem k tomu,že čekáme mimi potřetí jsem naprosto přesně věděla co od kočárku očekávám. Dvakrát už jsem kočár kupovala a můžu říct,že u obou případů to byli vyhozený peníze, kdy kvalita zdaleka nedosahuje ceny kočárku. Teď si myslím,že je to nejšťastnější volba, ale třeba se taky nějaký ty mouchy najdou....a určitě o nich zde ještě napíšu. Tak šťastnou koupi.Petra a kluci.

Firkon F7-pro Lucku

(Lenka, 15. 4. 2008 16:01)

Dík Lucko za odpověď, ještě se chci zeptat jestli jsou ty trhy v Klodzku každý den a nakolik tě ten kočárek tam přišel a jestli je výběr i ve více barvách. Jsem asi moc zvědavá, ale pro nás je to dost velká dálka, kterou pojedeme, tak ať nejsem potom moc zklamaná.

Lence k FIRKONU F7

(Lucka, 15. 4. 2008 14:24)

Ahoj Lenko my jsme byly v pátek v Polsku v Kudowe Zdrojia pak v Klodzku podívat se na kočárky. Nakonec jsme FIRKONA F7 koupili v Klodzku blízko tržiště, krámek se nachází u školy. Já už jsem ho vyzkoušela vozila jsem kamarádce chlapečka, je hodně prostorný a hlavně lehký na ježdění přes obrubníky. Zkoušela jsem ještě kočárek značky TAKO Natalia a ten je moc tvrdý a těžký na ježdění. Doufám , že se Ti bude taky líbit .

Lence - nevím který

(Pavla, 15. 4. 2008 14:06)

Ahoj Lenko, mám Herqules,jsem s ním velice spokojená, žádná závada, ale pokud jezdíš výtahem, radím přeměřit, do starých typů se nevejdu! má široká kolečka. Do auta combi se nám vejde, ale do malého nevím, nevím...

ABC desing zoom

(Iveta, 15. 4. 2008 10:25)

Ahoj,máte někdo zkušenost se sourozeneckým kočárkem ABC desing zoom?Máme 1,5 ročního kluka a druhého čekáme v červnu.Moc se mi líbí použití korby a sportovní sedačky za sebou.

Renatě - CHipolino Gema

(Niky, 15. 4. 2008 9:04)

Ahojky Renčo,nevím odkud přesně jsi,ale viděla jsem že v Kopřivnici CHipolina mají.Prodejna je úplně nová a jak mi řekla paní,tak prý jí budou otvírat ještě koncem tohohle týdne,nebo začátkem příštího týdne - taky se tam chystám na CHipolina podívat,protože tady v okolí jsem je nikde nenašla.Najdeš je přímo na náměstí v suterénu hotelu Tatra a obchod se jmenuje Kočárky Deniska.

Nevím který

(Lenka, 14. 4. 2008 20:57)

Prosím o radu:chtěla bych si koupit kočárek bud casualplay, jane slalom nebo herkules. Bydlím ve čtvrtém patře a navíc máme docela malej kufr v autě. Prosím, napište mi vaše zkušenosti nebo rady. Děkuji moc.

Pro Zlatu - chipolina dakota

(Lucka, 14. 4. 2008 18:24)

Zlatko, moc tě nepotěším. I my jsme měli chipolinu dakotu a taky nám zatáčela na jednu stranu. 3 x jsme ji reklamovali, protože jezdit v dešti a mít jednu ruku na kočárku, který zatáčí prostě nejde. Pokaždé nám sice říkali, že je to normální, ale po té, co nám uznali již 4 x stejnou závadu - centrovali osku na předním dvojkoulečku, tak jsem zažádala o vrácení peněz. Teď jsme si koupili chicco a jsme spokojení. Ne vždy se vyplatí koupit levný kočárek- to jsem se již poučila.
Nech si ho vycentrovat,ale stejně ti bude časem opět zatáčet.

Chipolino GEMMA

(Renáta, 14. 4. 2008 15:37)

Prosím o inf. kde je možno vidět kočárek Chipolino GEMMA, někdo psal že ve Frýdku,popř.prosím o adresu nebo název obchodu.Děkuji

Firkon F7

(Lenka, 13. 4. 2008 15:57)

Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo tento kočárek přímo z Polska, byli jsem včera v Těšíně a tyto F7, tam vůbec nemají jen trojkolky. Vím, že na některých stránkách tento kočárek nabízejí, ale chtěla jsem ho nejdřív vidět.Psalo se někde o polské Jelení Goře, ale to je pro nás z Moravy daleko. Ještě jsem slyšela a Klodzku, ale nevím. Byla bych ráda, kdyby napsal někdo, kdo tento kočárek má a odkud a taky by mě zajímalo, jak je spokojený. Děkuji

icoo pocco city

(baraa, 12. 4. 2008 19:23)

chci se zeptat na zkusenosti s timto kocarkem a hlavne na jeho vahu, vsude na netu jsou jine info a ja jsem z toho uz dost zmatena diky

Chipolino Gemma

(Pro Martinu, 11. 4. 2008 13:23)

Ahojky Marti. Já mám Gemmu už rok a jsem s ní velice spokojená. Jestli čekáš mimi v říjnu tak není žádný problém. To se tam vejde naprosto v pohodě. Naše malá byla v hluboké korbě do sedmého měsíce a to to neni žádnej drobeček. V roce měla 11 kilo. Já jsem si pro něj byla přímo ve velkoobchodě, což je kousek za Prahou. Přesnou adresu najdeš na www.chipolino.cz. Pán je velice milý a ochotný, vše ti rád předvede a ukáže. Jestli budeš mít jakýkoliv dotaz tak napiš. Ráda ti poradím. Tak držím palce při výběru. Ahoj Petra


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »