Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Díky Gabčo

(Helena, 7. 5. 2009 15:45)

Děkuju moc za Tvůj příspěvek.

Firkon Verano

(Verča, 6. 5. 2009 20:11)

Ahoj maminky.
Chtěla bych se Vás zeptat, jestli máte některá zkušenost s tímto kočárkem. Firkony obecně jsou docela chválené a mě se moc líbí.
Díky Verča

pro Helču - add Cam Cortina

(Gabča, 5. 5. 2009 23:39)

Helčo, když zalistuješ staršími příspěvky, najdeš pár reakcí. Před pár měsíci jsem psala toto:

Cam Cortina X3 Evolution (Gabča, 18. 08. 2008 18:47)
Koupili jsme po zralé úvaze a musím říct, že i manžel uznal, že to byla dobrá investice.Je velký, že se tam i naše mega dítě vešlo v pohodě do osmi měsíců a vozila bych i déle, kdyby náš chlapeček nezačal být moc bujný a já se nebála, že mi z něj vypadne. Mluvím tedy o hluboké korbičce. Jediné, co bych vytkla, je, že když se korbička sundává z podvozku, musí se na obou stranách držet odjištěná pojistka. Takže když si spočítáte, kolik máme rukou, tak jedna ruka docela chybí, aby tu korbičku nadzvedla a sundala. Jinak je super ovladatelný jednou rukou, což je fakt paráda, blokaci předního kola jsem pak ocenila třeba při nastupování do metra. Se sportovní sedačkou jsem taky spokojená, jedinou nevýhodu vidím v tom, že se trochu obtížněji skládá.
Ještě jedna věc - co se týče podvozku - přední kolo přesahuje docela dost korbičku, tak jsem občas do něčeho narazila, když jsem dobře neodhadla vzdálenost a tak se v těch místech konstrukce místy odřela. Ale tomu se asi u tohoto modelu nevyhnete. Jinak opravdu spokojenost.

Reakcí je tady v diskuzi více.

Jinak tento kočárek nabízím na prodej, už vozíme malého v golfkách, tak pokud bys měla zájem, pošlu fotky.
Můj mail je: A.Gabriela@seznam.cz

CAM CORTINA

(Helena, 4. 5. 2009 21:44)

Dobrý den,máte někdo zkušenost s kočárkem Cam Cortina?

Kocarek tako jumper x

(Věřka, 4. 5. 2009 17:13)

Zdravím,prosím máte někdo zkušenosti s kočárkem TAKO Jamper X,je to trojkombinace za pěknou cenu.Už asi měsíc přemýšlím jaký kočárek koupit a stále se vracím zpět k tomuto,líbí se mi nejvíce a cena je super.Prosím písněte kdo má čerstvé zkušenosti.Díky moc!!!!

máte někdo zkušenost s tímto kočárkem

(Neonata, 30. 4. 2009 19:58)

Přemýšlím o jeho koupi. Je to typ Reverso Sport Tris z kolekce 2009. Líbí se mi že lze otočit dítě k matce, jelikož z vlastní zkušenosti vím, že potřebuji na dítě vidět, když se mi začne dusit rohlíkem.To například xlander neumí a na dítě při jízdě vůbec nevidíte.

Vozik za kolo vs cyklosedacka

(Kvitko, 23. 4. 2009 16:44)

Dobry den,
mame zkusenosti (i v rodine i mezi kamarady) jak s voziky za kolo (chariot i Croozer), tak s cyklosedačkami. Obecne se ve voziku vozi lepe mensi deti, ve voziku vetsinou usnuly a neblomcala jim tam tak strasne ta hlava (viz nektere deti v cyklosedačkách, kdy skoro vypadávají). Jinak je ale lepší začít s vozíkem již v menším věku, dítě si na něj zvykne. Máme i případ, kdy 1.5 roční synovec v chariotu řval jako pominutý a v cyklosedačce se mu líbilo. Jinak je ale vozík za kolo stabilnější než cyklosedačka, takže záleží jak na zkušenosti s jízdou, tak na častém využití. Vozík není levnou záležitostí, ale už se dneska dají kupovat i z druhé ruky. U dvouletého prcka těžko říct, co by se mu víc líbilo, jestli jezdíte hodně, asi byste vozík využili. Jinak z vlastní zkušenosti doporučuju spíš chariot, je lehčí, líp péruje a má spoustu super vychytávek.

Vozík za kolo vs cyklosedačka

(Dasik, 22. 4. 2009 18:46)

Dobrý den,nevím kam svůj dotaz zařadit,tak to zkusím sem,zajímalo by mě jaký máte názor na vozík za kolo vs cyklosedačka co je podle vas vhodnější jaké máte zkušenosti,atd.máme téměř dvouleté dítě a nějak se nemůžeme rozhodnout,co si vybrat.Díky za tipy a názory

kto pomoze

(jana cupciova, 20. 4. 2009 9:21)

som z nitry a mam dve deticky s rocnym rozdielom dostala som sa do zlej financnej situacie a preto prosim niekoho kto ma darovat starsi surodenecky kocik mozno niekto pomoze 0949 808686

chicco trio s3

(jaja, 9. 4. 2009 13:31)

Ahojte maminky, my sme kúpili 3 kolku,má veľké , nafukovacie kolesá.ja som s týmto kočiarom veľmi spokojná, na ovládanie je perfektný !!! určite by som ho doporučovala.vanička je priestraná, ako šporťák tiež a autosedačka- vajíčko tiež vyhovuje. Veľmi dobrá kúpa. Pri prvom sme mali 4 kolku s malými kolečkami a povedala som nikdy viac. Je to naozaj obrovský rozdiel. Kupovali sme už používaný tak neviem aký je to rok, ale má nafukovacie kolesá a.Pekný slnečný dníček

Nurse Dakar

(Lucie, 5. 4. 2009 20:32)

Ahoj maminky,
ještě mám dost času na vymýšlení jaký kočárek, ale vím, jak mi trvalo zorientovat se na trhu s kočárky u prvního syna a tak už brouzdám po stránkách a orientačně zkoumám.
Chtěla bych rozhodně kočárek s nafukovacími otočnými koly, s možností připojit autosedačku. Ráda bych se vešla do ceny kolem patnácti tisíc.
Líbí se mi například Nurse Dakar, mají prý výbornou kvalitní konstrukci a dobře se ovládají. Jaký je váš názor na Dakar, máte ho vyzkoušený?
Moc děkuji a přeji krásné jarní dny :o))

Chicco trio S3

(Dana, 5. 4. 2009 18:07)

Ahoj maminky,máte někdo zkušenost s tímto kočárkem? Jsem v 35. týdnu a mám ho již koupený,moc se nám líbil tak věříme že bude super.Už se nemůžeme dočkat až vyjedeme,původně jsme chtěli nurse dakar ale po srovnání těchto 2 kočárků jsme se rozhodli pro chicco.Děkuju a přeju šťastnou ruku při výběru kočárku pro vaše mrňousky.

Pro dvojcata Dorjan Cross country?

(Sabina, 2. 4. 2009 20:18)

Ahoj, cekam dvojcata a chtela jsem se zeptat na zkusenosti s dvojcatovymi kocarky a konkretne Dorjan cross country duo. Videla jsem od Hauck Milano twin a za tu cenu mi prijde lepsi Dorjan - lepsi odpruzeni i celkova manipulace. Chceme kocarek spis do terenu. Diky za pripadne tipy

Concord fusion

(Denny, 1. 4. 2009 17:12)

Dobrý den Aleno,
příští týden se chystáme na nákup do Polska. Pojedeme přes Náchod, takže máme nejblíž město Kudowa Zdroj nebo Klodzko, nemůžete mi poradit, kde bych tento kočárek mohla vidět nebo doporučit nějaký obchod, tržnice se trochu bojím, nebo baby centrum, kde bych pořídila peřinky, povlečení .....?
Předem děkuji za informace

concord fusion

(alena, 31. 3. 2009 15:42)

Ahoj, pridavam se k ostatnim maminkam, ktere si vyzkousely nakupovani pres internet, nebo v zahranici. Bydlime momentalne v Polsku a concord fusion, model 2009 se tu da poridit za 9tisic, oproti 14 v Praze ! Ostatne, jako vsechno je levnejsi vsude jinde, nez u nas :-) Jinak kocarek mohu jen doporucit, je super !

BabyDesing Mini

(Katka, 30. 3. 2009 14:50)

Ahojky, máte prosím někdo zkušenosti s golfovým kočárkem BabyDesing Mini????

Dotázek

(Lenka, 25. 3. 2009 17:24)

Zdravím všechny budoucí maminky. Nemáte někdo prosím zkušenosti s tímto kočárkem "
Kočárek Peg Pérego Skate + Primo Viaggio TRI-FIX ?

Předem děkuji

kola Teutonia Spirit S 3

(jíťa, 23. 3. 2009 23:53)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká kola by jste mě radili ke kočárku Teutonia Spirit S3 zda 50 nebo 60. Děkuji za odpověď.

JEDO

(rencha, 22. 3. 2009 17:09)

Hela: co ja vim, tak Freeline je druh kocarku Jedo...stejne tak jako Bartatina a Classic. My mame ten Classic..koupili jsem ho v bazaru, ale byl jako novy (mohl byt max mesic pouzivany - nebo mozna ani ne), stal nas 3800,- a jsem s nim spokojena. Mame ten hluboky a vypada moc hezky.

Hauck - Roadster Duo SL 2009

(Petra, 22. 3. 2009 12:30)

Ahoj holky, ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti se zmíněným kočárkem. Případně přivítám i jiné zkušenosti se sourozeneckými kočáry.
Moc děkuji
Požadavky:
- velká nafukovací kola, přední otočná
- lehčí varianta (bydlíme na kopci)
- pokud možno oddělené boudičky
- oddělené polohování i nožiček
- cena max do 10.tis (v loni jsem kupovali drahý kočár, a letos čekáme další přírůstek - rozdíl dětí bude cca 14 měs.)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »