Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

RE- nosnost.

(Stáňa, 7. 6. 2007 8:56)

Ahojda.
Mám syna, který v roce měl 12kg a v 1,5 roce už 14,2kg. Taky jsem řešila, které golfky či kočárek (lehčí) mi ho uvezou. Jenže větší nosnost má prý (info z krámu) Zapp a Buggster (TFK). A já na trojkolky nejsem ... Koupila jsem nakonec Chicco Ct0,4, protože jsou velké, vešel se mi tam na konci zimy i s fusakem, jsou plně polohovatelné a mám k nim i madlo. Prima je také to polstrování - když se mi teď malý trošku propotí v kočárku, vyndám ho, vyperu a jezdím dál. Žádné čištění houbičkou. Mají teda 10kg, ale ono při váze mého syna už je jedno, jestli mám golfky s 8kg či 10kg. Stejně vozím i dost nacpanou tašku a leckdy i nákup a pak má součet 30kg a přesto si jej vytáhnu i do "vysokého" busu. Toť má volba :-)

Polohovací golfky - nosnost 18 kg

(Jana, 7. 6. 2007 1:05)

Synovi je 15 měsíců, ale už váží skoro 13 kg. Jak jsem
při shánění golf. holí zjistila, jejich nosnost se pohybuje obvykle do 15 kg. Řešil už někdo podobný problém? Dá mi někdo tip na dobré golfky pro "obříky"?
Předem díky.

Dana - hluboká korba

( Mili, 6. 6. 2007 16:19)

Ahoj Dano, taky jsem řešila podobný problém. Čekáme mimi v červenci a všechny korby na tříkolku se nám zdáli malé. Nakonec jsme koupili Cam cortinu x3 evolution. Ta má korbu asi 75cm nic velkého. Jezdíme převážně autem tak to nějak nakombinujem ze sporťákem. No uvidím. Ale našla jsem tříkolku zn. Oxfort a ta je docela velká. Tak se na něj zkus. podívat a uvidíš.

Hluboká korba

(Dana, 6. 6. 2007 15:24)

Myslíte, že na mimčo narozené v srpnu si musím nutně koupit klasický hluboký kočár, protože do nějakého modernějšího s menší korbičkou by se mi v zimě s fusakem nevešlo? Všichni kolem mě mi totiž přesně tohle pořád tvrdí, ale já si nemůžu pomoct, prostě se mi líbí samé tříkolky, na které se nasadí hluboká korbička a ta má vnitřní délku většinou kolem 73cm. Tady se taky píše, že by měla mít aspoň 80cm. Myslíte, že je to vážně tak a mám si tedy pořídit ten ohromný robustní kočár? Nebo existuje nějaká mnou neobjevená tříkolka s větší korbou? Máte někdo dítko narozené kolem 20.srpna a v čem jste ho vozily? Díky moc za názory, až budu mít vlastní zkušenost, ráda se pak taky pochlubím, jak to dopadlo.

Petře - Quinny

(Pavla, 6. 6. 2007 12:15)

Já se tu ptala na trojkombinaci kočárku Quinny Freestyle 3XL Comfort, ale zatím bez odezvy.Vlastní zkušenost nemám, ale taky vybíráme a tenhle byl můj první favorit. Nevím jaký typ máš přesně na mysli, ale ten Freestyle má docela úzkou sedačku ve sportovní verzi a korbička je taky docela malá, protože je na adaptéry. A taky není nejlehčí. Takže jsme se nakonec rozhodli pro kočárek Jané Slalom pro kolekce 2007, cenově celkem stejné a hlavně korbička přeci jen větší a sedačka značně širší. Ve skutečnosti hezčí než na netu. Na jiných diskuzích se taky hodně vychvaluje Peg Perego GT3, ale pro nás je moc dlouhý, nevešel by se nám do výtahu. Jestli tě bude ještě něco zajímat tak písni, ráda odpovím. Pa.

Barče - casualplay S4

(Lenka, 6. 6. 2007 0:13)

Děkuju za odpověď. My jsem sice kupovali slunečník nový včetně návodu, ale není to tam jaksi napsáno, ale také jsme koukali na kulatou trubku na boku kočárku. Měj se a ahojda

Lence slunečník na casualplay S4

(Barča, 5. 6. 2007 19:18)

Mám ho na boku kočárku na kulaté trubce těsně pod tím plastovým spojem.Koupila jsem ho z druhé ruky takže jsem neměla návod ale myslím že jinde dát moc nejde.

Barče - casualplay S4

(Lenka, 5. 6. 2007 14:40)

Ahoj, mám prosbičku ohledně slunečníku. Také jsme si koupili originál slunečník. Kam přesně jste ho přidělali? Děkuji předem za odpověď. A jinak potvrzuji, že jízdní vlastnosti kočárku jsou super a také jsme zkusili různé terény a bez problému.

Casualplay S4

(Barča, 5. 6. 2007 8:46)

Milé maminy, tak už mám novou podložku a tašku k tomuto kočárku vše originál casualplay v barvě limetkové.Taška je naprosto úžasná, vejde se do ní všechno a vypadá skvěle.Taky máme slunečník a ten je taky super.Takže jsem s kočárem i doplňky ohromně spokojená.a co se týká samotného kočárku tak včera jsme jezdili v terénu, po kamínkách, štěrku kolem řeky a hodnotím jako super, krásně pruží a skvěle se ovládá.Jsem spokojená.

Kočárek Defender

(Vlaďka, 5. 6. 2007 8:35)

Ahoj maminky, máte některá zkušenost s kočárkem Defender? Děkuji za odpověď.

Kočárek Quinny

(Petra, 4. 6. 2007 10:30)

Ahoj holky, máte nějaká zkušenosti s trojkombinají kočárku Quinny? Předem děkuji za komentáře.

Gesslein Future

(Paja, 4. 6. 2007 8:25)

Chtěla bych se zeptat, jestli má některá z mamin zkušenost se sporťákem od fi. Gesslein-typ Future. A jestli se dá popř. dokoupit nánožník?

Mikrus

(Hanka, 2. 6. 2007 11:18)

Ahoj maminy,nemáte některá zkušenost s kočárkem Mikrus? Děkuji předem za odpověď.

rebel pro

(Markéta, 30. 5. 2007 11:46)

ahoj Katko!!! jane rebel pro mám doma. Jsem mos pokojená.
mám k ní i golfáč jane carrera pro a jsem nadšená.
Nemůžu ti zatím říct, jak to bude u nás vypadat v 8 měsících, ale naše princezna má necelé 3 měsíce a 6 kg. Zatím v této sedačce máme ještě i novorozeneckou zmenšovací vložku. Nad hlavou má teda ještě hromadu místa.Kamarádka měla metrix, ale potom ještě musela koupit rebelku, protože byl moc těžký a malinký.
doufám, že jsem alespoň tošku poradila.

Autosedačka Jané Rebel

(katka, 30. 5. 2007 9:10)

Ahojky, setkala jsem se s názorem, že tato autosedačka není dostatečně velká a větší děti se do ní např. na 8 měsících nevejdou, ale bohužel ještě nemohou používat sedačku o kategorii vyšší, protože nesplňují váhový limit. Předem děkuji za názory.

Kočárky z Polska

(Petra, 29. 5. 2007 21:11)

Ahojky, objevila jsem tady dotaz na kočárky z Polska. Já jsem šťastnou majitelkou kočárku KAJTEX. Koupili jsme ho v Polsku (přesně v Českém Těšíně na burze kolem řeky...) za 4500Kč. Je to hluboký kočárek, který má i sportovní korbu. S hlubokým kočárkem jsem byla maximálně spokojená, je prostorný, malý se mi do něj vešel až do 8 měsíců i s fusakem. Kočárek ze začátku trošku vrzal, ale namazali jsme a je v pohodě. Můžu ho doporučit, fakt byl výborný. Se sportovní korbou už tak spokojená nejsem, je úzká (na opěradle, sedadlo ještě jde) a má nízkou střechu - což tedy znamená nutnost koupit golfky - ale k tomu asi vždycky dojde, ne? Každopádně i tak jsem ho využila už 3 měsíce a malý je v něm spokojený - já už méně, pásy na upoutání dítěte jsou pouze 3-bodové, což není pro živé dítě dostatečné... Golfky už si koupím tady - chci kvalitní kolečka, myslím, že na tomhle se šetřit nevyplatí... Takže hurá do Polska, pokud toužíte po hlubokém kočárku.
Petra

Roan

(Dasa, 28. 5. 2007 18:20)

Píše se tu poměrně dost chvály na tenhle kočárek, ale ve kterém kamenném obchodě si ho můžu prohlédnout a kapku vyzkoušet? Nejlépe Praha a Královéhradecký nebo Liberecký kraj.

Neonato

(Deny, 28. 5. 2007 13:05)

Ahoj maminky.CHtěla jsem se zeptat zda některá sváz nemá zkušenosti s kočárkem - sporťákem Neonato Reverso sport,moc se mi líbí,ale neviděla jsem ho v realu jen na netu,tak bych uvítala každou zkušenost,jak se ovládá,skládá,jak je alespoň zhruba velký při složení,prostě všechno co je dobré,ale i špatné.Předem děkuji. D.

Casualplay S4 - Barče

(Lenka, 27. 5. 2007 19:27)

Ahoj, také máme tento kočárek a originál slunečník jsme si koupili teď v pátek. Tašku asi po 14-ti dnech od koupě kočárku. Vzali jsme si ale univerzální od Emitexu, protože originál se mi moc nelíbila. Připadá mi hrozně velká a když se sundá stříška tak se mi to nelíbilo. Doporučuju si to v obchodě vyzkoušet, a to i bez stříšky. Já takhle zkoušela asi 5 tašek a jsem spokojená. A s kočárkem jsme také moc spokojeni.

Casualplay S4

(Barča, 27. 5. 2007 12:07)

Milé maminky mám tento kočárek asi 2měsíce a jsem čím dál spokojenější.Můžu jen doporučit.skvěle se ovládá, je lehoučký, super skladný.Malý je v něm spokojený a rád se vozí.teď si k chceme dokoupit slunečník a tašku na rukojeť ať jsem komplet.kdyby některá z vás chtěla vědět více napište sem a já ráda napíšu.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »