Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

kočárky Herqules

(Pavel Calta, 16. 1. 2007 16:36)

Kočárky Herqules je možno objednat na adrese: http://babyway.inshop.cz/ ovšem nutno podotknout dlouhou objednací lhůtu a nespolehlivost. Další dovozce do Čr je Chicco Praha, Ostrava.
Hezký den

Herqules

(Blanka, 16. 1. 2007 12:38)

Znám jen jadnu adresu www.herqules.ch tak snad vám to pomůže

Kočárek Herqules Raptor 3 Spin

(Bubla, 16. 1. 2007 11:19)

Holky nemáte odkaz na ty německé stránky, kde se dá výše zmiňovaný kočárek sehnat? A pokud máte nějaké potřehy, budu ráda :-)

Jané x Cam

(Lucie, 16. 1. 2007 9:39)

Neb jsem v 8.měsíci,tak už bych pomalu měla kočárek pořídit :-).Rozhoduji se mezi Jané Slalom Pro komplet s autosedačkou a Cam cortina X3 tris evolution.a mám z toho hlavu zamotanou :-) Který je lepší,co myslíte?

Herqules

(Blanka, 16. 1. 2007 8:10)

Koupila jsem si kočárek Hq na půl roční mimčo první kočárek jsem měla Knoor streater a byla jsem z něho nešťastná zatáčel mi do prava i po naštelování kolečka,padala mi bouda a když se mi rozbilo kolečko tak mě paní která tyto kočárky prodává řekla že už se tyto kočárky nedělají tak se ani nedélají kolečka byla velice ochotná kolečko jsme pak sehnali prez internet.S kočárkem Hq lsem opravdu spokojená

MUTSY vs Quinny BUZZ

(Veronika, 15. 1. 2007 21:52)

Švagrová má kočárek Mutsy 3rider a moc spokojená nebyla.Já jsem s ním taky odmítala jezdit, protože se přední kolečko/a dost často zasekávalo/a a přišlo mi, že člověk musel vynaložit celkem velkou sílu, aby zatočil. Navíc není 2x stabilní, nění to úplně lehké převrátit ho, ale do stran se při nerovnosti naklání. Je dost robustní, těžký a neskladný. Já sama jsem se rozhodovala mezi Mutsy 4rider a Quinny Buzz, ale myslim, že zůstaneme u Quinnyho. Bydlíme ve městě, takže nevadí, že není úplně nejvhodnější do terénu ikdyž se taky dá. Na žádné ,,túry,, stejně nechodíme. Řidičák taky nevlastním, takže pro mě je nejdůležitější, že je lehký pro cestování s MHD. Je skladný a myslím, že se s ním dá jezdit dlouho. Spousta kamarádek ani ne po roce koupilo golfáče,protože nechtěli tahat velké a těžké kočárky. U Buzze tohle nenastane. Co se týče korbičky Dreamy, ty jsou celkem malé - u nás to ale snad nebude takový problém, protože mám termín v květnu a než nastane zima a fusak, tak přejdeme na sporťáček. Doufám, že jsem někomu pomohla s rozhodováním. Je možné, že Mutsy, co má švagrová byl jeden z horších kousků a jiný člověk by řekl, že s ním žádný problém nemá. Jen píšu, zkušenost.

Tako a Quiny Speedy

(Lucil, 15. 1. 2007 20:11)

Díky moc za tyto stránky - jen lituji, že jsem na ně nenarazila dříve. Patřím k těm, kteří se museli poučit z vlastních chyb :-( Jako těhulka jsem se zhlédla v kočárku Tako, líbila se mi cena i hezké barevné provedení, poměrně hodně "příslušenství" v ceně - takže jsme jej koupili, ale už po pár jízdách bylo jasné, že jízdní vlastnosti jsou mizerné, navíc kočárek hned od začátku hodně vrzal :-( je těžký, neskladný a hlavně těžko se ovládá. Máme dvě děti a i když starší má už 4 roky a chodí na procházky samozřejmě pěšo, často nastaly situace, kdy jsem prostě mela málo rukou. No jen zkuste přecházet rušnou silnici, v jedné ruce vést starší dítko a druhou vláčet těžký kočár, který ani trošku nespolupracuje :-( Bylo to dost hektické. Takže nakonec zasedla rodinná rada, rozhodli jsme se Tako (se značnou ztrátou) prodat a koupit sporťák Quiny speedy, který si moc chválím. Cenově byl přijatelný a jízdní vlastnosti jsou nesrovnatelné. Už se z procházek nevracím zbrocená potem a s nervy na pochodu. Mám jedinou výtku - a sice, že nemá hrazdu - nicméně má pětibodové pásy, které vždy zapínáme, takže je to nedostatek spíše estetický než, že bychom ji opravdu postrádali. Jestli můžu radit, tak pokud plánujete více dětí, rozhodně koukejte po kočárku, který je snadno ovladatelný a umožní vám v případě nutnosti vést za ručku starší dítko. Na značce ani tolik nezáleží - hledejte kvalitu a pohodu.

Jané

(Martina, 15. 1. 2007 12:59)

Veronico,
myslím, že jsi měla prostě smůlu a narazila na zmetek. To se občas stane u každé značky - sice by nemělo, ale stává se to. My jsme měli před 4 roky Jané Powertrack a jezdili jsme s ním od narození dcery 2,5 roku bez sebemenší závady. Naprosto fantastický kočárek, nedám na něj dopustit. Teď máme druhé mimi a koupili jsme opět Jané - tentokrát Slalom pro. Po půl roce začala drnčet brzda, manžel s tím sjel do Handy, kde byli velice příjemní a na počkání nám kočár seřídili. Nevím, nechci ti nijak brát tvůj názor, jen si myslím, že spousty spokojených maminek by daly asi jiné vysvědčení. Já tedy rozhodně. Jané píšu za jedna :-)

jané- hrůza

(veronica, 15. 1. 2007 11:58)

Přispěji svým názorem na kočárky jané. Koupila jsem si jané slalom v prosinci 2005 a hned v únoru reklamovala. Hrkající přední otočné kolo. Nešlo seřídit, padající zadní brzda, neseříditelná ruční. Po třech měsících prodřený potah zespod, kde se při poloze lehu dotýká potah konstrukce. Kočárek stál s nánožníkem 13500kč. Vyreklamovala jsem nový potah, na ostatní se prý nevztahuje záruka-velmi oblíbená fráze dovozce handy Praha. S vyjádřením, že prodřený potah nemá vliv na funkci výrobku- to sice nemá, ale za ty peníze chci super kvalitu a to jané opravdu není. Jízdní vlastnosti byly dobré, ale to má dnes už leckterý kočárek a ne tak drahý. Slavné a opěvované jané jsem prodala a koupila si ojetou čtyřkolku za 2000 a jezdím s ní dodnes. Závěrem tedy ještě dodám, že jsem si myslela, že vysoká cena- super kvalita , ale v tomto případě tedy neplatí.

Fenix F4,nebo fenix F4R

(Zlata, 15. 1. 2007 8:58)

Ahoj,nemáte někdo zkušenosti o tomto kočárku od Patronu Bohemia?Děkuji

Diano,

(Patt, 14. 1. 2007 17:46)

autosedačka Rebel měla v německých crashtestech velmi dobré výsledky a co se týče údržby, tak materiál kolekce se každý rok mění a my nemáme současný model, nicméně nemyslím, že by byly nějaké velké rozdíly. Korbička se dá snadno celá "odstrojit" a oprat. Sportovní sedák jsme vždy jen vysávali od drobků a pokud bylo potřeba (fleky od šťávy, svačinek apod.) stačilo vytřít vlhkým hadrem. Řekla bych, že údržba naprosto v pohodě a kočárek i po letech vypadá super. Sem tam je potřeba seřídit ruční brzdu, ale to zvládne každý tatínek :-)

Jané

(Diana, 14. 1. 2007 15:58)

Ahoj,pročítala jsem komentáře a těší mě kladné názory na kočár JANÉ SLALOM PRO (je mým favoritem),ale ještě by mě zajímalo ohodnocení autosedačky REBEL a zda se celková údržba kočáru obejde bez nějakých větších problémů (při zašpinění atd).Díky

děkuji za rady

(Jana, 14. 1. 2007 10:22)

dobrý den, moc děkuji za užitečné rady, nikdy mne takové věci nebrali, jelikož jsem vždy jen kamarádkám dítě hlídala a nikdy mne nezajímalo jaký mají kočár, ale po delší procházce bylo zntaelné, se kterým dítětem budu raději čqs trávit doma, skutečně některé kočárky jsou spíše zničující.Jelikož jsem sama již těhotná, tak nad takovými detaili budu ráda přemýšlet.

Chipolino Pooky

(J.Vonráčková, 13. 1. 2007 22:22)

Ahoj maminy, prosím nemáte někdo z vás zkušenosti s tím to kočárkem(golfky)? Děkuji za každou odpověď.

Mutsy

(Edulka, 12. 1. 2007 10:59)

Ahojte, má někdo zkušenosti s kočárkem zn. MUTSY?

Chicco sada Trio Ct. 0.1

(Zuzana, 10. 1. 2007 17:08)

Ahoj,máte někdo zkušenost s tímto kočárkem?

Tříkolka Cortina X3 Tris Evolution

(Martina, 10. 1. 2007 14:45)

Ahojky, prohlížela jsem za poslední dobu opravdu hodně stránek s kočárky a asi nejvíce mě zaujala Tříkolka Cortina X3 Tris Evolution. Máte s tímto kočárkem někdo nějaku zkušenost?

Tříkolka Cortina X3 Tris Evolution

(Martina, 10. 1. 2007 13:40)

Ahojky, prohlížela jsem za poslední dobu opravdu hodně stránek s kočárky a asi nejvíce mě zaujala Tříkolka Cortina X3 Tris Evolution. Máte s tímto kočárkem někdo nějaku zkušenost?

Martině-x-lander X1

(Michaela, 9. 1. 2007 22:32)

Milá Martino,to co jsem psala v předešlém příspěvku,se týká kočárku X1.Jinak si nemůžu stěžovat vůbec na nic.Tento problám není s hlubokou korbou,týká se sporťáku,ale pokud v něm větší miminko musí být už od půl roku,tak je to horší.Ale jinak maximální spkojenost,krásně se ovládá,je pohodlný a prostorný.

Překlápěcí rukojeť

(Michaela, 9. 1. 2007 22:27)

Překlápěcí rukojeť je na kočárku neocenitelná,my ji nemáme amoc mi chybí,když venku fouká.Sluníčko není takový problém,slunečník pomůže,ale větru se neubráníme.A také mi trochu vadí,že s malým nemůžu komunikovat-celou procházku se dívám na vršek jeho čepice.Bylo by fajn se s ním někdy bavit z očí do očí,i když je mu teprve 7 měsíců.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »