Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules

(Klára, 26. 10. 2006 14:58)

Nevíte někdo, kde bych se mohla podívat na kočárky Herqules v jižních Čechách? Díky moc.

Pavlino

(Giga:-))), 25. 10. 2006 18:49)

Praha-cerny most(vedle Elekrovordu)-BabyExpert- maji ho hned na proti dverim.

Herqules

(Radka, 25. 10. 2006 13:18)

Ahoj těm,komu se líbí popř. už má kočárek zn . Herqules a děkuju za sdělování zkušeností, který mi hodně o kočárku napověděly.Zatím jsem ho viděla jen na obrázku na netu a chtěla bych poprosit ty, který ho už mají stát doma, jestli by mi ho mohly vyfotit s hlubokou korbou i s taškou pro porovnání.Nikde nemůžu nic najít.Děkuju všem, moje adresa lakpet@seznam.cz

Herqules

(Pavlina, 23. 10. 2006 15:24)

Ahoj vsichni! Moc se mi libi kocarky Herqules, jen bych je chtela omrknout a vyzkouset v nejakem obchode. Bohuzel jsem na ne jeste nenarazila. Nevite, kde bych se na ne mohla v Praze (nebo okoli) podivat??? Dekuji moc za radu!

Marcelo

(Giga:-))), 22. 10. 2006 12:33)

A dvere zvladate v pohode???Napr.obchod,atd.Tusim ze jsou vetsinou 80cm,ze?

Herqules

(Marcela, 22. 10. 2006 0:09)

Pro Gigu - Šířka zadních koleček u Herqules raptor 3 spin je dobrých 69 cm, spíš 70 cm.

SOS odpověď

(Tereza, 21. 10. 2006 10:59)

Lucko pokud se ti líbí Herqules mám doma Raptor 3 spin a ten má přední kolečko buď volné na otáčení o 360° nebo se dá zaaretovat na 45°na každou stranu a nebo jej zaaretuješ úplně. Raptor 3 má však přední klečko pevné. Takže pokud můžu doporučit kup s otočným kolečkem. pa a dobré pořízení

SOS

(Lucka, 21. 10. 2006 8:51)

Ahoj všichni, už musím volat sos...do prosince musíme koupit kočárek,ale zatím je to bezradný!!Moc se mi líbil Herqules, ale nevím, jestli je u Raptor Spin to přední kolečko taky zaaretovatelné.Nevíte někdo? Nebo jinou trojkolku, která by byla do terénu, lehká, stabilní a hlavně s velkou korbou! Což třeba quinny nejsou. A máte někdo zkušenosti s Cortinou X3 tris evolution? Díky moc za rady!!!!

Nová kolekce

(Giga:-))), 21. 10. 2006 8:38)

Údajně má být koncem listopadu nová kolekce barev na HQ. Nevíte holky náhodou některá nějaké podrobnější info? (např.jaké barvy?:-).Mám TP koncem listopadu, tak váháme zda to risknout a počkat na nové barvy a nebo jít do stávajících:-().
Díky.

Kočárek Breaker

(Jarka, 19. 10. 2006 17:19)

Ahoj holky, nemáte prosím někdo zkušenost s kočárky Breaker? Hledala jsem informace na netu, ale nic moc najít nejde. Někde jsem vyštrachala, že váží asi 16kg, což je teda dost!Co se týče kvality, tak jsem nenašla nikde na žádný názor nenarazila.Mimco cekáme až v květnu, takže se zatím spíš rozkoukávám.

kočárky

(Reňa, 19. 10. 2006 14:53)

Ahoj Kaťo, to je náhoda. Já jsem přímo z Chrudimi.V Chrudimi je několik prodejen, ale kamarádkou mi byl doporučen Hradec Králové kde je Velkoobchod kočárků.Zjistim přesně kde a dám vědět.Holky kdy čekáte miminko? Zatim ahojky R

Kočárky

(Giga:-))), 18. 10. 2006 17:10)

Kačko, v Kolíně maji kamenný obchod z kocarky.cz. Mám s nima dobré zkušenosti. Rádi poradí (já s nima tedy komunikoval jen po netu)a byla jsem mile překvapena.

Giga:-)))

(Kačka, 18. 10. 2006 7:54)

Ahojky, díky za rady. Asi taky musíme vyrazit ještě do dalších obchodů, kde prodávají kočárky. Přemýšlíme nad Chrudimí, je tam nějaká velká prodejna nebo ještě v Kolíně, tak uvidíme. Taky jsem někde četla, že nejlepší v obchodě je, když prodávající je chlap. Má na kočárky praktičtější náhled.
Reňo, my máme relativně také ještě čas, ale kdybychom měli počítat s objednacími a dodacími lhůtami kočárků tak ten měsíc, tak nejpozději na začátku prosince bychom měli něco zásadního vymyslet:-)) Dtest je na webu, ale není tam nic konkrétního. Objednala jsem si tam to číslo, ve kterém test vyšel, tak bych pak dala vědět až mi časopis příjde domů, ok?
Holky díky za další případné rady. Čauky.

Kočárek Patron Zephyr

(Reňa, 17. 10. 2006 17:44)

Ahojky, Kaťo moc díky za radu. Tak uvidíme. Asi se vydáme do obchůdku a mrkneme na kočárky a ještě rozmyslíme. Já mám zatím čas. Budeme kupovat kočárek až příští rok.Nevíte někdo jak vyšli kočárky v Dtestu? Díky Reňa

Dotaz

(Giga:-))), 16. 10. 2006 17:17)

holky,kolik má šířku zadních koleček ten Kočárek Herqules Raptor 3?Díky.

Kačko

(Giga:-))), 16. 10. 2006 17:14)

já na ten Zephyr koukala už v obchodě a nic moc:-(Naví jsem s ním potkala nedávno nějakou pani a příšrně ji vrzal (ale to možná byl jen vadný kus).
Aluxx a Apholon jsou vdobré kočárky, bohužel mají největší ložnou plochu, takže jsou dlouhé, co je někdy nevýhoda:-(My bychom ho měli např.tip top do výtahu.Bohužel mě teda nenapadá ze tu uvedenou cenu žádný (musí to být trojkombinace?),nebo bych šla do nějakýho drazššího z inzerátu. Někdy tam natrefíš na skoro nové kočárky za super cenu.

Kočárek Patron Zephyr

(Kačka, 16. 10. 2006 13:11)

Ahojky, doporučen nám byl jiný kočárek od Patron Bohemia a to Apollon Alux. Je prostorný a pěkný-cena trochu víc vyšší. Jenomže my ho nemůžeme mít kvůli tomu, že má velkou korbičku a při skládání se nám nevejde do kufru u auta:-(( Dále nám nabídli kočárek od rakouské firmy Hoco, typ Diamond nebo Big Foot, ale ty jsou také poměrně dražší. Co se týče kočárku jsem totálně bezradná. Nevím, jaký si vybrat. Chtěli bychom kočárek za přijatelnou cenu (kolem 7000) a aby byl dobře vybavený. Jenomže to se nám asi nezadaří takový kočárek koupit. Taky nevím, jestli houpací nebo nehoupací. Jsem prostě v úzkých a nevím jaký. Kdyby jste měl někdo nápad, dejte vědět. Díky. Katka

Kočárek Patron Zephyr

(Reňa, 13. 10. 2006 10:33)

Ahojky, moc děkuji za radu.Jelikož jsem nemocna,tak jsme se zatím s manželem nebyli na kočarky podívat jen jsem se dívala na webu.Můžu se tě Kaťo zeptat jaký typ kočárku se ti líbí nebo, který ti byl na výstavě doporučen? Moc díky za radu, Reňa

Kočárek Patron Zephyr

(Kačka, 11. 10. 2006 17:13)

Ahojky, praktickou zkušenost s Patronem Zephyr mám pouze z výstavy kočárků, na které jsme byli s manželem před měsícem v Havlíčkově Brodě. Ale můžu podotknout, že do té doby než navštívili tuto výstavu byl tento typ kočárku naším favoritem. Po výstavě je spíše outsiderem mezi vybranými kočárky. Korbička s vloženou taškou jde strašně dolů z kopce a pokud je člověk "normální" výšky (170 cm), tak to věčné shýbání až skoro na zem asi brzy omrzí. Sám prodavač nám řekl, že je s tímto typem moc moc zklamaný a hlavně i nastávající rodiče, kteří ho viděli poprvé, tak jako my. Nevím, je to jenom můj názor, ale řekla bych, že tento kočárek je pro lidi o výšce tak 150 cm.

kočárek Patron Zephyr

(Renata, 8. 10. 2006 0:44)

Ahoj, prosím o Vaše zkušenosti s kočárkem Patron Zephyr.Potřebujeme vědět co se týká manipulace, váhy a příslušenství.Moc děkuji předem pa Renata


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »