Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Průzkum trhu

(obchodnik, 28. 4. 2007 13:55)

Ahoj maminy, rád bych jakožto obchodník si mezi Vámi udělal malý průzkum: Kdyby byl internetový obchod s těhotenskou módou kupovali by jste tam? Nebo potřebujete vše naživo a vyzkoušet?

Michal Novicz

Radce a Pavli

(Jitka, 28. 4. 2007 8:31)

Ahoj holky.Taky mám HQ Raptor 3-spin a řešila jsem stejný problém,dokonce se my kolečko začalo zasekávat i na rovném chodníku,otočilo se napříč a nechtělo se vrátit.Tak jsem si zjistila telefoní číslo,kam se HQ posílají na opravu (reklamačky)a nechala si zavolat přímo mechanika,ten byl opravdu velice příjemný a poradil my sundat kolečko pořádně vyčistit a nastříkat sprejem.Šla jsem do prodejny,koupila sprej který poradil prodavač a nahnala manžela na mazání a čištění raději všech koleček.Holky věřte že to doopravdy zabralo,kolečko se točí super,jde lehoučko otočit a ještě se my nezaseklo.Přední kolo čistíme a promazáváme jednou týdně a zadní jednou za měsíc+brzdy.Jo holky jestli budete kupovat ten sprej,tak kupte takový aby se na kočárek nelepil prach je lepší mám ho doma.Tak přeji hodně úspěchu...

Radce-Herqules

(Pavla, 27. 4. 2007 20:52)

Ahoj Radko, dej ědět,co řekne dodavatel. Mně se také stává, že nemohu sjet z chodníku, mám pocit,že se kolečko zasekne a já se nehnu...Jinak jsem také spokojená..

Golfky od 5 měsíce?

(Romy, 27. 4. 2007 19:56)

Poraďte, prosím, je možné používat golfky od 5 měsíce? Všude jsem našla až od 6 měsíců. Jedu do lázní a velký kočár nemůžu vzít s sebou.

Herqules

(Radka, 27. 4. 2007 19:42)

ahojte maminky, tak jsem taky v klubu "herquláků". Mám trojku Spin,jako tady všechny i já jsem čekla na kočárek měsíc a půl,nakonec to dopadlo dobře a dorazil dva dny po mém návratu z porodnice.Máme barvu červenou,na holčičku ideální.Jsem spokojená,je sice těžší,jen co nás začalo trápit je přední kolečko.Při každém sjezdu z chodníku se otočí napříč, sekne a já začnu s kočárkem slalomovat po cestě nebo chodníku jak opilá.Tak to řeším s dodavatelem, v pondělí budu vědět víc.Ale jinak naprostá spokojenost.

oregon...

(monika n., 27. 4. 2007 19:16)

ahoj maminky mám pro vás příjemnou zprávičku ke kočárkům oregon booster se dělají i hluboké korbičky ,našla jsem je na int.adrese www.PROMI.cz(zadejte ve vyhledavači přímo text OREGON).Nepíšou sice rozměry ,ale jsou vhodné pro všechny typy kočárků BABY WELT.Jestli uvažujete o koupi tohoto kočárku ,tak se na to jukněte,protože je fakt že ta taška je opravdu uzká

Lacnejšie kočíky sú v Rakúsku!!!

(Katka, 27. 4. 2007 13:38)

Ahojte všetky budúce maminy a maminy zároveň. Hľadala som na slovensku kočíky a dosť ma prekvapili tie ceny, tak sme skúsili pozrieť v Rakúsku a boli sme milo prekvapený. Ceny sú tam oveľa nižšie, výber značiek a farieb oveľa väčší... Euro je teraz výhodné. Skúste navštíviť www.babyone.at je to veľký obchod v SCS Shoping city Sud, cca 85 km od Bratislavy, hovoria aj anglicky. Tak len toľko, možno som niekomu poradila :-) Papa.

golfky

(Jitka, 27. 4. 2007 13:35)

Ahoj maminky.Rozhoduji se koupi golfek pro moji dvanáctiměsíční drobnou holčičku a moc se mi líbí Cam Pretty Evolution,nebo Peg Perego Pliko P3 Completo.Moc by mě zajímal názor vás co tyhle golfky máte,jak se snimi jezdí a taky kvalita.Mám doma Herqules Raptor 3-spin a jsem snim nadmíru spokojená,golfky chci pouze jako doplněk když jedeme někam do obchodu,nebo na otočku autem.Moc,moc děkuji.

Quinny Buzz? Co Vy na to?

(Lucia, 27. 4. 2007 13:31)

Ahojky, chceli by sme kupit pre nase babo kocarik v trojkombinacii znacky Quinny Buzz, ale v rakusku, u nas su o desattisic korun drahsie a ani taky vyber farieb u nas neni. Je to dobry kocar? Nemate s nim nahodou niekto konkretnu skusenost, alebo poculi Ste o nom nieco? Velmi pomoze akakolvek infoska, lebo je to pomerne drahy kocar a nechceli by sme kupit zle.
Dakujem :-)

Pro Hanu B.

(Zuzka, 26. 4. 2007 20:16)

Ahoj, tak tenhle Raptor 3 Spin jsem si pořídila přesně v té kombinaci, co se ti líbí. Béžový s hl.korbou, nánožníkem, adaptérem a včera mi dorazila i autosedačka Britax. A máš pravdu, stálo to vše 20000,- Kč.Taky jsem chtěla něco levnějšího, ale tohle opravdu stojí za ty peníze.

prodávám Herqules Raptor 3 spin

(Bára, 26. 4. 2007 15:31)

Prodávám tento sporťák 7 měsíců používaný.s originál nánožníkem a pláštěnkou.Cena 9300Kč.Dohoda možná.mail:bajapavlaskova@seznam.cz

HERQULES RAPTOR 3 SPIN

(HanaB, 26. 4. 2007 11:06)

Prosím, neprodává někdo kočárek herqules raptor 3 spin se vším všudy (sporťák, hl. korba, adaptér, autosedačka) v béžové barvě? Nejlépe Brno a okolí.
Moc se mi líbí, ale nechce se mi za něj dávat 20 000,-, i když je fakt kvalitní a nečetla jsem na něj nic špatného. Když jsem ho zkoušela v obchodě, tak se i krásně ovládal, a všechny ty vychytávky jsou taky super. Kromě tohoto kočárku se mi líbil snad jen Jané slalom pro.
e-mail: hana.berry@seznam.cz

Oregon...

(Hanka, 26. 4. 2007 8:52)

Ahoj Hanny já sem byla rozhodnutý taky pro tento kočárek nebo jeho šestikol. verzi a na netu nádhera bohužel ve skutečnosti mě zklamal chtěla jsem něco mobilního do města a v obchodě při popojíždění mě nic moc nenadchl potřebovala sem obě ruce a co mě dostalo nejvíc ta taška na mimi jak je uzounká dlohá dost ale na miminko je lepší korbička nebo aspoň taška s pevnými okraji tahle byla jak spacák s deskou dole. Ale samozřejmě každému se líbí něco jiného.Jinak desing to je plus nádherné barvy a dobrá cena je výhoda. Ještě se mi líbil x laner ale nová koleke mě rovněž odradila moje dvouapůl letá dcera měla madlo někde u ramen. Zatím sem rozhodnutá pro jané slalom i skorbou ale bohužel nevím jestli jak dlouho tam vydrží mimi narozené v říjnu. Nevíte někdo jak je korba velká vevnitř díky moc.

Oregon GTS baby welt

(Hanny, 25. 4. 2007 10:35)

Ahoj maminky chtěla bych se s někým poradit a kočárku této značky máme ho vybraný z manželem a hodně se nám líbil vším co obsahuje,ale chci ještě poradit od někoho kdo s ním má zkušenosti.Pokud někdo máte nějaké zkušenosti budu moc vděčná za odpověd.

Youpa-la X Sport One

(Andrea, 24. 4. 2007 10:05)

Ahojte maminy, nemáte některá zkušenost s tímto kočárkem, moc se mi líbí a uvažuji o jeho koupi. Zdá se mi dost dobrý a za rozumné peníze. Jen jsem se nikde nedočetla: - zda jde na něj přidělat autosedačka 0-13 kg, zda je odpružený, jak složité je jeho skládání (jde mi o to, zda se vejde do kufru fabie a zda to zvládnu bez pomoci), zda má přehazovací rukojeť...., no prostě takové ty normální věci při používání.
Nevíte některá, zda byl testovaný ČOI, popř. výsledek?
Díky a mějte se všechny moc krásně

Váš názor

(jana, 23. 4. 2007 20:30)

Nemáte někdo skušenosti s kočárkem Quinny Freestyle 3XL Comfort???? Stojí skoro 11 ticíc ale vyhovuje mi jeho konstrukce a pořádná kola. můžete mi napsat vaše hodnocení?? Děkuji

Vhodný sporťáček

(Hanka, 23. 4. 2007 19:59)

Ahoj dívala sem se na různé sportovní kočárky různých cenových kategorií i značek a moc mě nadchl kočárek trojkolka s otočným kolem Hack stojí jen kolem 4000 ale má zhruba vše co je potřeba to je velký košík polohovací rukojeť, madlo pro dítě, pásy atd. A pěknou vcelku prostornou sedačku pro dítě sice desingem na kočárky jako jané nebo qinny nemá ale za tu cenu super vozítko

Děkuji

(Jana, 23. 4. 2007 15:50)

Děkuji za vaše rady. Zrovna kupuji mému 11ti měsíčnímu chlapečkovy nový kočárek. Rozhodla sem se pro spor%ták, protože často chodíme na procházku do lesa a podobně. Zvažuji jaký mam zvolit ohledně maximální hmotnosti. Vaše rady mi hodně pomohly. Děkuji

autosedačka na herqula

(Renata, 23. 4. 2007 15:33)

Prosím jestli někdo prodáváte autosedačku s adaptéry na herqula ozvěte se na Krepuska@seznam.cz dík

Kočárek do tří let

(Jitka, 23. 4. 2007 14:21)

Ahoj,každý má opravdu jinou zkušenost.Já jsem u prvního syna kočárek opravdu používala do tří let.Rádi chodíme na celé odpoledne i celé dny ven a to většina dětí neujde.Golfky jsem používala ještě déle,tředa na dovolené při večerních procházkách u moře Mareček na nich spinkal a nemusela jsem se nijak omezovat.A nebo na delších nákupech,když je dítě již mrzuté,tak si rádo odpočine.Na svou druhou holčicku mám ještě ke kočárku golfky Quinny Zapp a nemohu na ně říci nic špatného.Holčičce je rok a myslím si,že si svou cenu už odsloužil.Nejdříve jako podvozek na autosedačku a nyní i normálně.Mám málé auto a s tímto kočárkem se do něj pohodlně poskládám i s dětmi a nákupem.Doporučuji!!!!!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »