Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

oprava

(Aňa, 15. 2. 2007 15:11)

Nedopatřením jsem do mého textu napsala, že jsme se obrátili na soud. Oprava - obrátili jsme se na ČOI a tam nám řekli o tom designu. O fólii na držádle jsme se dozvěděli z vebovek ČOI. A to nejsou jen tyhle 2 vady ( ftaláty a pružina), ale je jich tam napsaných více. Ostré hrany, místa, kde může dojít k pořezání, zhmoždění, atd.

Tako City Voyager

(pro Verču, 15. 2. 2007 14:45)

Ahoj Verčo tak kočárek máme podle popisu ze stejné prodejny ve 3 patře jsou kočárky koupila jsem si Tako City Voyager z limitované série Silver Colection stál 8.500 díky tomu že je červeno stříbrný a jak jsou z plastu podnohy ty fólie tak já to mám nerezové. Písni mi na meil markyzak@seznam.cz co ti řekli v prodejně nebo jestli bych ti mohla zavolat ? Zatím dík Markéta

Polské kočárky

(Martina, 15. 2. 2007 14:22)

Ahoj, já jsem si vybrala pro naše první mimi kočárek Bambi Filo. Když jsem si ale pročetla vaše komentáře, tak si teda nejsem vůbec jistá, zda dělám dobře. Nemáte s tímto kočárkem nějakou zkušenost? Původně jsem chtěla Hoco Diamond, ale vadilo mi, že není houpaci a taky ta vyndavací korbička mi přijde hrozně měkká. Připadá mi, že budu mít dítě jak v nákupní tašce:-( Fakt nevím:-(

pro Markétu

(Veronika, 15. 2. 2007 12:28)

Ano, máme ho z prodejny Balli. Teď teda nevím přesně adresu, ale je to tří poschoďová budova, kde mají vše pro miminka. A máte taky Tako?

Tako City Voyager

(Markéta, 15. 2. 2007 11:15)

Verčo můžu se zeptat v které prodejně v Brně? No vlastně spíš, jestli to náhodou nebylo v prodejně Balli na Tomkově náměstí my z tama máme kočárek jinak Brno neznám Markéta

Tako City Voyager

(Veronika, 15. 2. 2007 10:42)

Nám v brněnské prodejně kočárek vzali, sepsali s námi reklamační protokol a teď máme 30 dní čekat. Jsem zvědavá, jak se nám k tomu vyjádří. Ale já už sháním jiný kočárek a Tako už v žádném případě nechci.

Tako City Voyager

(Markéta, 14. 2. 2007 21:54)

Tak se přidávám jakož to majitelka kočárku Tako City Voyager kočárek jsme zakoupili v 11/2005 takže máme do listopadu záruku a když jsem do Brna volala tak mě majitel řekl, ať kočárek reklamuju , že mají na to 30 dní pružinu prý zapouzdrujou a jinak prý se na každém kočárku něco najde , takže mám smůlu. Na ftaláty mě řekl, že se vyskytovaly pouze v nožní části a prý se 3 roky nevyrábí. O ftalátech v rukojeti prý nic neví. A tak nevím co mám dělat kočárek stál 8.500 byl z kolekce Silver colection což je pouze barevná kombinace kočárku city voyager. Do Brna to máme 100 km a v něčem malou musím vozit. Prosím o radu Aňu jak sepsat tu reklamaci nebo co právník kolik by to stálo? Jestli to máme vůbec zkoušet. Email markyzak@seznam.cz. Ještě dotaz kolik stojí ten Casualplay S4? Předem děkuju za odpověď Markéta

Pro Aňu

(Baja, 14. 2. 2007 21:19)

Až s casualplay párkrát vyjedeš napiš zkušenosti,dík.

Tako city voyager

(Aňa (14. 2. 2007 ), 14. 2. 2007 21:08)

Všem kdo mají podobný problém jako my.Minulý rok jsme si koupili kočárek TAKO. Po shlédnutí reportáže TV NOVA jsme se rozhodli kočárek vrátit. Tam nám řekli, že peníze vrací pouze kočárkům starým maximálně 2 měsíce. Máme ho prý dát na reklamaci, že nám držádlo pro dítě vymění, aby na něm nebyla ta fólie a pružinu něčím překryjou. A to se mi opravdu nelíbí. Kočárek jsem si koupila nejen protože to byla 3-kombinace, ale i pro jeho vzhled. poto jsme se obrátili na soud. tam nám řekli, že pokud dojde ke změne designu, tak dochází k porušení kupní smlouvy a tím, máme právo na odstoupení od smlouvy. byli jsme i na vebovkách ČOI, kde jsme si stáhly komentář k testovanému Tako C. V. Zašli jsme znovu do pordejny a tam nám bylo zděleno, že výsledky ITC Zlínu nerespektují. A peníze, že nevrátí. Proto jsme se obrátili na právníka a uvidíme jak to dopadne. Pokud jste někdo zakoupil kočárek v Ostravě "SVĚT KOČÁRKU" podělte se o zkušenosti a připomínky sem na veb neo na email Aninka.h@email.cz.
Dnes jsem si por malou koupila kočárek Casualplay S4, tak jsem zvědavá jak se bude jezdit.

Jané Slalom pro - po roce užívání

(zuzle, 14. 2. 2007 20:27)

Pár postřehů o Jané Slalom Pro po roce užívání, pro nerozhodné maminky, co uvažují o tomto kočárku:

plusy:
- opravdu lehky
- opravdu ovladatelny jednou rukou, manzel s nim chodi i behat
- jednoduche skladani (zvladnu ho slozit do auta Fabie combi i s ditetem na druhe ruce)
- trikolka - sportak zatim bez problemu

minusy:
- aretace pouze vpredu, nelze zaaretovat "dalkove" od madla
- pro novorozence malo peruje - museli jsme jezdit na podhustenych pneumatikach, jinak by vytrasla dusi
- neprehazovaci rukojet (vidim jako velke minus, kdyz fouka, je mi dcerky fakt lito. pozpatku se s trikolkou jet neda)

Zpocatku jsme byli dost nestastni, kocarek kodrcal a kotoucova brzda bud brzdila a piskala, nebo nebrzdila, a kdyz jsme v lete slozili boudicku na hlubokem luzku, neustale se odepinala z patentek - na tech drzela jen spolu s protivetrnym zimnim krytem :( a nevim, jestli by se vešla do hlubokeho luzka i se zimnim fusakem, pokud by se narodila např. v červnu .
Když jsme přešli na tříkolku, tak je to zatím ok, až na výše zmíněnou nepřehazovací rukojeť. Brzdička se umoudřila, kodrcání už většímu dítěti nevadí.

Pokud bych mela vybirat znovu, zkusila bych vychytat kocarek co nema ty minusy, nebo bych koupila levny velky houpaci kocarek (zbyl by na zahradu) a pak jen trikolku - nebo golfky (s tema se ale neda behat v Krkonosich). Mimochodem hodne jsme nosili a nosime v satku...

Velkoobchod s kočárky

(Baja, 14. 2. 2007 12:50)

Prosím neporadí mi někdo kde bych v ostravě nebo okolí našla dobrý velkoobchod nebo i malé obchody s košárky, kde by mi dobře poradili?Díky

Velkoobchod v H.K.

(Lenka, 14. 2. 2007 10:51)

Ahojda, velkoobchod v H.K. nevím kde je, ale nemyslíte ten mezi Pardubicema a H.K.? Ten je v Opatovicích n/Labem v areálu Vesny. Ten nepřehlédnete. Pěkné pořízení přeji všem

Jané Slalom Pro

(Lenka, 14. 2. 2007 8:00)

Koupili jsme si kočárek Jané Slalom Pro a mám trochu strach z toho, aby se nám v létě nevyšisovala barva - nemá s tímto někdo u těchto kočárků zkušenosti? Děkuji

Slalom Pro

(Jitka, 14. 2. 2007 0:44)

Díky Míšo, kouknu se.
Pro Janu: Jízdní vlastnosti jsou fakt neocenitelný-až na ty neduhy mého kočáru. Zrovna dneska jsem už navlékla sporťák-no fakt jinak úžasnej kočárek asi bych jinej nechtěla-jak píšeš-nadělá parády!

Slalom Pro

(Jana, 13. 2. 2007 19:41)

Ahoj.Ja mam take kocarek Slalom Pro a nemuzu si ho vynachvalit:a to pokud jde o manipulaci s nim,jizdu,lehkou vahu tak vymenu autosedacky za hlubokou korbu.Uz se tesim,jak budu jezdit se sportakem.Kocarek vyuzivam denne a zadnou zavadu se skripanim jsem nezaznamenala.Mohu jen doporucit.A ke vsemu si myslim,ze s timto kocarkem nadelam i paradu.

kočárek breaker a koupě přes internet

(Šáraka, 13. 2. 2007 10:25)

Ahoj, mám kočárek breaker a jsem s ním spokojená. Je opravdu prostorný pro dítě, velký i když hůř přístupný košík a supr odpružení. Pouze nemá otočná kola, tak se s ním hůř zatáčí proto bych nedoporučila koupit, když budete jezdit dopravou. Zvládá suprově sníh a terén. Je trochu těžší s dítkem, ale já mám 55 kg a pohoda. Koupila jsem ho přes internet, a bez problému, přišel do 2 dnů a stane se, zapoměli mi přibalit pláštěnku, kterou poslali záhy.

Velkoobchod v Hradci Králové

(Sheeni, 13. 2. 2007 10:21)

Nazdárek, můžete mi prosím někdo napsat, kde je v Hradci Králové velkoobchod s kočárky? Díky.

Jané Slalom Pro a Herqules

(Baja, 13. 2. 2007 10:00)

Zkušenost s Jané mám asi tuto.Máme Herqules Raptor 3 spin jak už jsem psala,jsem s ním spokojená a můžu doporučit a le jelikož jsme se přestěhovali na hodně prudký kopec,hledáme lehký kočárek a tak jsme uvažovali o Jané slalom pro.Našli jsme inzerát na 1/2 roku staý kočárek prý super stav.Nevím ale když jsem ho viděla tak bych za něj nedala ani 5000 a to chtěli 11000.To ten náš Herqules je stejně starý a je to teda o něčem jiném.Pevný, bytelný, super kotoučové brzdy na zadní kola a celkově vypadá super, všichni nám ho obdivují.Pro mě má jednu malou nevýhodu je na tlačení do kopce dost těžký.Uvidíme jestli najdu adekvátní náhradu jen lehčí.Pokud o něčem víte poraďte.Díky

Traxx od Haucku

(Agáta, 13. 2. 2007 9:02)

S tímto kočárem jsme velmi spokojení, je to čtyřkolka, do 7měsíců jsme malou dávali do hluboké korby, a teď je ve sportovní verzi.Kočárek je snadno ovladatelný, má pohyblivou přední nápravu (terenní využití), lehce se řídí, vjezdy na chodníky nebo nějaké nerovnosti jsou hodně jednoduché. Můžeme vřelé doporučit.

sourozenecke kocarky

(lenka, 13. 2. 2007 8:34)

ma nejaka maminka zkusenosti se sourozeneckym kocarkem?mam 8.mesicni miminko a v srpnu cekame dalsi prirustek.jakakoliv informace mi pomuze!dekuji.jinak ja mam ted x lander xa a jsem spokojena,jen my chybi prehazovaci rukojet!diky lenka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »