Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kočárek ox-ford mikádo

(Andrea, 5. 12. 2007 13:53)

Prosím nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem (ox-ford trojkolka) začal se nám velmi líbit a zvažujeme jeho koupi. Ráda si nechám poradit. Děkuji

Casualplay S4

(Baja, 5. 12. 2007 13:22)

Já se musím přidat máme S4 už 9 měsíců, pro syna jsme ho kupovali v roce a jsme nadmíru spokojeni.Rozhodně nesouhlasím s tím, že se špatně ovládá, to je prostě blbost a terén zvládá dobře.Když jsou velké šutry, skáče každý kočár.Já jsem s S4 velice spokojená.Skladný, lehký, dobře ovladatelný.A pěkný.

Chipolino Gemma

(Pro Hanku, 5. 12. 2007 13:19)

Ahoj Hani tak to jsem moc ráda,že jsi z kočárkem spokojená. My už jezdíme ve sporťáku a nevidím v tom problém. Už jsem se také setkala s tím, že mi říkali že mám kočárek jako pro panenku, ale z vlastní zkušenosti vím že to není pravda. Malá není žádný drobeček. Dnes je jí 14 měsíců a má 12 kg a ve sporťáku sedí v zimním fusaku a ješte tam má dost místa. A hlubokou korbu jsem využila skoro do 9 měsíců. Takže super. A barvy jsou fakt hezké a ani po létě nám nevyšisoval(mám oranžový). Tak ahoj Petra

titi triton

(danka, 5. 12. 2007 12:50)

Moc děkuju mamince za vzkaz z dneška 5.12. která mi napsala zas nějaký nový informace o kořárku,konečně jsem zjistila ze kousek od nás v Chomutově mají chipolino gemma tak si uděláme výlet a pojedeme ho omrknout.Ještě jednou moc děkuju všem mamčám který mi naposali.

chipolino gemma

(pro danku, 5. 12. 2007 9:53)

Ahojky no asi tím myslí ona ta korbička je níže položená,ale zase rukojet je super měřím 183cm a manžel jěště víc a sedí perfektně a asi že je malinkaty na oko,ale jinak fakt super a v lese to taky jde uplně v poho!!
akorát jedna věc,že není až tak pérovací,ale náš Mareček sotva ho tam položím spí tak zatím houpat nepotřebuje a když tak jedu přes hrbolky a natřepu ho)))))))))))))))jinak jsem nevěděla že existuje titi triton a dívala jsem se a je opravdu stejný uplně jak gemma

titi triton

(danka, 4. 12. 2007 17:12)

Hanko můžu se zeptat,jak to myslíš že je jako pro panenky?Má úžasný pestrý barvy a to je dobře,budeme alespoň líp vidět na silnici,když máme miminko jsme šťastný a tak by to měl ten náš kočárek vyzařovat,už bylo dost těch černých a šedivých,fandím všem maminkám který fandí barvám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chipolino gemma

(pro Petu, 4. 12. 2007 16:13)

Ahoj Peto musím ti napsat ,že tim kočárkem se opravdu jezdí supéééra byla jsem i v terénu a musím říct že je to na jedničku
akorát všichni co ho vidí říkají jééé to je kočárek jak pro panenky a hodně lidí na mě čumí,ale já chodím a užívám si toho,protože jsem maximálně spokojena!!
vy už asi jezdíte ve sportáku že???a to bude asi stejný
mej se hanka

casualplay s4 pro Janu z 20.11.07

(Hanka, 4. 12. 2007 15:50)

Tak tedy kočárky, které napsala a doporučila Dana já rozhodně nedoporučuji!!! Měla jsem podobný a hrůza!
Měla jsem možnost Casualplay pořádně vyzkoušet a s Danou nesouhlasím - ovládá se bezvadně a rozhodně mnohem lépe než Deltim, Tako nebo i třeba Dorjan,...
Rozhodně doporučuji kočárek s předními otočnými kolečky a je už pak jedno, jestli to bude tříkolka, čtyřkolka, nebo šestikolka.
Já mám Nurse Look a můžu ho jen doporučit.

titi triton

(danka, 4. 12. 2007 15:47)

Moc ti Petro děkuju za zprávu,už druhý den se na něj chodím dívat,jen nikde nemůžu zjistit nějakou prodejnu kde by jsem si jej mohla prohlídnout osobně,adresy které jsou zde jsou na moravě,my jsme ze severozápadních čech,nevíš náhodou o nějaké prodejně v těchto městech?Podbořany,Žatec,Chomutov,louny,Most,Klášterec nad Ohří,Kadaň,Karlovy Vary ale i Praha nebo České Budějivice?Promiň že tak otravuju ale chci vědět jak je vysoký nechci nic nízkého aby nebyl kočárek u země,nám se moc líbí ten červenej nebo zelenej.Ještě jednou ti moc a moc děkuji a přeji Krásné Vánoce pro tvou rodinu

Titi Triton

(Pro Danku, 4. 12. 2007 13:21)

Ahoj Danko. Já sice nemám Titi Triton, ale mám Chipolino Gemma oranžové barvy. Je to uplně stejný kočárek, jen má jinou značku. Tento kočárek ti vřele doporučuji. Jezdím s ním už 9 měsíců a jsem s ním opravdu spokojená. Je velice lehký a výborně se skládá do auta. Jestli budeš mít nějakou otázku tak napiš, ráda ti odpovím. Ahoj Petra

Triton 3v1

(danka, 4. 12. 2007 10:23)

Chci se zeptat jestli některá nemáte tento kočárek,našla jsem po dlouhým hledání přesně můj styl,už jsem nevěřila že se mi bude některej cenově dostupnej líbit,moc děkuji každý která se mi ozve!!!!!!!!!

casualplay s4 pro Janu z 20.11.07

(Dana, 4. 12. 2007 10:11)

Ahoj Jani ty jsi psala že uvažuješ o kočárku Casualplay s4,pokud bydlis v paneláku bez výtahu a nechceš mimi nosit jen na ruce nedoporučuji ti ho,z podvozku sundaváš korbičku a ta by se do 4 patra dobře pronesla,a to nepočítám když k tomu poneseš ještě nákup.Jinak kočárek je to krásnej na pohled ale špatně se mi s ním jezdí,ne dobře zvládá terenitej povrch,stačí cestička vysipaná šťerkem a už máš co dělat aby jsi projela,doporučuji ti kočárek který ma místo korbičky tašku,deltim sport,tako a td,vím ze se pohledově nedá s casualplay srovnávat ale je praktičtější.

Firkon 2007-vzkaz pro Dášu

(Denisa, 3. 12. 2007 20:27)

Ahoj Dášo,
psala jsi tu že sis koupila kočárek Firkon. Taky o něm uvažuju. Můžeš mi říct kde jsi ho v Polsku koupila?

Děkuji Denisa
vanetta@volny.cz

Cam Cortina X3 versus X-Lander X3

(Radka, 3. 12. 2007 10:46)

Ahoj, s manželem se nám moc líbí kočárek Cam Cortina X3, ale máme obavy, jak je to se stabilitou, je to trojkolka. Budeme jezdit jak ve městě tak i na vesnici. Nevím jaká je manipulace s trojkolkou např. na eskalátorech. Moc se nám líbí prostorná korba. Objevili jsme také čtyřkolku X-Lander X3, korba je sice o trochu menší než u Cortiny, ale také prostorná. Nedokážeme se rozhodnout. Moc díky za jakoukoliv radu a odpověď. chlubnovara@seznam.cz

CAM MB X6 TRIS

(Jana, 3. 12. 2007 9:44)

ahoj, prosím vás, můžete mi někdo poradit, jestli je tento kočárek dobrý? Jaké máte zkušenosti? Kolečka nejsou nafukovací a já často jezdím do přírody. Děkuji moc. espace1@centrum.cz

Casualplay S4

(hanka, 2. 12. 2007 22:25)

Ahoj Jani, mám tenhle kočárek, taky jsem se do něj zamilovala a nedám na něj dopustit. Mám korbu i vajíčko Prima a střídám to podle potřeby. Moje malá už má 4 měsíce a 65cm a pořád se krásně vejde i s fusakem a zimním oblečením. Je pravda, že ve vajíčku je fusak nacpaný, ale mám normální jako do sporťáku, možná ty do sedaček jsou menší. Ale má ještě zimní bundu a teplé kalhoty a vejde se. Ty budeš mít zimu jen první měsíce, až ti mimi vyroste, nebudeš ho už tolik balit. Korba mi nepřipadá tak těžká a jsem ráda, že ji mám. Je to pro mimčo pohodlnější a výborně se s ní cestuje, když nepotřebuju vozit další lidi, zabere celé zadní sedadlo. Sporťák se bohužel do úplného lehu dát nedá, ale jak moc to bude vadit nemám zatím vyzkoušené. Zatím můžu říct, že z toho kočárku mám pořád velkou radost, obdivuju, jak jednoduše a elegantně je na něm vyřešeno všechno, co od kočárku člověk potřebuje. Jo a vejde se do výtahu v paneláku, když povolím rukojeť. I s miminem uvnitř, ovšem výtah má zašupovací vnitřní dvířka. Tak přeju šťastný výběr.

Sportovní kočárek Shop´n Jogg RED CASTLE

(Zuzana, 1. 12. 2007 21:10)

Výborný,lehký kočárek na běhání do těžších terénú i do města,propracovaný do posledních detailú /jako ostatně všechny jejich výrobky/ a navíc je velice řekla bych elegantní jakoby pěkný doplněk ke mě já osobně DOPORUCUJI!!!!

Chicco ct 0,4

(Daška, 1. 12. 2007 14:42)

Chtěla jsem se zeptat jestli měl někdo možnost vidět ten to kočárek v barvě puzzle. Na netu jsem našla nafocený, ale někde je takový modrý a někde krásně ostře modro zelený. Tak nevím jaká je skutečnost. Díky za odpověd´ daska.z@seznam.cz

Mutsy Urban Rider z BABYLIFE.cz

(Jana S., 29. 11. 2007 19:25)

Moje zkušenost s kočárkem Mutsy je velmi pozitivní. Kočárek je nesmírně lehce ovladatelný díky natáčecí nápravě a je hodně stabilní díky 4 kolům. Používáme na hory i na pláž a všude zatím obstál. Kočárek jsme objednali přes internet u paní Živné v Babylifu a byla jsem s jejich přístupem nesmírně spokojená. Pouze zhruba po roce se nám začala párat kůže na rukojeti. Reklamaci jsme bez problémů v Babylifu vyřešili nahradním podvozkem po dobu opravy.

Jané nomad

(Jana, 29. 11. 2007 16:24)

Ahoj holky četla sem si tu komentáře a názory na kočárky tak bych chtěla všem doporučit jané nomad je to moc lehký kočárek šestikolka sporták má otočná dovjitá kolečka a zatím sem projela i prvním sněhem a tu ho bylo docela dost.Sporák je super prostorný celkem do lehu a je kněmu krásně teplý a vysoký nánožník já zatím jezdím s hlubokou verzí a to mám na podvozku nasazené hluboké lůžko jané a mimi i když má teprve měsíc tam myslím vydrží zas tak malí to není a doporučuju fuska emitex combi do korby pasne jka ulitej do autosedačky taky a po připnutí spodního délu i do sportáku s větším dítkem.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »