Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Mutsy

(Martina, 2. 3. 2007 9:31)

Halo, fakt tady neni nikdo komu by se libil kocarek zn. Mutsy?

Martina

Casualplay S4 pro Hanku

(Markéta K., 2. 3. 2007 0:47)

Hani. S4 sice nejde otočit proti směru jízdy, ale měla jsem i jiné kočárky, které šly a nezdálo se mi,že by malá nějak víc komunikovala, naopak se vytáčela bokem aby viděla.Okýnkem ve střeše je na dítko krásně vidět a stejně většinou máme boudu staženou. Moje zkušenost je, že sporťáky, které jdou přehodit jsou proti směru mnohem hůře ovladatelné. Nánožník opravdu není vysoký, ale my jsme v zimě jezdili jen ve fusaku Aesthetic, který je velmi teplý( origoš. jsem měla též, ale Aesthetic je lepší)Nánožník používám spíše jen na deku.Skvělé jsou na něm zipy po stranách, takže se nemusí sundávat, když je nasazený, drží i bez madla perfektně. Ve fusaku byla malá krásně zavrtaná a vůbec na ni nefičelo.

pro Lenku

(Klára, 1. 3. 2007 22:33)

Moc díky za info. Já měla X-landra xt a ten má právě tři vady, z toho jednu ještě ani neuznávají, protože se mezi tím měnila právní úprava a po novu nemusí kšíry odpovídat bezpečnostním předpisům kočárků (to je síla), to je právě ta vada, která by se mi hodila do trojice. Volala jsem na SOS a na tu čoiku a napsala to podle nich. Měla jsem poslechnout SOS a byl by pokoj.... Jen jsem se zbytečně bála, abych to měla dobře "právnicky" napsaný, aby mi to uznali. Psala jsem si i s šéfem prodeje distributora.....
No jsem zvědavá.
Jo jinak Herguly se mi taky moc líbí......, ale osobně mám zálusk na lehčí kočárek. Malé už je rok a začíná chodit, tak se rozhoduju mezi Quinny speedi a nějakýma pěknýma golfkama. Jestli mi vrátí "opravený" kočárek, tak mám stejně po výběru a budu muset jezdit tím. Přeju všem spokojená miminka šťastnou ruku při výběru těch svých nej. nej. a nej. kočárků a ať se Vám pěkně jezdí....

Herquly

(Baja, 1. 3. 2007 21:33)

Našla jsem e-obchod kde mají herquly skladem je to www.uadi.mimishop.cz Korbičky tam mají za 3699Kč, což je o 300méně než u Chicca.

Promiňte

(Aňa, 1. 3. 2007 20:09)

Patt má pravdu vebovka je groupfashion.cz

Pro Aňu

(Lenka, 1. 3. 2007 19:21)

Poslala jsem Ti email. Ty uvažuješ o casualplay nebo ho již máš? Čauky L.

Pro Kláru

(Lenka, 1. 3. 2007 19:10)

Ahojky, já jsem to nepsala jako reklamaci, ale rovnou odstoupení od smlouvy, kdy se jedná o jednostranný právní akt a neběží tam 30-ti denní reklamační lhůta.
Pokud Ti kočárek opraví, kdy chtějí měnit pružinu a dát na ni kryt, čímž změní vzhled kočárku, což bez tvého souhlasu nemůžou jelikož:

Vady – odstranitelné a neodstranitelné

Za odstranitelné vady se považují takové vady, po jejichž odstranění lze výrobek opět používat jako výrobek bezvadný a jsou zachovány jeho původní vlastnosti (tj. nesmí se nijak změnit jeho vzhled, hmotnost atd., pokud s tím zákazník nevyjádří souhlas). Zákazník má právo (v záruční době), aby odstranitelné vady byly řádně ( tedy odborně), včas a bezplatně odstraněny.

Neodstranitelné vady, které brání řádnému užívání věci, jsou takové vady, které brání použití výrobku stejně jako výrobku bezvadného, nenávratně mění jeho vlastnosti a nelze je odstranit. Jako neodstranitelné se posuzují i ty odstranitelné vady, kdy se stejná vada vyskytuje opakovaně po předchozích nejméně dvou opravách (případně různá vada po předchozích nejméně třech opravách) a brání tak řádnému užívání věci. Do této kategorie spadají i případy současného výskytu většího počtu odstranitelných vad (v praxi se za větší počet považují tři vady a více).

Ve všech těchto případech má kupující právo na výměnu věci nebo na odstoupení od kupní smlouvy, tj. vrácení peněz. Která z uvedených dvou variant bude využita, rozhoduje kupující.

A navíc se na kočárku Tako vyskytl větší počet závad, a jak je výše uvedeno, je-li jich více 3 a více, jedná se o vadu neodstanitelnou a máš právo na vrácení peněz. Text výše je zkopírován z asociace občanských poraden http://www.obcanske-poradny.cz/
Přeji hodně štěstí a Tobě a všem ostatním vrácení peněz. Čauky Lenka

Casualplay

(Patt, 1. 3. 2007 18:58)

Ani, udělala jsi tam překlep, ty stránky jsou www.groupfashion.cz

Casualplay S4

(Aňa, 1. 3. 2007 18:54)

Ahojky vebovky na Casualplay jsou : www.casualplay.com to jsou přímo na špaňelskou fa. V ČR to je : www. groupfaschion.cz

Lence

(Aňa, 1. 3. 2007 18:48)

Ahojky chtěla bych tě poprosit o tvou emailovku. Nebo se mi prosím ozvi na aninka.h@email.cz Byla bys moc hodná. Děkuji

Autosedačka ke kořárkům Herqules

(Zuzka, 1. 3. 2007 18:46)

Ahoj maminy, chtěla jsem se zeptat, jestli má některá z vás zkušenost s autosedačkou Britax Cosy Tot Premium, která je dělaná přímo pro kočárky HQ.
Díky Zuzka

Herqules Raptor 3 Spin modry

(bubla, 1. 3. 2007 13:25)

Holky,tak se musim pochlubit, stala jsem se majitelkou Herqula Raptor 3 Spin - cerveny. Je naprosto bozi :-) Sportak (i korba) se da otocit ve smeru i proti smeru jizdy, ma spoustu kapsicek,krasne a jednoduse se sklada,vse jde vyprat, ma velky kos, kolecka siroko od sebe, takze nehrozi preklopeni,no super:-) Holky, ktera shanite Raptora 3Spin v modre, ktera je mimochodem take nadherna (ale my budeme mit holcicku, tak jen proto vyhral cerveny) mrknete se na mimco.cz, jsem s pani v kontaktu a ted mi psala, ze ho ma. Kocarek rozhodne stoji zato...

Gratulace Lence

(Klára, 1. 3. 2007 13:20)

Jsem ráda, snad Váš případ nebude ojedinělý a peníze se začnou vracet za vadný zboží běžně. Já jsem napsala taky reklamačku podle §622, ale na radu čoi, jsem zaškrtla,že chci vady odstranit, tak jsem asi udělala chybu. čoi mě ujišťovala, že vady jsou neodstranitelné a že mi vrátí peníze. Tak čekám jak to dopadne, na vyřízení mají ještě 13 dní. Mám xt - x-lander.

Pavle

(Tereza, 1. 3. 2007 9:09)

Pavli snažím se to poslat ale nejde to má to nějakych 17 mega a vůbec mit to nejde přitom volného místa mám dost. Budu se dál snažit ti to poslat. Teď mě tak napadá nemáš icq přes to mi jde posílat i velké soubory. Kdyžtak napiš na mail tereza_schindlerova@email.cz

Lence

(Baja, 28. 2. 2007 20:42)

Díky budu se těšit na info, určitě napiš.

Hance

(Prvorodička, 28. 2. 2007 20:35)

Děkuji moc.Já se jdu zítra podívat do kamennýho na Inglesinu, šla bych i do nového, jelikož to máme dobře zařízené s manželovou sestrou, která plánuje miminko hned po nás......
Mám vyhlídnutý nějaký barvičky, teď jdu ještě projet světem postýlek :) Ještě jednou děkuji.

Baje

(Lenka, 28. 2. 2007 20:32)

Ahojda, dej mi prosím pár dnů. Jelikož je náš Bobásek marůdek, tak jsme byli venku zatím jen jednou a to ve městě, takže hned jakmile ho pořádně provětráme (město x příroda, dám vědět. Čauky

Prvorodičce

(Hanka, 28. 2. 2007 18:42)

Ahoj, máme tmavěmodro-vínově červený. Je hezky nakombinovaný. Žádné kostičky, ale velké díly. Ještě jsem takový neviděla. Dali jsme za něj 4000,-. Ale prý jsou dobré i Peg-perego a jsou i hezké. Zkus se mrknout po bazárcích na netu. Ale ojetý bych bez předchozího prohlédnutí nekupovala. To je lepší jít do kamenného bazaru s kočárkama, nebo koupit ho z blízka, abys ho mohla vidět. Na fotce může vypadat hezky, a skutečnost může být jiná...
Hodně štěstí.

Lence

(Baja, 28. 2. 2007 18:14)

Leni napiš jak se s kočárkem jezdí,jaký je na nerovnostech,jestli moc nedrncá.Dík!!!!!!

Tako City Voyager

(Lenka, 28. 2. 2007 15:26)

Ahojky maminky, také jsem byla majitelkou výše uvedeného kočárku, který byl zakoupen prostřednictvím internetového obchodu. Na základě zjištění ČOI jsem po telefonické dohodě s prodejcem dle ust. § 597/2 a § 622/2 občanského zákoníku písemně odstoupila od smlouvy. Následně jsem byla telefonicky kontaktována, že jim mám předat kočárek, zařídili PPL a včera jsem si kontrolovala účet a peníze mi byly již vráceny. Nechlubím se, jen jsem chtěla, aby jste věděly, že to jde a podle kterých paragrafů. Přeji všem, aby jste měly také úspěch s vrácením vadných kočárků.
My jsme si v pátek jeli pro nový kočárek, nejdřív jsme chtěli Jané Slalom, ale nakonec to vyhral Casuaply S4 a zatím jsme spokojeni a doufám, že tomu bude i nadále. :-))


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »