Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Re: Prosím o radu ohledně golfek Espiro Metro či Active

(wendy, 30. 3. 2012 20:00)

Ahoj mám Espiro Active,o info na tento kočárek sice koukám že si psala v roce 2011 a teď je 2012 , ale tak třeba to někomu pomůže. S tímto kočárkem nejsem moc spokojená, špatně se s nim najíždí na chodníky, zádíčka jdou sklápět jen pomocí takové pásky, takže je potřeba obou rukou, další nevychytávka je, že madlo když chcete dítě vyndat nebo zandat a na jedné straně ho odepnete,automaticky se odepne i na druhé, takže tam nedrží a zbytečně tim ztrácíte čas, nehledě na to že to kolikrát nemáte kam položit, košík je celkem malý, a kočárek je dost vysoký asi 112cm, takže pro malý lidi nic moc..takže suma sumárum určitě bych tomu to kočárku nedala víc jak 40% . Jediné plus snad jen za to že jdou dát nožičky nahoru,když dítě usne. Takže asi tak.

Kajtex Tramonto, Sojan Bentley 3v1

(Michaela, 26. 2. 2012 15:48)

Dobrý den,pokud někdo máte tyto kočárky,prosím napište jakou s nimi máte zkušenost :-) Moc děkuji :-)

Re: Kajtex Tramonto, Sojan Bentley 3v1

(Jana, 23. 3. 2012 10:47)

Nevíte, jestli je Sojan bentley houpací, máte s ním zkušenosti prosím, zvažuju jeho koupi, ale raději bych chtěla klasickou houpací korbu

Jané slalom pro 2009

(Zlata Olšiaková, 15. 2. 2012 16:29)

na tento kočár nemůžu říct jedinné křivé slovo. Korbu jsme měli do té doby než v ní malá nechtěla být. Sportáku dáváme na frak už rok..chodíme vodou,bahnem,létáme letadlem a i přes tyto nepříznivé vlivy je kočár naprosto v pořádku a stále je v něm dost místa..vejde se do něj i moje 4.letá dcera,která si v něm hraje.takže hodnotím 1.

MATTI 4 v 1

(Káťa, 1. 1. 2012 20:37)

Ahojky, líbí se mi kočárek Matti. Máte některá zkušenost? Díky za odpověď

Cam Cortina X3 Tris Air Wheels

(Jitka, 2. 12. 2011 9:33)

Ahojda všem,prosím nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem.V březnu budeme mít naše třetí mimi a tenhle kočárek se nám fakt moc líbí.
Díky za odpovědi.

Re: Cam Cortina X3 Tris Air Wheels

(Tereza, 17. 12. 2011 22:36)

Ahoj, kočárek máme a jsme moc spokojení. Zrovna dnes jsem měnila hlubokou korbu za sporťák a zdá se mi, že je úžasně velký a můžeš mít mimi otočené po směru nebo proti směru jízdy. Takže doporučuji.

Kočárek Magnum

(Romana, 24. 2. 2011 9:37)

Dobrý den, mám takový dotaz, koupila jsme si před nedávnem kombinovaný kočárek King na stránkách www.kittykocarky.cz a chtěla bych nyní koupit kočárek Smart který je skoro totožný, nemáte ale někdo se Smartem zkušenosti? S kočárkem KING jsem nadmíru spokojená a vzhledem k té ceně (kolem 4tis) za nový kočárek chci opět koupit od této firmy. Děkuji

Re: Kočárek Magnum

(Lucka, 25. 11. 2011 21:23)

Sawex mám doma a je super! Lehoučký, prostorný, vyrábí se v pěkných barvičkách! Jediná nevýhoda je v brzdě, ale není problém v náhradním díle!

DORJAN Danny Sport 3 2011

(Kamilka, 8. 3. 2011 16:03)

Vybíráme kočárek pro naše první miminko a líbí se mi nová kolekce od X-lander. Máte s ním již někdo zkušenost? Hrozně ráda uvítám recenze. Cena je přijatelná a má to všechny parametry, které od kombinace, korbičky očekáváme. Jen zimní fusaky k těmto kočárkům nemají originály..

Re: DORJAN Danny Sport 3 2011

(Janina, 18. 3. 2011 21:15)

Ahoj, nevím, zda máš zájem skutečně o X-lander nebo DorJan - titulek s obsahem se trochu vylučují ;-) Pokud to nebyl překlep, tak přímo na stránkách x-landeru mají fusaky vyzobrazené http://www.x-lander.cz/x_zobraz_vyrobek.php?obr_id=6431 a prodávají se i v setu celé trojkombinace spolu s dalšími doplňky http://www.x-lander.cz/x_zobraz_vyrobek.php?obr_id=5183. Ale přiznám se v ruce jsem ho nedržela, tak nevím na kolik ,,zimní" je :-)

Re: Re: DORJAN Danny Sport 3 2011

(JANA, 13. 11. 2011 17:59)

dej si pozor na to, že u nožiček je korbička dost zužená a aby se ti tam mimčo s fusakem nemačkalo

Návod ke kočárku Herqules 3spin

(Zdeněk , 12. 9. 2011 11:49)

Dobrý den, koupili jsme si použitý kočárek Herqules 3spin,ale předchozí majitelé nemohli najít návod, tak se ptám, zda jde někde sehnat a to i třeba v elektronické podobě. Na internetu se mě nepodařilo nic najít.
Děkuji s pozdravem Dostál.

Rada

(Dana, 17. 8. 2011 21:29)

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Čekáme první mimčo a netušim, podle čeho vybrat aspoň 5 posledních kočárků jako top 5, kdy si i já budu schopna vybrat. Mimčo čekáme v lednu, jsem z menšího města. Raději bych kombinaci hlubokého a později i sportovního, cena se snad vejde do 15000,. MOC DĚKUJI!!

Re: Rada

(Jája, 17. 8. 2011 23:35)

Rozhodně Kombinovaný kočárek Inglesina Magnum!!

Re: Rada

(radka, 7. 9. 2011 11:22)

urcite kocarek x -lander stoji okolo 12000 a lehoucky snadno se s nim manipuluje.

Rozměry korbiček

(Pavlucha, 29. 8. 2011 11:54)

Děkuji za informace v článku.I přesto mám dotaz na všechny přítomné. Koncem října čekáme naše první miminko a jelikož jsme oba vysoké postavy,počítám, že náš drobeček nebude nejmenší a bude růst jako z vody. Marně se snažím najít nejdelší možnou korbičku,ale není to tak jednoduché.Málokde napíší rozměry.Ví někdo z vás o dobré trojkolce-trojkombinace- s velkou korbičkou???? Budu všem moc vděčná za rady,díky.

casualplay

(Petra, 19. 3. 2010 13:09)

ještě k předchozímu komentáři--- casualplay S4 je trojkolka .výborný do terénu i do města a na madle má zvlášt brzdu....také dobrá věcička a jízdní vlastnosti...také SUPER!!!

Re: casualplay

(Michaluska, 1. 6. 2011 21:06)

V tom terénu teda zrovna nic moc :(

Casualplay S4

(Michaluska, 1. 6. 2011 21:02)

Zdá se mi jako rozhrkaný,hůř ovladatelný,ale krásný kočárek...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »