Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules Razor 6 spin

(Simona, 7. 8. 2007 16:24)

Dobrý den, velmi mě zaujal tento kočárek. Prosím některou z Vás, která ho máte jestli by nenapsala klady a zápory. Mimi čekám v říjnu. Sportovní sedačka se mi zdá poněkud úzká, tak prosím nějakou maminku, která ho používá v reálu jestli by mi nenapsala nějaké reference. Předem děkuji.

Co za kočárek?

(Marcela, 6. 8. 2007 13:21)

Ahoj, vidím, že jsme ve stejné situaci. Taky se zatím jen koukám, ale vůbec nevím a jsem zoufalá. Určitě chci trojkolku s otočným kolem, ale jakou to je pořád otázka. Když se pro nějaký kočárek rozhodnu a někdo mi ho pochválí, najdu zase jinde kritiky...Dokonalý kočárek není, ale když už do něj chci investovat třeba i více peněz, chci s ním být spokojená.

pre Marcelu a ostatné prosím o pomoc

(Tanik, 6. 8. 2007 12:36)

Ahojky,my čakáme tiež v prosinci a už sa pozeráme po kočárkach ale stále neviem aký.Ako ste to riešili vy?Podla čoho ste vyberali,podla značky,podla ceny,najprv korbičku alebo rovno kombinácie,trojkolku či štvor?Vážne neviem a som z toho už zúfalá.Prosím o pomoc.

Chipolino gemma

(Pro Hanku, 6. 8. 2007 12:06)

Ahoj Hani tak ti gratuluji ke koupi kočárku. Věřím že s ním budeš spokojená stejně jako já. Pláštěnku jsem kupovala univarzální od Emitexu stejně jako tašku na madlo. Pláštěnku mám jen jednu protože jde i na sporťák, takže jsem zatím jinou nepotřebovala. Stála asi 200 je to na kočárky typu Tako a mají je i v hypermarketech. Tak si užívej kočárek a měj se. Ahoj Petra

červená korba ke kočárku herqules

(honza, 6. 8. 2007 9:09)

ahoj holky neprodavate někdo červenou hlubokou korbicku ke kocarku herqules ?
kdyby ano prosim napiste mi na mail bozduganov@centrum.cz
ahoj honza k.

Hoco Tornado

(Marcela, 5. 8. 2007 20:13)

Ahoj, nemá někdo zkušenost s tímto typem kočárku. Hodně o něm přemýšlím. Mimi čekám na prosinec a je to jeden z favoritů. Nerada bych koupila špatně i když podle toho co tady kdo píše asi stejně dokolalý kočárek není. Díky za jakékoli vyjádření.

Hauck shopper 6

(Petra, 5. 8. 2007 10:32)

ahoj, nemá někdo zkušenosti s tímhle sportovním kočárkem?Díky

Jané nomad a x-lander

(Hanka, 4. 8. 2007 19:30)

Ahoj já jsem si objednala kominaci jané nomad s korbičkou miminko čekám v říjnu a kočárek sem si v obchodě vyzkoušela se starším dítětem (skoro tři roky) a byla jsem nadšená jak s jízdními vlastnostmi tak i sprostorem v kočárku.JE opravdu prostorný i pro větší dítě. Korbička není moc velká ale pokud jde o děti narozené na podzim nebo v zimě neměl by být problém do jara tam nějak vydrží a pokud ne tak sporťák jde dát téměř do lehu. Mohu jen doporučit.

X-lander patřil taky mezi mé favority ale neprošel z důvodu fakt malého sporťáku a(korbička mi přijde taková normální větší dělají myslím jen u klasickkých kočárů) ale spˇorťák je malí na délku a má dost nedomyšlené madélko u dítěte jednak je ne úplně zakryté tak bych se bála že si zde může dítě skřípnout prstík a hlavně je divně vysoko. A polohovací podnožka je dost malá větší děti v takovém kočárku nemají asi moc pohodlí.

Jané nomad

(Světlana, 3. 8. 2007 17:51)

Ahoj, líbí se nám kočárek Jané Nomad s lůžkem pro. Máte ho některá? Miminko se narodí v prosinci, tak by mě hlavně zajímalo jak se s ním jezdí v zimě a jestli je dostatečně prostorný. Zatím jsme ho viděli jen na netu.

Prodám-kočárek herqules raptor 3

(Iveta Macková, 2. 8. 2007 11:33)

Prodám kočárek herqules raptor 3 Red Grey kupovaný dne 24.2.2007 v Hradci Králové-přiložím doklad o zakoupení, je v záruce.
Vybavení: originál (nánožník, pláštěnka) dokoupeno: taška na přebalování, slunečník.
Preferuji osobní odběr, je možnost přivést kočárek do Prahy. Jinak my jsme z Mostu.
PC: 12 488,--
Tel.: 776161774
Nová Cena: 9000,--(sleva možná)

X-Lander 2007

(Vlasta, 2. 8. 2007 10:23)

Ahoj, taky bych chtěla poprosit o jakékoli zkušenosti s tímto kočárkem. Uvažujeme o něm a nerada bych pak třeba litovala. Díky moc!

Implast volant 3,bolder 3

(Zuzana, 2. 8. 2007 10:21)

Ahoj Lucko, přímou zkušenost s těmito kočárky nemám (ikdyž po nich taky toužebně koukám! :o) )ale ve spec. obchodě jsme se na ně byli ptát a ukázali nám Implast Volder (prý je to téměř totožné s Volantem) byli jsme unešeni! :o) Jenom hodně velká nevýhoda - malá korbička (dokonce jsem slyšela, že pár maminek kočárky po pár měsících museli prodat, protože se jim do nich nevešlo mimčo) a ještě menší sporťák (když bys do něj měla dát mimčo od šesti měsíců a třeba ještě se zimním fusakem, tak by to bylo asi hodně natěsno). Ale oba typy kočárků jsou krasavci! :o)

Neonato

(Hana, 1. 8. 2007 14:29)

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s kočárkem Neonato reverso sport tris?

chipolino gemma

(hanka pro petru, 31. 7. 2007 14:01)

Ahoj Petko tak kočárek jsme koupili uplně nás nadchnul je krásný pevný sice mám strach z těch menších koleček,ale manžel říkal že když bude snih koupíme sánky přikurtujeme korbičku a jedeme!!!Nakonec máme modrý!!
ještě se tě zeptám dá se koupit nějaká univerzální pláštěnka????jinak opravdu je pevný a stabilní a lehký no paráda uvidíme časem co na něj budu říkat,ale nejsem tak náročná!!měj se a děkuji za tvé odpovědi!!!!!!!!!!hanka

Implast volant 3,bolder 3

(LucieH, 31. 7. 2007 10:37)

Ahoj máte někdo zkušenost s těmito kočárky?Moc se mi líbí a chtěla bych si koupit celý komplet.

Breaker, X-Lander

(Lenka, 30. 7. 2007 18:23)

Ahoj Mirko, taky jsme se původně zaměřili na
Baby active breaker - kvůli ceně, lehkosti, úžasnému pérování..pak mě ale odradilo, že nemá přední kola otočná (vím, nemusí být, ale když už jsou, tak je to určitě výhoda), dál mi trošku vadil špatný přístup k nákupnímu košíku, a nakonec taška místo korbičky (to je samozřejmě otázka vkusu). Každopádně známá do toho "jde". Mimčo čeká v září, takže až zjistím bližší informace o užívání, tak se zase ozvu. :o) My jsme se nakonec (teda zatím tak na 90 %) rozhodli pro X-Lander (typ 2007) takže pokud má zase někdo jiný zkušenosti s tímhle typem, tak budu jedině ráda!

HERQULES RADIUS

(Dendy, 29. 7. 2007 11:36)

Ahoj holky,prodávám nového HQ Radius v červené barvě s originál nánožníkem a pláštěnkou.Nějak jsme se špatně domluvili a babička ho malé koupila taky,takže mám dva stejné.V obchodě nám ho nechtějí vzít zpět tak ho prodávám takhle a dávám slevu 500 kč.V případě zájmu napište na dendy5@centrum.cz a já vám na vše odpovím a pošlu i fotečky.

Breaker

(Mirka, 28. 7. 2007 10:34)

Ahojky.Může mi někdo říct jaké má zkušenosti s kočárky BABY ACTIVE BREAKER.Nemohu se rozhodnout který kočárek za rozumnou cenu.Prosím poraďte.Díky

Patron Apollon Alux

(Jana pro Světlanu, 26. 7. 2007 22:20)

Světlano, naši zkušenost s kočárkem Apollon Alux od Patronu jsme zde popsala dne 9.7.2007, takže si ji vyhledej. V případě nějakých Tvých dalších dotazů se ozvi, ráda Ti odpovím.

Herqules - Casul play

(Niky, 26. 7. 2007 10:13)

Ahoj holky,rozhoduji se koupi jednoho s těchto kočárků,moc se my líbí HQ Raptor 3-spin,nebo Casual play S4 a moc by mě zajímal váš názor na tyhle dva kočáry.Jo a ještě jsem se chtěla zeptat jaký je rozdíl mezi kolekcí kočárku Casualplay 2006 a 2007,četla jsem že má nějaký unisystem - co to vlastně je???
Moc děkuji Niky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »