Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Hance Razor4Black/Olive

(Jana, 26. 2. 2007 22:26)

K té barvě-je zhruba taková jako na těch fotkách jen ta olivová se mi jeví zelenější, asi to trochu zkresluje. Moc se mi líbila modrá-prostě nádherná, ale vadil mi zrovna na té světle modré jakoby jemný šedivý síťový potisk. A tak jsme brala tu tmavou kombinaci barev - kočár má tak docela super moderní nevšední vzhled. Navíc praktická-při skládání do auta se, i při sebelepším snažení, dotkne spodní okraj potahu od boudičky koleček a taky jsem si představila, jak posazuju do kočárku už běhající dítko v zablácených botkách.Ty světlejší varianty mají sice šedivé "sezení",ale co si budem .. sebemenší flíček jde vždycky vidět a tam, kde si má dítko natáhnout nožky je potah zase světlý. Čištění potahu a jeho častné praní ho pěkně zlikvidují a není to mé hobby. Oceňuju praktické zapínání na zip u madla-možná bych na ně došila i igelitové pouzdro,aby se to dalo v nouzi aspoň vlhkým ubrouskem setřít- dítka to v těch místech rády zašpiní botičkami při nasedání a pak to hezky žužlají.
Mám dotaz na všechny herqulačky: vydává nožní brzda(kovová schovaná část) při jízdě po dlažbě nějaký zvuk ? jde slyšet takové jakoby cinkání? Díky Jana

Herqules

(Dita, 26. 2. 2007 22:08)

Ahojky, moc se mi líbí Hq Raptor 3 Spin červený, ale viděla jsem ho jen na internetu.Je barva stejná i ve skutečnosti nebo je jiná.Viděla jsem ho v diskusích na fotce a zdá se mi vybledlý. Dík za odpověď

Patron kočárky

(Kalima, 26. 2. 2007 21:58)

ahoj Elim, chtela bych se poptat na to, jak Ti vyhovuje vyska kocarku. Mam vybrany Zephyr, ale trochu me zarazilo, ze je dost nizky. Merim 179 cm. Je to skutecne na skodu? Jak ti vyhovuje sirka tasky a sportovni verze? Je dostatecna pro dite ve fusaku? dekuju moc za odpoved.

Razor

(Veronika, 26. 2. 2007 21:25)

Já teda nevím, ale můj názor je, že nedostatkový je pouze 3 Spin. Ostatní jsou normálně k vidění na prodejnách. Teda vyjma kočárku pro dvojčata. Ty budou asi na objednávku, protože to není tak časté.

Razor

(Dáša, 26. 2. 2007 21:17)

Ahoj chtěla bych vědět zda je herqules nedostatkové zboží jako takové či je to jen raptor 3 spin a ostatní jako Razor 4 jsou v pohodě v dostačujícím množství? Chtěla bych právě razor 4. Děkuji za názory.

Herquly

(Baja, 26. 2. 2007 20:15)

Ahoj všichni, už pár dní čtu vzkazy a zkušenosti a už se mi chce smát jak se hequly nedají sehnat, jsou na ně pořadníky atd.to by člověk neřek, že taková situace vůbec může nastat v 21.století.Mimo jiné jsem taky majitelkou herqules raptor3spin, ale mám ho už 5 měsíců jak jste se mohli dříve dočíst.Blahopřeju všem kteří po něm toužili a už ho mají.Musím říct, že jsem dost zvědavá na další vývoj situace.tak pevné nervy a hodně štěstí.

Boj o Herqules

(Zuzka, 26. 2. 2007 19:52)

Ahoj maminy, tak jsem si dneska přivezla kočárek HQ Raptor 3 Spin béžový. Asi jsem měla hodně velké štěstí, protože jsme v pátek začali vybírat a dneska ho máme doma (teda u rodičů). Kupovali jsme ho v Hradci Králové v Chiccu. V sobotu přivezli zboží a po nás tam mají poslední v modré barvě. Tak která po něm toužíte, neváhejte a jeďte tam. Zkoušeli jsme i internet a odpověděli, že mají vyprodáno a máme to zkoušet. V HK mají ještě Raptor 3 červený, modrý a Razor 4. Jinak ta béžová vypadá dobře a není to zase až tak světlé. Hlavně madlo u sedačky je tmavě hnědé. Jestli chcete některá informace o konstrukci, manžel je velice rád podá. Prolezl celý kočárek od vrchu až po kolečka. :-))A je teda pravda, že jak ho viděl, tak jiný nechtěl.
Tak vám všem přeji pevné nervy a úspěšný nákup kočárku HQ.
Zuzka
z.sediva@centrum.cz

Pro AlenuB

(EliM, 26. 2. 2007 14:52)

Ali, já mám Patrona a jsem s ním maximálně spokojena, nějaké chybičky se sice najdou, ale klady rozhodně převažují, jezdím s ním už od července a můžu doporučit :o)

Hance

(Veronika, 26. 2. 2007 13:56)

Ahoj, mně osobně se ten zelený ani béžový ve skutečnosti nelíbil. Já měla zálusk na béžový, ale ve skutečnosti je dost tmavší a je to taková divná barva. A ten černo-zelený je strašně tmavý a takový vojenský. U nás vyhrál modrý. Koupě HQ je opravdu maturita. Jestli chceš, tak napiš a pokecáme víc : goldwitch@seznam.cz

Pro Markétu K,

(Hanka, 26. 2. 2007 13:54)

Ahoj Marky, taky se mě líbí tvůj kočárek, ale odrazuje mě, že se nedá otočit sedačka do protisměru jízdy a navíc je na něm strašně malinkatý nánožník (aspoň podle fotek na netu). Nebo se mýlím? Jak je to s tím polohováním jak nožiček tak zad?
Díky za odpověď.

kočárek zn. Patron Bohemia

(AlenaB, 26. 2. 2007 13:53)

zdravím všechny, chci se zeptat, nemá někdo zkušenosti s kočárkem zn. Patron Bohemia? Díky za odpověď.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 26. 2. 2007 13:28)

Ahoj holky, já jsem úplně v šoku z těch starostí kolem HQ. Myslela jsem si, že si ho objednám přes internet i s nánožníkem a do týdne ho budu mít, a vy tady líčíte takové šílenosti s pořadníkama.
Máte některá zkušenosti z internotového prodeje tohoto kočárku. Na stránkách www.kocarek.cz ho nabízí včetně nánožníku-v ceně. Nevíte, jestli jsou solidńí, nebo je lepší ho koupit na prodejně? Nám nejbližší je 100km...Už jsem jednou psala, že mám zálusk na khaki-černý-JANI JE TA BARVA STEJNÁ JAKO NA FOTKÁCH NA INTERNETU, NEBO JINÁ? A co ten béžový? Je upravdu tak světlounký? Díky za odpovědi.

Který kočárek by jste dopuručili?

(Iveta S., 26. 2. 2007 12:26)

ahoj všem,moc by mě zajímalo,jaký je opravdu ten "nej",prostě dobrý a spolehlivý kočárek? Jsem nastávající mamina a z těch všech značek mám malinko chaos:)) Předem děkuji všem,zdravím Ivet.

x-lander x1

(Markéta, 25. 2. 2007 22:50)

Chtěli bychom pro naše 9.měsíční zlatíčko koupit sporťáček. Prosím maminky o zkušenosti s x1 děkuji

kočárek abc DESIGN3-TEC

(Vendy, 25. 2. 2007 21:48)

nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem anebo alespoň jiným modelem od této firmy a můžete mi někdo napsat kde sae tyto kočárky vyrábějí.
Díky za info

Markétě K.

(Baja, 25. 2. 2007 20:27)

Dík za odpověď, obrázky jsem si našla, vypadá ten kočárek fakt dobře.Baja

omluva

(Markéta K., 25. 2. 2007 18:38)

Omlouvám se, jak jsem to tu zčunila, nevím jak se to stalo :-)Jinak na Mimibazar.cz prodává nějaká mamča korbu Herqules khaki s černou za 2700,-

Casualplay S4 pro Báju

(Markéta K., 25. 2. 2007 18:34)

Tak já jezdím s S4 po schodech denně, bydlíme ve zvýšeném přízemí.Beru to jak ty říkáš po zadních, rukojeť se ani nehne. Jinak má tři polohy, ale při nastavení se ani nehne, naopak mám horší zkušenost u polohovacího madla

Tak já s S4 jezdím po schodech denně, bydlíme ve zvýšeném přízemí. Nastavená rukojeť se ani nehne. Naopak mám v tomto horší zkušenost u rukojeti polohovací na kloub, která se mi hopsání po schodech jakoby viklala,měla jsem pocit, že by to mohlo třeba rupnout či přeskočit, zde jedna fotečka S4 z reálu http://www.mimibazar.cz/rodinne_foto.php?id=369195


Herqueles

(Markéta, 25. 2. 2007 16:55)

Ahojky, taky máme herqulka, ale už skoro rok. Máme červený, kupovali jsme ho pro syna 1 1/4 roku. S tím nánožníkem, my máme od emitexu universal na trojkolky. Tehdy nám totiž tvrdili, že se nánožníky dělat nebudou a teď se mi dalších 1000kč investovat nechce. Nyní čekáme miminko a máme korbičku modrou od Báji ( tímto moc zdravíme!!!!!) Přeju všem, které pořád shánějí moc štěstíčka a těm, které ho už máte, abyste byly stejně spokojené jako my. PS: Nyní mám syn 2 roky a 4 měsíce. V kočárku jezdí pořád i se zimním fusákem :-)

BABYWELT - pláštěnka

(Gabča, 25. 2. 2007 12:33)

Ahojky,prosím Vás poradí mi někdo kde a jakou mám koupit pláštěnku na Babywelt Riva Air nebo Oregon GT (to je jedno,jsou to stejné typy)?Určitě není orifinál,ale alespoň nějaou podobou,která se na to hodí.Podotýkám,že kočárek má přehazovatelnou rukojeť.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »