Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Reportaz

(Tereza, 5. 2. 2007 10:55)

Chtela jsem se zeptat, uz jste nekdo zkousel reklamovat zavadne kocarky?

Cortina x3TrisEvol. X Herqules rap3spin

(Tereza, 5. 2. 2007 10:54)

Rozhoduji se mezi temito kocarky, chtela bych se zeptat maminek ktere s nimi maji zkusenosti na nazor?! Dekuji

Roan Kortina

(Michal, 5. 2. 2007 9:34)

Rozhodně doporučuji trojkombinaci Roan Kortina. Lehké, jednoduché, pohodlné, skladné za rozumnou cenu. Nový stál 6000 Kč. Kačenka spinká jak šípková růženka.

Aro lex 2 plus

(Klára, 5. 2. 2007 9:31)

Taky se mi na jeden již půl roku práší doma. Jezdila jsem s ním do půl roka, pak mi malá v něm začala řvát, že nevidí ven a tak jezdila na bříšku nohama napřed. Tak jsem koupila lehkou trojkolku x-lander xt, teď jsem zvědavá, jak ČOI uvede na pravou míru ty testy a jestli xt neprošlo a bude se stahovat z prodeje, tak budu kupovat kočárek třetí. Aro perfektní pro malé miminko. Prostorný, krásně odpružený, ale taky strašně těžký. Podle návodu 18 kilo. Srovnala bych třeba s Bambinem vojager a asi i takem. Ale spousta ženskejch v nich odvozí děti do dvou let, asi záleží, kolik je u vás v okolí kopců a jak často budete jezdit MHD.

Chicco S3

(Zuzka, 4. 2. 2007 12:48)

Mohl by mi nekdo dat reference na tento kocarek?Je neco pravdy na tom, ze neni stabilni?Libi se mi,ze rucni brzda ovlada zadni kola,ale ty barvy...
Diky za odpoved

Dotaz na Pavlu

(Tereza, 4. 2. 2007 11:39)

Muzu se jeste zeptat kolik vysel ciste sportak bez korby vcetne dopravy respektive postovneho?A ty dodaci lhuty jsou porad stejne nebo zalezi jestli ho maji na sklade?Mockrat dekuji

Daše, Ditě

(Pavla, 4. 2. 2007 9:58)

Kočárek jsem objednala přímo na prodejně v Pirně.Tato cena je tedy bez nánožníku /30 EUR,-/,řekli mi, že ho teď stejně nemají ve skladech, tak si ho objednám, až pojedu pro kočárek. Jinak si najedete www.herqules.de a tam je odkaz "wo kann ich kaufen" a tam si podle města k vašemu domovu najdete nejbližší obchod. Je tam teda výběr podle PLZ /PSČ/, tak pokud nebudete vědět, napiště odkud jste a já zkusím poradit. Pracuji v autodopravě, takže mám PSČ Německa zatím v hlavě :-). Kočárek je myslím bez adaptéru, je to tam na nějaké to nacvaknutí.

cam evolution a hauck roadster

(Veronika, 4. 2. 2007 1:11)

Cam portofilo evolution a hauck roadster sl jeep. Prosím máte s nimi někdo zkušenost?? Jste spokojené? Jaké mají výhody nebo nevýhody??
Díky předem!

Dotaz Pavle

(Dáša, 3. 2. 2007 23:29)

A to tě vyšel celý kočárek se vším všudy od korbičky přes adaptéry,nánožník atd.? Můžeš dát bližší adresu pokud je emailová na ten obchod v Německu nebo kde se nachází příp.jak se jmenuje, hledali jsme na netu a bohužel jsme žádný německý obchod,který by nám vyhovoval nenašli.Díky za odpověď

Dotaz na Pavlu: Herqules

(Dita, 3. 2. 2007 23:09)

Chtěla bych se zeptat jak jsi si Hq v Německu objednala. Jestli přímo v prodejně nebo přes internet.Díky za odpověď

Klarce

(Pavla, 3. 2. 2007 21:42)

Kočárek Herqules Raptor 3 Spin jsem si v Německu objednala za 488,- EUR /Korba+ sport.sedačka/. Objednací lhůty jsou tam ale také téměř 2 měsíce. Mám týdenní miminko a na kočárek budu ještě do příštího týdne čekat. Takže nečekat s objednávkou na poslední chvíli!

Inglesina Vittoria

(Míša, 3. 2. 2007 19:50)

Dobrý den,
mám zkušenost s hlubokou Inglesinou a můžu jen doporučit! Kupovali jsme použitou za 4000,- Kč a jsme nadmíru spokojeni - výborně se ovládá (i jednou rukou), lůžko je prostorné, polohovací, kočárek se dobře "houpe".

Pro Moniku

(Mája, 3. 2. 2007 19:48)

Používala jsi Casualplay i v zimě? Není boudička malá (hlavně ze stran, kvůli větru)? Ještě bych se chtěla zeptat na polohování zad, jak moc jde sedačka sklopit. Díky za info.

Kočárky od firmy Bambi a DorJan

(Pavla, 3. 2. 2007 11:07)

Ahoj všem maminám a nastávajícím. V květnu očekáváme příchod mimča a tak začínáme shánět výbavu a kočárek pro malého. Výběr na trhu (jak jsme zjistili) je dost velký, ale jsem tak trošku v obavách (nejen kvůli ČOI), jaký vlastně vybrat. Okoukané mám dva typy a to od firmy Bambi a DorJan. PRosím maminy, které mají zkušenosti, aby mi napsali jejich názor. Pomůže nám to tak trošku ve výběru. Moc díky a přeji všem krásný víkend. Případně pište na mail Pavla.Semerakova@seznam.cz papa

Aro Lex

(Teri, 3. 2. 2007 10:18)

Jeden Ti muzu prodat, v super stavu. Zalezi co od kocarku cekas a jake mas pozadavky.

Pro Petru a všechny ostatní

(Milona Jindrová, 2. 2. 2007 22:53)

!!!!!!!Prosím Vás!!!!!
Nikdo neposlouchejte co napsala Petra.
Jediný, kdo může zakázat prodej něčeho je soud a pokud Vám prodejce nechce vrátit peníze jediný, kdo mu to může nakázat je opět Soud.

V čr je hodně bludů co se týče vracení peněz a reklamací, ale tohle je opravdu GOAL.

Judr. Milona Jindrová

Kocarek Aro Lex

(Sona, 2. 2. 2007 22:24)

Ahojky všichni. Chci se zeptat jestli mate někdo zkušenost z kočarem Aro Lex. Malo se o něm píše ani ho není moc vidět.Děkuji za odpověd.

Casualplay S4

(Monika, 2. 2. 2007 21:39)

Ahojky,první kočárek jsme koupili TAKO CITY VOYAGER - děs a hrůza,používali jsme ho 10měsíců, když malá začala sedět,začaly se projevovat nedostatky (vytržení traku,křivá kolečka, kočárek po přehození rukojeti jezdil křivě, neustále jsme přitahovali šroubky, vykloktaná rukojeť)Chtěli jsme kočár reklamovat,ale nepořídili jsme, prý není důvod k reklamaci. V červnu 2006 jsem se rozhodla,že pořídíme káru - casualplay S4 - JSEM MOC SPOKOJENÁ!!!Můžu jen doporučit.(lehký,dobře ovladatelný i jednou rukou, malá v něm i dobře spí)V březnu čekáme přírůstek,určitě si pořídim hlubokou korbu do casualplay a tento kočárek jsem si měla pořídit již při narození naší dcery.TAKO jsem si chtěla nechat na zahradu(bydlíme na vesnici),ale po shlédnutí reportáže ho budeme reklamovat ,uvidíme jestli budu úspěšná.

CAM CORTINA X4 TRIS EVOLUTION 2007

(linda02, 2. 2. 2007 18:05)

Ahoj prosím víte někdo kdy má přijít na obchody tento typ kočárku viděla jsem ho jen na internetových obchodech. Je to novinka pro rok 2007. Prosím napiště kdo víte. Díky Linda

Golfky CHICCO CT 0,2

(anastazi, 2. 2. 2007 15:07)

ahoj, chci se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s golfkama Chicco CT 0,2.. byla bych moc ráda za nějaký názor. Díky moc. an.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »