Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

ABDOR BABY LUX +DELTIM TRAVEL

(Pavla, 16. 6. 2008 20:20)

Všechny moc zdravím.Nemáte prosím některá zkušenosti s těmito kočárky.Děkuji.

X lander XT 08

(katka, 16. 6. 2008 17:41)

Moc prosím o Vše zkušenosti s trojkolkou Xlander XT s předním otočným kolečkem.Plánujeme ho pořídit pro 20ti měs.synka.Je dostatečně prostorný?Jsou konstrukce a kolečka vhodné i do terénu?Je dostatečně vysoká rukojet(měřím 182cm a s výškou rukojeti mám problém..)?Moc děkuji za zkušenosti.Katka.

ossan vegas

(Linda, 16. 6. 2008 10:47)

ahoj všem,nemáte někdo zájem o úplně nový sportovní kočárek ossan vegas,je pouze jednou použitý,koupený před asi dvěma měsíci,tedy stále v záruce,dcera se rozhodla chodit po svých a jakýkoliv kočár odmítá sam111@seznam.cz

X-lander a Moon Buzzy

(Jana Hoblerová, 16. 6. 2008 8:51)

Dobrý den,moc prosíím o radu či zkušenost.máme doma X-lander sporťák s otočnýma kolečkama,dělá někomu při rychlejší chůzi pokud nejsou zaaretovaná že se protáčí přední kolečka a pak je kočárek docela nestabilní.Vypadá jako kdyby tam bylo špatné těžiště,mám to reklamovat???
A mám dotaz chceme malému koupit golfky Moon Buzzy,máte s nimi některá zkušenosti??Děkujíííí

GOlfky - Herqules - pro Pavlu

(Martina, 15. 6. 2008 23:52)

Ahoj, jsou jeste na prodej? Mela bych o ne velky zajem. Diky moc!!! sykorka_999@seznam.cz

Radce - Imlast Bolder

(Lucka, 15. 6. 2008 21:53)

Ahoj Radko,tenhle kočárek mám,ale Imlast Bolder 3, mám ho už dva měsíce.Je to krásný prostorný kočárek,který se výborně a jednoduše ovládá a velkou výhodou jsou nafukovací kola.Mám jej z Kopřivnice,kde ti paní objedná jakoukoliv barvu - já mám červeno-černý.Vřele ti tenhle kočárek doporučuji,my jsme moc spokojení!! Šťastný výběr...

Implast Bolder 4

(Radka, 15. 6. 2008 18:27)

Ahoj, chtela jsem se zeptat, zda ma nekdo zkusenosti s timhle kocarkem. Hledam nejaky kocarek s vetsi korbickou, protoze miminko cekame v listopadu a myslim, ze u tohohle kocarku jsou miry v poho pro zimni miminko...75x36 cm.
Veskere rady, tipy a zkusenosti k tomuto kocarku privitam.
Take jsem se chtela zeptat, zda nevite, kde tento kocarek videt "nazivo" v Ostrave a okoli.
Moc dekuji.
Radka

Reklamace u firmy Baby point

(Eva, 13. 6. 2008 21:42)

Dobrý den, mám patnácti měsíční dceru a ráda bych se podělila o zkušenost s kočárky. Od narození používáme kočárek Herqules raptor 3spin a krom toho že je malinko těžší, nedám na něj dopustit! Je stabilní, kvalitní nešisující potah, nikam nezatáčí, nic se nikde neulomilo vše jako nové, plně funkční. A to je denně v provozu, stále se skládá do auta, dcera váží kolem dvanácti kilo, a chvilku neposedí, takže mu dá taky zabrat. Myslela jsem že ho prodáme a na druhé si pořídíme jiný ale po zkušenosti s golfovými holemi a hlavně s jednáním výrobce jsem se rozhodla že Herqula nedáme! Golfové hole značky Baby Point Traffic jsme zakoupili přes internetový obchod Slůňátko, tímto bych paní majitelce ráda poděkovala za vstřícnost a korektní jednání, což v dnešní době není samozřejmostí, spíše naopak. Golfky jsme používali velmi sporadicky, jako kočárek na nákupy, asi tři měsíce. Hned po měsíci mi přestaly doléhat přední vnější kolečka k zemi, a jakoby se vyvrátily ven, kočárek zatáčel na levo. Po dohodě s prodejcem jsem kočárek naložila a odvezla k výrobci na reklamaci. Vše seřídili na počkání, s tím že byla křivá konstrukce. Po druhé taktéž, křivá konstrukce, uznali opravili. Při třetí reklamaci, mi velmi arogantní pani na raklamačním oddělení sdělila, že jsem si kočárek rozbila sama, neboť jsem s ním couvala! A že prý se s golfkama couvat nesmí, že mě měl informovat prodávající. V životě jsem to neslyšela, v návodu ke kočárku není o couvání půl slova, ani nikdo jiný koho jsem se patala o tom neslyšel. Do reklamačního protokolu napsali že reklamace není uznána, že jsem to způsobila špatnou manipulací. Jejich nesmlouvavé a arogantní chování mne opravdu zaskočilo. Do toho jsem se později dozvěděla, že mají v místnosti kameru a celý průběh si nahrávají. Kdyby mi někdy někdo řekl, že s kočárkem nemůžu couvat, nikdy bych si takový nekoupila, protože když uspávám dceru, tak prostě couvat potřebuji! Golfky jsem vyreklamovala s prodejcem a vím, že od firmy Baby Point si nekoupím už nikdy nic! Byli jsme s manželem připravení, poslat kočárek k soudnímu znalci na posouzení, našli jsme si v zákoníku na co máme nárok a byli připraveni na nejhorší. Naštěstí se to vyřešilo, ale je to spíše vyjímka. Prodejci i výrobci sází na to, že udělají na lidi bubu a než by se člověk s nimi handrkoval, tak to nechá být. Moje kamarádka, má od této firmy také golfky, zlomil se jí šroub v konstrukci a vypadaly nýty, a od Baby Pointu jí přišlo vyjádření že se reklamace neuznává, že je to díky špatnému používání.... Maminky, nenechte se odbít a dobře vybírejte kde kočárek koupíte! Není to věc za pár korun a vozíte v něm ten největší poklad:-)
Hodně štěstí při výběru Eva

Inglesina Magnum x V- cross

(justalex, 13. 6. 2008 9:35)

Ahoj, prosím Vás, máte někdo zkušenosti s těmito kočárky? Prosím, dejte vědět. Děkuji.

Baby Design Atlantik

(Lenca, 13. 6. 2008 8:42)

Ahoj, chtela jsem se zeptat, zda ma nektera z vas zkusenosti s timto kocarkem pro zimni mimi? Je korba dost velka?
dekuji

Cortina X3 TRIS EVOLUTION

(Petra V., 12. 6. 2008 9:59)

Dobrý den Leni, mám doma Cortinku a měla jsem miminko 24.9.2007, které se narodilo 4,90kg... Malá se tam v pohodě vlezla, ale byla tam jen do 4 měsíce, jelikož neviděla ven a tak jsem chtě nechtě použila sportovní úpravu tohoto kočárku. Na zimu je tříkolka super, neměnila bych. Mám s ní velmi dobré zkušenosti - bydlím na horách (Velká Lhota) a tak vím o čem mluvím. Jinak fusak v poho se vleze i do sportaku. Jen mi trochu vadi, ze zadicka nejdou dat do uplneho lehu u sportaku. Kazdy se za kočárkem otočí a jezdíme s ním pořád. Jen jsme ted na leto ještě pořídili MOON 3 FIT.. a je super, kvůli skladnosti do auta na cesty. Tak ať dobře vyberete. Petra.

X lander Run

(Wiktorie, 11. 6. 2008 15:57)

Dobrý den,
můžu se zeptat, zda má někdo zkušenost s X landrem Run ( máme brusle a chceme jezdit). Jestli je dost velký pro roční dítě, skladnost,vychytávky a pod. U nás je pouze na objednávku, takže si ho nemůžu osahat.
Díky

Kočárek Liberta

(Janča D., 11. 6. 2008 10:03)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli někdo z vás má zkušenost s kočárkem Liberta. Myslela jsem, že už se vůbec nevyrábí, ale nakonec jsem našla www.kocarkyliberta.cz Bohužel, ale na Moravě není žádný prodejce, kde by se dalo na kočárek kuknout a "osahat" si ho. Pokud někdo máte zkušenost, moc moc prosím písněte mi na mailík: babousek@seznam.cz Díky moc !! A všem, co vybírají kočárek pro svoje mimi, přeji šťastnou ruku. Jana

BUGABOO BEE

(Blanka, 11. 6. 2008 9:31)

Ahoj,ráda bych se zeptala někoho,kdo má kočárek bugaboo bee,jak jste spokojení?Chtěli by jsme ho pro roční holčičku,moc se nám líbí,jen nevím jestli není moc malý(úzký).....Děkuji za radu.

Cortina X3 Tris Evolution

(Lenka, 10. 6. 2008 21:49)

ahoj, doporucili byste tento kocarek pro "zimni miminko" (TP listopad 2008)? Vnitrni rozmery korby 76 x 33 cm. Neni to moc uzke na zimni mimco (fusak atd.)?
A take...koupili byste si trikolku pro zimni mimco? Je trikolka vhodna na zimu?
Dekuji.

pro Lenku

(Pavla, 10. 6. 2008 9:15)

Milá Lenko,nám vydržela hluboká korba 6 měsíců,záleží taky na tom,jak je mimčo velký,ale stejně si myslím,že ten půlrok stačí.Teď už jezdíme ve sporťáku a náš malý je moc spokojenej,že vidí ven.
Délka korby Young je 76 cm,měřila jsem ji,než jsem kočárek prodávala.Přeji úspěšný výběr kočárku.Pavla

Andrejko,

(Patt, 9. 6. 2008 22:13)

je to sepsané podle mých zkušeností s výběrem kočárku - tak jak jsme si to před 5 lety "užili", když jsme netušili čeho si všímat a podle čeho vybírat. Říkala jsem si, že neuškodí se o zkušenosti podělit s ostatními nastávajícími rodiči. V současné době už je takovýchto článků spousta, takže když zapátráš na netu, určitě najdeš další psané třeba z jiného úhlu pohledu.

Peg Perego Young

(Lenka, 9. 6. 2008 20:51)

Dekuji Pavlo, jeste bych se k tomuhle kocarku chtela zeptat..nekde na netu jsem se docetla, ze delka korby uvnitr je 74 cm. Treba u toho Roanu je myslim nejakych 80 cm. Do kolika mesicu mi asi mimisek vydrzi v tom hlubokem? Jde mi o to, aby to fakt nemel na 3 mesice, ale alespon na 6 - 8 mesicu.
Diky.
Lenka

Firkon quatro

(Mirka, 9. 6. 2008 20:15)

ahoj viděli jste už nové Firkony? Nemáte ho některá? Zatím jsou vidět jenom trojkolky ;)
http://www.batolatko.cz/?p=productsList&iCategory=146&sName=QUATRO-SET-kombinovane-kocarky-s-autosedackou

dotaz

(Andrejka, 9. 6. 2008 17:22)

Chtěla bych se zeptat, jestli je tohle z hlavy autorky,nebo z nějaké knihy a tak...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »