Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Maxi Cosi mura 3-4

( Dagi, 8. 7. 2008 14:48)

Ahoj maminy, prosím, máte některá zkušenosti s tímto kočárkem? Díky moc za odpověď

Pro Xenii

(Pepi, 7. 7. 2008 20:27)

Mockrát děkuji za odpoveď, kočárek jsme si pořídili, a mužu říct, zatím spokojenost. Tak už jen samé šťasné kilometry. Díky.

Pro Pepi

(Xenie, 7. 7. 2008 14:23)

Já osobně mám kočárek GRACO grand tour a jsem maximálně spokojená. Kočárek používáme od narození dcerunky a hodně jsme využili i možnost nasazení autosedačka. Je velice pohodlný, rychle složený a lehce se řídí. Zatím jsme neměli sebemenší problém, a na víc po roce každodenního používání vipadá joko kdyby byl zrovna koupený. Takže já ti ho můžu jen doporučit.

Chicco S3 trio

(Gabriela, 7. 7. 2008 14:08)

Tak jsem si říkala, že když do kočárku (zároveň autosedačka a golfáč) investujeme 18 tis., že budeme bez problémů. Teď po půl roce jsme u třetí reklamace a několik našich známých, kteří ho taky zakoupili, jsou na tom podobně. Takže NEDOPORUČUJI.

CONCORD FUSION

(Market, 7. 7. 2008 13:15)

ahojky,
prosim nemáte někdo zkušenost s kočarkem Concord fusion? moc se nam libi,je lehky a skladny,ale mam obavy na zimni obdobi.dik Market

coneco flash

(Míša, 5. 7. 2008 22:25)

ahojky.
tyhle golfky jsme koupili zhruba před 2 měsíci. tak vám písnu naše zkušenosti. Prckovi je 17 měsíců a má kolm 14 kil, takže jsme potřebovali něcodostatečně lehkého, prostorného, ovladatelného alespoň trochu jednou rukou a taky ta cena. takže, když jsme uviděli v obchodě tenhle kočár, bylo rozhodnuto. jezdí se s ním fakt suprově, prcek se tam i docela slušně vyspí-i když má 90 cm. a má úžasnej, obrovskej koš na věci.jediný zápory jsem viděla v tom, že se hůř zvedá na obrubníky-díky tomu, jak má krátkou rukojeť, ale teď už mi to ani nepřijde. manžel-190cm- už s ním nechce jezdit, bo je na něj nízký. a my už ho máme bohužel na reklamaci, bo se rozvlíknul celý šev na jedné straně u sedáku. ale jsem bez něj 2 dny a už mi chybí. jo a asi bych ho moc na stálé ježdění a spaní pro 7 měsíčního prcka nedoporučovala, bo ty záda jsou vystužené jen takovýma tužšíma destičkama-jak kartonovýma-takže úplně pevné nejsou.

HQ - Verča

(Lenka, 4. 7. 2008 16:52)

jj, je to jak píše Jíťa, ale my ho máme z kamenného obchodu, takže přes net fakt nevím. My jsme ale spokojeni moc. hodně štěstí při výběru.

HQ - Verča

(Jiťa, 3. 7. 2008 14:59)

Verčo,já mám také HQ Raptor 3-spin a co se týká té přehazovací rukojeťi,tak rukojeť se nepřehazuje na druhou stranu,ale přehazuje se celá sedačka,nebo korba.Je to dělané na adaptéry!! a to samé je i u čtyřkolky.
J.

Pro Lenku - HQ

(Verča, 3. 7. 2008 13:04)

Ahojky, díky za radu. Já se ohlížím spíš po čtyřkolce, zdá se mi stabilnější a praktičtější. Chtěla jsem se zeptat jaké máte zkušenosti s objednávání přes net? Jak to potom chodí s případnou reklamací? Díky moc. V.

Pro Verču - HQ

(Lenka, 3. 7. 2008 11:55)

osobně nemám HQ Razor 4, ale Raptor 3 spin, musím říct, že je opravdu skvělý, kolečka jsou super, krásně jezdí a vůbec nevadí , že nejsou nafukovací - hodí se i plně do terénu, rukověť je přehazovací a výškově nastavitelná, manžel měří 178cm a v poho, určitě to chce ale vyzkoušet a vidět na vlastní oči. Chci jenom říct, že na HQ nedám dopustit. Přeji hodně štěstí ve výběru.

Pro Verču - HQ

(Lenka, 3. 7. 2008 11:52)

Kočárek Graco Trekko,

(Pepi, 2. 7. 2008 20:17)

Ahoj,chtěla jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenost s tímto sporťákem? Jak jsem koukala, je prostorny, lehký,snadno se řídí a je rychle složeny. Díky

Kočárek Herqules Razor 4

(Verča, 2. 7. 2008 14:08)

Ahojky,pomalu začínám shánět kočárek. Mimi čekám 1.října. Abych řekla pravdu po přečtení všech komentářů vůbec nevím jaký kočárek pořídit. Potřebovali bychom čtyřkolku do terénu i do města, dobře skladný do auta a aby nebyl pro prcky, mám 180cm :-)Líbí se mi tenhle kočárek - Herqules Razor 4 , čtu tady na něj samou chválu :-) Nikde jsem se bohužel nedočetla jak je kočárek vysoký, jestli je rukojeť nastavitelná a přehazovací... Máte někdo prosím tyhle informace? A jaká jsou ta kolečka? Nevadí v terénu, že nejsou nafukovací? Kočárek si možná pojedu prohlédnout do Prahy, ale ještě nevím. Pak jsem se chtěla zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s kočárkem Hoco Smaragd, zdá se mi také celkem kvalitní. Děkuji předem za radu.

pro Dádu -monitor dechu

(jitka, 30. 6. 2008 17:14)

Ahoj Dádo, monitor jsme si pořídili, protože v porodnici malý špatně dýchal. Používali jsme ho děvět měsíců a můžu Ti říct, že bych si jej koupila zase. Člověk je o mnoho klidnější, když ví, že je mimi hlídáno. Kamarádky, které monitor neměly často chodily koukat do postýlky, jestli jim mimi dýchá, když třeba delší dobu spalo. I v noci se mi daleko lépe spalo. Je to dobrá věc pro Tvůj vlastní klid.

monitor dechu kojence

(Dáda, 29. 6. 2008 11:19)

Ahoj holky,vy mi vždy dobře poradíte.Chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenost s monitorem dechu pro kojence.A jestli ho někdo neprodáváte.Díky za odpověd.

Patron Bohemia F4 - sporťák

(Peťa, 29. 6. 2008 0:20)

Dobrý večer, má někdo zkušenost s tímto kočárkem - sporťákem? Mám pořádného osmiměsíčního chlapečka, potřebuji dost prostornou a dlouhou sedačku. Hlavně, aby se vešel do sedačky v zimním oblečení. Díky Peťa

Nikol-coneco flash pro soňu

(Gabča, 27. 6. 2008 22:04)

soňo prosim tě a sklada se jako golfky nebo zabere vic místa?

pro Nikol-coneco flash

(Soňa, 26. 6. 2008 8:08)

Nikol, tenhle kočárek jsem si zrovna včera koupila.Měla jsem vyhlídnutý jiný, ale v obchodě mě flash přesvědčil. Dá se polohovat až do lehu, má polohovací nožičky a je uvnitř dos prostorný. Naší malé je taky 7.měsíců a není to žádný drobek. Posadila jsem ji tam, položila, zkusila jsem jízdu a bylo rozhodnuto. Zabere míň místa v kufru než hluboký kočár.V obchodě ti složení ukážou, tak budeš vědět.U nás ve městě jich už pár jezdí, tak snad budeme spokojeni taky. Měj se a šťastnou volbu.

sourozenecký kočárek easywalker

(Jitka, 25. 6. 2008 22:41)

Ahojte, mohl by jste mi někdo poradit, jestli mám volit sourozenecký kočárek(hluboká korba,sporťák) vedle sebe nebo za sebou? Líbí se mi kočárek easywalker duo, ale mám strach, jestli není korba na mimi narozené v září příliš malá.

golfky

(Gabča, 25. 6. 2008 21:15)

ahoj nemáte některá zkušenost s golfkama Babypoint SATURN.děkuju


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »