Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

re:Fenix F4 - Sedmikrásce

(Veronika, 14. 3. 2007 21:27)

Nevím jak Fenix - ja mam Apollon - a ten se mi vešel do Fabie (ne kombi) jen tak tak a se sundanýma kolečkama. Takže doporučuju radši vyzkoušet.

Hanče

(Zuzka, 14. 3. 2007 20:53)

Ahoj,my máme taky HQ Raptor 3 Spin, ale v béžové barvě. A co se týče toho pérování, tak těmi kolečky z vnitřní strany kočárku to opravdu nejde. Předpětí pérování se šteluje otáčením spodní části pružiny.Je tam takový závit. Při pohledu zhora se proti směru hodinových ručiček přitahuje a po směru povoluje.Nový kočárek má ty pružiny úplně povolené.
V návodu to je jakžtakž popsané.
Zuzka

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 14. 3. 2007 20:34)

Ahoj holky, už jsem si na tu tmavou zvykla, a dnes už jsem vyjela a všem se moc líbil. Koupila jsem do něho žlutou deku, která ladí s těma ozdobnýma proužkama a je super. Jenom nevím, zdá se mě že mě na levém kolečku trochu dře ta kotoučová brzda. Snad se to ochodí. Holky, která máte tento kočárek, jak je to s tím nastavením pérování? Mě se zdá, že to nějak moc nejde, že když se těmi kolečky otáčí, tak to nemá žádná efekt.Jo, a taky mě nepřipadá moc těžký. Jede se s ním perfektně. Babička nechce otáčivé kolečko, tak jezdí se zaaretovaným a mě vyhovuje, když se točí. Zatím jsem moc spokojená.

Helči

(Jitka, 14. 3. 2007 14:03)

Na herqulovi opravdu okýnko je a celkem dost velké,které se dá zakrýt,nebo se nechá odkryté a když je kočárek otočený po směru jízdy,je krásně vidět na mimčo.Já mám raptor 3-spin a vůbec se mi nezdá těžký a to už vněm mám jedenácti měsíční holčičku.Helčo kočárek je prostě nádherný a váha by mě nikdy neodradila,myslím si,že jsou i mnohem těžší kočárky.Tohle je můj názor,ale jestli se nemůžeš rozhodnout,tak radím jít do obchodu a HQ si sama vyskoušet jak je těžký.

x-lander xt

(Monika, 14. 3. 2007 12:45)

prosím můžete mi někdo poradit? Mám kočárek x-landerxt a po půl roce mi praskla rukojeť. Navíc jsem zde četla, že kočárek nesplňuje 3 normy, které to jsou a zda mám právo na vrácení peněz. někdo tady již právnicky tohle zkoušel, tak jestli to jde. Díky moc za info.

Helči

(Jana Razor, 14. 3. 2007 8:18)

Tak omluvájus,teď koukám,na fotky a okýnkový "deklík" není skoro na žádné dobře vidět(je na hoře na boudičce),ale fakt tam je.

Helči

(Jana Razor, 14. 3. 2007 8:08)

Všechny Herquly(Razor i Raptor) mají stejné příslušenství - korbičky, sportovní sedačky,tašky...
sportovní sedačka s boudou má na ní okýnko,které se dá zakrývat krytem na suché zipy(na fotkách,kde je vidět jiná barva na stříšce-tak pod tím je to okýnko).
Holky co mají raptor píšou o váze 16kg viz. níže
to Razor váží 14kg a je to v pohodě i s těžkým miminem(8kg 4 měsíce).

Herqules Raptor 3 Spin

(Helča, 14. 3. 2007 0:43)

Maminky, která máte Herqula, můžete mi prosím říct, jestli je na stříšce nějaké okýnko a pokud ano, jestli se dá něčím zavřít, aby mimču nesvítilo na hlavu sluníčko a pak jestli Vám těch 14 kg nedělá potíže, třeba tlačit to s dítětem do kopce? Ta váha je asi to jediné, co mě odrazuje. Zatím moc děkuji.

Hance

(Tereza, 13. 3. 2007 10:11)

Hani mám béžový HQ a ta barva je opravdu moc pěkná. mysleli jsme si že je světlý ale není dokonce když mě obstříklo auto vodou z kaluže tak na něm nezůstaly fleky. Odpovídá barvě na www.babyexpert.cz Vřele doporučuju. páček

Hance -barva

(Jana Razor, 13. 3. 2007 9:30)

Kočárek máme od srpna 2006, ale jezdíme až od listopadu, kdy se kluk narodil. S barvou jsem spokojená, zatím se nezdá, že by ji sluníčko šisovalo(to se ukáž po létě,ale myslím že je potah kvalitnější než má třeba Jané). A černá uvnitř nám vyhovuje malý nekouká a hezky se mu spí(jako když má zatemněný pokoj). Když je vzhůru kouká rád okýnkem ve stříšce na nebe a větve. Modrý kočárek je taky ve vnitř tmavý a koukat na agresivní červenou není nic moc. Pak už jejen ta světlá a jak jsem psala níž neshledávám tu barvu praktickou pro použití.

Herqules Raptor 3 spin

(Hanka, 13. 3. 2007 8:27)

Ahoj holky, včera mě přišel HQ black-olive a jsem z toho docela špatná. Zdá se mě hodně tmavý. Nedomyslela jsem, že ta boudička je i ve vnitř černá, takže, když dám malého na ležení a ještě natáhnu nánožník, tak je tam jak v bunkru...
Ale jinak je krásný, opravdu vypadá moderně a když mimžo sedí, tak je hezký. Jani, nevím, jak dlouho ho máš, ale nevybledává ta barva od sluníčka?
Uvažuju, že bych ho zkusila vrátit. Druhá varianta je ta béžová, ale na internetu na fotkách vypadá jinak na korbě a jinak na sedačce. Která ho máte, k čemu se spíš blíží? To je na houby, když jsem ho neviděla v reálu. Prosím prosím, napište mi...

Fenix F4 - Sedmikrásce

(Evča, 12. 3. 2007 22:52)

Moc děkuju za informace! Chtěla bych se ještě přeptat: jak dlouho kočárek používáte? Nepostrádáte /při větrném či slunečném počasí/ přehazovací rukojeť? A co skladnost kočárku při cestování? V obchodě nám sice skládání předvedli, ale buď to paní neměla moc natrénované :o), nebo to až tak snadné není... Chystáme se koupit Fabii Combi, tam by se do kufru snad mohl vejít i tento poněkud rozměrnější kočárek.
Stále váháme mezi Fenixem F4 a Apolonem, musím ale přiznat, že Fenix se mi na pohled prostě líbí víc, jen mi schází více referencí o jeho užívání (na ulici jsem ho ještě nikdy nepotkala), takže budu mc vděčná za jakoukoli další informaci k oběma těmto kočárkům.

Chicco

(Sharien, 12. 3. 2007 13:19)

Nam ten Chicco sportak prisel veeelmi maly a nestabilni, takze jsme ho zamitli hned, jak jsem ho videla. Jak se s nim jezdi?

Sporťák Chicco + autosedačka

(Iva Chytilová, 12. 3. 2007 13:08)

Koupila jsem pro svou dceru sportovní kočárek Chicco v sadě s autosedačkou, která se dá velmi pohodlně nasadit na kočárek bez jakýchkoli složitých úkonů jako je sundávání korby atd. Je to výhoda pokud se chcete s miminkem přesunovat a toto je v sedačce, není nutné dítě tahat se sedačkou v ruce, skvělá věc, také oceňuji jednoduchý způsob skládání kočárku.

Herqules

(katy, 12. 3. 2007 7:52)

Prodám kočárek HERQULES RAPTOR 3 SPIN v červené barvě i s originál nánožníkem zcela nový originál zabalený,díky babičce máme dva.Pošlu na dobírku. Spěchá. tel.724766025

Cortina X3 evo

(Tereza, 12. 3. 2007 7:36)

Ahoj Lucko, cortinu jsem si koupila pred mesicem, jen sportak pro pulrocni holcicku a nemuzu si ho vynachvalit. Skladani je snadne, kocar je lehky a perfekne ovladatelny. Nevim jestli by Te zajimalo neco konkretniho?

Baby Merc

(Emča, 12. 3. 2007 0:54)

Ahoj holky,
zná někdo kočárky Baby Merc? Jaký jsou?

Herqules Spin

(Andrea, 11. 3. 2007 18:39)

Nazdárek mamky!!!Pokud někdo scháníte Herqules Spin,na www.mimco.cz mají ještě červený a modrý za 10900 Kč.

Herqueles

(MarkétaS, 11. 3. 2007 18:30)

dneska jsme byli v Chiccu v Ostravě. Měli tam 2 herqulky raptor 3 spin- červený a modrý!!! Nebyli na něm žádné lístky o rezervaci.

X lander XA

(Dagmar Štrausová, 11. 3. 2007 15:57)

Dobrý den,
z komentáů jsem moc nepochopila, na co si stěžujete u kočárků x lander xa. Velmi uvažuji, že si ho pořídím. Jaké s ním máte zkušenosti?. děkuji za odpovědi. Darka Štrausová


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »