Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Implast bolder 3

(Jitka, 24. 10. 2008 13:20)

Vážně uvažuji o tomto kočárku, chtěla jsem se zeptat těch, co ho mají, jestli se dá dát úplně do roviny. Také se mi zdá, že v korbičce je taková jako síťka, netáhne na mimi? Budeme mít zimní, tak chci, aby bylo v teple. Díky

Moon Buggy Fit

(Hanka, 24. 10. 2008 10:06)

Prosím prosím o radu, jaký je to kočár. Chtěla jsem koupit obyč golfky,už jsem tu psala- chtěla jsem koupit Traffica od Babypointu, ale mám nabídku na koupi tohohle, už jetého.
Prcek už má rok, jak dlouho mi v tomhle kočárku vydrží, když má 11kg. Chtěla bych mít kočárek na výlety do města a plánujeme dovolenou, tak na takové to brouzdání kolem pláže, to bude mít malý rok a 7 měsíců.
Má kočárek nějaká negativa?
Moc díky.

Traffic

(Hanka, 23. 10. 2008 13:06)

No, já si to tak trošku myslela. Už jsem obešla obchody, jenže tady na malém městě ta nabídka moc velká není. Takže budu hledat dál:-) Dík za tipy.

Pro Lenku

(Lucka, 23. 10. 2008 11:09)

Počkám až ho budeš mít doma :))) Tak se ozvi, ju? Dík :)

Pro Hanku

(Lucka, 23. 10. 2008 11:07)

Hani, tak tenhle jsem měla.... Jen jinou barvu. Fakt jsou to nekvalitní kočáry http://kocarky-autosedacky.sbazar.cz/prodam-golfac-brno-mesto-o1939929.html

Ježíííš

(Lucka, 23. 10. 2008 10:45)

Firmy.... Pardon

Pro Hanku

(Lucka, 23. 10. 2008 10:42)

Hani, já bych do něj nešla. Měla jsem od téhle firmi golfáče, a byl to pěkný šunt, že jsem je použila 2x a šly do světa. Malá kolečka, nespojená rukojeť a je to celé fórové. Spíš bych volila nějaké Jane Nomad nebo klidně starší Peg Perego nebo tak něco...

Babypoint TRAFFIC

(Hanka, 22. 10. 2008 19:56)

Prosím moc, prosím nemáte některá tento golfáček? Napište prosím jaký je, chtěla bych nějaký golfík pro maloška a tenhle je za dobrý peníz. Kdyby to šlo, změřte mi prosím jak dlouhou má opěrku na nožky, sedák a opěrátko. Na stránkách výrobce píšou plocha k ležení 78cm, ale nevím jestli do toho patří i opěrka na tlapky. Moc děkuji.

X lander Xrun

(Silva, 22. 10. 2008 19:35)

Ahoj, chtěla bych se zeptat zda má některá z Vás zkušenosti z kočárkem X lander run. Moc se mi líbí, ale nejsem si jistá jeho ovladatelnosti. Bohužel v pevném obchodě jsem na něj ještě nenarazila a nechce se mi jej kupovat přes internet bez vyzkoušení. Moc díky

Pro Lucku

(Lenka, 22. 10. 2008 18:52)

Z čeho je vnitřek korby u firkon ivone fakt netuším. Kdyžtak můžeš zkusit písnout dotaz do knihy návštěv na Batolátku a zeptat se co tě zajímá ohledně kočárku. Nebo zkus oslovit paní co jezdí s tím kočárem a zeptat se jí i jestli se s ním spokojená:), já jsem ho nikde u nás jezdit neviděla, ale budu sledovat:)

Pro Katku

(Pavla, 22. 10. 2008 17:14)

Katko, jestli se rozhoduješ mezi těmito třemi kočárky, jsem všema deseti pro Herqules.. Já ho měla, malá se narodila v zimě, takže v dalším roce jsem ji měla s nánožníkem v sedačce.. Je to perfektní kočár, zvládala jsem s ním i horské hřebeny. nevýhodou oproti nafukovacím kolům je, že trochu víc na kamínkách drncá. Ale aspoň nepíchnete..Dítě je v něm díky široké boudě a kšiltu a vysokému nánožníku krásně schované..Jam mi kamarádky s jinými kočárky záviděly, když fučelo a malá byla jako v pokojíčku... Je to prostě fajn kočár, sice trochu těžší.. S těžkým srdcem jsem ho prodávala....

Roan

(Hanka, 22. 10. 2008 9:52)

Jo a ještě k tomu výrobci, Roan je polský, vyrábí se tam. Když tak můžete mrknout na WWW.ROAN.PL

FIron

(Pro Lenku, 22. 10. 2008 9:21)

Tak to budeš moc hodná :) Mně se balerina docela líbí, hlavně tenhle http://www.anicka.cz/img/goods/v2021.jpeg?random=365945890 ale nemá nic. Roan se mi moc nelíbí, má divnou rukojeť a jak je dokulata. Firkon Ivone jsem viděla a právě proto se mi začal líbit. Nějaká paní s ním tu jezdí po ulici. Ještě jsem se chtěla zeptat, ten vnitřek hluboké korby mi přijde z nějakého fleesu, nebude v tom v létě vedto??? Neprodávají k tomu jiný?? To jsem to tu pěkně nakomolila :) Snad to pochopíš :)

Pro Lucku-Firkon

(Lenka, 21. 10. 2008 19:25)

Luci, určitě napíšu, sama jsme zvědavá jestli neprohloupím a budu spokojená. Vybrala jsem zAatím kombinaci barev béžová-světle oranžová, dominantní je béžová, takže mám trochu strach, aby se moc nešpinil, ale nechci jít do tmavé kombinace. Dívala jsem se, jak jsi psala, na kočár Balerina a musím říct, že Firkon Ivone se mi zdá určitě modernější. Podobný jako Balerina mi přijde Roan, taky je to prostornější kočár s klasickým podvozkem a drátěným košíkem, o kterém jsem dříve také uvažovala, ale je až moc klasický, ale vidím ho jezdit, u nás ve městě je totiž prodávají. Firkon Ivone jsem myslím zatím na živo neviděla, pouze Firkon F7, který jsme původně chtěla, kvůli vložné tašce, ale Ivone je nejméně o třídu hezčí a modernější, i když pořád spíše klasický kočárek. A jinak si říkám, že i cena 7 tis. je rozumná a vzhledem k tomu, že čekám první miminko, všechno bude poprvé a pak teprve člověk bude vědět..L

Pro Keit

(Katka, 21. 10. 2008 10:44)

Jojo, myslela jsem Quinny freestyle, ten Speedy mi přijde moc odkrytý :-). Ale někde jsem právě četla, že paní naměřila šířku sedu u freestylu jen 28cm!

pro Katku

(Keit, 21. 10. 2008 10:29)

Herqules neznám, ale podle obrázku moc hezký :)
Qinny je opravdu dost úzký, několikrát jsem to četla a naživo se mi taky nezdál. Dcerku už máš větší, ale mě na tom novém Quinny Speedy vadilo, že nejde otočit dítě čelem ke mně. Zkus se kouknout na starší model Qunny Freestyle, ten je omalinko širší a ještě se dá sehnat.

Herqules + Uinny + X Lander

(Katka, 21. 10. 2008 10:02)

Dobrý den,
moc prosím o radu ohledně těchto kočíků:

Hrozně se mi líbí Herqules Raptor 3 Spin, ale zjistila jsem, že nemá nafukovací kola, jak se s ním tedy jezdí v terénu a v zimě na sněhu? A jak je široký - vejde se do něj rok a půl staré dítko is ufsakem Emitex?
Stejný dotaz mám i ohledně kočíku Quinny, ten je dle rozměrů dokonce ještě užší než Herqules, vůbec nevím, do kterého mám jít!
Švagrová má trojkolku X Lander a tam mi zas vadí to polohování zad tím páskem, to je hrozná manipulace. A taky ten nánožník je docela úzký a s fusakem by tam malá byla jako sardinka.
POMOC poraďte prosím, který vybrat, jaké máte kdo zkušenosti. Předem moc děkuji!

Pro Lenku

(Lucka, 21. 10. 2008 9:59)

Leni, až ho vyzkoušíš tak sem napiš, jo? Mně se děsně líbí.ČOI ho označila jako nejbezpečnější kočár. Taky jsem jukala na Balerinu www.anicka.cz, ale ten nemá polohovatelná záda. V Chiccu jsem narazila na superkočár, ale stojí 21tis, je to švédská výroba. Líbí se mi ten na klasickém podvozku www.emmaljunga.cz. Jen ta cena

Pro Lenku

(Lucka, 21. 10. 2008 9:58)

Leni, až ho vyzkoušíš tak sem napiš, jo? Mně se děsně líbí.ČOI ho označila jako nejbezpečnější kočár. Taky jsem jukala na Balerinu www.anicka.cz, ale ten nemá polohovatelná záda. V Chiccu jsem narazila na superkočár, ale stojí 21tis, je to švédská výroba. Líbí se mi ten na klasickém podvozku www.emmaljunga.cz. Jen ta cena

Hartan Skater S

(Soňa, 20. 10. 2008 21:13)

Ahojte maminky,
potřebovali jsme sporťák do terénu a vybrali jsme si
Hartan Skater S,tříkolku. Rozhodovali jsme se mezi Teutonií Spirit S3 a tímto. Oba kočárky byly velice podobné.
Ještě jsme ho nevyzkoušeli,ale brzy se na to chystáme. Pokud někdo vlastníte tento kočár, moc by mě zajímaly Vaše zkušenosti.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »