Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Chicco Trio S3 Top - specha

(Marketa, 18. 2. 2007 19:24)

ahoj. Prosim o jakekoli zkusenosti s timto kocarkem. Slysela jsem, ze do korbicky se mimi dlouho nevejde, ale kdyz ty moderni kocarky jsou vsechny male. Dalsi dulezita vec: nema polohovatelnou podperku na nozky, jak je to vyreseno u mensich deti? Tak od 7 mesicu? A kdyz polozim zadicka, aby mohlo mimi spat? To mu nozicky trci ve vzduchu? Specha a dekuji za jakykoli postreh!

Velkoobchod John Nell v HK

(Tereza, 18. 2. 2007 16:45)

Radim Vam nekupujte si tam kocarky.Koupila jsem si tam kocarek a praskly mi u nej srouby po trech mesicich tak, ze se kocarek na nasi holcicku slozil a nemohla jsem ji z nej dostat ven, kdyz jsme ho reklamovali tak nam ho opravili "nad ramec reklamace" a rekli ze je to spatnou manipulaci.. no co dodat...Ale urcite jsme s nim spatne nemanipulovali, pouze jsme ho skladali do auta coz je snad normalni...

Markétě

(Baja, 18. 2. 2007 7:20)

Díky za zkušenost.dám vědět až budu kočárek mít.

Casualplay vintage reverse

(Markéta, 18. 2. 2007 2:08)

Tak tento jsem měla také, radím nekupovat. Je hrozný. Po přehození rukojeti je strašně těžký a nejde nadzvednout ( třeba na obrubník), kola má plastová a strašně hrkají, je to slyšet na celou ulici- nevím co dělali ti, co jej navrhovali, přitom S4 je parádní. Měla jsem už víc tříkolek, ale tato je perfektně stabilní díky dvojkolu vpředu

velkoobchod s kočárky v HK

(Markéta, 18. 2. 2007 2:01)

Je to John Neel, v Kuklenách, když vjíždíte do HK jedete rovně a před Polstrinem ( po pravé straně) zahnete doprava- dál je ta cedule (velká modrá budova, dále je velký výběr v Chiccu u velkého Tesca ( směr Pardubice z HK), V Opatovicích ve Vesně mají spíše polské kočárky, nic moc

Casualplay S4

(Markéta, 18. 2. 2007 1:54)

Jinak ohledně nánožníku- je vyteplený, po stranách na zipy, takže se nemusí sundávat,sedí výborně, pokud máte orig. fusak, ani není v zimě potřeba, spíš na jaře na deku. kočárek má jen mírný sklon a dítě se v něm pohodlně vyspí.

Casualplay S4

(Markéta, 18. 2. 2007 1:50)

bajo, S4 je bezkonkurenčně nejlepší kočárek, jděte do něj. Já doporučuji, pro dítě je pohodlný a jezdí skvěle

Bebecar Stylo AT

(Zuzka, 17. 2. 2007 22:07)

Ahoj holky,máte někdo Bebecar Stylo AT a jak jste s ním spokojeni?Díky za radu.

Pro Lidku

(Jitka, 17. 2. 2007 9:31)

Lidko,já prodávám sporták né kombinaci,já ho mám taky a jsem sním spokojená a nabízím ho proto,že mám dva a né proto,že bych se ho chtěla zbavit jen proto že je to tako!!

Pro Ivanu,

(Lidka, 16. 2. 2007 20:17)

myslím, že Tako teď bude prodávat spousta maminek a určitě hodně výhodně, takže pokud máš odvahu to risknout...... já bych se strašně bála :-(

Pro Ivanu

(Jitka, 16. 2. 2007 20:11)

Ahoj Ivano.Sportster je oproti bebettu lehoučký,jednoduše se složí a rozloží a dokonce ho dám i sama do auta,bebetto sama nezvednu a je rozhodně skladnější!!No kdyby ses rozmyslela tak mám doma červeno-stříbrný navíc-nový!

Pro Jitku

(Ivana, 16. 2. 2007 19:31)

Ahoj Jitko, děkuju moc za nabídku, ale asi ještě počkám, zatím se jen tak poohlížím, přeci jen malý je teprve půl roku. Na ten Sportster už jsem taky koukala, je pěkný, ale připadá mi, že je hodně na způsob toho našeho Bebetta, když z něj uděláme sporťák. Nebo v čem se liší? Je lehčí a skladnější?

Hartan RS ONE

(Šárka, 16. 2. 2007 18:24)

Dobrý den, moc se nám líbí kočárek Hartan RS ONE s nafukovacími koly. Chceme ho jako trojkombinaci s vložnou taškou. Máte ho někdo? Jaké máte s ním zkušenosti? Děkuji za odpověď.

Pro Ivanu

(Jitka, 16. 2. 2007 16:28)

Ahoj Ivano.Taky mám kočárek bebetto a souhlasí stebou že je sice neskladný,ale zato jsem sním spokojená.Když někam jedeme tak jsem si pořídila sportovní kočárek tako sportster,je to novinka a strašně dobře se sním jezdí,ale nakonec se nám sešli dva-po špaté domluvě,tak jestli máš zájem napiš svůj e-mail řeknu ti více i foto.

Autosedačka na kočárek Roan

(Žaneta, 16. 2. 2007 13:56)

Prosím Vás,nevíte někdo jaká autosedačka lze připevnit na kočárek Roan Marita? Autosedačku Roan moc nechceme, raději nějakou kvalitnější třeba i starší.Předem moc děkuji!

FENIX F4, PATRON BOHEMIA

(Romana, 15. 2. 2007 23:04)

Ahoj,u kočárku fenix F4-rok 2005, se neustále vysouvají kola, kočárek nejde zabrzdit.
Chci se zeptat, jestli má někdo s tímto kočárkem podobné zkušenosti. Pokud bychom si měli kupovat znovu kočárek, tak tento kočárek by jsme nekoupili.

Pro Aňu

(Baja, 15. 2. 2007 21:11)

Ahojky prosím tě jaký je ten casualplay S4? Hodně o něm uvažuju, ale nevím jestli se mi v něm malý vyspí.Má 11 měsíců a spí jen venku v kočárku.Taky preferuju nafukovačky. Až budeš mít ten nánožník napiš jaký je, jestli teplý a jak sedí.Díky.

Sportovní kočárek

(Zuzana, 15. 2. 2007 20:53)

Ahojky maminy , prosím vás také o radu! Od kdy jste dávaly vaše miminka do sportovního kočárku? Máme Quinny Buzz a zde na stránkách jsem se dočetla , že nejsou pro malé děti vhodné sedačky kde se nedají poklopit nožičky do úplného lehu(tzv.židličky). Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky Zuzka

Golfky, sporťák

(Ivana, 15. 2. 2007 19:56)

Ahoj maminky,
ráda bych se vás zeptala na radu, jaké koupit golfky nebo sporťák. Máme 3kombinaci Bebetto, ale kočárek je hrozně neskladný, takže na cestování bychom si chtěli pořídit něco lehčího. Přemýšlela jsem nad golfkama, ale odrazují mě ty malé plastové kolečka, byla bych radši, kdyby byly nafukovací. A hlavně cena, aby se vyšplhala tak max. na 5 tisíc, myslíte, že něco seženu? Moc díky.

Pro Markétu

(Aňa, 15. 2. 2007 15:35)

Ahojky Markéto, taky jsem řešila v čem budu malou vozit a tak jsem to vyřešila novým kočárem. Zatím musím vozit v Taku, protože při koupi kočárku S4 neměli nánožník na skladě a tak ho museli objednat. Casualplay nás vyšel asi na necelých 11.000,- Rozhodovali jsme se mezi Casualplay S4 a Peg Perego GT3. A vyhrála S4 díky vzhledu.Chtěli jsme hlavně nafukovací kola. S právníkem to je horší. je to docela drahé. Dle sazby u nás to stojí 1000,- pošle dopis a pokud se nic neděje, tak další 1000,- a dává se to k soudu. Právník říká, že na to máme nárok a že máme docela velkou šanci na vrácení peněz. Je tu velké ALE..... proto bych, ale byla radši kdyby nás bylo víc. A dal by někdo vědět co dál. Např.JuDr. Milona JINDROVÁ


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »