Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Quinny Freestyle

(Martina, 21. 1. 2008 21:47)

Jo a jestli někdo má zájem tak si pište o foto, protože kočárek byl speciální edice a na internetu ho nikde nenajdete. Má totiž v barvě i podvozek což ho dělá zajímavějším a jedinečným (-:

Quinny Freestyle

(Martina, 21. 1. 2008 21:42)

Ahoj maminky, než jsem koupila kočárek tak jsem strávila několik nocí a dní u PC a četla jsem veškeré diskuze a názory na kočárky. Byla jsem z toho už zoufalá a stále jsem nevěděla který. Nakonec jsem si vybrala Quinny freestyle a jsem s ním ohromě spokojená, splňoval veškeré moje požadavky. Je lehoučký,krásný , trojkolka-je velice stabilní-nikdy se mi nepřevrátila, dá se nasadid autosedačka, hluboká korbička a sporťák. Má nádhernou černo-hnědou barvu....každý mě ho okukuje a je opravdu krásný. Budu tento kočárek prodávat a kupovat si jen nějaký sporťák-tak kdyby měl někdo zájem tak pište na martina.pulkrabkova@seznam.cz Možná budu i plakat až ho budu prodávat...je opravdu super, ale už ho bohužel nevyužiju. Ke kočárku je naprosto vše, co budete potřebovat. Prodávat ho budu asi tak v březnu

4kolka -před.koleč.s aretací

(Milča, 21. 1. 2008 14:43)

chtěla bych vědět jaké máte zkušenosti s najížděním a sjížděním na chodníky.Musim při sjíždění kočár otáčet? Rozhoduji se mezi klasickým kočárem a touto vymožeností.Poraďte dík

Herqules

(Jana, 18. 1. 2008 17:56)

a ke kočárkům, po dlouhém vybírání jsem koupila Herqules razor 4, jsem s ním velmi spokojená- na zimu mám korbičku, od jara vyjedeme se sporťákem, je prostě perfektní

autosedačka

(Jana, 18. 1. 2008 17:53)

omlouvám se, že mám otázku, která se netýká kočárků, ale můžete se se mnou podělit o zkušenosti s autosedačkou 0-18kg, od jakého výrobce a jak jste spokojené, moc děkuju

Houpat nebo nehoupat

(Martina, 16. 1. 2008 21:24)

Já ze své zkušenosti mohu říct, že není třeba kdovíjaká pružnost kočáru, ale zkuste si sami sednout do auta bez tlumičů....a navíc samotné houpání plačící dítě opravdu dost často uklidní.

Kočárky Firkon

(Luca, 15. 1. 2008 22:02)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s kočárky Firkon,resp. s golfáčema?

X-lander Janě

(Ivana, 14. 1. 2008 12:34)

Ahoj, zkus si dát Ctrl F a ono ti to najde všechny připomínky k tomuhle kočárku.

pláštěnka a řemínky

(eva, 14. 1. 2008 11:25)

Koupila jsem nový casualplay S4 a jsem moc spokojená, mohu jen doporučit. Kromě toho mám starší Inglesinu Sofii kvůli velké hluboké korbě a pérování. Nevíte kde bych na ni sehnala pláštěnku a řemínky na upevnění dítěte na tuto hlubokou korbu? (nemusí být nutně originální) Díky za odpovědi :-)

X-lander

(Jana, 12. 1. 2008 17:35)

Máte někdo zkušenosti se značkou X-lander? Zajímaly by mne vaše postřehy (výhody x nevýhody). Přemýšlím o téhle značce, líbí se mi typ X1 a XA.
Děkuji za odpovědi :)

kočarek retrus basket vzor 100/5

(Radka, 10. 1. 2008 9:53)

po dlouhem vybirani a srovnavani jsem si tento kočarek vybrala a nezklamal me ,mimi teprve čekame ,tak se pak podelim o zkusenosti s jizdou ,ale je velmi prostorny ,pekny,pevny ,houpaci a cena velmi přiznivá.

houpat,nehoupat pro Janu

(Iva, 6. 1. 2008 13:35)

Ahojky,zrovna vcera jsme se byli s manzelem mrknout na kocarky,zaujal nas firkon twist,trikolka.Je velice dobre odpruzeny.Libila se mi moznost,ze jde odpruzeni tkz.vypnout a kocarek je razem pevny.Ma aret.predni kolecko a sport.uprava se da nasadit v obou smerech jizdy.Asi ho koupime,vsem preji uspesne nakupovani.

PRODEJ KOČÁRKU ZOOPER JAZZ-trojkolka

(Mirka Špalková, Kladno, 4. 1. 2008 19:06)

ahoj maminky, mám doma trojkolku Zooper Jazz, používala jsem jí 5. měsíců. Je na ní záruka do 1/2009. Součástí kočárku je taška na novorozence, originál nánožník, univerzální nánožník EMITEX, síťka proti hmyzu, taška na rukojeť, slunečník, madlo. Dále 5-bodové upínání, polohování zad i nohou. Bouda lze nastavit po i proti směru jízdy. Kočárek je ve velmi dobrém stavu, cena 5500 Kč. Foto možné zaslat na e-mail.
spalickov@seznam.cz

Martině Deltim Travel Soft

(Ivana, 3. 1. 2008 11:43)

Ahoj, já teda ještě vlastní zkušenost s tímhle kočárkem nemám,ale taky si ho chci koupit. Známá ho měla a říkala, že teda byla reklamovat kolečka,ale pak už to prý bylo dobré. Pak ho měla ještě jedna kamarádka a ta si na něj prý nemůže stěžovat vůbec.

trojkolky a jejich ovládání

(Mirka, 2. 1. 2008 21:41)

zdravím maminky, které se rozhodují, který kočárek koupí. Zda trojkolku nebo klasickou čtyřkolku. Mám doma trojkolku, ze začátku než jsem si zvykla mi to dělalo problémy najíždět na obrubníky, ale časem jsem se do toho dostala. Jak většina říká, je to o zvyku. Už bych neměnila, jedině otočná přední kolečka. Tolik se nenamáháte

Graco

(Janča, 2. 1. 2008 13:19)

Zdravím maminky, nemáte některá zkušenost s kočárky Graco? Uvažuju o jejich sporťáku...
pro Janu

(houpání, 31. 12. 2007 9:54)

Ahoj, já vlastní zkušenosti nemám, ale slyšela jsem, že pokud dítě houpání nezná, tak ho ani nepostrádá. Takže já bud mít nehoupací, jen jsem chtěla nafukovací kolečka aby jízda nebyla příliš "tvrdá". Jana

houpání kočárku

(Hanka pro Janu, 30. 12. 2007 17:24)

Ahoj Jani. Já bych řekla, že je to jen a jen na Tobě. S maličkým miminkem se občas dostaneš do situace, kdy jej potřebuješ v kočárku uklidnit a houpání, jak je známo, funguje. Maminky bez houpacího kočárku si ale najdou jiný způsob a nebo drncají i s takovým kočárkem, který na to úplně vymyšlený není. Já bych nevolila kočárek, který se houpe moc (kamarádka takový měla a když ji dítě trochu povyrostlo, tak musela sehnat jiný aby se nepřevracel), ale rozhodně si dej pozor na dobré odpružení koleček. Miminko po porodu bývá hodně lekavé a každé drncnutí by jej dost rušilo. Netrvá to dlouho a pak už mají drncání potvůrky celkem rády, ale štvalo by Tě to. Nevadí to pak u sporťáku, ale hluboký je dobré mít dobře odpružený.

houpací x nehoupací

(Jana, 29. 12. 2007 19:02)

Zdravím všechny maminky, já jsem teprve v začátku bádání po nejvhodnějším kočárku, ale potřebuji poradit.
Je lepší, když je kočárek odpružený - houpací nebo nemusí být? Chtěla jsem tříkolku, ale ty se odpružené nedělají (a ty co jsou, tak údajně moc nevydrží) Proto prosím o radu, potřebuje miminko opravdu houpat v kočárku? nebo se to dá zvládnout i bez drncání? :)
Děkuji za odpověď a všem krásný nový rok 2008. Jana

nurse look 3

(Tereza, 28. 12. 2007 14:59)

Zdravím maminky, tak se nám 4. 12. narodila holčička. Už jsme byli několikrát venku, tak píšu dojmy z kočárku. Kočárek je lehoučký a všude se vejde a bude určitě skvělý jako sporťák, ale korbička nic moc. Tím že není kočárek odpružený, tak celý drncá, což je nepříjemný a korbička není moc veliká, myslím, že nám to vyjde akorát a na jaře dáme sporťák. Moc to zatím neřeším, protože je stejně venku ošklivo, ale uvidíme co dál. t.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »