Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Quinny

(Majka, 28. 12. 2007 12:50)

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, prodává se ke kočárku Quinny Speedi nánožník? Uvažuji o jeho koupi, ale bez nánožníku ne. Díky moc za odpovědi,. Na internetu jsem bohužel nic nenašla.

DELTIM Travel soft

(Martina, 27. 12. 2007 16:56)

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s kočárkem firmy Deltim Travel soft? Nechci 3 kolku. Máte nějaký tip?díky

BABYWELT GT4

(míla, 27. 12. 2007 9:28)

Dobrý den,má někdo skušenosti s kočárkem babywelt gt4?

BABYWELT GT4

(míla, 27. 12. 2007 9:27)

D

CHIPOLLINO BIMBA

(Anetta, 20. 12. 2007 13:21)

Kočárek som si kúpila pred 3.mesiacmi.myslela som,že bude dobrý,je ľahky.Zhrozila som sa ,že výroba je síce Italia,ale vyrabajú ho v Číne.totiž na krabici bolo made in china.A myslím si,že aj tomu odpovedá.Predné kolečká sú tak tesno urobené,že po chodníku to ešte ide,ale po kachličkách ,gume sa kolečká otočia bokom a vobec sa neprisposobujú ceste.Ťažko sa tlačí a skoro stále ich mám zaaretované.Vobec s ním nie som spokojná.

Cortina 3x evolution / x-lander

(Jana, 17. 12. 2007 9:23)

Pro Petru: My jsme v krámě korbičky měřili a jsou stejné (možná je u Cortiny o 1cm větší).

ABC design TURBO 4

(Lu.cka, 13. 12. 2007 14:49)

Nemáte někdo zkušenost s tímto kočárkem, hlavně co se týče odpružení, manipulace ... Moc se mi líbí, ale ráda bych znala názor někoho, kdo ho má vyzkoušený. Děkuji

Ivaně

(Petra, 11. 12. 2007 11:19)

Děkuji za zprávu, ale tento kočárek prý nemá golfáčová kolečka, je to čtyřkolka. Sestřenice si ho vyhlédla asi před rokem, tak to bude nějaký starší typ kočárku.

Ivaně

(Jiťa, 11. 12. 2007 10:47)

Ahojky,barva na kočárku je pořád stejná,měla jsem kočárek červeno-černý a dokonce jsem ho prala i v pračce na 40 st. a barva byla pořád stejně pěkná.Já mám malou začátkem dubna,takže jsem s kočárkem absolovala také celé léto...

Jitě

(Ivana, 11. 12. 2007 9:52)

Děkuju moc za odpověď, jenom se ještě zeptám, nevyšisuje se barva? Mimi se mi narodí v březnu, takže ho budu používat přes léto

Petře

(Ivana, 11. 12. 2007 9:50)

Neonato Multisport 2007,Inglesina,Cam Combi family 2006, Combi Tris,..... je jich hodně, koukni na www.kocarky.cz, www.detskezbozi.com, www.autosedacky-kocarky.cz

Žádost o pomoc!!!

(Petra, 10. 12. 2007 21:30)

Ahoj. Hledáme kočárek, který nemá spojenou rukojeť, ale není to golfáč.Je to čtyřkolka, nejspíš kombinovaný. Nevíte někdo, o jaký kočárek by mohlo jít?

Ivaně

(Jiťa, 10. 12. 2007 18:55)

Ahojky,měla jsem kočárek Bebetto Tiger Exclusive a musím říct,že nato že je to Polský kočárek,tak jsem sním byla velice spokojená,naštěstí se mi nikdy nestalo že by se někdy nějak pokazil,nebo třeba nešli brzdy,atd. Používala jsem ho jen jako hluboký kočárek a byla jsem fakt spokojená. Soprťák už jsem si koupila Herqules a ikdyž Bebetto bylo fajn,k HQ se srovnat opravdu nedá - HQ je fakt super kočárek a kdybych si měla vybrat ted,tak si už zase vyberu trojkolku s otočným předním kolem :o)
Hodně štěstí při výběru...

Bebetto

(Ivana, 10. 12. 2007 17:57)

A ještě s kočárkem Bebetto Tiger?

Autosedačka Free Line First Prim

(Ivana, 10. 12. 2007 16:12)

Dobrý den, nemáte, prosím, někdo zkušenost s touhle autosedačkou a kočárkem Deltim Travel Soft?

03 SPORT SUREFIX-MAMAS AND PAPAS

(Monika, 9. 12. 2007 18:10)

Nemate prosim nekdo zkusenosti s timto 3-kolovym kocarkem? Dekuji mona.sammour@seznam.cz

Cortina X3 pro Janu

(Petra, 7. 12. 2007 17:24)

Dnes nám právě přišla objednaná Cortina X3 je moc pěkná a v návodu píšou,že nosnost košíku je 2kg.Myslím,že korba je mnohem větší než u X-landru.Taky jsem se rozmýšlela mezi cortinou a x-landrem.

Cortina 3x / X-lander XA

(Jana, 6. 12. 2007 10:50)

Ahoj, můžete mi prosím někdo napsat, jakou má nostnost nákupní košík u Cortiny 3x evo.? Rozhoduji se ještě mezi X-landerem XA a tam mi vadí nostnost košíku jen 1kg. Díky!

Casualplay S4

(honza, 5. 12. 2007 21:44)

Kočár stál hrůzu peněz,ale je moc pěknej,i chlap ocení vymakanou konstrukci.Je ale blbý,když máš na procházce v polích 3 km od domova sfouklý kolo a šmajdáš domů,proto ženský pumpičku furt s sebou.

Casualplay S4

(hanka, 5. 12. 2007 21:35)

Když se mi kočárek blbě ovládá, například na štěrku nebo na louce, stačí zaaretovat přední kolečka.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »