Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

FIRKON F3

(misa, 18. 5. 2008 20:39)

FIRKON F3

(misa, 18. 5. 2008 20:39)

CHIPOLINO DAKOTA

(Monika, 18. 5. 2008 20:11)

tak jsem si tento kočárek koupila a musím říct, že s ním taky až tak spokojená nejsem. Konstrukce se mi zdá křivá.Pokud mám rukojeť přehozenou, kočárek se mi zdá dosti špatně ovladatelný. Chtěla jsem si k němu pořítit slunečník, ale výrobce mi sdělil, že mám loňský model, tudíž mám smůlu,protože k tomuto žádný slunečník barvou nejde. No prostě nic moc. Proto pokud někdo máte tip na červený slunečník který by se hodil k Dakotě prosím dejte tip. Díky moc

Firkon pro Martinu

(Kája, 17. 5. 2008 21:01)

Tak jsem se zajela podívat do Polska- Kudowa Zdroj, kde Firkon skutečně nemají, poté do Klodska, kde už jsem byla úpěšnější.Ale na internetu jsem si vybrala kočárek černo/bílý květinatý a ve skutečnosti vypadal docela hrozně.Na netu se komplet s autosedačkou prodává za 9.tis.,tam je k dostání za 7500,-.

pro Katku

(Hanka, 17. 5. 2008 14:49)

Můj syn byl vleže dokud neseděl sám (jak to i lékaři doporučují). Občas s maličko zvědnutou opěrkou zad. Po šestém měsíci už sklon určitě neškodí, ale dokud nesedí sami, tak musí být co nejmenší. V létě se nám osvědčilo pasení koníků v kočárku - koukal ven přes síťku (měla jsem na kočáru odepínací stříšku pod kterou byla siťka), tak se mu cestovalo báječně i když chtěl vidět ven.

Bugaboo bee

(Jana, 16. 5. 2008 14:22)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, máte někdo zkušenosti s kočárkem bugaboo bee? Ráda bych si ho koupila jen na občasné jezdění a na dovolenou (tak na půl roku) pro 2,5 letého syna a nejsem si jistá, jestli pro něj bude dost prostorný. Měla jsem bugaboo cameleon a byla jsem s ním moc spokojená. Teď jsem si koupila zapp a spokojená nejsem vůbec. :-) Díky za Vaše info.

Sportovní kočárek-pro Katku

(Petra, 16. 5. 2008 9:29)

Moje zkušenost: do sporťáku jsem dala svýho kluka v 6 měsících (hlavně z toho důvodu, že už byl v korbičce hodně aktivní a nemohla jsem se od kočáru ani otočit), v té době samozřejmě neseděl, tak jsme používali "mezipolohu" k sezení, která sklonem vypadá jakoby seděl v autosedačce, byl tam připoutaný pětibodovým pásem a spokojený, že má výhled:-) (já konkrétně mám kočárek Herqules a tam jsou u sporťáku 3 polohy (úplně rovná pro ležení, pak tato mezipoloha a pak sedací).

A jeste jedno varovani!!!

(Tera, 15. 5. 2008 21:47)

A kdyz jsme u tech varovani, tak si dejte pozor na prodejce detskych potreb v Jablonci v Lidicke ulici, maji sidlo i v Liberci tam za potrefenou husou, v logu maji "kocarky, autosedacky, nemaji myslim nazev. Pan majitel ma vice nez hulvatske chovaniv pripade reklamaci a co se tyce samotnych reklamaci skoda mluvit a to jsme od nich meli temer celou vybavicku krome kocarku, ale od nich uz ani stouchadla do nosu

POZOR MAMINKY!!!! AT nenaletite jako ja

(Tera, 15. 5. 2008 21:47)

Maminky, chtela jsem Vas varovat. Reklamovala jsem Cortinu ktera se mi po pul roce zacla sypat - potahy a taska zevnitr, dala jsem ji na reklamaci, kde mi napsali, ze mi ji za 4000,- opravi ze to je mechanicke poskozeni, kdyz jsme tam volala, tak semi vysmali, ze kdyz to dam na posouzeni k soudnimu znalci, tak ze oni maji sveho "nezavisleho" a bude to zas tvrzeni proti tvrzeni.... a co jsem se ptala prodejce, tak jsou velice nespolehlivy!! Radsi od nich (dodavatele) nic nekupujte at nenaletitejako ja. Kocar mi uz dlouho asi nevydrzi. A co jsem slysela tak CORTINAM se potahy sypoum vsem....

Sportovní kočárek

(Katka, 15. 5. 2008 11:43)

Prosím poraďte, sportovní kočárky uvádí, že jsou pro děti od 6 měsíců. Pokud dítě nesedí, může se mu kočárek polohovat a pokud ano, jak moc?

traxx parador ecuador

(karolina, 15. 5. 2008 10:44)

ahojik chci se zeptat jestli nemate zkusenosti s timhle kocarkem pls. diky

Kočárek Firkon Twist v Plzni

(Zuzana, 11. 5. 2008 20:31)

Dobrý den.Nevěděla by některá z Vás jestli se dá sehnat tento kočárek v Plzni?Pokud ano,napište mi prosím Vás na churacekp@seznam.cz. Děkuji

Kočárek Cam COMBI FAMILY 2008

(Petra, 11. 5. 2008 13:40)

Ahoj maminky, moc prosím o radu, líbí se mi kočárek Cam COMBI FAMILY 2008, nemáte s ním někdo prosím zkušenost?
Děkuju moc.

Martině

(Hanka, 11. 5. 2008 8:40)

Do otočných koleček bych šla určitě. Nebudeš se muset s kočárem tolik dřít do každé zatáčky ap a jízda je celkově mnohem pohodlnější. Rukojeť je dobrá polohovací, ale přehazovací na opačnou stranu podle mého být nemusí. S hlubokým kočárkem jsem to sice využívala hlavně kvůli sluníčku, ale pak jsme stejně pořídili slunečník a už neotáčeli. Sportovní kočárek nepotřebuje přehazovat už vůbec, slunečníkem se to dá vyřešit také, při špatném počasí dáš pláštěnku a dítko pak už stejně chce koukat na svět, než na mamku.

Rukojeť nebo kolečka?

(Martina, 10. 5. 2008 15:24)

Ahoj holky, chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s otočnými kolečky. Rozmýšlím se mezi kočárky Firkon a problém je v tom, že buď nabízejí otočná kolečka, která se dají zaaretovat, ale kočeárek nemá přehazovácí rukojeť (pouze polohovací) a nebo naopak-kolečka jsou klasická, ale můžu si přehodit rukojeť. Vůbec nevím, co je lepší, co se týká koleček. Nechtěla bych ani přijít o možnost, že miminko budu moci vytočit na opačnou stranu, když bude foukat vítr, svitít sluníčko nebo se na mě malá už prostě nebude chtít dívat.

Firkon pro Káju

(Martina, 10. 5. 2008 14:21)

Na Firkony slyším jen samou chválu a taky by mě zajímalo, kde v Polsku bych se na něj mohla podívat. Hodně se o nich dočteš na www.batolatko.cz.

kočárek Firkon

(Kája, 10. 5. 2008 13:31)

Ahoj holky,prosím, prosím smutně koukám, dejte mi někdo tip, kam do Polska pro kočárek Firkon? V pátek jsme byli hned za hranicema (za Náchodem) a tam měli jen Tako a ten nechci. Na netu jsem vybrala tento: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=7166771&tab=3 ,ne trojlkolku,ale kvůli stabilitě asi raději čtyřkolku. Může mi někdo říci, jak je to v Polsku v porovnání s touto cenou a jak kočárek ve skutečnosti vypada?
Moc,moc děkuji!!!
Kája

google

(veronika, 10. 5. 2008 0:08)

Chyba "tisku" - opravuji na: 3MINUTY@atlas.cz

Google

(veronika, 10. 5. 2008 0:06)

Ty polské stránky musíte otevřít v Google, na atlasu mi nejdou... Tak se mějte všechny prima - MINUTY@atlas.cz

největší korba....

(veronika, 9. 5. 2008 23:52)

Ahoj, mimi se mi má narodit asi za měsíc.. Pořád jsem chodila po obchodech a prohlížela kočáry... Jsou sice atraktivní, krásné..., ale stejné, jako ostatní spotřební zboží této doby... Používáš ho chvíli a pak musíš koupit jiné... Malé korbičky mě fakt děsí. Moje mimi o vánocích bude mít 1/2 roku a to teprve pak nastane ta pravá zima, takže po obchodech lítám s centimetrem a měřím vnitřky korbiček...Zaujal mě ROAN a taky bugaboo bee. Roan je o 1/2 levnější, než Inglesima. Fakt prostornej, elegantní kočár - z různých net-diskusí dobrej, barvy drží..,někdo občas problém s kolama. V PL se dá koupit cca za 7500,- http://www.e-wozki.pl/sklep/index.php?p55,roan-marita-wielofunkcyjny-wozek-kolekcja-2007-decor-collection ... (net obchod) Moc se mi líbí s4sk a 19sk. Budu mít chlapečka, nemůžu se rozhodnout... Ten kočár je do našeho městečka, kde jsou v okolí lesy, naprosto ideální... Kdybych pokračovala ve své práci makléřky, zvolila bych www.bugaboo bee (do práce) = absolut bleskem skladnej kočár, odlehčenej... Byla jsem z netové prezentačky fakticky PAF...Podle těch ukázek se zdá, že vydrží snad 100let... Je Ale za 30 000,-...cca... - Takže - asi to vyhraje Roan; zdá se mi pro mimi prostornější.., i když bugaboo má taky velkou korbu..., ale spíš do délky...Tak uvidím, uvidím... Začnu ROANEM:::, v okolí máme lesy; no a pak uvidím, jak budu muset pracovat..., a když tak vozový park budu muset rozšířit...
PS: Ať Vám, milé mamky, dělají Vaše LÁSKY-dítka obrovskou radost....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »