Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Coneco flash

(Nikol, 25. 6. 2008 12:57)

ahoj, nemáte některá zkušenost s golfkama Coneco flash? Jaké jsou jízdní vlastnosti, je dostatečně prostorný a skladný do auta ( mám menší kufr ),hodí se pro 7 m mimčo jako druhý kočár, má pevná zádíčka? Prosím pište klady i zápory :-)
Děkuji všem

Pro Danu

(Elena, 25. 6. 2008 12:56)

Chůvičky Philips bych doporučila. Ale dosah z hlavy nevím, měl by to být ten starší,ale problémy sním nebyly.Dělala sem v elektru. Zajdi si někam do elektra a oni poradí, pujč si katalog a tam je vše napsané.

BABY POINT - Astral

(Soňa, 25. 6. 2008 7:10)

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s tímto kočárkem golfky + hluboká korbička.
Díky moc a zdravím S.

nafukovací,pěnová?

(Mája, 24. 6. 2008 20:23)

Tino pěnová nic moc.Jsou tvrdá,mimčo víc skáče ikdyž je kočár opdpružený.Kola se ojíždějí,zapichují se do nich kamínky. Do terénu nebrat,přes kameny hrůza. S nafukovacími koly paráda a do terénu se numusíš bát žádné překážky,od kamene se pěkně(gum.kolo)odrazí.Přeji šťastnou ruku při vybírání.

RE: Kočárek v letadle

(Patt, 24. 6. 2008 18:59)

Terezko, kočárek vám do letadla bez problémů vezmou. Jen nepoputuje na palubě, ale v zavazadlovém prostoru. Dcerku můžete mít po celou dobu na letišti v kočárku - při odbavování kufrů kočárek nahlásíte a dostanete na něj stejný štítek (samolepku) jakou lepí na kufry. Pak pokračujete klasicky přes kontrolu, tam budete muset kočárek protáhnout přes scanner stejně jako příruční zavazadla. No a pak už v něm může dcerka být až do nástupu. Kočárek se odevzdává buď na konci rukávu (složíte a předáte "nakladačům") a nebo pokud budete na letišti, kde se nastupuje z letištní plochy, kočárek odevzdáte až pod schody u letadla (opět sklapnutý). Při výstupu z letadla pak kočárek buď dostanete ihned zpět nebo (hlavně přes léto, kdy létá hodně charterů) je vykládají později a pak bývá výdej většinou u výdejny nadměrných zavazadel,výjímečně je dávají na pás. To už záleží od letiště. Každopádně není problém, pokud se zeptáte, určitě vás nasměrují. Po příletu si kočárek vždy na místě dobře prohlédněte - pokud objevíte nějaké poškození, musíte ho ihned na letišti nahlásit dané letecké společnosti jako reklamaci - je to stejné jako s kufry. Přeji šťastnou cestu a krásnou dovolenou :-)

Kočárek v letadle

(Terezka, 23. 6. 2008 23:36)

Ahoj,vím že to sem asi nepatří,ale třeba mi někdo poradí.Letíme na dovolenou s roční dcerou a máme kočárek quinny speedy.Nevíme,jestli nám ho vezmou na palubu.Poraďte prosím někdo,kdo máte zkušenosti,nebo do jaké váhy a velikosti ho vezmou.
Děkuji za všechny odpovědi.

X-Lander XA

(Zdena, 23. 6. 2008 8:21)

Když jsm vybírali kočárek, tak jsem tu byla každou volnou chvilku. Nakonc jsme pořídili X- lander. Jsme s ním spokojeni, ale nedoporučuji ho pro mimi narozené na podzim ..... dceři jsou ted 4m a neumím si představit že bych jí do kočárku nacpala ještě v zimním fusaku .... korbička jí bude za chvilku malá. Jinak s ním jezdíme hodně do terénu .... lesy, polní cesty a tak a je fajn. Nevrže. Tak všem kupujícím přeji štastný výběr.

X-Lander XA 2006

(Michal, 23. 6. 2008 0:49)

Ahoj,
nemohu sehnat návod na tento model. Nemáte jej někdo v elektronické podobě? Potřebujeme vyměnit ucházející duši v předním kole, ale zatím se nám jej nepodařilo uvolnit z vidlice.

Chůvy Philips

(Dana, 20. 6. 2008 17:17)

Omlouvám se,že můj dotaz nepatří sem, ale nevím kam jinam ho zařadit. Potřebovala bych radu, jaké chůvy koupit. Máte někdo zkušenosti s Philips SBC SC 463? Nezáleží mi na ceně, chtěla bych co největší dosah a aby vydržely nabité aspoň 8 hodin. Měla jsem Bravo, ale od začátku s nimi byly jen problémy. Dosah asi tak 30m (venku) a to výrobce uvádí 800m. Nabité vydrželi max 3 hodiny. Tak sháním jiné a nerada bych se zase napálila.

V - cross

(Lenka, 20. 6. 2008 6:53)

Ahoj mamky, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s kočárkem V cross firmy depemo. Moc děkuji Lenka

nafukovací / balonová / pěnová ?!

(Tina, 18. 6. 2008 15:18)

Ahoj, chtěla bych se zkušených mamin zeptat, jestli vidí rozdíl při používání nafukovacích kol. Jsou i balonová či pěnová kola. Nemyslím tím malá kola golfkového typu. Balonová + pěnová ... je tím myšleno pvc? Už se v tom nevyznám. Mám vyhlídnutou 4kolku s nafukovacími koly, ale 3kolku dělají jen s balonovými. Drncá to s mimisem víc nebo to dělá rachot? Poraďte mi. Díky. Tina

Pro Lucku - Imlast Bolder 3

(Lucka, 18. 6. 2008 13:48)

Ahojky Luci,tenhle kočárek jsem koupila tedy v Kopřivnici a obchod je v pasáži hotelu Tatra a jmenuje se "Kočárky Deniska".Našla jsem jej náhodou,protože jsme byli v Kopřivnici a vyděla jsem právě cedule,tak jsme to šli i s manželem obmrknout a kočárek Bolder tam náhodou byl.Moc se nám líbil,tak jsme si objednali červeno-černou barvičku a s kočárkem jsme opravdu moc,moc,moc spokojení!!! Ještě jsem našla na razitku telefon 732 561 204 tak si tam raději první brnkni,ať tam kočárky opravdu mají a nejedeš třeba zbytečně.Dej pak vědět...

Golfky

(Markéta, 18. 6. 2008 12:48)

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s Herqules Rally. Plánuju je koupit. Už 13 měsíců jezdíme s HQ Raptor 3 spin a je super, tak jestli jsou i golfky OK. Děkuju

Dotaz pro Lucku - Implast Bolder 3

(Lucie P., 18. 6. 2008 12:33)

Ahoj Luci, kde přesně v Kopřivnici je ten obchod, kde jste koupili tento kočárek, chtěla bych se tam jet na něho podívat, z Klimkovic to mám kousek. Jinak se rozhoduju mezi kočárkem Implast Bolder a X-lander, jelikož čekáme mimi v září, tak hledám nějaký s prostornější korbičkou, díky moc za odpověď. Lucka

Pro Máju

(Petra K., 18. 6. 2008 11:28)

Našla jsem odkaz na Firkoky ve Zlínkým kraji,snad ti to pomůže. http://kocarky-autosedacky.sbazar.cz/komplet-firkon-hluboka-sportovni-autosedacka-nove-barvy-slavicin-o1408122.html

Firkon pro Máju

(Martina, 17. 6. 2008 15:55)

Ahojky, Firkony se prodávají v kamenném obchodě v Polském Těšíně. Možná i toto bude pro Tebe bohužel moc daleko. My jsem si ho taky chtěli raději osahat a hledali jak blázni. Prošli jsme celý Těšín a doslova za 5 dvanáct jsme našli ten obchod. Ještěže paní byla ochotná a trpělivě vysvětlovala a ukazovala po zavírací době. Je to v budově bývalé celnice při vstupu do Polska a prodávají tam i Taka. My jsme si koupili čtyřkolku a moc se nám líbí. Byla sice jen o 500,- Kč levnější než v Batolátku, ale šlo o to nekupovat zajíce v pytli. Doufám, že se osvědčí kvalita a bude bezpečný. Ale to napíšu tak za půl roku. 

Pro Janu X-lander

(Tereza, 17. 6. 2008 15:53)

Nám se trochu protáčí jedno kolečko, když jedu na velkých nerovnostech, byla jsem s tím u prodejce a ten mi řekl, že se to stává u všech kočárků, ale když nemají otačná kola, tak to nikdo nepozná.. U nás je protáčení minimální a kočárek tím nestrádá, ale pokud Vám to zlobí tolik, tak bych za prodejcem určitě zašla. Tereza

ATLANTIC BABY desing

(lena-lenina, 17. 6. 2008 13:41)

S timto kocarkem jsem naprosto spokojena ma otocna predni kolecka s aretaci,coz si nemuzu vynachvalit je lehky.Pouzivam ho od vanoc ted uz ho mam predelany na sportak,parada.Snad jenom jedno minus nema prehazovatelnou rukojet a mala nema rada slunicko,takze to chce slunecnicek.

PEG PERÉGO GT3 x JANÉ SLALOM

(Sandy, 17. 6. 2008 9:15)

Ahoj maminky, prosím o radu - váhám mezi 2 kočárky Peg Perégo GT3 a Jané Slalom a uvítala bych informace z vlastních zkušeností s výše zmíněnými kočárky. Rozhodla jsem se pro 3-kombinaci s ruční brzdou a v užším výběru zůstali už jen ty 2 kočárky - původně jsem ještě koukala na Chicho Trio, ale zarazila mě dost vachrlatá sportovní sedačka. Možná má některá z Vás tip i na jinou značku, než které zvažuju?

FIRKON ve Zlíně

(Mája, 17. 6. 2008 9:09)

Ahojky. Moc se nám na netu líbil kočárek FIRKON F3 twist, ale potřebovali bychom ho někde skouknout. Bohužel ze Zlína je to do Čech docela daleko. Nevíte někdo, jestli je v okruhu 60 km prodejna, kde jej prodávají? Nebo jestli jej už někdo z okolí užívá? Potřebuji ho jen okouknout a zkusit jak je skladný a těžký. Díky moc


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »