Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Kočárky Růžový panter

(Martina, 24. 5. 2011 22:50)

Rada by som pridala hodnotenie, ale napriek tomu, že som si u vyššie zmieného predajcu objednala kočík 22.3. 2011 (teda pred viac ako dvoma mesiacmi), do tejto doby neboli schopní mi dodať objednaný kočík (dvakrát poslali úplne iný tovar, než som objednala a ešte sa divili, že "riešim nejaké desijnové detaily")...doteraz nemám ani kočík, ani peniaze. Takže ak chcete "splachovať penízky" dole záchodom, v tom prípade "doporučujem" tohto predajcu. To je zrejme ich obchodná taktika.

Trojkombinace V-max

(Novča, 13. 5. 2011 19:01)

S tímto kočárkem jsem moc spokojená.
Dobře odpřužený, snadný na skládání, dobře se s ním manipuluje. Už ho používáme 2 rokem a nedám na něj dopustit. Zatím jsme neměli ani píchlé kolečko a to jezdíme i ne moc dobrým terénem :-) Potkala jsem náhodě 2 maminky, které tento kočárek taky měli akorát myslím V-travel a taky si ho chválily. Takže za sebe vřele doporučuji. :-) jen by nebylo špatné celý kočárek "slouponout" a vyprát :-D Ale to nejde asi žádnžý :-D :-D pápá

Bugaboo Cameleon

(Lucka, 13. 4. 2011 22:44)

Velmi lehky, snadno se s nim manipuluje, prehazovaci rukojet, nadherne barvy...
Muzu jen doporucit, zati jsem na tomto kocarku nenasla zadne minus ;-)

Patron Bohemia F4R

(Zlatka, 10. 7. 2008 15:15)

Ahojky kočárek Patron F4R vřele doporučuji.Přemýšleli jsme jestli koupit F4 nebo F4R a nakonec F4R vyhrálo,jsem moc rádá,je s ním úplná pohoda jezdit,je lépe ovladatelnější než F4,jelikož ta má tlustá a nafukovací kola.F4R má přední otočná kola menší a jsou super.Jezdíme s ním už přes rok a žádná vada se neukázala.Pá

Re: Patron Bohemia F4R

(Dana Dufková, 10. 4. 2011 13:48)

Dobrý den Radko, vím,že jste psala příspěvek již dávno, ale zkusím se Vás zeptat. Včera (9.4.2011) jsme koupili po 1 dítku stejný kočárek (byl kupovaný asi v roce 2007 či 2008). Je stále ve výborném stavu, jen velká kola jsou sjetá a je v nich písek. On se dá v pohodě vyndat, že se vypustí duše, ale my jsme narazili na problém, že ventilek nejde vůbec povolit a celkově kolo vypadá jako bezdušové. Je to možné nebo se opravdu pletu. Disk je plastový. Nechceme kolo zničit. Ale pokud bude kolo pěnové (bezdušové), tak asi písek nevyndáme, co? Díka za odpověd.

patron - fenix f4 X apollon alux X golfky vega

(Petra, 30. 3. 2011 13:54)

se všemi kočárky jsme spokojení. F4 má jednu "vadu" má průhledná okénka, tak na mimi v létě svítí, ale my to vyřešili plínkou a bylo to. a že nemá přehazovací rukojeť nebo otočná kolečka mi nevadilo. otočná kolečka nepotřebuju a jde přehodit vanička. my ho měli s vložnou taškou, a ted už k němu vyrábějí hlubokou vaničku, na druhé ji určitě pořídíme. k f4 máme i autosedačku mimmo a hodně jsme ji využili. malá se do ní vešla do roka uplne v pohode, akorát už ji pak zajímal svět okolo tak jsme pořídilo caretero diablo xl (9-36kg), jinak by se tam ještě vešla

apollona jsme kupovali k tchýni, jezdíme tam skoro každý víkend, sice je použitý ale není to znát je v super stavu, moc výhodná koupě:-)

a golfky jsme pořídili když musím jet něco zařídit do města na úřady, mají otočná přední kola, ale dají se zaaretovat.

Palex kombinace

(Lucka, 25. 3. 2011 16:06)

Zdravím všechny maminy :)Máte prosím některá zkušenost s tímto kočárkem? Děkuji za odpověď

city xl

(kamila, 20. 2. 2011 22:41)

při výběru kočárku jsem se nachodila po obchodech a hledala nějaký aby sp%noval požadavky - houpací, vícekombinace a cena maximáně se vším do 15000. v současné době ho používám 7 měsíc a nemůžu si stěžovat na žádnou závadu. našla jsem city xl v růžovém panteru (prodavačky nejsou moc příjemné :-( a tvaří se kysele, ale budiž). hluboká korba má polohovací dno a isopěrkou zad, dále boudička hl.korby je s odvětrávacím okýnkem se síťkou. také korbička se snímatelnou hygienickou vložkou a matrací. korbu lze bez konstrukce samostaně kolébat.
překlápěcí rukojeť nahrazena obousměrným zavěšením korby, sporťáku a autosedačky.
prostorný snímatelný nákupní košík a ten je opravdu velký.
kola jsou nafukovací s autoventilkem (to je problem, když nemám auto), dále přední kola jsou otočná a lze je i zaaretovat do přímého směru pro jízdu v terénu.
rukojeť je polohovatelná což je fajn (manžel je vyššího vzrůstu než já.
Váhově je trochu těžší ale stabilni (nepřevrhl se mi ani jednou), city XL hluboký: 16,5 kg , city XL sportovní: 13,5 kg
Rozměry jsou: korba: d=82, š =35, h =22, složený podvozek: š=67, d=92, v=30
kočárek s korbou a sklop. rukojetí: d=95cm, š=67cm
Korba má dno ve výšce 60cm, rukojeť je nejvýše ve 105cm, podvozek: š =67cm

kočárek city xl - růžový panter

(martina, 19. 2. 2011 23:50)

jedna se o tojkombinaci do 10 tis. jsem s nim spokojena jen obcas je problem projet nekteryma dverma - sirsi rozchod jedne napravy :-) ale i na to si clovek zvykne ...

PROSBA

(LUDMILA SIKOROVÁ, 17. 12. 2010 16:59)

Dobrý den mám prosbu budu kupovat kočárek hole,můžete mi doporučit pár kočárku které splnuji parametry pro tento druh kočárku.Nevím ktery koupit.Moc děkuji za odpověd.Sikorová

Re: PROSBA

(Radka, 27. 1. 2011 15:21)

Ahoj, já používám golfky Chicco. Jsou lehké jednoduše se skládají a za dobrou cenu. Používám ho pro druhé dítě a stále drží:)

tady si o něm počteš
http://www.babyexpert.cz/produkt/chicco-golfove-hole-multiway-2011/

snad ti to pomohlo ;)

Re: PROSBA

(martina, 19. 2. 2011 23:41)

ja mam golfky z babypointu typ ORION a jsem spokojena. typove se podobaji inglesine trip. www.babypoint.eu

Kočárek DorJan prestige

(Janča, 1. 2. 2011 19:16)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli máte někdo zkušenost s tímto kočárkem a jak jste spokojeni.Děkuji za odpověď.

Golfky se spojenou rukojetí

(Katka, 3. 11. 2010 22:29)

Potřebovala bych koupit golfky se spojenou rukojetí, ale aby nebyly moc široké, abych se vešla ve vlaku do uličky. Prosím poraďte jaké.

Re: Golfky se spojenou rukojetí

(Katka Strojilova, 2. 1. 2011 20:42)

Dobrý den, nevím, zda jste již dostala odpověd, nicméně já mám golfky Jané Solo (dříve Carerra), mají spojenou rukojeť a je to po všech směrech vychytaný golfáč. Není úplně nejmenší, ale polohovací nožičky i záda mají a byli jsme s ním spokojení.
Jinak další kočárek se spojenou rukojetí je BabyComfort Loola UP.

Re: Golfky se spojenou rukojetí

(Lucka, 22. 1. 2011 20:57)

Já nepoužívám golfky se spojenou rukojetí, protože mi nevyhovuje systém skládání. Používám Golfky Abc Design Giro. Jsou za velmi přijatelnou cenu a jsou velmi skladné a lehké. Golfky jsem koupila v obchodě Katybaby.cz - můžu jen doporučit.

HLUBOKÝ KOČÁR Sawex Tedi Smart

(Lucka, 18. 1. 2011 12:32)

VÍTE NĚKDO O NĚM NĚCO VÍC?
DÍKY!

V cross

(Monika, 8. 1. 2011 12:49)

Dobrý den,máte někdo zkušenosti s tímto kočárkem?:-)

X-Lander XA 2010

(Rosta, 31. 8. 2010 22:02)

Ahoj zdravím chci se zeptat na kočárek X-lander XA, Koukal jsem na něj a je moc pěknej ale maželka se bojí že má moc malou korbičku a že dítě tam do pul roku nebude moc být. Máte někdo zkušenost. Díky :o))

Re: X-Lander XA 2010

(Katka Strojilová, 2. 1. 2011 20:45)

Dobrý den, korbička od Xlanderu patří k menším a relativně úzkým, nicméně kamarádka v něm vozila dceru skoro do 8mi měsíců. Záleží na tom, jak velké a zvědavé budete mít miminko. My jsme měli Mutsy a vydrželi jsme do 6ti měsíců max. Takže těžko radit.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »