Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules - stepper

(Tereza, 6. 2. 2009 12:41)

Ahoj Holky, mám skromný dotaz, když jsme před 2lety kupovali kočárek HQ Raptor 3spin byla to docela novinka. Dneska čekáme druhé mimi a já se scháním po steppru pro staršího sourozence. HQ ho nevyrábí, ale nemáte někdo zkušenost s nějakým univerzálním. Problém tam je brzda uprostřed a dost široká tyčka mezi koly. Moc děkuji za odpovědi

Firkon Quatro nebo Tako Jumper

(Petra, 31. 1. 2009 18:51)

Ahoj holky,potřebovala bych poradit,protože mám hodně velké dilema se rozhodnout mezi těmato dvěma značkama kočárků.Mohly byste mi napsat svoje zkušenosti?Díky

DorJan Danny Sport 2009

(Jana, 30. 1. 2009 9:09)

Ahoj Leni, a můžu se prosím zeptat, kde si ho budeš kupovat,ja bych ho take radeji koupila v kamenem obchode. A dokonce pišeš i za výbornou cenu. Předem moc děkuji, mej se moc hezky.

DorJan Danny Sport 2009

(Lenka, 29. 1. 2009 14:07)

Ahoj Jani, já tento kočárek už mám objednaný. Nakonec ho beru v kamenném obchodě, kde mám zaručený servis, navíc ho nyní mají v akci i s autosedačkou za 8600,-. Už se na něj těším.

Jana

(Kocarek Tako Jumper, 28. 1. 2009 19:16)

Ahoj Libuš, máš pravdu, oba kočárky jsou si hodně podobné :-) Ten "Váš" je dokonce za výbornou cenu, teď jsi nám nasadila brouka do hlavy ;-) Zatím vybíráme přes internet, tak ještě uvidíme až ten "náš" uvidíme naživo. Ale musíme se na něj zajed podívat do Brna nebo do Zlína, tady v Prostějově nebo Olomouci ho nemají. Děkuji také se měj moc hezky, at se Vám nákup vydaří ;-)

DorJan, Danny Sport 2009

(Lidus, 28. 1. 2009 16:17)

Ahoj Jani,koukam na ten kocarek,ktery sis vybrala ty a tim nasim a jsou i opravdu velice podobne :-D my si asi vememe ten nas a tady jsme ho nasli nejlevnejsi i s autosedackou :-D http://www.kocarek.com/cz/tako--jumper.php
mejte se hezky a pekne vybirejte,nam uz jde hlava kolem :-D

Kočárek DorJan, Danny Sport 2009

(Jana, 28. 1. 2009 8:45)

Dobrý den, moc Vás všechny zdravím a zároveň bych chtěla poděkovat za tyto výborné stánky, v hodně věcech mám teď jasneji ;-)(jsem v 6 měsící těhotenství) Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s tímto kočárkem? http://www.mimistyl.cz/kocarek-dorjan-danny-sport-2009/ Předem děkuji.
A k dotazu "Lidus: Kocarek Tako Jumper" Moje sestra tento kočárek ma, sice verzy 2008, ale je s nim velmi spokojená. Právě se take rozhoduji mezi těmito dvěma kočárky.

Délka korby

(Markéta, 28. 1. 2009 0:49)

Ahoj. Ráda bych se tu zeptala, jaký je vlastně ideální vnitřní rozměr hluboké korby a případně jak velkou sportovní sedačku. Mimčo bude moje první, tak nemám představu jak velké bude v 6..7 měsících a kam se tedy vejde s fusakem a kam ne. Jsem nějaká zmatená z těch všech kočárků.... ale peněz není moc, tak kupovat postupně tři kočárky si nemůžu dovolit. Chtěla bych spíš kombinovaný kočárek a žádný jiný už nekupovat. Jinak 7 měsíců mu bude tak v půlce prosince... Děkuji za radu.

Kocarek Tako Jumper

(Lidus, 27. 1. 2009 22:14)

ahoj,chtela bych se zeptat,jestli nekdo ma zkusenost s timto kocarkem,moc se nam libi,cena je take ok.Porad se menemuzeme rozhodnout.Kdyz napisete,budu moc rada,dekuju.Takhle vypada kocarek :)
http://www.kocarky-tako.cz/kocarky-trojkombinace/jumper/jumper-10-268.html

Retrus

(Martina, 27. 1. 2009 13:50)

Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti s kočárkem polského výrobce Retrus, nejlépe Agat Alu?? Popř. jestli jste třeba na ně nenarazili v nějakém obchodě?? Bohužel jsem je měla možnost zatím vidět jen na internetu. Děkuji.

Pro Lenku - firkon Ivone

(Lucka, 25. 1. 2009 12:29)

Ahoj Leni, vzpomněla jsem si, že jsi měla objednaný kočárek firkon Ivone... už si ho vyzkoušela??? Jo koukala jsem, že se dá do hluboké korby koupit letní potah, místo toho chlupatého :) Tak snad se ozveš.. Pa Lucka

X-lander X3 2008

(Blanka a Michal, 25. 1. 2009 9:15)

Dobrý den,asi jako všichni rodiče,i my se snažíme vybrat pro své dítě (které je první)jen ten nejlepší kočárek,otázkou je,zda můžu splnit naše očekávání na 100 %. S manželem zjišťujeme,co od kočárku očekávat a z čeho slevit.Jsem ráda za tyto komentáře,jelikož některé věci,na které se má člověk zaměřit,bychom vypustili.Můžeme poprosit komentář k tomuto kočárku, zda má někdo zkušenosti,případně nabídnut i jiný kočárek jiné značky?Na co byste se hlavně zaměřili při výběru kočárku,z čeho striktně neslevit?Děkujeme za pomoc.Netušili jsme,že výběr kočárku bude tak náročný.Zjistili jsme,že od pohledu je snad každý kočárek hezký,ale pak jsme zjistili,že praktičnost,užitečnost a trvalivost hraje důležitou roli!!Děkujeme za Vaše názory. Blanka a Michal

Nurse Dakar

(Vendula, 23. 1. 2009 11:35)

Mám vyhlídnutý tento kočárek, ale nedaří se mi k němu najít recenze, máte s ním už někdo zkušenosti?
Zdá se mi v téhle cenové relaci nejlepší, i kola má kvalitní vyplétaná a ne plastová, tak mi, prosím, dejte vědět. Děkuji a přeji šťastný výběr kočárku.

quinny zapp

(Pavla, 22. 1. 2009 11:20)

Ahoj všem,chtěla bych si koupit golfky Quinny zapp,ale nevím,jak dalece je praktický.Máte s ním někdo zkušenosst???Moc děkuji za odpovědi.

re: kočárek pro chlapa :)

(Keit, 20. 1. 2009 1:00)

Já myslím, že je to naopak dobře, tak vítej první chlape! :)

Měli jsme s manželem stejné podmínky + ještě technicky kvalitně řešený podvozek...hlavně tedy mažel :) A já jsem chtěla aby dítě ve sporťáku mohlo jezdit čelem ke mně i po směru jízdy a tím se výběr hodně zúžil!
Jediné na co jsme nakonec rezignovali je velká korbička - ty se prostě u kočárků lepší kvality nedělají - hloupá móda! Já mám 180, manžel 187 cm, ale korbu máme jen 77. Příští zimu holt strávíme ve sporťáku + kvalitní fusak.
Po sježdění půl Prahy jsme zvolili teutonii http://www.teutonia.de/produkte/spirit.html
jen korby mají dvě na výběr, pak další dvě vložné tašky... každá má svoje pro a proti... Asi bude lepší prostudovat stránky a nebo napište na email, ráda se podělím o zkušenosti, je toho moc a tady bych to zahltila dunkeit@email.cz

Kočárek pro chlapa....

(Milan, 19. 1. 2009 22:03)


Zapomněl jsem dodat - v základu autosedačku

Kočárek pro chlapa....

(Milan, 19. 1. 2009 19:11)

Ahoj všem a doufám, že nebude vadit, pokud sem napíše chlap.... Doma se dohadujeme o kočárku, jelikož za tři měsíce čekáme. Četl jsem diskuzi, ale kočárků je moc, příspěvky i staršího data a ne vše je zde obsaženo. Já osobně bych si představoval:
- kombinovaný
- trojkolku / ale ne ty dvě dělená kolečka vpředu /
- větší korbičku páč jsme oba vysocí, takže předpokladem bude větší dítě... a do příští zimy logicky vyroste
- výškově stavitelné držadlo
- jednoduché složení pro převážení autem / bydlíme na vesnici /
- ne příliš těžký / nutnost dostat ho pokaždé po schodech do rod. domu /
- široké příslušenství v základu plus možnost volitelných doplňků
- představa o vzhledu například X-lander Set XT 08 nebo třeba ABC Design Rodeo

V-cross

(Radka, 17. 1. 2009 19:01)

Ahoj maminy, nemáte prosím některá zkušenosti z tímto kočárkem? Díky

Roan Marita - stálost barev?

(Jana, 17. 1. 2009 17:02)

Ahojky, jsem rozhodnutá pro kočárek Roan Marita, ale mám trochu strach, aby mi nevybledl (chtěla bych totiž černo oranžovou kombinaci). Jestli má některá zkušenosti, budu moc ráda, když se podělí. Díky moc :o)

Herqules Rally - Radce

(Pavla, 16. 1. 2009 19:44)

Ahoj Radko,
já jsem tímto kočárkem jezdila celé léto..Zpočátku jsem ěla problém s tím, že jsem zakopávala o kolečka..byla jsem zvyklá na sporťák Herqules, který má mezi kolečky opravdu hodně místa..je to prostě o zvyku.. jinak je kočárek opravdu lehounce ovladatelný, ale myslím, že je užší než některé jiné golfky. Na zimu jsem ještě musela přikoupit sporťák, malá se mi tam s fusakem nevešla..Zádová opěrka nevím, musela bych přeměřit, ale mám kočárek ted uklizený. Na netu najdeš určitě jeho rozměry.Jinak jsem byla spokojená a těšíme se na jaro, až zase vyjedeme.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »