Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

HQ pro Marcelu

(Jana, 27. 9. 2007 13:41)

My jsme jej kupovali v srpnu v Chiccu v Brně. Vybrali jsme si černo-olivový, ale měli tam velký výběr všech barev ve všech variacích, které u HQ jsou.

HQ - Marceli

(Jiťa, 27. 9. 2007 13:28)

My jsme ho kupovali v CHiccu v Brně a mám červený,Radiuse jsme kupovali v Kopřivnici a mám taky červený.
Nevím jestli nebudeš mít problém červený ještě sehnat,teď už je nová kolekce a tam červená není,ale béžová zůstala,jen je potah maskáčový a nevipadá špatně,řekla bych,že je hezčí než ten celý béžový...
Tak ti přeji šťastný výběr...
J.

HQ - Jíťi a Pavle

(Marcela, 27. 9. 2007 12:52)

Holky, můžu se ještě zeptat kde jste kočárek kupovali, jestli na internetu nebo někde přímo v obchodě? Zítra pojedeme do Brna do Chicca, tak doufám, že je tam budou mít, chtěla bych béžový nebo červený, kdyby ne, museli by jsme se podívat jinde.
Díky moc a dám určitě vědět jak jsme dopadli.

HQ - Marceli

(Jiťa, 26. 9. 2007 20:23)

Marci já měla do kočárku fusak z Polska - beránka a krásně se do tašky vešel i s malou v zavinovačce,miminka mají rády být pěkně v teploučku zachumlaní a místečko kolem sebe moc nechcou.Já mám miminko začátkem dubna a řešila jsem to takhle a byla jsem fakt spokojená a jsem dodnes,už mám i HQ Radius jako kočárek do auta a taky jsem moc spokojená - jsou to fakt dobré kočárky.
Určitě dej vědět jak jsi vybrala. J.

HQ-Marcela

(Pavla, 26. 9. 2007 18:50)

Ahoj Marcelo,
máme taky Herqula a mimi narozené v lednu.Měla jsem korbičku a nedám na ni dopustit.Je prostorná,vozila jsem v ní malou 6 a půl měsíce.Měla jsem v ní fusak beránka a malá tam byla krásně zachumlaná.Nedám na ní dopustit .A to nemluvím, jak kočárek pěkně vypadá.
Píšeš ale ,že bydlíte v paneláku s výtahem,tak radím změřit. Kočárek se nevejde do těch úplně starých výtahů- jsou moc široká kola. Tak šřastný výběr.

HQ - Jíťi

(Marcela, 26. 9. 2007 18:12)

Ahoj Jíťo, děkuji moc za tvé vyjádření, kočárek jsem myslela ten s předním otočným kolem akorád jsme neuvedla přesný název. Jak jsme se byli na kočárek dívat, tak tam korbičky neměly, ale ta tažka mi přišla taky dobrá. Jestli se můžu ještě zeptat ty si měla mimi narozené taky v zimě? A jaký si měla do kočárku fusak? Jde mi o to aby se tam ve fusaku dobře vešlo.
Díky moc, pak určitě napíšu jak jsme vybrali.

HQ - Marceli

(Jiťa, 26. 9. 2007 15:17)

Ahojky Marcelo,už jsem tu několikrát o HQ psala,že je to senzační kočárek,na trojkolku velice stabilní díky mohutné konstrukci a širokým kolům,velkou výhodou je že sedačka jde otočit po i proti směru jízdy,zkrátka pěkný kočárek,ale má i jednu chybičku a to že musíš častěji promazávat kola - hlavně to přední otočné,jinak je v poho.Co se týče korbičky tak já jsem jí neměla,řešila jsem to originál taškou s nánožníkem a fusak jsem měla neoriginál a bohatě to vše stačilo.Já bych ti doporučila zajít znovu do obchodu a vyskoušet si to tak,že si sedačku otočíš proti směru jízdy,dáš do kočárku tašku a pa nánožník a uvidíš že mezi stříškou a nánožníkem je docela malá skulinka,že do kočárku fakt nemůže foukat,ale rozhodnutí je samozřejmě jen na tobě!!
Jo a ještě jsem ti chtěla raději doporučit HQ Raptor 3 -spin (ten je s otočným předním kolem),Raptor 3 co píšeš je bez otočného kola a špatně se ovládá.
Přeji šťastný výběr J.

Herqules Raptor 3

(Marcela, 26. 9. 2007 14:21)

Ahoj maminky,mimi čekáme v prosinci.Byli jsme rozhodnuti pro Cortinu 3X evolution,ale včera jsme byli s manželem v obchodě kde měly Herqula Report3 a hrozně nás zaujal co se týče velikosti, skladnosti no prostě jsme změnili názor a asi ho nakonec koupíme.Bydlíme v paneláku a náš výtah není zrovna velký,tak si myslím,že podle změření se tam musí vejít.Hodně tady o tomto kočárku píšete, tak bych se chtěla zeptet zda ho doporučujete nebo ne a zda nemáte někdo zkušenost jesli je lepší vložná tažka nebo korbička.
Díky moc za rady.

Chipolino gemma

(Pro Petru, 25. 9. 2007 13:37)

Ahoj Peťo. Já mám tento kočárek a hluboká korba mi zase tak nízká nepřijde. Vozila jsem v tom naší holčíčku až do devátého měsíce. A to není žádný drobeček (měla 9,5 kg). Já jsem s tímto kočárkem velice spokojena a vřele ti ho doporučuji. Je velice skladný a lehký a zvládá i náročnější terén. Jestli budeš mít ještě nejaký dotaz tak napiš, ráda ti poradím . S pozdravem také Petra

Chipolino Gemma

(Petra, 24. 9. 2007 14:50)

Ahoj maminky.O víkendu jsem se byla podívat na kočárek,který jsem si plánovala koupit a to na Gemmu od Chipolina.Moc se mi líbí,četla jsem na něj i kladné ohlasy,cena taky příznivá.Jediné co mě zarazilo byla výška hluboké korbičky.Zdála se mi hrozně nízká.Dívala jsem se na jiné kočárky a byly o dost hlubší.Čekám mimi v prosinci.Což vyžaduje do kočáru dát taky fusák.A mám obavu,jestli by mi z té korbičky nevypadlo.Nemáte s tím některá prosím zkušenost?

Chipolino Gemma

(Petra, 24. 9. 2007 14:50)

Ahoj maminky.O víkendu jsem se byla podívat na kočárek,který jsem si plánovala koupit a to na Gemmu od Chipolina.Moc se mi líbí,četla jsem na něj i kladné ohlasy,cena taky příznivá.Jediné co mě zarazilo byla výška hluboké korbičky.Zdála se mi hrozně nízká.Dívala jsem se na jiné kočárky a byly o dost hlubší.Čekám mimi v prosinci.Což vyžaduje do kočáru dát taky fusák.A mám obavu,jestli by mi z té korbičky nevypadlo.Nemáte s tím některá prosím zkušenost?

Jarče

(Pavla, 23. 9. 2007 10:07)

Ahoj,korbička od Herqulesu se předělat nedá...Já mám mimčo narozené v lednu a byla jsem moc ráda / i když moc zima nebyla/,že jsem tam malou mohla pěkně schovat..Když bylo velké těplo, jezdily jsme s boudou staženou dolů a slunečníkem..Myslím,že tato korbička je parádní při nevlídném počasí...

Herqules Raptor 3

(Jarča, 23. 9. 2007 8:30)

Holky, prijde mi, ze korbicka je dosti neprodysna a celý potah kocarku pomerne tlusty. Da se v lete korbicka predelat a potahnout sitkou?

Herqules

(Lenča, 20. 9. 2007 18:00)

Pro Petru: Plnou kolekci těchto kočárků, ( barev a typů) najdeš na orig. str. www. herqules.ch

Herqules

(Lenča, 20. 9. 2007 17:57)

trojkolka

(žaneta, 20. 9. 2007 8:02)

ahoj maminy jsem rozhodnutá pro cortinu revolution 3 tris ale včera když jsme si ji šla objednat tak mě prodavačka řekla , že její známá jí má v modro bílé a že jí ta modrá barva vybledla. Chci červenočernou (čekáma holčičku)tak vbych se chtěla zeptat zda někdo má s tímto zkušenosti?

HQ - Petře

(Jiťa, 19. 9. 2007 21:10)

Petro PAN-OIL koupíš tam kde se prodávají kola,ale jsou dva,jeden na kola a brzdu a druhý na plasty.
Na kola a brzdu je to PAN-OIL WAX s PTFE
na plasty je to PAN-OIL 100% silikonový olej.
Poradili mi je přímo v obchodě s koly a jsou oba oleje více jak super - používám je pořád,hlavně ten na ty kola.
Přeji hodně štěstí při mazání...
J.

HQ Raptor 3 Spin

(Petra, 19. 9. 2007 20:22)

Ahoj, prosím, poradíte, kde sehnat olej PAN OIL? Na internetu jsem o něm neobjevila ani zmínku.
Děkuju P.

Simule

(Pavla, 19. 9. 2007 18:33)

ahoj,na kterých stránkách jsi našla tu novou kolekce Herqula? Díky

HQ - Simule

(Jiťa, 19. 9. 2007 9:37)

Ahojky,
tak stou brzdou se mi to jednou taky stalo že nešla sešlápnou - nevěděla jsem že se musí promazávat,teď jí mažeme pokaždé s kolečky a vše je OK a sama se mi ještě nikdy naštěstí neodbrzdila a to jí používám fakt hodně.Co se týče plastů tak už jsem tu psala o PAN OIL.ale POZOR jsou dva - jeden na kolečka a druhý na plasty,kdyby jsi postříkala tím co je na kolečka plasty,tak je to prý rozežírá a vržou ještě více.Já jsem plasty mazala jen jednou před dvěma měsíci a dodnes jezdíme potichu.
J.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »