Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Pro Andreu

(Tereza, 9. 5. 2008 14:35)

Ahoj Andreo,pokud hledáš ideální kočárek do přírody,který navíc houpe a má velkou ložnou plochu pro miminko,pak ti můžu z vlastní velmi dobré zkušenosti doporučit kočárek FIRKON F7,se kterým jsem byla maximálně spokojená.Bydlím rovněž na vesnici,kde není zrovna ideální terén a kočárek FIRKON F7 se mi opravdu osvědčil !!!

Pro Patt

(Dáša, 8. 5. 2008 21:54)

Děkuji za napsání kontaktu na servis kočárku Jané, opravu už mám domluvenou :-) Dáša

Kočárek

(Lily, 8. 5. 2008 10:53)

My pořídilo trojkombinaci Aro zipper edition a nemůžu si vůbec stěžovat je velký dobře se sním jezdí i ve sněhu jen má jednu nevýhodu je trochu víc obtížné ho složit o auto ale nám to nevadí :)

Firkon twist polsko

(Iva - Náchod, 6. 5. 2008 14:41)

Ahoj holky ty které jste byli shánět Firkona v Pl. jak jste uspěli?Já byla v Kudowě Zdroji na tržnici ty tam nemají a ani nemají ve městě žádný obchod s mimi věcičkami abych si ho od nich objednala, ale koukala jsem na pl. stránky je tam jeden prodejce co nabízí za 890zl ale je to až ve Wroclavi, já jsem z Náchoda nevíte kde bych ho sehnala blíže?Nowa Ruda aj. Potřebuji ho koupit max do konce měsíce mimi čekám 20.6.Díky moc Ivča

Re: kočárek Firkon trojkolka

(Magda, 6. 5. 2008 12:51)

Markéto, mám teď kupovanou trojkolku od Firkona, Vector 3 AIR. Dá se k ní přikoupit adaptér na autosedačku, pak se "přejmenuje" na Firkon twist ;). Jak jsi se svojí trojkolkou spokojená?

tak jaky a kde

(karolina, 6. 5. 2008 8:22)

ahojik chci se zeptat na doporuceni, hledam ctyrkolku co nejhlehci tak do 9 10 kg, staci sportak do nehoz se da pridelat autosedacka, chci prehazovatelnou rukojet nebo korbu a urcite vyskove nastavitelnou jelikoz rozdil vysek mezi mnou a manzelem je 30cm, urcite polohovatelne nohy a zada. tak prosim poradte a jestli mate zkusenosti s nakupem treba v nemceku, jestli je to levnejsi nebo tak,,, zatim mam tip na pocco city od icoo ale levnejsi verze by nevadila

Herqules razor 6 spin

(Ševelová Alena, 5. 5. 2008 11:23)

Ahojki, prodávám tento kočárek, tak kdyby jste měla zájem, tak napište. Muj mail je sevelova.A@email.cz. Mám vše ještě rok v záruce tedy: kočárek, korbičku, fusak, nánožník, pláštěnku, prostě vše, co ke kočárku patří. Byli jsme s ním moc spokojeni, ale chci jej vyměnit za golfáč. TAk papa

Kočárek Hoco či DorJan?

(Petra, 5. 5. 2008 10:38)

Přeji všem krásný den. Čekám své první miminko (11/2008) a chtěla jseme se zeptat zda má někdo zkušenosti s kočárky od firmy Hoco Zaphir či DorJan Cross Country?? Nabídek je tolik, že mi z toho jde hlava kolem :o)Předem moc děkuji.

Kočárek Firkon

(Markéta, 4. 5. 2008 20:33)

Dobrý večer všem.Prosím o radu kdo máte kočárek Firkon?Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi Firkonem F3,a Firkonem Twist?Je to stejné?Někdě jsem četla,že se na jeden kočárek nedá upevnit adaptér s autosedačkou.Je to pravda?Já mám doma Firkon F3,a chci si na to dokoupit i adaptér s autosedačkouMyslím si,že když tam jde upevnit sportovní verze.,,tak by měla jít i autosedačka.Díky za odpověd.

cortina x 3, cam

(štěpánka, 4. 5. 2008 12:42)

prosím, prosím..kdo máte něco odjeto s tímto kočárkem, napište mi pár vět.Díky.
stepka.thomayerova@seznam.cz

Lence

(Martina, 4. 5. 2008 10:10)

ahojky,moc díky za radu Leni. hodně mi to pomohlo.stejně ten moon není k sehnání.tak na něj prdím.ten oxford mám u baráku a má ho kamarádka a je super. díky.

Herqules raptor 3spin - prodám

(Radka, 3. 5. 2008 21:19)

Maminky,prodám sportovní kočárek Herqules raptor 3spin v černeno-šedé barvě. Tento kočárek mě nezklamal,ale už nám stačí jen golfky.Přední otočné kolo je velkou výhodou, dost kapsiček je taky k nezaplacení.Kočárek je ještě rok v záruce.Jestli bude mít někdo zájem tak mi napište na r.zandova@seznam.cz
Děkuji

kočárek Moon S3 nebo mikado oxford

(Martina, 3. 5. 2008 17:54)

ahojky,poradí mi někdo prosím,už jsem z těch kočárků zoufalá.potřebuji kočárek s větší korbičkou.čekám mimi v říjnu,tak aby se mi tam vešlo ve fusaku. už jsem byla rozhodlá pro oxford,ale pak jsem narazila na ten moon a ted váhám.ale bohužel jsem moona neviděla osobně.holky máte s ním některá zkušnost? jak je velká ta korbička?díky za rady.

Kočárek do přírody

(Andrea, 3. 5. 2008 12:10)

Ahojda, prosím o radu zkušené mamky, které bydlí na vesnici a často vyráží do nerovného terénu typu polní, lesní cesty, louky apod., jaké konkrétní kočárky se jim osvědčily či naopak. Mimčo čekám v srpnu. Ráda bych houpací s velkou hlubokou korbičkou a více se mi líbí čtyřkolky. Zatím mám vyhlídnutý Babyactive Breker a Roan Kortina/Marita-uvítám též postřehy k těmto kočárkům. Předem moc děkuji za cenné informace těm, které máte již praktické zkušenosti.

X-lander XA

(Zuzana, 2. 5. 2008 22:02)

Zdraví všechny děvčata,
vzhledem k tomu, že vím jak jsem se rozhodovala o kočárku a hledala všechny možné informace, než jsme koupili X-lander, tak jsem se rozhodla sem napsat. Zatím můžu říct, že jsem s X-landrem XA naprosto spokojená. Máme 5 měsíční holčičku a zatím se pořád vozí v korbičce a vypadá to, že ještě tak 2 měsíce bude a to to není žádnej drobeček. Super je možnost aretace kol a skvěle a lehce se s ním jezdí. Jediný co zatím považuji za jeho nevýhodu je nepřehoditelná rukojeť, což jsme vyřešili slunečníkem /ne originálním, ale daleko levnějším/, nebo to řeším plínkou přes korbičku /když Annička spí/. Já jsem zatím maximálně spokojená. Doufám, že jsem někomu pomohla v rozhodnutí a můžu říct, že jsem to hodně dlouho řešila.

Chipolino nebo Free Line

(Petra, 2. 5. 2008 17:19)

Dobrý den, prosím lidičky, kdo má zkušenosti s těmito kočárky: Chipolino - Dakota a Free Line - Buggy 4 nebo 6. A případně, kde se dají zakoupit a vyzkoušet. Děkuji předem za info.

Quinny buzz

(Lucie, 2. 5. 2008 16:57)

Ahojte maminky máte některá zkušenosti s tímto kočárkem. Nemůžu se pořád rozhodnout jestli Quinny buzz nebo Casualplay S4. Předem děkuji za rady.

Pavle HERQULES

(Tereza, 2. 5. 2008 14:53)

Ja jsem prave uz tak vyjeta z tech kocarku, ze nevim ktery, teda jestli budu moct vybirat novy - jestli mi vrati penize za RADIUS. Porad koukam a rozhoduji se ktery kocarek, z nabidky babyexpertu... Zatim vyhrava CASUALPLAY VINTAGE, ale ten HQ RALLY by nevypadal spatne taky no... jeste jsem koukala na INGLESINU ZIPPY a golfky CHICCO FOR ME, ale nevim proc, nemam k CHICCU moc duveru.,..
A PAvlo, kolecka ma stejny material co SPIN? a je to taky kostitras??? Nebo je odpruzeny? Myslim ten RALLY? Kdyby se ti chtelo, muzes mi pisnout na mail - Cernovlaska.T@centrum.cz

Herqules Rallye -Tereze,Monice

(Pavla, 2. 5. 2008 9:55)

Ahoj maminy,
po tom, co jsem byla velmi spokojená s Herqules Spin 3 jsem se rozhodla, že zůstanu věrná značce a koupila jsem si Rallye. Musím zaklepat, brzda brzdí. je opravdu lehký, zádíčka má pevná -3 polohy.zatím jsem s ním byla venku jen párkrát, ale snad bude vše OK a vydrží jako ten předchozí.

CASUALPLAY VINTAGE

(Tereza, 1. 5. 2008 22:27)

Ahoj maminky, MOC PROSIM mate nektera zkusnosti s timto kocarkem??? chtela bych pro pro zkoro dvouletou holcicku, vyspi se v nem pohodlne??? a celkove, jake me nedostatky? Musim se co nejdriv rozhodnout a stale vaham!!! Predem moc dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »