Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Herqules

(Stáník, 22. 2. 2007 16:09)

Zdravím všechny. Pokud si někdo chce objednat Herqules krom Raptor 6 Spin, doporučuji www.mimco.cz Paní je velmi ochotná, trojkolky chválila i na dvojčátka kočárky a má nižší ceny, takže i s nánožníkem proti Chicco to vyjde snad jen o 200Kč dráž. Jen kdo chcete zkusit štěstí jinde.

Mám na majitelky Herqula dotaz - já zvažuji pro druhé miminko právě Raptor 6 Spin a bojím se, zda za něj jde dát board pro starší dítko a taky, jak se s dvojkolečky bude jezdit ve sněhu. Nemáte někdo zkušenost? Děkuji

Herqules

(bubla, 22. 2. 2007 14:35)

Jitko diky.Me z toho asi svihne,clovek aby se jeste prosil, aby mu neco prodali. A kdyz, tak nema ani jistotu, jestli nekoupil smejd..Takze na tu Koprivnici tedy zapomenu a zaridim si to nejak v Chiccu,boze boze :-)) Vsichni mi rikaji,ze mam jeste 3 mesice cas (TP zacatek cervna) ale kdyz to vidim, jsem rada, ze jsem zacala "plasit" takhle brzy :-) Rozhodne ja bych bez kocarku byla ztracena... Pevne nervy holky :-)

Buble a Veronice

(Jitka, 22. 2. 2007 14:23)

Bublo Herqula už mám taky objednaného v chiccu,ale tam jsou na něj pořadníky,musíš tam zajet a napsat se do jejich slavného sešitku a oni až jej milostivě dovezou tak ti budou volat,jo a nezapomen si objednat i nánožník,jinak ti ho nedají a budeš zase čekat znovu!!Verčo a ty si nic nedělej stoho že nemáš už týden kočárek já na herqula čekám už dva měsíce a bez kočárku jsem už téměř tři týdny- dovedeš si to určitě představit?!

Herqules

(Veronika, 22. 2. 2007 13:51)

Sleduji, že o tento kočárek je opravdu velký zájem. Já už na něj nějaký ten týden taky čekám a všichni pořád jen slibují další a další termíny. Před 14 dny jsme vyreklamovali vadné Tako a teď jsem bez kočárku.Už nechci dopadnout jako s Takem, takže si raději připlatím a počkám si na "snad" kvalitní kočárek.

Herqules

(bubla, 22. 2. 2007 13:17)

Ahoj Jitko a Markéto,taky shanim Herqula a do Koprivnice jsem volala predevcirem, se stejnym vysledkem, jako vy dve.No nicmene ja zadny jiny kocarek nechci,takze si ho objednam pred Chicco,nic jineho nezbyva. Kdybyste narazily na jiny zdroj, dejte vedet,budu moc rada.Dekuji

Herqules

(Iví, 22. 2. 2007 13:14)

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jakým způsobem se tento kočárek skládá? Viděli jste někde fotky?
Díky

Jitce a Markétě

(Jana, 22. 2. 2007 11:06)

Já můžu Jitčina slova jen potvrdit, na Herqula také v Kopřivnici čekám. A už jsem to tento týden vzdala, protože jsou opravdu v nedohlednu

Markétě

(Jitka, 22. 2. 2007 9:50)

Markét moc děkuji,bydlím v Kopřivnici a na obchod se dívám skoro s okna.Pan vedoucí je opravdu strašně příjemný a snaží se vyhovět,ale kočárky také už dlouho nemá.Měli mu je přivést v pondělí a doslova se na něj vykašlaly,včera jsem sním mluvila a říkal že herquly už mu ani nedovezou,prý jich přišlo málo a to si nechá chicco pro sebe.Přesto ti děkuji.

Ruzne kocarky

(kveta, 22. 2. 2007 9:35)

Ahoj maminky, podelim se o par zkusenosti, prece jen uz jsem mela spousty kocarku a chystam se na koupi (pravdepodobne) posledniho. Takze u 1.dcery jsem zacla Inglesinou Classic. Nadherny nadcasovy kocarek, byla jsem spokojena, ovsem neni moc super do snehu a zledovatelych chodniku diky koleckam, ale jinak fakt ok.Jen je hodne neskladny do auta, to pozor. Sportak byl Patron Bohemia Paris?tusim.Ihned po tydnu jsme ho reklamovali, protoze jel strasne nakrivo.Reklamace byla dlouha. Ale nakonec celkem v pohode,je ponekud tezsi, ale manipulace s nim byla v poradku.V aute ovsem zabral take dost mista, asi jako kazdy kocar s nafukovacimi koly.Golfky pak byly obyc Kendy B&B a splnily svuj ucel, pouze do mesta a zpatky pro skoro dvoulete ditko.Skladne v aute.U druhe dcery jsem mela nejdrive Babydirekt Pati Kombi (nynejsi Freeline).Ma super dlouhe luzko, coz je jednoznacne pozitivum, je perfektne perovaci, ma vetrani ve strisce, okenko v boude, kos, a dalsi doplnky.Ma ale taky siroky rozchod kol, coz mi naprosto nevyhovovalo, protoze jsme z ulice na zahradu museli jezdit pres loznici.Ovsem super tahoun do snehu.Ja se ho ale z "loznicovych"duvodu zbavila a koupila jsem Deltim Travel,ktery ma tytez vlastnosti, ovsem o 10cm mensi rozchod kol, coz je znat, jak v loznici, tak v autobuse.Hodne lidi na Deltim nadava, ja jsem zatim velmi spokojena (i kdyz ho pouzivam pouze 8mesicu).Je velmi lehce ovladatelny, prostorny uvnitr,dlouhe luzko a taky se mi libi.Jedina vada, ze musim neustale utahovat sroubky u strechy, aby samovolne nepadala dozadu. Zatim zadna kamoska s Deltimem tento problem nema. A ted uz se chystam koupit pouze golfky do mesta, ale tentokrat nejake, co se mi budou moc libit a ktere si s malou vychutname! Vyzkousela jsem Jane Energy a jsem z nich naprosto unesena.Je to uplna pohadka, super ovladani,bezva materialy. Moje druha varianta je Hauck Speed Sun Plus.A nevim jak se rozhodnout. Srdce me tahne k Jane. Nema ovsem hrazdicku vepredu, rikam si, ze to vubec neni dulezite, kdyz bude ditko upoutano petibodovym zapinanim....A v zime budeme stejne stale jezdit v Deltimu....Jo a zapomnela jsem - jeste jsem mela Peg Perego Venezia a ten kocarek muzu pouze doporucit! Jsou to lehke golfky od narozeni do 3let.Pohadka.Vypada zvlastne, ale stoji za to!Mejte se hezky a preji kvalitni vyber.Ridte se nejen financemi a rozumem, ale taky instinktem.Kocar je pro nas prece to, co pro nase tatky auto:-)

Pro Jitku- kočárek herqules

(Markéta, 21. 2. 2007 23:10)

Jitko na www.kocarek.cz ti jej do několika dnů dodají a navíc mají na tyto kočárky orig. nánožník zdarma, čili ušetříš 1000,- a to je dost. Pan prodejce je velice ochotný (už jsem u nich nakupovala), zavolej si tam a za chvíli ho máš doma!

Ještě pro Danu

(Baja, 21. 2. 2007 20:44)

Napadlo mě že tě bude zajímat odkud jsme-je to Frýdlant nad Ostravicí okres Frýdek-Místek

Pro Danu

(Baja, 21. 2. 2007 20:42)

Ahoj Dano, o prodeji uvažujeme,ale zatím hledáme adekvátní lehkou náhradu.Nevím jak dalece to spěchá,my zatím sondujeme.Určitě si napíšu kontakt na tebe a pokud se rozhodnem prodávat dám ti hned vědět.

Vzkaz pro Baju - Herkules Raptor 3 spin

(Dana, 21. 2. 2007 18:13)

V komentáři ze dne 13. 2. jsi uvedla, že se rozhoduješ koupit nový kočárek. Uvažuješ o tom prodat nynější kočárek Herkules Raptor 3 spin? Měla bych o tento kočárek zájem. Ozvi se mi: dana.zdarsova@seznam.cz

Jitce

(Baja, 21. 2. 2007 14:11)

Tak to mě mrzí, myslela jsem že nebude problém,tos mě překvapila,tak to držím palečky ať se konečně dočkáte.Bez kočárku je to zlé.Já sama si to neumím představit, malý spí jen v kočárku.Nevím jestli jsi to zkoušela přes net.možná že by to šlo lépe.Napiš mi svůj mail pokud bys ještě něco potřebovala.já jsem z Frýdlantu nad ostravicí Mohly bychom se někdy třeba setkat a pokecat.mám 2 děti 5 a 1 rok.

Báji

(Jitka, 21. 2. 2007 13:41)

Bájo si moc hodná,já bydlím kousek od Ostravy a kočárek už tam prý 4 měsíce nemají.Včera jim přišli po dlouhé době a dneska jsem snimi mluvila a po dvou měsících volání a ježdění do ostravy mi řekli,že na herqula se dávali zálohy a těm prý je musí dát první - o žádných zálohách se mi nikdy nezmínili.Tak nevím co ted budu dělat,mám do malou holčičku a ted už dva týdny sedíme doma a čekáme než se milostivě ozvou,nebo se budu muset podívat po jiném kočárku.Dneska tam ještě pojedu a uvidím co mi řeknou.Přesto ti děkuji.

Cortina x3 tris evolution

(Ina, 21. 2. 2007 10:36)

Ahoj maminky, neviděly jste už někde v obchodě vystavenou cortinu x3 tris evolution? Moc se mi líbí, chtěla bych si ji koupit. Na internetu se o ní dá najít snad všechno, ale chce to ještě v obchodě vyzkoušet. Děkuji Ina

Jitce

(Baja, 21. 2. 2007 9:39)

Jituš nevím odkud jsi ale my jsme ho obednávali přes net na www.babyexpert.cz a přišel nám do týdne.Pokud jsi od Ostravy tak ve Futuru je jejich prodejna a tam je mají pořád a rádi vše předvedou.Když jsme se tam na něj byli podívat tak manžel rozebral co se dalo aby zjistil jaký je. Měj se Baja

Kočárek Baby Smile zn. Polak

(Hana Matušinová, 21. 2. 2007 9:15)

Kdo zvažuje koupi takového kočárku tak ze zkušenosti nedoporučuji cena je sice výhodná vzhledem k příslušenství jako je přehazovací rukojeť košík takška na mimi nánožník atd.(podobné zkušenosti mám i skočárkem Tako). problém byl v tom že kromě váhy ta byla s ročním dítětem fakt velká sám kočárek měl nějakých 18kg. že neustále zatáčel do prava ale ne omcentimetry ale dva kroky znamenali přejití chodníku na druhou stranu.A to pak byla dřina neustále kočárek nadzvedávat aby jel rovně. Bohužel při reklamaci v Brněnské prodejně u nového Tesca mi řekli po opravě že to je zaviněno užíváním a že s kočárkem neumímj ezdit a vada je neopravitelná a tak sem kočárek reklamovala třikrát mezitím si samozřejmě koupila jiný protože na půjčení kočrky z obchodu nebyli k dispozici a prodavačky víc než neochotné. mezi další závady patří ulmená brzdy po 14 dnech a trhal se potach. nakonec to dopadlo tak že kočárek putoval do bazaru a v obchodě mi řekli ať si zaplatím soudního znalce a na to teda nemám prosředky. A k dobru o něco později mi jedna z pordavaček řekla že tato značka kočárků se prodala a další už nebudou prptpže je obchod stahuje z prodeje jelikož jsou velmi poruchové to mě mrzelo protože jim to nešlo dokázat. Jinak výbornou zkušenost sem měla s golfovým kočárkem babywelt Tellebugy byl to větší golfáč s polohováním do lehu a velkými koly takže v zimě super loni byl sníh a v létě vzdušný.

Pro Baju

(Jitka, 21. 2. 2007 8:25)

Bajo moc děkuji.Určitě vezmu herqula,jen už na něj dva měsíce čekám,pořád jen říkají zavolejte zítra!! Už mě to štve,protože už 14 dní jsem bez kočárku - dovedeš si to představit!Měj se krásně a až ho budu konečně mít tak se ozvu.

kočárek BabyWelt Riva Air

(Alča, 21. 2. 2007 7:34)

Prosím moc,prosím,opravdu se nenajde nikdo kdo má s tímto kočárkem nějaké zkušenosti?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »