Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Reportaz

(Tereza, 2. 2. 2007 13:41)

Mockrat dekuji za informace, ale budeme to mit stejne slozitejsi protoze jsme si koupili polsky kocarek ARO coz je stejny vyrobce jako TAKO, ale jak je to s reklamaci pokud to ma jiny nazev uz se snazim zjistit. Psala jsem na COI jak je to prave s timto kocarkem ale predpokladam ze nez odpovi tak to bude trvat...

Terezo,

(Petra, 2. 2. 2007 13:38)

ze zákona se stanoví prodejci - respektive dovozci výrobku, který nesplňuje normy, že je povinen 1)neprodleně vše takové zboží stáhnout od prodejců a za 2) že je povinen již prodané výrobky na požádání vzít zpět a vrátit samozřejmě i peníze. Nevím přesně jak v daném případě postupovat, protože je to povinnost dovozce - ale předpokládám, že přes prodejce, protože u něj jste nebezpečný výrobek koupila. POkud se bude zdráhat, zjistěte si dovozce a obraťte se přímo na něj.

Reportaz

(Tereza, 2. 2. 2007 13:15)

Dekuju, koukala jsem na COI, ale v pripade ze bych mela takovy kocarek, nebylo tam zda mam pravo na vraceni penez?!

Re:Reportaz

(Lusija, 2. 2. 2007 12:49)

U níže zmíněných kočrků testovali bezpečnost a obsah látek v plastových součástech.Nevyhověly-dítě se v nich může zranit a v plastu jsou mnohonásobně překročeny povolené normy látek nebezpečných pro zdraví.

Reportaz

(Tereza, 2. 2. 2007 12:42)

Muzu se zeptat co v te reportazi bylo?!

Cortina x3TrisEvol. X Herqules rap3spin

(Tereza, 2. 2. 2007 12:41)

Rozhoduji se mezi temito kocarky, chtela bych se zeptat maminek ktere s nimi maji zkusenosti na nazor?! Dekuji

X-lander

(Petra, 2. 2. 2007 11:20)

Mico,
moc bych ti přála, aby byl tvůj kočárek bez problémů, nicméně sdělení firmy Deltim bych rozhodně nevěřila. Možná ty další typy kočárků jsou v pohodě, ale oni je otestované určitě nemají, protože i ten typ AA je volně v prodeji, takže buď dělali testy kočárků a v tom případě věděli, že AA nevyhovuje a vědomně ohrozili život dětí a je netestují a v tom případě nemohou tvrdit, že ostatní typy jsou ok. Ostatně dělala jsem ve firmě, která vyráběla zahradní stroje - obor vzdálený, já vím, nicméně vím, že 60% (i více%) součástek u různých řad je shodných. I když u X -landera tuším nešlo o ftaláty, takže tam je šance, že vada byla konstrukčního typu a nová řada ji nemá. Každopádně po zdroji informací bych pátrala jinde než u výrobce než dovozce - živě si dovedu přestavit, že od rána jim neustále zvoní telefony od tisíců vystraašených (a naštvaných) rodičů, kteří vlastní závadné kočárky. Takže musí popírat, popírat, popírat - jinak to tu mohou do týdne zabalit - toliko můj názor na vyjádření výrobců.

X-lander AA

(MIica, 2. 2. 2007 10:10)

dnes jsem telefonovala s firmou deltim (mám X-lander Xa) a ti říkaly, že x-lander aa je nějaký starší kočárek x-lander a, že X-lander Xa, XT, X3,X1 jsou prý bezproblémů.

Nebezpečné kočárky

(Lusija, 2. 2. 2007 8:29)

Nebezpečné kočárky
včera ve zprávách byla reportáž o nebezpečných kočárcích.Učitě jste to viděli,ale pro jistotu seznam kopíruji sem.Dobře,že takové kontroly jsou a myslím si,že se jim dá věřit.
název kočárku země původu
Sojan exclusive Polsko)
Tako City Voyager (Polsko)
Platon 3 AIR (Německo)
Style AT + set 665 M BéBéCar (Portugalsko)
Scout Classic (Slovensko)
golfové hole KENDY (Čína)
hluboký Cosing (Polsko)
sportovní Tech Rider (Čína)
sportovní golfové hole Neonato typ N 755 (Itálie)
Deltim X Lander AA (Polsko)

Bohemia Patron

(Tereza, 1. 2. 2007 22:27)

Ahojky vsem,urcite jste videli v televizi reportaz o nevyhovujicich kocarcich.Cekame mimco zacatkem cervence a zaciname se take poohlizet po kocarku.Libi se nam kocarky od firmy BOHEMIA PATRON.Jsou to kocarky od ceskeho vyrobce a vypada to,ze i kvalitni.Mate nektera z Vas nejake zkusenosti s temito kocarky?Dejte mi prosim vedet,jaky je Vas nazor ohledne velikosti korbicky,kolecek,ovladani,skladnosti apod.Muj e-mail je t.dundrova@seznam.cz Díky vsem a ahoj,T.

kočárek Patron Athos- pro Daňul

(Radka, 1. 2. 2007 13:06)

Ahoj, čekáme první mimi na konci dubna, tak teprve začínáme pátrat po kočárku, ještě jsme jich moc neviděli "naživo". Ale jedno vím - chtěla bych co největší vnitřní prostor v hluboké korbičce. Některé mi připadají opravdu malé. A taky jsme se přestěhovali na vesnici, takže aby něco vydržel. Jestli chceš, můžeš mi prosím napsat na email alimdarkov@seznam.cz, když bysteho chtěli prodat a případné detaily. Děkuji Radka

Baby merc

(Katka, 31. 1. 2007 23:25)

Milá Jitko, nemám až tak vlastní zkušenost, ale tento kočárek si koupila má kamarádka. Na jízdy po Praze(hlavně do metra a na eskalátory) je asi fajn, ale já osobně na ves bych si ho nepořídila. Dokonce jsem se tuhle dozvěděla že u těch kočárků co jsem si myslela že se nedají pořádně houpat, tak se nechá nastavit tvrdost per.

Casualplay reverse x Neonato reverso

(Mája, 31. 1. 2007 22:14)

Ahoj, nemůžu se rozhodnout mezi těmito dvěma sporťáky. Máte s nimi nějaké zkušenosti? Na netu jsem se nikde nedočetla, jestli má Neonato polohování zad a nohou. Casualplay prý ano, ale ne úplně do lehu, je to dostačující? Děkuji za rady, už jsem z toho věčného hledání a porovnávání úplně mimo :)

casualplay S4

(Konny, 31. 1. 2007 21:46)

Ahojky všichni, prosím o radu. Chtěla bych vědět jestli máte někdo zkušennosti s kočárkem španělské zn. CASUALPLAY S4. Je moc krásný, moc se mi líbí. Dík moc za odpovědi.

Bebe comfort High trek

(Radka, 31. 1. 2007 17:29)

Zdravím všechny a prosím o radu. Líbí se mi tento kočárek, ale ještě jsem neměla možnost ho vidět na živo.Chtěla nbych jej i s hlubokou korbou. Prosím napište své zkušenosti. Díky Radka

Herqules

(Klarka, 31. 1. 2007 11:14)

Ahoj, nevíte, jestli se dá někde v ČR nebo v Drážďanech sehnat kočárek Herqules levněji? Kočárek se nám moc líbí, ale je dražší. Díky

Roan kortina

(Eliška, 30. 1. 2007 19:03)

Ahoj všem,musím napsat že jsem s tímto kočárkem maximálně spokojená. Čekali jsme větší dítě tak jsem chtěla kočárek co možná největší.Jsem vyznavačkou klasických kočárků,tak mě tento uchvátil.Musím napsat že malý se narodil 8.5.( 3800g a 51cm) a dodnes (8.5kg 73.5cm) ho vozím ve hluboké korbičce.To má pořádný beránkový fusak. Už jsem kočár i kolikrát prala a barvy stále paráda. Vozíme i v autě a není problém. Moje kamarádka chtěla stejný a nakonec si koupila Roan Maritu tak spolu srovnáváme. Marita má podle nás jen hlubokou korbičku s plastu což Kortina jen látkovou(ale zase je o poznání lehčí) Marita má ještě možnost polohovat lůžko. Jinak jsme spokojené s naším výběrem obě,můžeme jen doporučit

patron zephyr

(klára, 30. 1. 2007 16:05)

ahoj chtěla jsem se zeptat na jakékoli zkušenosti s tímhle kočárkem, hlavně jeslti je to praktické, když se musí používat taška a nemá "zajištění zepředu" - mimčo se narodí v červnu. díky.

kočárek Patron Athos

(Daňul, 29. 1. 2007 20:57)

Zdravim všechny maminky. S tímto typem jsme velice spokojeni, používáme ho už 8 měsíců a nemůžem si stěžovat. porovnáváme s jinými značkami, bydlíme na vesnici takže si všichni všechno řeknou. malej se narodil v květnu, do vloženého lůžka nešla dát zavinovačka, nedržela tvar, v teplých dnech se dala část boudy odepnout a malej se nepekl jako jiný miminka, síťka proti hmyzu je v barvě kočárku, perfektně sedí, takže i večer nám pinďu nic nepokousalo. mohli jsme v létě vyndat i popruhy aby na nich neležel, když jsme vyndali tašku a dali ho na ručník. Jak rostl, připůsobili jsme mu kočárek, koupili zimní pytel, aby se daly popruhy protáhnout. když byl nastydlej nasadili jsme zimní doplněk, aby mu nefoukalo do kočárku, prostě jsme velice spokojený. Když jsme kočárek kupovali měli jsme rozhodnuto jakej, já chtěla černou konstrukci, umělý nafukovací kolečka a konstrukci odlehčenou do terénu, barvu červeno černou, měli jsme mít holčičku, den před porodem nám oznamili, že to bude kluk. A jak to s kočárkem dopadlo? Nakonec jsme koupili červeno modrej, dokoupili doplňky, odvezli ho naši. Když jsme jeli na první výlet, museli jsme sundat kolečka, aby se nám vešel do kufru, je dlouhej a širokej, ale děkuju prodavačkam, že nám ho doporučili. na jaře ho potřebujeme prodat, nevíte někdo o nějaké dobré bazarové adrese?

Kočárek baby merc

(Jitka, 29. 1. 2007 12:39)

Dobrý den,máte někdo tenhle kočárek?Líbí se mi na něm možnost houpání,která u kočárků kolem 6000,-chybí.Vozila jsem děti naposledy před 10 lety a hrozně mě překvapilo,že dnešní kočárky nejdou houpat.Myslím že se s ním i lépe najíždí na chodník.pokud máte někdo s tímto kočárkem zkušenost,prosím napište.Díky.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »