Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

AUSTIN

(Petra, 23. 7. 2008 13:30)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli někdo nemá zkušenost s kočárkem AUSTIN?Od výrobce Tako.Děkuji

Pro Leňu

(Katka, 22. 7. 2008 10:34)

ještě....vložnou tašku na mimi Roan Marita nemá.

Pro Leňu

(Katka, 22. 7. 2008 10:34)

ještě....vložnou tašku na mimi Roan Marita nemá.

Pro Leňu

(Katka, 22. 7. 2008 10:30)

Ano, již jsem tady o Roanu psala.:-)) Opravdu ten sporťák vzhledově není tak líbivý, ale mám ho u mamky jako druhý kočár a zas taková hrůza to také není.Už jsem si zvykla :-) Jako první nevýhodu ovšem uvádím, že nejde dát do úplného lehu, což se Káje na spaní zatím nelíbí tak u babi vozíme stále v hluboké korbičce.Sedačku od Roanu nemám, tak ti nemůžu říct.Koupila jsem vajíčko od Recara (hodně jezdím, tak jsem chtěla opravdu kvalitní autosedačku.Ta od Roanu se mi zas tak nezdála) a naprostá spokojenost.Ani jsem nepotřebovala kombinaci vajíčko+podvozek (koupila jsem si sice kombinaci Nania, ale hned jsem jí prodala-prostě jsem to vůbec nevyužívala).Záleží ovšem kde bydlíš.Já si všude vystačila s kočárkem.A s tou skladností...Já mám fiata Punto a kočár jsem vozila - v kufru podvozek a na zadní sedačce korbičku :-)) A dobrý.Dá se to přežít :-).A když jsme jeli celá rodina,tak máme kombika a tam se do kufru dal kočár celý.Jako sporťák jsme koupili 3kolku od Hartana,sice sporťák dražší,ale kvalitní (i do terénu) a pro Káju pohodlný.Což je pro mě nejdůležitější.

Pro Hanku - POOKY

(Jiťa, 21. 7. 2008 22:13)

Hani,sedačku netočí proti směru jízdy,ale sedačka je jakoby dvojitá.Nahoře na opěradle rozepneš zip a a celý potah s opěradla natáhneš směrem k nohám a zase zapneš zipem kolem madla co je před dítětem když sedí. No a boudičku odcvakneš a otočíš naopak a zase zacvakneš.Ale takhle to jde udělat jen jako lůžko na ležení,nejde otočit proti směru jízdy na sezení,ale pouze na ležení.Jak jsem řekla jsou to opravdu luxusní golfáčky.
J.

pro Jíťu - POOKY

(Hanka, 21. 7. 2008 16:53)

Jíťo, dík za radu. Nám se ten kočárek jeví taky jako dobrý, jen jsem se o tom potřebovala přesvědčit a ujistit se o tom. Ještě mám jeden dotaz; zda jde otočit proti směru jízdy i jako samotná sedačka.
Jinak moc dík. hanina.pi@seznam.cz

pro Hanku - POOKY

(Jiťa, 21. 7. 2008 13:25)

Ahoj Hani,mám tento kočárek 3 měsíce a nenašla jsem na něm jedinou chybičku.Je krásně prostorný,měkoučký,výhodou jsou nastavitelné rukojeti na výšku,otočný proti směru jízdy a velmi,velmi dobře se sním jezdí.Opravdu ti Pooky vřele můžu doporučit,naše malá má 2 roky a ještě se v kočárku díky jeho délce krásně vyspinká.J.

Chipolino POOKY

(Hanka, 20. 7. 2008 18:17)

Ahoj všichni, rozhoduji se o koupi golfek Chipolino Pooky a hledám někoho, kdo s nima má nějaké zkušenosti. Poradíte mi? Dík...

X-Lander XA x Coneco Toledo

(Pavlína, 20. 7. 2008 17:49)

Všechny vás moc zdravím a zároveň prosím o radu. Začátkem října se nám narodí dcerka. Již dlouho vybíráme "ten správný" kočárek, ale jak všichni víme, není to jednoduché. :o) Ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi X-Landderem XA a Coneco Toledo. Cenový rozdíl je obrovský, jiný zásadní jsem nenašla... krom autosedačky o kterou nám ani tak nejde. Jak je možné, že je Coneco Toledo o tolik levnější? Díky...

Pro Katku - Roan Marina

(Leňa, 17. 7. 2008 20:44)

Ahoj Katko, díky za odpověď. Nebyla jsi to ty, co psala někde níž příspěvek a psala jsi, že sportovní verze není až tak vzhledově hezká, že si koupíš sporťák nový?:) Jsem stejného názoru, ale zase je fajn, že ta možnost toho sporťáku tam je a až našetřím penízky, chtěla bych si koupit taky jiný sporťák, např. x-lander. Ještě bych měla dotaz, kočár nemá vložnou tašku, že? A máš autosedačku roan a používáš ji na podvozek? Váhám jestli si ji koupit, jestli to využiju, třeba na nákupy, nebo když někam pojedeme, tak mimi povezu v sedačce a pak ji nasadím na podvozek, doufám že se nám do kufru našeho malého auta složený vejde, a jedu:), nabízejí totiž někde kočárek i se sedačkou jako kombinaci a nebo jestli koupit autosedačku úplně jinou, když to nebudu na podvozek používat.L

Pro Leňu

(Katka, 17. 7. 2008 14:12)

S kočárkem jsem moooc spokojená :-)) a že nemají kola aretaci mi vůbec nevadilo. Malá má 8 m (není žádný drobeček) a krásně se v něm ještě rozvaluje - ale máme ho už jen na spinkání. Ani ta taška není zase tak malinká. Záleží ovšem co všechno sebou chcete vozit :-)).

Firkon

(Monika, 17. 7. 2008 9:02)

Ahojky holky, tak brouzdám po netu a hledáme ten pravý kočárek pro nás a zatím se nám nejvíce líbí Firkon F7 nebo Firkon twist. Nemáte s těmito kočárky nejaké skušenosti? Díky moc. Monika

Pro Janu

(Pepi, 16. 7. 2008 13:27)

Ahoj Jani, nánožník mám ten univerzální a to černý. Kočárek má černé doplňky,tak to vypadá dobře. Je to přímo od značky Graco.

Roan Marina

(Leňa, 16. 7. 2008 0:35)

Ahoj všem, momentálně pokukuji po tomto kočárku. Miminko čekám v prosinci, tak mám ale ještě s výběrem čas. Na kočárek čtu věsměs jen chválu, zaujal mě velký výběr z barevných variant a že je to kočárek prostorný, má polohovatelné dno korbičky, velká nafukovací kola, která ale nazatáčejí, v čemž shledávám asi jedinou nevýhodu, možná ještě taška na rukojeť se mi zdá malá. Kdo má zkušenosti s tímto kočárkem, vadí vám moc, že nejsou otočná kolečka? A nemá některá z vás tip na prodejnu v Olomouci, kde by tyto kočárky prodávali za dobrou cenu? Někde níž jsem četla příspěvek Hanky, která píše, že je v Olomouci obchod, který je výhradním dovozcem. díky. L

Hledáme kočárek

(Monika, 15. 7. 2008 19:42)

Ahoj holky. Čekáme mimčo v prosinci, tak jsem chtěla poradit, který kočárek je nejvhodnější pro zimní vyjížďky. Jsem z vesnice, tak by mi vyhovoval kočárek spíš do terénu, ale i skladný v autě, kvůli častějšímu cestování. Vůbec se v tom nevyznám, tak prosím o radu.
Mockrát všem děkuji. Monika :-)

Babyactive jet

(Aneta P., 15. 7. 2008 8:51)

ahojky holky, nemáte některá tento kočárek? Mě se moc líbí, přední kolečka jsou sice menší ale jsme z města-tak to neřeším. Do lesa se dostaneme jednou za čas :)

http://www.anicka.cz/shop/showCategory.php?goodCategoryId=99&goodMarkId=

dotaz pro Pepi

(jana, 14. 7. 2008 12:03)

Ahoj,mám také trojkolku Trekko,varianta geofrey,jsem zatím spokojená.Jen se mi nedaří sehnat nánožník(originál)na zimu.U kočárku byla jen pláštěnka a tenký fusak,ale to na větší zimu nestačí.Nemůžeš mi,prosím,poradit? Díky Jana

Hoco Ranger

(Gábina, 11. 7. 2008 8:05)

Ahojky, mám dubnovou holčičku a potřebuju něco skladného do auta,téměř denně cestujeme, ale aby tam mohla být přes zimu - takže nejlépe s vložnou taškou.Ale potřebuju, aby i ve městě fungoval jako pořádný kočár, ne jen do supermarketu. Zatím patří k mým favoritům Hoco Ranger, jediná vada je, že nevím, jestli je k němu i nánožník na sporťák, ještě by přicházel v úvahu Silver Cross Cargo-ten je v plné výbavě určitě. Máte s nimi některá prosím zkušenost, případně tip na nějaký jiný vhodný? Děkuju

Bebecar styloAT

(Radka, 10. 7. 2008 17:01)

ahojky..malá se narodila v prosinci a měli jsme velký problém vybrat kočár,ktery by nám vyhovoval,co se týká velikosti korbičky.Objezdili jsme s ním celou zimu i na sněhu se jezdilo uplně parádně,takže nafukovací a natáčecí kola mohu jen doporučit.Ted ho budu prodávat,protože malá je dost velká a už má v něm málo místa,tak kdyby jste měl někdo zajem písněte...Radanapechová@atlas.cz

Bebecar styloAT

(Radka, 10. 7. 2008 17:01)

ahojky..malá se narodila v prosinci a měli jsme velký problém vybrat kočár,ktery by nám vyhovoval,co se týká velikosti korbičky.Objezdili jsme s ním celou zimu i na sněhu se jezdilo uplně parádně,takže nafukovací a natáčecí kola mohu jen doporučit.Ted ho budu prodávat,protože malá je dost velká a už má v něm málo místa,tak kdyby jste měl někdo zajem písněte...Radanapechová@atlas.cz


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »