Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama:
 


Jak vybrat kočárek

27. 12. 2006

Jak vybrat správný kočárek, čeho si všímat?

Nabídka kočárku je obrovská a my jsme u prvního miminka tápali a hledali, nevěděli jsme přesně na co se dívat, proto se tady pokusím shrnout naše zkušenosti, čím se řídit.

  1. Je rozdíl v tom, zda sháníte kočárek do velkého města nebo na vesnici. Maminky ve městě určitě ocení lehčí, skladné kočárky, se kterými se snáze dostanou do MHD nebo je rychle složí do kufru auta. A naopak - je nesmyslné kupovat odlehčený kočár za 30 tisíc, pokud 90% času bude miminko "zaparkované" pod oknem na zahradě.
  2. Trojkolka versus čtyřkolka – když pominu vzhled, na který má každý jiný názor, je důležité si uvědomit, že zatímco rozdíl mezi drahým a levným čtyřkolákem je většinou jen ve váze a případném ”vrzání”, mezi drahou a levnou tříkolkou může být - kromě již zmíněného - obrovský rozdíl i ve stabilitě! Myslete na bezpečí svého miminka a pokud zvažujete nákup některé levnější tříkolky, otestujte si v obchodě dobře její stabilitu! Zatímco dražší tříkolky mají zadní kola lehce skosená (jako mají třeba i vozíčky pro handicapované sportovce) levné varianty tento ”detail” většinou nenabízí a rozdíl ve stabilitě takovýchto kočárků je obrovský.
  3. Trojkombinace versus sólo hluboký kočár a posléze sporťák – záleží na volbě každého. Někdo dá přednost na prvního půl roku klasickému hlubokému kočárku, (který se dá za dobré ceny koupit v bazárcích) a později koupí nový sporťák.......jiný volí rovnou jeden kočár, který už od začátku nabízí všechny možnosti
  4. Cena – tady platí každý podle svých možností. Jen radím dobře počítat, protože někdy mohou lacinější kočárky přijít ve finále dráž. Pokud můžete, tak si za kvalitu raději připlaťte. Tím nechci říci, že nejdražší je ten nejlepší - kdepak - to ne, ale než půjdete nakupovat dobře zvažujte, co všechno od kočárku očekáváte, co nutně potřebujete a co naopak s klidem oželíte.


 

Čeho si všímat dále

Kola – obecně platí, že čím větší tím lepší. Určitě raději nafukovací než takové ty ”golfáčové”. V terénu nebo ve sněhu jsou malá kola strašně neobratná.
Rozměry korby – dítě tráví v hluboké korbě cca 6-7 měsíců. Pediatři doporučují, aby nepřecházelo na sporťák dokud samo nesedí. Musíte zvážit, zda vaše mimiko bude mít půl roku v létě čí v zimě (kdy je potřeba fusak), obecně se ale dá říci, že délka korbičky +/- 80cm je postačující.
Výška hluboké korbičky nad zemí – pokud jste vyšší, budete trávit polovinu procházky shrbení – z počátku je člověk věčně skloněný nad miminkem, tak myslete na svá záda.
Výškově nastavitelná rukojeť – tak aby vyhovovala oběma rodičům.
Vybírejte si spojenou rukojeť – ne takové ty dvě ručky jako mívají golfáče – kočárek je snáze ovladatelný.
Váha kočárku + jeho skladnost a případná ”snášenlivost” s kufrem vašeho auta
Rozpětí kol – pokud budete jezdit výtahem, dobře si vše přeměřte, stejně tak i případné dveře u pediatra či jiné překážky, které by vám v budoucnu mohly znesnadnit pohyb.
Dobře si zkontrolujte, aby dno korby bylo hladké, rovné – může se to zdát jako bláznivý nápad, ale my jsme při našem lítání po obchodech s hrůzou zjistili, že jsou na trhu i kočárky, které mají místo pevného dna jen jakousi kovovou mříž přes kterou je tenoučká vrstva molitanu – chudák miminko jako by leželo na roštu!
Také si pořádně překontrolujte brzdy! - bez legrace, ne u každého kočárku máte jistotu, že opravdu drží.
Sporťák – po nebo proti směru jízdy – věčné dilema – ty z vás, kteří váhají nad určitým typem kočárku právě proto, že nenabízí sportovní sedačku čelem k rodičům mohu ujistit, že zhruba od 8-i měsíců bude dítě zajímat vše kolem něj (mimo vás :-) a bude stejně chtít sedět ve směru jízdy a mít rozhled – a vy si zvyknete určitě pomaleji, ale brzy jeho nálady i lumpárny poznáte úplně stejně i "pozpátku":-) Takže pro mimčo je směr od vás v pohodě, ale sami zvažte, jakému pohledu dáte přednost vy.
Sportovní sedačka – její záda by měla jít vždy polohovat do lehu – ať už plynule nebo v několika polohách. Raději se vyhněte kočárkům které nabízejí ”sedící” sedačky – takové, co se sklápí celé, jako židlička. Uvědomte si, že vaše miminko přejde na sporťák okolo sedmi měsíců a jeho páteř rozhodně nebude připravená na spaní v sedě! Snad pro starší děti, které už v kočárku nespí a nebo pokud mimi usne během nákupu – a pak hurá rychle domů, rozhodně tento typ sedačky ale není vhodný na to, abyste s ním vyráželi na delší ”spací” procházky. Taky nespíte rádi na židli – nenuťte k tomu vaše miminko.
Polohování nožiček – s výhodou
Materiály – vyhněte se bavlně jako vnějšímu potahu. Navzdory ujištěním prodavačů, že je to přírodní materiál speciálně ošetřený, můžete si být si být jistí, že za dva tři měsíce (obzvláště pokud budete mít letní mimi) bavlněná látka vyšisuje a kočárek bude vypadat jako po 3. dítěti. S výhodou vybírejte materiály, které jsou snadno ošetřitelné – omyvatelné, případně se dá celý potah z kočárku stáhnout a přeprat – až vaše miminko vylije v kočárku svůj první hrníček šťávy, určitě si vzpomenete.......
Slunečník versus překlápěcí rukojeť kočárku – záleží na vás. Někdo bude bránit do krve přehazovací rukojeť, jiný vám řekne, že stejně bravurně zvládne bleskově nastavit slunečník, když zahne proti sluníčku – záleží na každém co si zvolí. Určitě jsou obě varianty vyhovující. Překlápěcí rukojeť je fajn v případě, když hodně fouká.
Pětibodové pásy - jednoznačně obrovská výhoda - obzvláště pokud je dítko živější
Košík pod kočárkem - zvažte zda budete potřebovat, aby sloužil na transport větších nákupů, zkontrolujte si také zda je snadno dostupný
Údržba kočárku - informujte se u prodavače, které části potahu jsou odnimatelné a jakou údržbu daný materiál vyžaduje. Obecně platí - čím více lze kočárek "vystriptýzovat", tím lépe. Přeci jen za ty dva roky co ho budete používat se nastřádají různé nehody.


 

Vychytávky, které mít nemusíte, ale které jsou super, když je máte:

Otočná kola usnadňující zatáčení kočárku - odpadá nadzvedávání na každém rohu
Ruční brzda na rukojeti kočárku - ocení hlavně ti, kteří budou častěji zdolávat kopce – odpadají takové ty situace, kdy kočár za sebou vláčí maminku, která brzdí podrážkama co to dá.
Plynulé polohování dna v korbičce - skvělé např. když je miminko nachlazené – můžete ho lehunce naklopit a lépe se mu dýchá.
Podvozek na který se dá nacvaknout autosedačka - oceníte např. při nákupech
Odvětrávání korbičky – prima proti ”zapaření” miminka nejen v letních měsících
Slídové okénko ve střeše kočárku – na ”hlídání” :-)
Pumpička na kola – neurazí a při malém defektu může pomoci dojet. I když přiznám, že když jsme my píchli kolo, byla to pořádná díra, takže na dojetí bychom museli mít kompresor :-)


 

Hurá do obchodu!

I když se rozhodnete kupovat kočárek přes internet - často to výjde cenově lépe, určitě si napřed zajděte do obchodu. Nejlépe je udělat si s partnerem doma seznam věcí, které od kočárku očekáváte a pak vyrazit na "výlet" do obchodu. Udělejte si na to čas, určitě běžte oba - a nejlépe aby se vám to časově hodilo, žádná honička - no prostě "výlet". Jo a nezapomeňte se vyzbrojit vlastním centimetrem. Často se stává, že prodavači loví rozměry kočárku z různých brožur a stejně vám ve finále nejsou schopni říci, zda je to vnitřní či vnější rozměr korbičky. Pohrajte si tam. Vyberte si pár kočárků, které vás něčím zaujaly a pak si je otestujte. Udělejte si závody ve skládání, polohování, slalomovou dráhu, no prostě vyblbněte se - jen tak zjistíte, který kočárek vám opravdu vyhovuje. Nezapomeňte, že jej budete používat minimálně další dva roky a bylo by škoda dát spoustu peněz a po měsíci zjistit, že vás ten kočárek dohání k šílenství. (což se bohužel děje spoustě lidí). Projděte si všechny body na vašem seznamu a podle toho, jak který kočárek uspěl, vyberte si svého favorita. Jo a nenechte se nutit prodavačem do okamžitého nákupu. To, že jste 2 hodiny "trénovali" na prodejně vás ještě nezavazuje k nákupu! Taky si nechejte radit jen v "rozumné" míře. Bohužel často platí, že prodavač chválí jen to, co má na obchodě (logicky) takže se vám klidně může stát, že ve vedlejším obchodě vám ten do nebe vychvalovaný kočárek naopak pomluví do posledního šroubku. Prostě nechte se informovat a pak se řiďte vlastním rozumem. Hodně štěstí při nákupech!


A ještě jedna malinká rada na závěr - věřím, že budete mít štěstí a váš kočárek bude bezporuchový (jako ten náš) - ale stejně pro příklad reklamace, zeptejte s v tom daném obchodě již při koupi, jaké nabízejí podmínky. Některé obchody - předpokládám, že pouze kamenné - vám totiž zaručí, že po dobu reklamace budete mít k dispozici jejich "erární" kočárek. Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost - ale když na reklamaci dojde, je v tom rozdíl obrovský. Reklamace může trvat až 30 dnů a jen si představte být 30 dnů imobilní bez kočárku s malým nechodícím mimčem.......pokud není k ruce nikdo, kdo by vám kočárek půjčil, museli byste nejspíše investovat do nějakého bazárkového a ten pak zase prodávat - no prostě opět výdaje a trable navíc - proto se raději ptejte předem. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro nákup v kamenném obchodě.

Prosba
V komentářích se množí dotazy na jednotlivé typy kočárků, proto mám na vás prosbu - Až budete mít kočárek koupený a otestovaný v praxi, vraťte se prosím na tyto stránky a podělte se se svými zkušenosti a postřehy (kladnými i zápornými) ohledně konkrétních značek kočárků. Za všechny budoucí rodiče, kteří hledají dobré rady, vám moc děkuji. -

Pokud přidáváte svoje zkušenosti s konkrétním typem kočárku, uveďte prosím do nadpisu jeho název - usnadníte tak ostatním rodičům orientaci. Děkuji.

No a protože komentářů již notně přibylo, doporučuji si usnadnit práci, a pokud hledáte recenze na konkrétní značku, používat při hledání ctrl+F.

 

Komentáře

Přehled komentářů

peg perego uno, venezia

(viki, 12. 9. 2007 22:03)

Ahoj,chceli by sme kúpiť pre našu malú nejaký ľahký športový kočárek, s otočnými kolieskami ale aby mal prehadzovaciu rukojeť,a bol dostatočne priestraný, zatiaľ sa mi páčí peg perego venezia alebo uno, ešte som objavila kočárek nurse, máte s nimi niekto skúsenosť, díky.

Bohemia Patron

(Lenka, 12. 9. 2007 20:05)

Zdravím všechny! V současné době se potýkám s výběrem kočárku. Čekám první dítě (termín v lednu) a právě jsem začla s intenzívním výběrem kočárku. Velkým favoritem byl Hartan RS One, jenže pro vysokou cenu hledám dál a zaujal mě Patron-Zephyr pro jeho všestrannost výbavy v základní ceně a možnost adaptéru autosedačky na podvozek. Prosím ozvěte se někdo kdo máte s těmito kočárky zkušenosti- uvítám cokoliv. Díky moc a přeji ostatním nastávajícím maminkám dobrý a šťastný výběr kočárku!

Díky za skvělý článek

(kristina, 12. 9. 2007 19:08)

Děkuju za skvělé rady,měla jsem to číst dřív než jsem koupila Quinny Speedi,nevyhovuje mi.Když jsem ho chtěla vymněnit za lepší,byt dražší,prodavačka mn eodmítla se slovy, že zboží nevymněnují a že jsem přece věděla co si kupuju.Za prvé madlo ke Quinny Speedi se nevyrábí,to mi neřekla,pak nánožník a pláštěnku jsem musela dokoupit zvlášt,ale to by tak nevadilo.nejhorší je polohování opěrky díky jakési šnůrce! No děs,prodávám ho.Jinak mám doma bebetto,je sice těžké,ale opěrku na záda má pevnou a dítě se mi nesesouvá dolů.Dáveje si pozor na obchod Super BABY v Plzni.Neochotná obsluha a nevysvětlí vám vše.

Díky za skvělý článek

(kristina, 12. 9. 2007 19:08)

Děkuju za skvělé rady,měla jsem to číst dřív než jsem koupila Quinny Speedi,nevyhovuje mi.Když jsem ho chtěla vymněnit za lepší,byt dražší,prodavačka mn eodmítla se slovy, že zboží nevymněnují a že jsem přece věděla co si kupuju.Za prvé madlo ke Quinny Speedi se nevyrábí,to mi neřekla,pak nánožník a pláštěnku jsem musela dokoupit zvlášt,ale to by tak nevadilo.nejhorší je polohování opěrky díky jakési šnůrce! No děs,prodávám ho.Jinak mám doma bebetto,je sice těžké,ale opěrku na záda má pevnou a dítě se mi nesesouvá dolů.Dáveje si pozor na obchod Super BABY v Plzni.Neochotná obsluha a nevysvětlí vám vše.

Patron Apollon Alux - dotaz na Janu

(Dita, 12. 9. 2007 17:08)

Zdravím, zajímalo by mě jak jsi dopadla s reklamací na tento kočárek? Tento typ je mým horkým favoritem - např. pro svou velkou korbičku a váhu - v řadě kočárků, které "vozí sporťák s sebou" patří rozhodně k těm lehčím. Tak trochu mi příjde, že jsi měla smůlu na vadný výrobek, což se nejspíš může stát každému, ať kočárek stojí 5000, 10000 nebo 20000. Jinak prosím ostatní maminky, zda nemají tip na kočárek podobných rozměrů, vzhledu apod.

trojkolka

(žaneta, 12. 9. 2007 11:51)

zdravím maminy a co říkáte na tento?http://www.batolatko.cz/?p=productsMore&iProduct=413&sName=NEJNOVEJSI-MODEL!!!FIRKON-TWIST-trojkolka-s-autosedackou ...máte někdo sním zkušenosti?

výběr kočárku

(Kristýna, 12. 9. 2007 9:56)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s kočárkem neonato reverso sport tris 2007 a cam cortina x3 tris 2007? Díky předem

trojkolka

(žaneta, 11. 9. 2007 18:35)

zdravím , holky a co říkáte na peg perego kompleto?je krásný

kočárky

(Šárka, 11. 9. 2007 13:46)

Zdravím všechny! Vidím, že máme všichni pořádně zavařené hlavy s výběrem kočárků :)
My jsme si byli vyzkoušet v sobotu v obchodě X-Lander a můžu říct, že se mi taky zdál hlavně sporťák malý a taky dolní košík byl různě velký podle typu kočárku.
Pak jsem najednou uviděla kočárek BabyDesign Atlantic a strašně se nám zalíbil. Prodavačka nám řekla, že tato firma dělala donedávna doplňky pro X-Lander a pak se odtrhla. Musím říct, že nás BabyDesing Altantic nadchnul a ve sportovním provedení se mi zdá větší než X-Lander a korbička se nám zdála taky o trošičku prostornější a košík je velký. Taky jsem s ním jezdila po obchodu a můžu říct, že to šlo samo, nafukovací kola – přední kolečka se dají zastavit a v ceně cca 6 300 Kč máte korbičku a zateplený fusak. Jedinou nevýhodou je to, že nemá nánožník, ale to už jsem zjišťovala, že se dá buď dokoupit nebo jsme našli firmu, která to šije na míru.
Dám zde odkaz, ať si ho můžete prohlédnou a zajímalo by nás, jestli máte s tímto kočárkem nějakou zkušenost?
http://www.kocarek.cz/kocarky-BabyDesign-kočárky%20Atlantic-466.html

Manžel se chce ještě někde podívat na kočárek Bebecar Stylo AT, který má jen natáčecí přední nápravu - http://www.bebecar.cz/p_stylo_at.html

Ale prozatím vyhrává BabyDesing Atlantic. Jsme zvědaví na vaše názory :-)

X-lander x Herqules

(Gábina, 11. 9. 2007 11:11)

Ahoj holky, protože řeším stejný problém jako většina z vás - výběr kočárku, tak mi to nedalo a zkusila jsem porovnat rozměry toho x-landeru a herqula...no a našla jsem stejné rozměry - jak u sporťáku, tak u korbičky...nevím tedy, přesně jaké typy jste měly namysli - já porovnávala z vícero stránek na netu u obou výrobců ty nejnovější typy (sobě podobné)..takže bude asi nejlepší, když, Žanet, vezmeš metr a půjdeš si to do obchodu přeměřit sama a pokud máš "k dispozici" nějaké mimi na "zapůjčení" :o) tak by neškodilo to zkusit s ním... a třeba novorozence a pak větší mimčo do sporťáku a uvidíš sama :o)

Žanetě

(Jiťa, 11. 9. 2007 9:04)

Ahojky Žanet,to co ti řekla prodavačka o x-landrovi je pravda,korbička je strašně malá a sporťák taky,je krátký a úzký...
Co říkáš na Herqules,já ho mám a je dost prostorný a velký a taky si myslím že korbičku bys ani nepotřebovala,jde otočit i proti směru jízdy a když dáš dovnitř originál tašku na mimi + fusak a nánožník tak to úplně stačí - já to tak řešila a byla jsem já i malá spokojené.Doporučuji zajít do obchodu a vyskoušet si to a pak se rozhodneš.
Přeji ti šťastný výběr...

Lence

(trojkolka, 10. 9. 2007 15:59)

Ahoj tak ted jsem z toho jelen prodavačka mě od něj odradila kvůli malé korbičce a že sporták je taky malý ........

trojkolka

(Lenka, 10. 9. 2007 11:24)

Ahoj Žaneto, pokud vím, tak x-lander má docela velkou korbičku - já osobně čekám mimčo taky v prosinci a do x-landeru jdu. Jednak má solidní korbičku - která nám na zimu stačí (mimčo přeci jen nebude ještě tak velký a bude končit zima) a navíc má dost solidní sporťák! Je, myslím, dostatečně široká i dlouhá. Tak přeji dobrý výběr! :o)

Sporťák

(Jana, 9. 9. 2007 12:16)

Ahoj, poraďte mi jaký sporťák koupit? Tak aby byl lehký lehce se skládal a nebyl moc drahý.

trojkolka

(žaneta, 8. 9. 2007 14:20)

ahoj potřebovala bych poradit jaký kočárek, malá se má narodit začátkem prosince a připadá mě že dělají všechny korbičky na letňátka.Je ještě nějaký kočárek který má velkou korbičku kromě Jané a Cortiny?

čtyřkolka

(Hanka, 5. 9. 2007 18:06)

Četla jsem vzkaz od Šárky a Nurse Look také doporučuji - mám sporťák a jsem s ním ve všech ohledech maximálně spokojená. Jen bych dost uvažovala nad koupí hluboké korby, protože není zas tak dobře odpružený jako jiné kočárky a tak by se miminko mohlo možná v prvních dnech dost děsit. Syn se mi lekal i v odpruženém kočárku a tak bych se u tohoto bála. Třeba dlažební kostky by asi byly náročné. Starším dětem už to nevadí, ba naopak vyhovuje, ale miminkům hlavně první měsíc, nevím, nevím. Možná lepší něco lépe odpruženého a nebo jízda po bezvadně rovném chodníku. Nurse je ale jinak supr kočár, jsem jedana z prvních kdo ho má a nedám na něj dopustit. Je i moc krásný a bezvadně se ovládá.
Hanka

Šárce, čtyřkolka

(Tereza, 5. 9. 2007 17:09)

Ahoj, my sice ještě v očekávání, ale když jsme koupili kočárek spadl mi opravdu velký kámen ze srdce. Na Patrony a Moony jsme taky koukali, ale nakonec jsme se rozhodli pro Nurse Look 3 a to hlavně pro to jak je lehoučký. Já měla tu možnost vyzkoušet si kočárky v krámě a musím říct, že mě překvapila tíha Patronů, ale někdo jiný může mít jiný názor.. Určitě doporučuji kočárky vyzkoušet i za cenu delší cesty do krámu. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohla a přeji hodně zdaru při výběru. t.

Fusak do Cortiny

(Vendy, 4. 9. 2007 13:57)

Ahoj, zrovna dneska jsem si koupila fusak combi od Emitexu a máme taky kočárek Cortina X3 Evolution. Jak psala Hanka, při odepnutí dolního dílu je ideální do hluboké korbičky a se spodním dílem ho využijeme příští zimu, až bude dítko větší a pojedeme ve sporťáku.

Jakou koupit čtyřkolku?

(Šárka, 4. 9. 2007 12:17)

Zdravím maminky, pořád se rozhodujeme a vybíráme kočárek. Určitě chceme čtyřkolku a budeme rádi za každý váš názor nebo radu s jakou značkou máte zkušenosti a jak jste s ní spokojení. Jsme z Ostravy, takže pokud můžete poradit i obchod (klidně i okolí Ostravy), kde se máme podívat. Na internetu se nám zalíbil kočárek PATRON BOHEMIA FENIX F4, ale bohužel nikde ho nemají na prodejně, aby jsme se na něho mohli pořádně podívat. Potom nás ještě zaujal kočárek MOON S4, ale taky nevíme, kde ho prodávají???
Opravdu budeme velice rádi za každý váš názor a zkušenosti s nějakou čtyřkolkou :-)

Mirce Casualplay S4

(Bára, 4. 9. 2007 8:10)

Ahoj Mirko tak jsem koukala na to emimino a nezdá se mi že by ho moc kritizovali.Jinak já jezdím s casualplay S4 od začátku dubna.Kupovali jsme ho tehdy pro 13 měsíčního syna.Za pár dní má 18 měsíců, je velký a těžký už ted má okolo 13 kg.Já jsem s kočárem moc spokojená, je bezvadně skladný, lehký a skvěle se s ním jezdí.je pravda že jsou na délku větší kočárky, ale upřímně myslím že do 2 dvou let tam vejde 100% a na jaro už vybíráme golfky.Myslím si, že opravdu málokterá mamina vozí dítko do 3 let v klasika sporťáku.Myslím, že do Casualu ti mimčo vejde určitě do 2a1/2 roku.Co se týká té opěrky zad tak já osobně si myslím že není problém.Syn ji v 18 měsících má těsně nad hlavou když se opírá a to je naprosto dostačující.samozřejmě ale záleží na tvé volbě.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115

následující »